Keuzewerktijd stuk persoonlijke vrijheid urn Proef in Administratiegebouw 15.000 ste klanten obligatie uitgereikt DC Tilburg in afbouw Zelfdiscipline is nodig Onderbezet Glijdende werktijden Oh flitsen SAH002000342 Flitsen Landelijk mei 1971 personeelsblad albert heijn nv oplaag 20000 verschijnt 12 x per jaar 28e jaargang nr. 5, mei 1971 Zoals in het vorige Flitsennummer reeds is aangekondigd, startte eind maart in het AG een proef met keuzewerktij den. Natuurlijk zijn we erg benieuwd naar de eerste reac ties en ervaringen. 'In de wandelgangen' hebben we een aantal AGers gesproken en hen gevraagd naar hun mening over het verloop van deze één maand jonge proef. Let wel, een diepgaand onderzoek is niet gepleegd, maar enkele impressies geven wellicht alvast een interessant beeld. Eerst nog even ter herinnering enkele kernpunten van de proef: Er zijn drie aanvangstijdstip pen mogelijk. Men begint de middagpauze vier uur na het aanvangstijdstip. De lunchpauze kan Vi, Va of 1 uur bedragen. Het einde van de werktijd valt vier uur en vijf minuten na de lunchtijd. Per afdeling maakte men, in overleg met chefs en collega's een keuze waaraan men voor twee maanden gebonden was. Wat zijn nu zo de eerste reac ties? Over het algemeen is men tevre den wat de begintijden betreft. 'Het is erg prettig, vooral in de beginnende zomer, om vroeg te kunnen beginnen. Het is minder druk op de weg, en 's avonds ben je eerder thuis wat erg fijn is, als je voor het eten nog eens rustig de krant wilt lezen, koffie wilt drinken of boodschappen wilt doen'. We zien dan ook dat ongeveer 70 van de AGers gebruik maakte van de mogelijkheid om 8 uur te beginnen, 28 begint om 8.30 uur en twee procent om 9.00 uur. Wat betreft de lunch en eindtijden zijn de meningen wat minder gunstig. Het ietwat 'rommelige' karakter valt het eerst op. Door de wisselende tij den ontstaat er op de afdelingen heel wat heen en weer geloop, wat de sfeer er natuurlijk niet rustiger op maakt. Een voordeel van de gespreide lunchpauzes is in ieder geval dat er geen 'run' meer plaatsvindt op de kantine om 12.30 uur. 'De horde stort zich niet meer naar beneden'. Het blijkt verder, dat meer men sen - ongeveer 40 - gebruik ma ken van de lunchmogelijkheid in de kantine: 'bij drie kwartier middagpauze ging je nog thuis eten, maar nu het mogelijk is een half uur te lunchen doe ik dat liever, om 's avonds wat eer der thuis te zijn'. De halfuurs- lunch voorziet kennelijk in een behoefte. De hoofdchefs vinden over het algemeen, dat de proef zonder- veel kleerscheuren verloopt. Een probleem is wel de verdeling van de verschillende keuzemoge lijkheden over de afdeling, wat vooral aan het einde van de dag zich doet gelden, wanneer een enkele afdeling soms 'zwaar on derbezet' is. Ook bestaat de indruk dat op afdelingen waar dagelijks de hoeveelheid 'produktie' geregi streerd wordt, een lichte daling in de hoeveelheid gereedgeko men werk is opgetreden. Iemand zei: 'ik heb soms de indruk dat er tussen 12 en 2 bijna niet meer gewerkt wordt'. Een meer positieve impressie is dat minder telaat wprdt gekomen. En komt men te laat, dan wordt dat op gelost door dezelfde dag nog iets langer 'de tijd uit te zitten'. Ook spraken we iemand, die aanvankelijk gekozen had voor beginnen om 8 uur, maar dat helaas in de praktijk niet mee bleek te vallen, zodat hij maar weer overschakelde op 8.30 uur. Er zijn echter ook mensen die met veel pleizier nog voor 8 uur willen beginnen, zeker in de zo mermaanden. Op woensdag 15 april is aan me vrouw A. Jooren-Goebel uit Rij- senhout (bij Aalsmeer) de 15.000 ste AH-super-obligatie uitgereikt. De aanvraag van deze 'jubileum'- superobligatie kwam reeds begin april op de PMC-afdeling van Al- bert Heijn binnen, dat was precies 3 maanden na het bekend worden van het AH-initiatief, zodat een gemiddelde van 5000 aanvragen per maand is geboekt. Een resul taat dat men in de beginfase niet had verwacht. Iedere AH-klant moet immers minstens een nieuw 'blauw' boekje vol sparen om in het bezit van een superobligatie te ko men. En dat vergt natuurlijk de no dige tijd. Intussen stijgt het aantal aanvra gen met de dag, waaruit blijkt dat heel veel AH-klanten de afgelopen maanden intensief zegeltjes heb ben gespaard om twee volle boek jes te kunnen overleggen. Uit de meest recente cijfers blijkt dan ook, dat in de komende periode het gemiddelde van 5000 aanvragen per maand aanzienlijk zal worden overschreden. Een bewijs dat het initiatief van Albert Heijn bijzon der is aangeslagen. De uitreiking van de 15000ste su per-obligatie heeft men natuurlijk niet ongemerkt voorbij laten gaan. De heren W. A. Scholte, direc teur van Albert Heijn supermarts N.V. en G. Terol van de afdeling obligaties van de PMC zijn naar Rijsenhout gegaan om mevrouw Jooren de kostbare waardepapie ren en een fraaie mand met levens middelen te overhandigen. En dan: Hoe ervaart men de grote mate van vrijheid? 