De Heer Oranje aan het woord Interviewers op de korrel Vijfmiljoenste bezoeker in AC Amstelveen Gesprek met een districtshoofd AH-Flitsen Pagina 6 Aan de Arnhemse Cordesstraat, die idyllisch rust op een beboste heuvel tegenover het park Sonsbeek, zetelt in een villa de heer L. Oranje, hoofd van het AH-district Oost. Wij troffen hem aan achter grote vellen papier die ons, gezien hun duidelijk boekhoud kundig karakter, geducht toegriezelden, maar onze gastheer had zich kennelijk gretig vastgebeten in het cijfermateriaal. „We zitten midden in de omzetbegroting 1970", zei hij, waarna hij desal niettemin geduldig tegenover ons plaatsnam om over zijn werk zaamheden te vertellen. Wij stelden de interviewers van de Flitsen, de heer Van Bun schoten en de heer Marinus, enige vragen over hun manier van interviewen en hun kijk op de funktie en de inhoud van een personeelsblad. Teamwork De heer Oranje omschrijft zijn funktie als volgt: ,,lk ben leider en lid van het districtsteam, dat be staat uit de divisie- en groeps leiders plus een aantal specialis ten en dat tot taak heeft de bedrijfs leiders te heipen bij het verkrijgen van het gewenste bedrijfsekono- mische resultaat". „Ik ben ver antwoordelijk voor de gang van zaken rond de reeds bestaande en nog te openen zaken in ons district", deelt hij mee, en: „Mijn team en ik richten ons op al dat gene wat zich in de bedrijven af speelt rond de klant, zoals het aan bieden van het assortiment en het verlenen van service. Als organi satie zijn wij er op uit om metho dieken te ontwikkelen om in de filialen tot een efficiënte aanpak te komen, die er voor de konsument op neer komt. dat hij snel en pret tig inkopen kan doen Daar is een belangrijk stuk planning voor nodig". Tenslotte nog één uitspraak, die in dit verband zeker niet mag wor den vergeten: „Een districtshoofd funktioneert in twee richtingen als schakelfiguur. Aan de ene kant is hij de man die bij de direktie infor matie inbrengt voor de beleids bepaling en anderzijds richt hij zich op zijn medewerkers, wier werkzaamheden hij coördineert en leidt, zodat de gestelde doelen kunnen worden bereikt". Super SM Zoals men inmiddels zal hebben begrepen leent de funktie van districtshoofd er zich niet voor, om in een paar woorden te worden samengevat. En ieder die de moei te neemt om over de hierboven geciteerde omschrijvingen wat die per na te denken, zal al gauw in zien, welk een complex van inge wikkelde vraagstukken achter deze weloverwogen volzinnen schuil gaat. Een enkele probleem zullen wij eruit lichten: „We zijn bezig", onthult de heer Oranje, „om een bijdrage te leve ren bij de aanloop van het eerste zelfbedieningswarenhuis nabij Vlis- singen, dat in het najaar van 1970 in gebruik zal worden genomen. In een projektgroep wordt bestu deerd hoe de organisatie in zo'n Super-SuperMart moet worden op gezet, omdat er binnen het kader van de schaalvergroting behoefte bestaat aan een aangepaste vorm van leidinggeven." Toekomst Het districtsteam houdt zich inten sief bezig met de toekomst. Zo wordt de opleiding van personeel „de belangrijkste schakel tus sen het produkt en de klant" op de lange termijn bezien „Op basis van een prognose stellen we kader- klubs samen om er straks zeker van te kunnen zijn, dat alle vesti gingen kunnen worden bevolkt", zegt de heer Oranje Hij belijdt vurig zijn geloof in de opgezette oiganisatie- en kommu- nikatielijnen, die een eerbiediging inhouden van de denkbeelden van iedere werknemer. In dit verband wijst hij op de procedure rond de omzetbegroting, die door de bedrijfsleider en zijn medewerkers wordt aangelopen en dan via achtereenvolgens de groeps- en de divisieleider op districts- en direktieniveau belandt, om, nadat de beslissingen zijn genomen, eveneens stapje voor stapje te worden „teruggekoppeld". „Alvorens de genomen besluiten van kracht worden", zo lieten wij ons uitleggen, „krijgt dus