Tag de dingen zoals anderen ze niet zien „Het zal weer gonzen van aktivi- teiten" VERSE VIS IV ALBERT HEIJN SEPERMART IN DIT NUMMER Restaurantopleidingen gingen van start Personeelsorgaan Albert Heijn N.V. De heer J. Legerstee, directeur verkoopbevordering illillllllllillli De lieer A. Heijn: K 25e jaargang no 1 januari 1968 De heer J. Legerstee Uitstarend over de rode daken van Zaandam diep be neden hem, laat de heer J. Legerstee zo maar een defini tie van de American Marketing Association los: „Ver koopbevordering is een combinatie van methoden en technieken, ontleend aan de persoonlijke verkoop en reclame, diendend om beide laatstgenoemde activiteiten aan te vullen, te coördineren, te stimuleren en efficiënter te maken". Dat is een hele mond vol. Om het eenvoudig te houden wil len wij hier volstaan met te vermelden, dat hij zich hoog boven onze hoofden bezighoudt met zaken als o.m.: de reclame, de PMC en de „corporate-ima ge", d.w.z. alles wat van het bedrijf naar buiten zichtbaar is, zoals de auto's, de winkelpuien, het interieur van de bedrijven, de verpakking, de diverse ma nifestaties en Allerhande. Behalve de Amerikanen heb- i ben ook knappe koppen uit Ne derland een definitie opgesteld van het begrip sales-promoti on. Hierin wordt de nadruk ge legd op het scheppen van een zodanige mentaliteit binnen de onderneming, dat een ieder „verkoopbezeten" wordt en dat is een zienswijze waar de heer Legerstee geheel en al achter staat. „Wanneer die mentaliteit er niet is, hebben de mooiste acties geen zin", zegt hij. Carrière Wanneer de heer Legerstee over zijn carrière vertelt die hem ten slotte als enige van bediende tot directeur heeft gebracht, blijkt zijn relaas vrijwel parallel te lo pen met de vele ontwikkelingen die ons bedrijf na de oorlog zo' n grote groei hebben gebracht. Zijn opleiding in het vak heeft hij ge kregen van zijn vader die in Rot terdam een kruidenierswinkel be zat, waarna hij, na zijn militaire dienstplicht te hebben vervuld, als bediende terecht kwam bij het AH-filiaal in de Hovenstraat te Bussum. Dat was in 1935 en dat was een tijd, waarin lonen en sa larissen er nog heel anders uitza gen dan thans. De heer Leger stee verdiende per week f 16, waar dan 1 procent loonsverla ging vanaf ging en bovendien nog f 7,50 aan kostgeld, omdat hij bij de chef, de heer K. Smits, ook nog in de kost was. Bedrijfsleider Na enige jaren werd hij ver volgens aangesteld tot bedrijfs leider van het bedrijf Aert van der Goesstraat te Den Haag. Daar was hij ook toen de twee de wereldoorlog uitbrak, als ge volg waarvan er steeds grote re gaten vielen in het assorti ment en de ellende van het bonnenstelsel ieder plezierig element in het zakendoen weg nam. Behalve zijn werk in en kele winkels, had de heer Le gerstee ook de leiding van de grossierderij in de Konings straat en het is deze laatste functie, die hem in deze droe vige uren uit Nederlands ge schiedenis heel wat avontuur, gevaar en voldoening heeft ge bracht. In die tijd reisde hij tevens door het land om in de filialen te inventariseren. Het waren tochten per motor met collega Arnold of in goederen wagens in een tijd, waarin nie mand die 's morgens zijn huis verliet wist of hij er ooit nog terug zou komen. De heer Legerstee heeft deze expedities tot het laatste oor logsjaar volgehouden, totdat er geen enkele mogelijkheid het filiaalbureau en het opzet - j ten van een personeelsoplei- ding in de Amsterdamse jeugd- j herberg „De Laurier". Rechterhand In die dagen zag de organisatie van ons bedrijf er nog heel an ders uit dan thans. De heer Le gerstee die na zijn terugkeer als rechterhand de heer C. Govers toegewezen kreeg, zag zich aan het hoofd gesteld van een afde ling die naar onze huidige be grippen enorm veel omvatte. Want tot de verkoopstaf behoor den behalve de twee hoofd- en de negen gewone rayonleiders