'Die bestond niet in de oude situatie, de werktijden lagen vast. Met deze keuzewerktijden is hieraan meer tegemoet gekomen, maar het liefst zou ik helemaal zelf willen bepalen, op basis van een minimum aantal uren per dag, hoe laat ik begin en eindig'. 'Ik ben vóór keuzewerktijden, met het oog op een stuk per soonlijke vrijheid. Jammer dat die vrijheid direct weer beknot wordt doordat je je voor twee maanden moet binden'. 'Ik geloof wel dat men vol doende zelfdiscipline opbrengt om zich aan de gekozen werktij den te houden. Maar het liefst zie ik toch glijdende werktijden, zodat je vrij bent om per dag te kiezen'. Tja, glijdende werktijden. Die mogelijkheid komt mis schien meer tegemoet aan een van de oorspronkelijke doelstel lingen om een grotere spreiding te bewerkstelligen. Nü is geble ken dat een groot percentage toch voor één bepaalde tijd kiest, waaraan men dan gebon den is, zodat een optimale sprei ding niet wordt bereikt. 'En als je nu 's avonds erg laat bent of lang wilt studeren, of gewoon eens lekker door wilt zakken, kun je niet, zoals bij glijdende werktijden, wat langer uitslapen en wat later beginnen'. Het laatste woord is uiteraard nog niet gesproken. Om voor HK'71 tot een verantwoorde keuze te komen, zullen nog vele 'voors en tegens' van de ver schillende mogelijkheden gron dig moeten worden bekeken. Vele vragen en problemen zijn op dit moment nog niet opge lost. Misschien zou een enquête een aantal duidelijke gegevens kunnen verschaffen. Eén indruk is in ieder geval dui delijk bevestigd: Vrijheid in het zelf mogen bepalen van de werktijden wordt ervaren als een groot goed. Het systeem van keuzewerktijden, zoals nu in het AG toegepast, wordt ervaren als een stapje op weg naar meer vrijheid. Een vrijheid die door een aantal mensen echter nog niet voldoende wordt geacht. Als eerste in een serie features over de verschillende werk maatschappijen treft u op pagina 5 een verhaal over PB Zwanenburg aan. Hierboven de gigantische Silo, die in de wijde omtrek reeds te zien is. In de plaats van het juni-nummcr van Flitsen verschijnen we eind mei met een populair jaarverslag 1970 voor het personeel. Het nummer heeft het formaat 'magazine' en bevat foto's en grafieken uit het officiële jaarverslag plus interviews met de president en de directeuren van de werkmaatschappijen. De tekst betreft niet alleen een terugblik, maar ook de plan nen voor 1971 en volgende jaren. Dit verslag wordt in een envelop pe verpakt en vergezeld van een 'toeristisch supplement' in kleur. Dit supplement bevat een paar verhalen o.a. van de eerste toerist in de mythologie, Odysseus en zijn thuiskomst, plus foto's die uw verslaggever tijdens vakanties maakte. De inhoud is nogal speels. Al komen er wat antieke namen in voor, we hopen, dat u het met een glimlach zult doorkijken. Voor het eerste halfjaar is onze begroting dan lichtelijk over schreden, ook al door het 12 pagina's tellende opleidingsnum mer in april en 10 pagina's MIRO in maart. In juli, als velen van u met vakantie zijn, verschijnen we daarom niet. In augus tus komen we op dezelfde golflengte terug. De foto toont de gevel afwerking van het 150 m. lange ge bouwfront met 39 laad- en los plaatsen. In het gebouw zijn de installaties en de bouwkundige afwerking zover gevorderd, dat half mei a.s. met de bouw van de magazijnstellingen zal worden begonnen. Tegelijk wordt gewerkt aan de bestrating van 27.000 m2 grote parkeer- en manoeuvreer terrein. De éérste fase van de afleveringen vanuit DC T start per medio september a.s. terwijl de officiël opening van bet gebouw be gin november is te verwachten.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 1