'Exporteren is markten vinden en produkten Nieuwe en uiterst moderne inrichting van AHZB in Maassluis DE HEER E. T. HONIG DIRECTEUR HOLLAND FOOD PRODUCTS: FmeflQuality Chocolate .^Coojdes from Mand Het "gevolg" van een flinke brand pagina 10 FLITSEN Directeur van Holland Food Products is sinds 1 januari 1978 de heer E. T. Honig (40). Hij werkte eerder bij Kon. Scholte-Hooig r'nee, geen fa milie") waar hij verantwoor delijk was voor de export van merkartikelen naar landen in o.a. het Midden Oosten en Afrika. In deze functie ver wierf hij de nodige kennis van zaken op het gebied van bui tenlandse markten en de be nadering daarvan. schakeld. Vorig jaar werd echter beslo ten meer gericht te werken en te beginnen met Holland Food Products bv als voortzetting van Hermetica. De heer Honig c.s. hebben voor de verdere uitbouw van hun aktiviteiten vier basis-elementen. In de eerste plaats zijn er de bestaande afzetkanalen uit de Hermetica-tijd in West-Europa. Ver. Staten en Japan en de mogelijke uitbrei ding en vernieuwing daarvan. De heer Honig: "In West-Duitsland hadden we bijvoorbeeld een in delicatessen gespe cialiseerde importeur, maar nu hebben we er ook één voor de rest van ons assortiment." Ten tweede is er de uitbreiding van de export naar de Ver. Staten, mogelijk geworden door de overneming van de supermarktketen van Bi-Lo. Er heeft daar inmiddels een onderzoek plaats gehad naar de afzetmogelijkheden van LIA-produkten. Als resultaat kwam uit de bus, dat daar met name kansen liggen voor chocolade, biscuit, speculaas en koffie. "Met thee zijn we daar te duur en drop eten ze niet", vertelt de heer Honig. Hij wijst erop, dat het leveren van levensmiddelen aan een land als de VS een grote mate van zorgvuldigheid vereist. De warenwet is er bijzonder streng, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit de voorgeschreven etikettering, die niet alleen de receptuur omvat, maar ook lettertype, grootte etc. Om de aanloop kosten niet al te groot te laten uitvallen is voor de etikettering van de proefzen dingen gebruik gemaakt van stickers. posters Na de eerste verkoopresultaten in de Bi-Lo winkels is onderzocht in welke mate verder kon worden ingespeeld op de Amerikaanse markt, waarna tenslot te een vast assortiment is samengesteld. Inmiddels zijn door Ahead Advertising te Zaandam kleurige posters gemaakt die in 100 Bi-Lo's gaan wijzen op de Nederlandse inbreng in het assortiment. De heer Honig: "Je moet nu echter niet denken, dat de levering van onze pro dukten van het bekende leien dakje gaat. Je hebt bij Bi-Lo weliswaar een pré om als vertegenwoordiger van een zus terbedrijf binnen te komen. Maar een maal met de inkopers om de tafel gezeten heb je gelijke kansen als de concurrenten. Als wij met een vergelijk baar produkt hoger in prijs liggen kun je 't wel vergeten. Dat is trouwens ook de stelregel, die Hollandse inkopers van Ahold-dochters ten opzichte van LIA hanteren." Ondanks de slechte positie van de dollar ("een grote teleurstelling voor ons") is de heer Honig optimistisch over de afzetmogelijkheden in de VS. kleine beurs Als derde terrein richt Holland Food Op de vroege morgen van zondag 1 oktober jl. brak brand uit in de com pressorruimte van de Albert Heijn zelf bediening aan de Rembrandtlaan in Maassluis. Oorzaak: vermoedelijk kort sluiting. Gevolg: een schade van onge veer 3 ton aan de winkel en het interieur. Maar ook. na ruim 7 weken zwoegen, een méér dan nieuwe, totaal "geremo- delde" inrichting. Bedrijfsleider P.T. den Breejen, die net 5 weken te voren overgeplaatst was naar Maassluis - hij kreeg er wat je noemt een warm onthaal - vertelt het hoe en waarom: "Hoewel de brand hoofdza kelijk achter in de winkel woedde, was er toch overal schade. Niet alleen omdat de brandweer zich al spuitend een weg door de zaak baande, maar ook omdat bij het verbranden van o.a. plastic kratten agressieve, giftige gassen vrijkwamen. Door dit laatste worden metalen sterk aangetast. Ervaring heeft geleerd, dat hoe goed je de zaak ook schoonmaakt, toch het metaal van de kassa's en stellingen na verloop van tijd gaat roesten. Ook kan er bijvoorbeeld ineens een T.L.