Nieuwe spoelmachine op de limonadefabriek „Zakkenplakken'' vroeger huisindustrie 350 jaar papierindustrie in de Zaanstreek 4 AH-FLITSEN De ivitbesneeuwde molen op de achtergrond de bakermat van I de papierindustrie pee/? dit plaatje een oer-Hollands cachet. I voudigste tot de meest luxueuse uitvoering. I Dicht bij huis vond men gr ote af nemers in de belangrijke Zaanse levensmiddelenindustrie, maar te gelijkertijd richtte men zich op tal van andere bedrijfstakken in de Zaanstreek zowel als elders in ons land waar behoefte bestond aan papier voor verpakkingsdoel einden. De oude handzakkenplak- kerijen konden zich in deze ont wikkeling uiteraard niet handha ven. Hun geringe produktie moest het veld ruimen voor de moderne papierwarenfabrieken waar de fraaiste emballage-artikelen bij miljoenen stuks worden gepro duceerd. Het is niet eenvoudig te begrijpen hoe de Zaanse papier fabricage en -verwerking in 3% eeuw is meegegroeid met de wij zigingen in levensgewoonten en denkbeelden van de mensheid. Hoe het papier in deze ontwikkeling een grote rol heeft gespeeld; im mers, door boeken en kranten konden nieuwe denkbeelden onder de mensen ingang vinden, maar dankzij speciale bewerkingsme thoden werd het ook mogelijk ar tikelen zodanig te verpakken dat zij langer bewaard konden blijven en over grotere afstanden geëx porteerd worden. Het geheel vormt een boeiende geschiedenis, die men kan bestuderen in het Molenmuseum te Koog aan de Zaan, de enige werkende papier molen ,,De Schoolmeester" in Westzaan en de moderne grote pakpapierfabriek Van Gelder Zo nen te Wormer met een capaciteit van circa 60.000 ton papier per jaar. De Zaanse papiexwaren- en cartonnage-industrie omvat 15 be drijven waar papier als grondstof wordt gebruikt. Wanneer men „de Papieren Waereld" nog ruimer neemt, dan blijkt de Zaanstreek ook met boek- en kunstdrukke rijen een goed figuur te slaan. Kortom „Zaanstreek en Pa pier" vormt een boeiend facet van de veelzijdig georiënteerde Zaanse nijverheid betreft, worden tegemoet gezien. Het zal nu mogelijk zijn om met de twee spoelmachines een res pectabele uurproductie te halen. Daar ook voor de Kerstdagen en Oud en Nieuw weer gerekend mag worden op een grote vraag naar wynen en advocaat is deze nieuwe aanwinst dus weer een grote stap voorwaarts en de mensen in de li- monadefabriek en de wijnkelder zijn er best mee in hun schik. Vermeldenswaardig is nog dat de nieuwe spoelmachine een z g. 10 rijen is, de oude machine was een 6 rijen. Mede hierdoor is de capa citeit belangrijk hoger dan de oude machine. Als deze Flitsen uitkomt, dan na deren wij alweer met rasse schre den het Sint Nicolaasfeest, dus ik zou zeggen, wees spaarzaam man nen om straks voor de vrouw en kinderen iets leuks in de schoen te kopen. Wat gaat zo'n jaar toch snel voorbij; als wij een blik te rugwerpen dan is er ook veel ge beurd. Onze voetbalclub kwam wel niet altijd met mooie cijfers uit de bus maar hield toch steeds vol. De eerste avond van de PV was een zeer geslaagde avond, met als spreker en inleider onze 2e voor zitter, de heer Pilger en zo kunnen wij wel door gaan, er is altijd voor een ieder wat by. Zo vierden op 10 oktober de heer en mevrouw J. de Boer (exp.) hun 25 jarig huwelijksfeest; de kamer was omgezet in een bloementuin vol mooie cadeaux. Onze felicitatie deden wij gepaard gaan met een enveloppe met inhoud. Nog vele goede en gezonde jaren toege wenst. De heer en mevrouw Van Wessen- dorp hopen op 20 december hun 25 jarig huwelijksfeest te vieren maar daar komen wij in de vol gende Flitsen nog even op terug. Op 19 november is de heer K. Jan sen (T.A.121/2 jaar in onze dienst, en G. J. de Jong 22 no vember 12 \'z getrouwd en dan slui ten wij hierbij de feestagenda af. Op 8 oktober waren 12V2 jaar in dienst de heren Barteling, Delfor- no en J. Boon, die allen de zilveren vork en lepel van de heer Schud- deboom in ontvangst mochten ne men. Zo wordt er wel eens gezegd, nu ja 12*2 jaar is nog niet zo lang en toch wordt er in ons bedrijf nog aandacht aan geschonken met een gezellig samenzijn en een vrije dag en niet te vergeten de enveloppe van het Personeels- fonds. Om even iets te zeggen over een hobby, want je hoort nog maar zo vaak, och ja, die winteravonden