iedereen die ideeën kenbaar heeft gemaakt eerst gemotiveerd te horen, om welke redenen met zijn denk beelden geen of slechts in beperk te mate rekening kon worden ge houden." Een districtshoofd is niet iemand, die zich op een grote bekendheid mag verheugen. „Ik verbaas me er wel eens over als iemand in de filialen zo maar „Dag meneer Oranje" tegen me zegt", laat onze gastheer zich ontvallen, „dat valt me dan echt wel mee." Toch volgt deze „man uit de verte' wel dege lijk met grote interesse de bewe gingen aan het „front" en soms raakt hij onder de indruk van wat daar geschiedt. „Onlangs bij mijn bezoek aan het nieuwe filiaal in Putte", zegt hij, „ben ik geïmpo neerd door het geweldige enthou siasme van bedrijfsleiderv. d. Water en zijn vrouw, twee jonge mensen die uit Eindhoven zijn vertrokken om op 500 meter van de Belgische grens een ver vooruitgeschoven AH-post tot ontwikkeling te bren gen. Ik voelde mij te gast bij ware pioniers. Dat was een plezierige ervaring." Om precies twintig minuten over elf kwam het moment waarop deze indrukwekkende mijlpaal een feit werd. Manager Holle geleidde het echtpaar Veltkamp-Rooth uit Am sterdam naar de wachtende AH- vertegenwoordigers, van wie de heer Hermanides, als direkteur van Albert Heijn Restaurants NV, zich terstond van zijn stoel verhief om het tweetal op blijde toon toe te spreken. Dat was wel nodig ook, want het was de zo feestelijk ont haalde bezoekers duidelijk aan te zien, dat zij weinig begrepen van de hulde die hen zo onverwacht in de schoot werd geworpen. „Het kan toch moeilijk iets te maken hebben met het prinsje dat van morgen is geboren", had de heer Veltkamp al hardop gepiekerd. Terwijl de fotografen bliksem schichten door het restaurant joe gen en een aangesnelde journaliste haar ballpoint in gereedheid hield, werden er bloemen en een fles champagne uitgereikt en nodigde de heer Hermanides het tweetal uit voor een etentje op een nader overeen te komen tijdstip in een Albert's Corner naar keuze. Bereidt u zich op het interview voor en wat vindt u de prettigste vorm van interviewen: een gesprek of zuiver een gericht interview. Hieroverzijn de meningen verdeeld: De heer Marinus prefereert het gerichte interview boven het ge sprek. De mensen beseffen hier door voortdurend dat datgene wat zij zeggen voor een groter lezers publiek bestemd is en dat het niet zomaar een gesprek is. Bovendien schrijft hij gedurende het hele in terview om bovenstaande niet uit het oog te doen verliezen. Hij be reidt zich niet voor, de uitkomst van het interview blijft op deze manier altijd een verrassing. De heer Van Bunschoten bereidt het interview wel voor. Als hij bij de te interviewen persoon komt, tracht hij eerst een sfeer van ver trouwen te scheppen, pas daarna komt hij met zijn vragen. Boven dien stelt hij van te voren duidelijk wat hij over welk onderwerp wil weten. Hij prefereert het gesprek boven het interview, omdat dat veel prettiger is en je bovendien meer informatie krijgt. Hij schrijft om dezelfde reden als zijn collega ge durende het hele gesprek. Beiden vinden dat de journalist de geïnterviewde wel eens in be scherming moet nemen door niet alles te publiceren wat hij zegt, omdat dit konsekwenties kan heb ben die hij vaak niet kan overzien. Als u iemand interviewt, richt u zich dan op de persoon of op het onderwerp waarover deze iets te zeggen heeft? Dat hangt er vanaf. Als het onder werp boeiend genoeg is, richten wij ons meestal op het onderwerp. Is dit niet het geval dan nemen wij de persoon. Ideaal is om je zowel op het onderwerp als de persoon te kunnen richten. Als u bepaalde informatie over iemand heeft voor het interview, wat doet u daar dan mee tijdens het interview? Niets. Wij trachten het zover moge lijk weg te stoppen om een zo ob- jektief mogelijk interview/gesprek te hebben. Legt u het interview alvorens het te publiceren voor aan de betrok kene? Liever