-bak van het plafond naar beneden komen zetten. Het was al snel na de brand duidelijk: alles moest er uit, alles moest nieuw". "Er leefden bij ons toch al enige tijd wensen voor een nieuwe indeling van de winkel. We konden met cijfers aantonen dat het beter kon. Bij alle ongelukken nu een geluk. Hier lag de kans. En die werd snel aangegrepen! Dinsdags na de brand lag het nieuwe plan op tafel, vrijdags was de goed keuring binnen, de maandag daarna begon de aannemer. Nog een geluk was dat alle apparatuur in voorraad was, doordat men bij andere, wél geplande Ahold-verbouwingen nog niet zover was. Nu krijgen we een veel ruimere winkel. We kunnen nu ook meer nadruk leggen op "vers". Door het verplaatsen van het kantoor hebben we bijvoorbeeld een veel grotere groenteafdeling gekregen". Terwijl de heer den Breejen zijn verhaal vertelt, is het in de winkel een drukte van belang, nog niet veroorzaakt door klanten, maar door timmerlieden, mon teurs, die de laatste hand leggen aan een nieuwe koelcel en ook door de medewer kers. "Deze hebben zich geweldig geweerd, niet alleen bij het eerst helemaal leeg halen van de zaak en het nu weer "vullen", maar ook in de tussenliggende periode. Ze werden van hot naar het gestuurd om in te springen in naburige Ahold-filialen met een personeelstekort. De heer den Breejen hoopt na de heropening snel de 'loop' in de zaak weer terug te krijgen. "De mensen wennen gemakkelijk aan het gaan naar een andere winkel. Naast de landelijke advertenties zijn we nu al geruime tijd bezig met een eigen advertentiecampag ne met geweldige aanbiedingen. Daar mee moeten we onder andere de mensen weer in onze zaak zien te krijgen." Met dat "onder andere" zal hij ongetwijfeld het nieuwe moderne aanzicht van zijn zaak bedoelen en daaraan zal het bepaald niet liggen. Twee Maassluise jongetjes proberen er nu al een glimp van op te vangen door een kier in de nu nog dicht geplakte ramen. Op het moment dat deze Flitsen verschijnt zullen ook alle volwassen inwoners van Maassluis al een kans hebben gehad, de vernieuwde AH-Zelf- bediening van binnen te bekijken, daar de feestelijke opening op 22 november plaatsvond. Voor de volledigheid is het wellicht goed nog even terug te grijpen naar het verleden. Albert Heijn startte reeds in 1911 met eigen produktie en bouwde zo een reeks merkartikelen op. Daarmee trotseerde hij later de z.g. verticale prijsbinding, bleef staande in de concur rentieslag en beschikt thans over goed geoutilleerde produktiebedrijven. Het opheffen van de verticale prijsbin ding leidde tot een uitbreiding van het Ahold-winkelassortiment, waardoor in de eigen produktie een overschot ont stond. Voor de afzet hiervan werd, naast levering aan Nederlandse afnemers, ook gemikt op export waarvoor aanvankelijk Ahold-dochter Hermetica bv werd inge- Products zich op Afrika, waar aan de westkust - van Senegal tot Congo - een begin is gemaakt met de leveringen aan plaatselijke distributeurs. Het assorti ment beperkt zich vooralsnog tot bis cuits en zoetwaren, met een prijsstelling, gericht op de kleine beurs. De vierde afzetmogelijkheid wordt ge zien in het Verre Oosten. Getracht wordt de bestaande markt in Japan (chocolade, koek en biscuits) te vergro ten, terwijl ook landen als Indonesië, Hong Kong en Maleisië in het vizier zijn verschenen. lastig Exporteren betekent o.a. het vinden van markten en het aanpassen van produk ten daaraan. Dat laatste brengt voor de produktiebedrijven van Ahold de nodige problemen met zich, want verandering van bijvoorbeeld kwantum en verpak king betekenen evenzovele zorgen. Maar om in het buitenland voet aan de grond te krijgen is het allemaal wel noodzake lijk. De heer Honig: "In landen met lage lonen hoef je niet met een pak speculaas van 400 gram aan te komen, daar is 200 gram al heel wat. Nou, en dan verval je onmiddellijk in een nieuwe verpakking, die ook qua kleurstelling en etikettering totaal verschilt van het voor Nederland bestemde produkt. Chocoladerepen van 100 gram zijn in ons land normaal, maar in de Ver. Staten - met gewichten in ounces en pounds - moet die reep 70 gram zijn. Voor Nigeria moet er weer zc weinig mogelijk op het etiket staan om de vaak ongeletterde bevolking niet in verwarring te brengen. En ga zo maar De heren G. J. Heijn (rechts) en M. G. Gil lespie, directeur Operations Bi-Lo in een Bi-Lo supermarkt in Spindale, North Caroline door. Er is geen produkt in ons assorti ment waarmee we ongewijzigd de wereld rond kunnen." De heer Honig tenslotte: "Ik weet dat we door al deze wensen in de LIA-bedrqven wel eens als lastig worden bestempeld. Dat kan ik me nog voorstellen ook. Toch hopen we ook van die kant op begrip voor onze situatie. De voor ons allen zo noodzakelijke export kunnen we nu eenmaal niet anders benaderen." Het grootste deel van de produkten van Aholds levensmiddelenindustrie (LIA) is bestemd voor verkoop in de tot het concern behorende winkels. Het overige moet aan derden worden ver kocht. In belangrijke mate leent de Nederlandse markt zich hiervoor, maar toch doet de be hoefte aan overschrijding van 's lands grenzen zich steeds sterker voelen. Holland Food Pro ducts bv is de dochter van LIA die zich met deze export-aktiviteit bezig houdt. Wij spraken met directeur E. T. Honig, die graag wat over zijn beleid en ervaringen wilde vertellen.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 10