voor 360 filialen) ook het bouwbureau, het vestigingsplaats onderzoek, de pre-openingsploeg en vanzelfsprekend de reclame-af deling. (Vervolg op pagina 2) om zich te verplaatsen meer aanwezig was. In 1945. als het geronk van de tienduizenden geallieerde vlieg tuigen op weg naar Berlijn is ver stomd en aan de angst en de honger een einde is gekomen, vin den wij de heer Legerstee terug in Zaandam, als assistent van de heer D. A. ter Wee. Het was een veelzijdige taak: „de coördina tie van het werk der rayonlei ders", luidde de officiële omschrij ving van zijn functie, maar daar kwamen nog vele andere gevari eerde opdrachten bij. Vakdiploma's vleesindustrie Hr. L. W. Oremus 40 jaar in dienst O.R. Wijhe Ideeënbus P.B. Zaandam Hr. C. Gout 50 jaar in dienst Hr. J. Jansen 40 jaar in dienst Opleiding Hr. G. A. v. Rooyen afscheid Hr. S. van Bezooyen afscheid Opleiding Drie jaar na de oorlog volgde er een zeer gewichtige op dracht: de moderne wegen die de Amerikanen bij de distribu tie van levensmiddelen en tal rijke andere goederen waren ingeslagen waren ook in het langzaam van de catastrofe herstellende Europa niet on bekend gebleven en Albert Heijn N.V. zond de heer Leger stee vier maanden naar de Verenigde Staten om daar na te gaan, hoe in ons bedrijf de zelfbediening zou moeten wor den opgezet. Hij volgde aan de daar toen al bestaande opleidingsschool voor supermarkt-personeel verschil lende cursussen: voorcas- sière en voor chef van de af delingen kruidenierswaren, bakkerijprodukten, zuivel, aardappelen, groenten en fruit. De Amerikanen zetten grote ogen op, dat als een der aller- eersten uit Europa een verte genwoordiger van het kleine Nederland zich kwam oriënte ren en de heer Legerstee werd om die reden voor de micro foon van twee grote radiosta tions gesleept. De schat aan belangwekkende bijzonderheden waarmee hij tenslotte in Zaandam terug keerde, heeft aanleiding gege ven tot de vele veranderingen die zich in de daarop volgen de jaren bij Albert Heijn heb ben afgetekend. De eerste maatregelen die werden getrof fen, waren de oprichting van Het restaurantbedrijf breidt zich belangrijk uit en reeds lang werd de behoefte gevoeld aan een training van Productie- gerants (degene die de leiding heeft bij de bereiding van de menu's). Op 2 januari 1968 kwamen de eerste vijf candidaten in op leiding. Deze Produktiegerants volgen een opleidings programma gelijk aan dat van de Supermart bedrijfsleiders. Naast stageperioden in verschillende bedrijfsonderdelen (keuken, zaal, administratie, kassa) worden (soms gelijk tijdig met SMBLio) de leergangen in Garderen gevolgd. De eerste groep krijgt een spoedopleiding van vijf maanden en wordt in de tweede helft van dit jaar opgevolgd dóór een volgende groep. In voorbereiding is tevens een cursus voor hoofd-serveer- sters die najaar 1968 zal starten. Wij vinden het prettig dat er in het restaurantbedrijf lang zamerhand ook opleidingsmogelijkheden ontstaan en wen sen de nieuwe P.G.i.o.'s van harte succes. öplElD'Nfc TSESTAUï&AN t SAH002000683 Flitsen Landelijk Januari 1968 TNe traditionele kusjes en handen werden weer gegeven. De beste wensen voor het nieuwe jaar uitgewisseld: ledereen was in een opperbeste stemming. Honderden stemmen gonsden als bijen in een korf. Men praatte over, i het afgelopen jaar of misschien wel over het nieuwe jaar.' Er werd in ieder geval veel gelachen. Zo begon dinsdag, ^2 januari, de eerste van de vier nieuwjaarsbijeenkomsten van het thuisfront van Albert Heijn in het hoofdkantoor. Ratuurlijk hield ook dit jaar de heer A. Heijn zijn: nieuwjaarstoespraken voor het personeel van heti' hoofdkantoor, het administratiegebouw, het productie-' bedrijf en het distributiecentrum. Om ongeveer kwart voor tien besteeg de heer Heijn het eerste spreekgestoelte. TjV staan voor 1968 weer grote plannen voor de pro-\ ductiebedrijven op het programma. Net als in hetl afgelopen jaar zal het daar weer van activiteiten gaan\ gonzen. We zullen dit jaar opnieuw veel SuperMarts eni zelfbedieningsbedrijven gaan openen, terwijl verschil-{ lende oude winkels zullen worden gemoderniseerdzei, i de heer A. Heijn. Hij vervolgde zijn toespraak met een vraag die onlangs journalisten hem stelde, n.l.: „Hoe komt het toch dat Albert Heijn zon succes heeft". „Ja je kan na zo n opmerking dan natuurlijk met volle kracht op de borst gaan slaan en zeggen: „Dat heb ik maar even fijn gedaan'Dit is echter niet de manier.'| Je moet je er namelijk volkomen van bewust zijn, dat je\ de klant service moet verlenen. In het gehele bedrijf moet, i namelijk het idee leven van dienstbetoon, want de klanti1 is tenslotte onze baas. Ik ben ervan overtuigd als we deze1 ideeën ook dit jaar handhaven, dat 1968 net als het{, afgelopen jaar een prettig jaar zal worden", aldus de{) heer Heijn. Rauwelijks was deze bijeenkomst afgelopen of de heerè Heijn haastte zich, voorzien van een verse sigaret naar zijn auto om zo vlug mogelijk naar het admini stratiegebouw aan de Hogedijk te gaan. Wij reden met: hem mee. Ook daar was het voltallige personeel in dei' grote kantine verzameld om de jaarlijkse bijeenkomst bij{ te wonen. Ook hier drukte de heer Heijn zijn personeel(i op het hart het nieuwe jaar in het teken van de service: te laten staan. *7ware sneeuwvlokken dwarrelden uit de asgrijze luchti' toen de „reis" ongeveer een uur later werd voort- gezet naar het ontspanningsgebouw van het productie~J 1bedrijf aan de Klampertstraat. 1 fiver een wit fluwelen sneeuwtapijt reden we tenslotte: 1 in het begin van de middag naar het enorme distri butiecentrum aan de Vredeweg. Voor de vierde maal i sprak de heer Heijn zijn nieuwjaatstoespraak uit. Dit- 1 maal priemden felle zonnestralen door de grote ramen 1 van de kantine. Het weer is niet zo bestendig als het j Albert Heijn beleid. Juist voor de kerstdagen werd de S.M. Buitenveldert geopend met als geheel nieuw een af deling Verse Vis. Wij vroegen de heer Th. Daal- huysen ons hierover iets te ver tellen en kwamen tot het vol gende. Deze afdeling is een complete moderne viswinkel, voorzien van de nieuwste apparatuur. In de winkelruimte worden de ogen van de klanten al direct getrokken door een vijf meter lange gekoelde speciale visvi- trine waarin op gemalen ijs de verse vissoorten en op roestvrij stalen platen de gerookte vis soorten voor de verkoop gereed liggen. De gebakken vis wordt uit een afzonderlijke plexiglas vitrine verkocht. Er wordt niets voor verpakt, de klant kiest en na dat haar keus in vet- en lekvrij papier verpakt en van cassa- bon is voorzien, geschiedt af rekening via een check-out. Achter het winkelgedeelte is de verwerking. Hier wordt de ont vangen vis op kwaliteit gecon troleerd, gewogen en in de spe ciale viscel opgeslagen en naar behoefte of naar de vitrine ge bracht of gebakken. Voor dit bakken beschikt de afdeling over een door thermostaten ge regelde electrische bakoven waarmede in circa 3 minuten de vis gaar en goudbruin ge bakken wordt. Een crushed ice machine zorgt voor voldoende voorraad z.g. sneeuw ijs voor vitrine. Ook voor het visafval is de bes te oplossing aanwezig, n.l. een vernietiger die het afval vernie tigt en in het riool spoelt; ook zijn alle tafels, werkbanken enz. uitgevoerd in roestvrij staal. Een afzonderlijk geconstrueer de afzuiging voorzien van gaas en koelfilters draagt er zorg voor dat in de winkel, zelfs vlak voor de visvitrine geen spoor van vis of baklucht is. Wij vroegen de heer Daalhuy- sen naar de eerste ervaringen waarop hij op de bekende ma nier glimlachte. „Als je iets begint moet je het goed doen," zei hij, „en ik mag zeggen dat wij dat goed hebben voorbereid. De resultaten zijn dan ook prima!"

Personeelsbladen | 1968 | | pagina 1