niet, want meestal zal men geneigd zijn bepaalde woorden weer in te trekken of het net iets anders te willen zeggen, zodat van het oorspronkelijke interview wei nig overblijft. Wel leggen wij het voor als er dingen in staan die de betrokkene eventueel schade kunnen berokkenen. Het risiko om het er dan zonder meer in te zetten is te groot. Komt u bij het schrijven van de flits-artikelen wel eens in botsing met uw „journalistieke ethiek"? Jazeker. Je moet vaak meer reke ning houden met bedrijfsbelang dan journalistiek verantwoord is. Bepaalde zaken die wel degelijk nieuws of interessant zijn, kunnen niet gepubliceerd worden omdat zij tegen het bedrijfsbelang ingaan. Hoe ziet u de funktie van een personeelsblad? Wij zien deze funktie drieledig: Bedrijfsnieuws. Mededelingen van de direktie. Jfc Dingen die op de mens betrek king hebben. De nadruk zal meestal vallen op het laatste punt. De inhoud van het personeelsblad wordt door de funktie ervan bepaald. Ziet u ook een funktie van een personeelsblad in het ter diskussie stellen van bepaalde onderwerpen? Ja, o.i. moet het mogelijk zijn dat er meer kritische opmerkingen in het personeelsblad geplaatst wor den over onderwerpen die het werk van de betrokkenen raken, en wel door die betrokenen zelf met even tueel een weerwoord van hoger hand. Ook andersom moet het mo gelijk zijn. De moeilijkheid is na tuurlijk een criterium te bepalen van wat wel en wat niet diskutabel te stellen is. Wat moet een personeelsblad naar uw mening bieden? Een personeelsblad moet achter grondinformatie bieden over het werk en de sfeer in een bedrijf, het moet a.h.w. een schriftelijke rond leiding door het bedrijf bieden. Het moet zo geschreven zijn, dat het ook leesbaar is voor het gezin van de werknemer. Op deze manier kan ook de vrouw een indruk krij gen over de omgeving en de sfeer waarin haar man werkt. Over het algemeen wordt het niveau van de medewerkers danig onderschat en vraagt men zich te weinig af wat de mensen werkelijk interesseert. Waarom staat er b.v. nooit iets in over bepaalde onder- zoekjes naar b.v. ontslagredenen, werksfeer etc. Dit zijn zaken die wel degelijk bedrijfsnieuws zijn en dus alle medewerkers aangaan. Vindt u de manier waarop de keuze van onderwerpen voor de flitsen op het ogenblik bepaald wordt de juiste? Neen, men is op deze manier te weinig op de hoogte met de wer kelijke interessen die de mede werkers hebben. B.v. iemand die op het hoofd kantoor werkt en in de redaktie de jongeren vertegenwoordigt, heeft waarschijnlijk totaal andere inte ressen dan iemand van dezelfde leeftijd in een ander bedrijfs onderdeel. Waarom wordt er niet voor iedere redaktievergadering een andere groepsleider uitgeno digd? Deze weet o.i. veel beter wat er konkreet aan interessen leeft. A. Kromhout J. Schimmel Op zaterdagochtend 11 oktober zaten aan enkele feestelijk ver sierde tafels in de AC te Amstelveen het echtpaar Hermanides, de heren Van Veen en Van Zutphen, mejuffrouw Ruhé en enkele fotografen. Het gezelschap tuurde in spanning naar de deur, want er stond iets heel bijzonders te gebeuren. Men wachtte op de vijfmiljoenste bezoeker die, acht jaar nadat deze Albert's Corner in gebruik werd genomen, nu ieder moment de drempel kon overschrijden. In de Albert's Corner Bodegraven/Reeuwijk werd een komplete kaasmakerij ingericht. Speciale kaasgerechten worden door de serveersters in zelf gemaakte oud-hollandse kostuums opgediend, vooral mevrouw Ruiter heeft zich hier erg voor ingespannen. Deze originele aktiviteiten vallen in het kader van de jaarlijkse, in samenwerking met het Nederlands Zuivel Bureau, georganiseerde kaasaktie, die deze keer onder het motto „Prettige Kaasdagen" wordt gehouden van 3 t/m 30 november Ook alle andere restaurants zijn volledig in de sfeer van de Nederlandse kaas gebracht. Wij wensen alle teams heel veel sukses.

Personeelsbladen | 1969 | | pagina 6