ZO MAAR Jl VAN DE 678FILIALEN pagina 12 FLITSEN i Wim Bouman de rij voor de kassa flink groeit. "Eigenlijk kijk ik daar niet eens naar. Ik blijf gewoon in mijn eigen tempo werken, anders maak ik fouten en daar heeft niemand iets aan". Net als haar collega's weet ze dat er klanten zijn, die speciaal bij haar willen betalen. "Ja, je hebt hier veel vaste klanten en die hebben soms op hun beurt een favoriete caissière. In de loop der jaren heb ik veel mensen leren kennen. Je weet zelfs wanneer bepaalde mensen hun inkopen doen en het valt je op als ze op een andere dag verschijnen. In die vijfjaar heb ik het gemiddelde bedrag per klant flink zien stijgen. Enkele jaren geleden was een klant die zo'n tweehonderd gulden besteedde een uitschieter. Tegenwoordig valt iemand pas op als hij boven de vierhonderd gulden zit". Het is niet overdreven om te zeggen, dat de AHSM in Baarn er op het eerste gezicht als een groot, riant eiland bijligt. Die eilandfunctieis in dit verband zeker niet negatief bedoeld, in tegendeel zelfs. Het kloeke pand waar bedrijfsleider B. van Iperen de scepter zwaait, ligt net even buiten het centrum van de rustieke Gooise plaats en dat betekent een zeer royale parkeergelegenheid, die door de geachte clientèle zeer op prijs wordt gesteld. De supermart aan de Eemnesserweg waar 21 full-timers en 42 part-timers werken heeft ook duidelijk een regionale functie. De klanten komen bepaald niet alleen uit de lom merrijke Baarnse dreven, maar ook uit Bunschoten, Spa kenburg, Soest, Soestdijk en Eemnes. mij van belang geconcentreerd te blijven werken. Je kunt niet redeneren van: ach, die prijs weet ik wel. Het kan namelijk zijn, dat er net opnieuw geprijsd is en dan maak je fouten. En laten we eerlijk zijn, als een bepaald artikel in de reclame zit en ik sla de oude prijs aan, is de klant daar de dupe van en dat kom je dan wel aan de weet". Mevrouw van Rooy - haar vader was een koningsgezind man, vandaar haar voornaam - maakt zich niet nerveus als De heer Van Iperen geniet zichtbaar van zijn dagelijkse arbeid en hij kan er veel waardering voor opbrengen als personeelsleden er net zo over denken. Vandaar dat hij het stimuleerde toen, na zijn komst, de wat ingeslapen personeelsvereniging nieuw leven werd ingeblazen. Twee keer per jaar is het groot feest in Baarn, er zijn kegel - en bingo-avonden en bij ziekte ontbreekt de fruitmand van de collega's niet, evenmin als het bloemstuk bij plezierige gebeurtenissen. De SM-chef daarover: "We hebben hier een full-time-en een part-time-medewerker die erg veel werk voor die vereniging verzetten. Overigens is hier toch een sterkere band onderling dan ik b.v. in Amsterdam meemaakte. De meeste mensen komen hier uit de plaats en kennen elkaar vaak al van school of uit de buurt". Kortom de AHSM in Baarn is een zaak waar zowel op het zakelijke als op het personele vlak leven in de brouwerij zit. Om op het zakelijke vlak te blijven, op dit moment wordt er al weer een nieuwe lay-out ingevoerd. "Je moet in beweging blijven en er blijft altijd wel wat te wensen", zeggen de bedrijfsleider en het personeel. Mevrouw Willy Donath Verkoopster mevrouw Willy Donath straalt alleen maar enthousiasme uit als ze over haar werk praat. Ooit stond ze in een slagerij, later werkte ze als demonstratrice bij Tupperware, nu prijst ze met alle plezier diepvries-artikelen, brood, banket, gebak en buitenlandse kaas aan. "Ik ben hier eerst caissière geweest, maar ik heb mijn kans gegrepen toen er een plaats in de verkoop vrij kwam. Verkopen dat is mijn leven. Prachtig vind ik dat, vooral in zo'n mooie, ruime zaak als we hier hebben". Mevrouw Donath voelt het als een plicht om de klanten goed te kunnen voorlichten. In haar vrije tijd speurt ze naar materiaal om beter op de hoogte te geraken van b.v. Franse kaas en gezondheidsbrood. "Wat eveneens een goede methode blijkt, is het praten met een klant die bijvoorbeeld veel van kaas weet. Ik Mevrouw Juliana van Rooy Mevrouw Willy Donath geneer me niet om dan te zeggen: mevrouw kunt u mij dat eens precies vertellen? Op die manier leer ik en de klant vindt het nog leuk ook om die kennis kwijt te kunnen, zo heb ik ervaren. Vooral in deze tijd, waarin de klanten heel veel artikelen zelf kunnen pakken, moetje attent zijn op dat stukje informatieoverdracht dat nog persoonlijk kan geschieden. Ik geloof, dat als dit goed gebeurt iemand naar onze zaak terugkeert". Wim Bouman Drie maanden werkt sectorchef vers Wim Bouman in de AHSM in Baarn. Bij Albert Heijn is hij echter niet nieuw, want eerder was hij actief in filialen in Huizen en Hilversum. Afkomstig uit een middenstandersgezin was hij al jong gegrepen door het winkelwerk en het was in feite niet zo vreemd dat hij achter de toonbank belandde en uiteindelijk zijn weg naar AH vond. "Een voordeel van het werken in zo'n groot bedrijf als dit vind ik ook dat er daardoor goede promotiekansen zijn. Als je het werk goed in de vingers hebt, wordt dat beloond en ik moet zeggen dat me dat op de been houdt. We werken hier met een groep mensen die er, populair gezegd, flink tegenaan willen en dat is een stimulans voor iedereen. Het personeel moet beseffen, datje het in een grote supermart als deze met elkaar moet doen", luidt de verklaring van de jonge (21 jaar) sectorchef. Ondanks zijn leeftijd gaat Wim Bouman niet gebukt onderzijn dirigerende functie. "Ik vind het leuk om leiding te kunnen geven. Nee, problemen brengt mijn leeftijd wat dat betreft niet met zich mee. Het gaat er natuurlijk wel om op wat voor manier je met de mensen omgaat". Hij vindt het een voordeel, dat er via de personeelsvereniging een extra band tussen de werknemers bestaat. "Dan maak je elkaar eens in een andere hoedanigheid mee. Op kegel- of bingoavonden is er gelegenheid om eens met iedereen te praten. Het is goed dat daaraan de nodige aandacht wordt besteed". Mevrouw Juliana van Rooy voor een bedrijfsleider die zowel manager als personeelschef moet zijn een jammerlijke zaak. "Je krijgt in gesprekken met aspirant-personeelsleden nog wel eens de indruk, dat men nog een beetje neerkijkt op het werken in een SM. Volledig ten onrechte natuurlijk. Er bestaan veel misverstanden over en die zijn soms niet zo gemakkelijk weg te nemen. Je bespeurt wel eens dat iemand zelf wel wil, maar dat de rest van de familie dat beneden zijn of haar stand vindt". De selectie van personeel is voor de heer Van Iperen van groot belang. "Je moet bij ons, zoals bekend, leren werken op de werkvloer. Vooral de omgang met de klant moet een nieuweling bijgebracht worden. Die oude kreet: "de klant is koning" geldt voor mij nog steeds. Ik zeg het vaak genoeg tegen het personeel: je moetje steeds realiseren, dat we alles voor de klant doen. Kijk eens, je kunt wel filosoferen over hoe een winkel in elkaar moet zitten, maar het is nog altijd zo dat als de klant het niet ziet in een bepaalde zaak dat dan de deuren dicht gaan. Ik heb bij iemand wel eens de tendens bespeurd van: in de winkel staan: prachtig, maar die klanten zouden er niet moeten zijn. Ja, dat kan natuurlijk niet. Onze gehele opleiding is juist op de klant gericht. Hoe wil die dat een winkel eruit ziet? Hoe is je contact met het kopend publiek? Vooral die rechtstreekse contacten die in het huidige systeem nog resteren zijn erg belangrijk", doceert de bedrijfsleider, die na een lange Amsterdamse periode ook nog in tal van AH-zaken in 't Gooi stond. "de klant is koning" Problematisch in zijn regio is de werkgelegenheid. Het kadertekort speelt al enige tijd in de SM en dat is personeelsvereniging Mevrouw Juliana van Rooy is al vijf jaar lang een vertrouwde verschijning achter één van de kassa's van de AHSM in Baarn. Ze is part-time medewerkster en werkt van dinsdag tot en met vrijdagochtend. "Er zijn misschien mensen, die ons zien als een verlengstuk van de kassa, maar zo is het toch zeker niet. Ook op mijn plaats kun je aandacht aan de klant geven. Het is voor de heer Van Iperen "Eerste man" Van Iperen (37) is er nu twee jaar actief en hij kwam net op tijd om de eerste mini-vrije tijd-shop van AH onderzijn hoede te kunnen nemen. Dat betekende de verkoop van de bekende Holly Hobbies-artikelen, boeken, platen, cassettes en wenskaarten. Op dit moment is het nog steeds de enige mini-VT-shop in 't Gooi. "We hebben wat startproblemen gehad", herinnert de bedrijfsleider zich, "maar nu loopt dat onderdeel van de zaak erg goed. In het begin moesten de klanten even wennen. Boeken van rond de dertig gulden bij Albert Heijn dat vond men maar raar. Nu is dat een heel gewone zaak geworden. Die boeken-en tijdschriftenmarkt is nu eenmaal sterk in beweging en het is gebleken dat ook wij daar een rol in kunnen spelen". Niet alleen de AH-klanten viel de nieuwe VT-shop op. De Baarnse SM kwam via reportages over deze deelmarkt van het NOS-journaal en Televizier Magazine zelfs landelijk in de belangstelling. Zoals met veel supermarkten het geval is, wordt ook in Baarn een flink deel van de weekomzet op vrijdag en zaterdag in de wacht gesleept. Toch komt er volgens de heer Van Iperen enige verandering in dat bijna vertrouwde patroon. "Het begin van de week gaat toch belangrijker worden, ook al door de speciale reclames die we dan hebben", legt de "chef van Baarn" uit in zijn kantoortje aan de kop van de zaak.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 12