zijn wel gezellig, maar wat moet je zo'n hele avond doen. Als een ieder van ons het verslag van de heer Zeeman in de vorige krant over vrijetijdsbesteding van de fam. Besse goed gelezen heeft, wat is het dan toch nuttig en leerzaam om iets van deze hobby over te nemen; het hele gezin vaart er wel bij, een mens die leeft moet wat om handen hebben om zijn geest fris te houden. Nu zullen wij onze ziekenlijst eens bekijken. Zoals u allen bekend is, heeft de heer D. Vethaak (CM) een vrese lijke val gemaakt, maar wij mogen gerust zeggen dat er een wonder is gebeurd. Gelukkig is het nu zo, dat Vethaak langzaam vooruit gaat en dat is voor zijn vrouw en kinderen een grote blijdschap en dankbaarheid. Volgens de laatste berichten maakt hij het gelukkig goed. Ook wij hopen en wensen dat hij straks weer geheel hersteld in zijn gezin mag terugkeren, daar om onze beste wensen voor een spoedig herstel. Met de heer E. Roos gaat het ge lukkig ook goed; dat wordt bij de dag beter, dus laten wij hopen dat het zo mag blijven. Ook de heer D. Vonk is na de operatie aan de kaak weer aan de betere hand. Er komt wel wat ge duld bij, maar als alles maar weer goed komt dan moet men dit maar opbrengen en wij hopen dat alles weer gauw goed mag worden. De heer Binsbergen is alweer zo ver beter dat hij halve dagen kan werken. De heer L. de Vries had het ongeluk om met zijn duim tussen de deur van de kabine te komen wat ook een pijnlijke ge schiedenis is. Mej. C. Helsloot heeft voor halve dagen het werk hervat. De heer v. d. Wijngaart (BB) gaat langzaam vooruit, maar gelukkig is er een hele verbetering waar te nemen, dus onze beste wensen voor een geheel herstel toe gewenst. De heer van Noort is nog onder behandeling en we hopen voor hem dat alles weer goed mag komen om weer gezond in ons bedrijf terug te keren. Ook een groet van ons allen aan de heer v. d. Burg (HK); wij wensen hem een spoedige en alge hele beterschap toe. De heer van Doorn (exp.) moest ook voor een operatie opgenomen worden, maar is nu weer aan de betere hand. De heer H. de Vries is ook al een paar weken wegens ziekte thuis; we hopen op een spoedig herstel. Papier speelt in onze samenle ving een grote rol, als gebruiks voorwerp (zakken, servetten, enz.) en communicatiemiddel (kranten, boeken, enz.). De wereldproductie bedroeg in 1950 ruim 45 miljoen ton, waarvan 20 bestemd was voor kranten, tijdschriften en der gelijke. Nog enkele cijfers: Nederland staat met een papierverbruik van 47 kg per hoofd der bevolking op de achtste plaats. Van deze 47 kg dient 60 r/c voor verpakking en reclame, 30 voor dagbladen en tijdschriften, de rest voor boeken, administratieve- en onderwijsdoel einden. Witte kunst. Er zijn vele eeuwen verlopen al vorens we tot een dergelijk hoog papierfabricage kwamen. De. Chi nese uitvinding werd via de Ara bische landen in Europa bekend als „witte kunst" en was reeds in de middeleeuwen een handelsarti kel, dat naast het veel duurdere perkament in een behoefte voor zag. Grafelijke rekeningen uit 1352 vermelden al de aankoop van papier in Troyes (Frankrijk) en Lombardije (Italië). Het duurde tot omstreeks 1590 alvorens in ons land de eerste po gingen tot papierfabricage wer den gedaan in Dordrecht en Alk maar. Zonder succes overigens, maar in 1593 had een nieuwe po ging met een Gelderse water krachtmolen in Apeldoorn gunsti ge resultaten. De Zaanstreek bruiste in die tijd reeds van on dernemingslust. Na de uitvinding van de houtzaagmolen door Cor nells van Uitgeest was de grond slag gelegd voor vele bedrijven, de basis voor de huidige Zaanse in dustrie. Men pakte van alles aan, ging uit de Zaan ter robben- en walvis vangst in het hoge Noorden en haalde specerijen uit Oost-Indië. Het klimaat was dus gunstig toen omstreeks 1600 de eerste Zaanse papiermolen in bedrijf kwam. Geen wonder, dat de faam van het Oud-Hollands papier voor een groot deel aan het produkt van de Zaanse papiermolens is te dan ken. In archieven van vele lan den, zowel in als buiten Europa, vindt men de prachtige vellen die de eeuwen trotseerden. Alleen een uitmuntend vakmanschap en liefde voor het werk konden de voortref - ER IS GEHEID, of beter gezegd, gepulst, in de Limonade- fabriek; enkele betonnen palen werden in de grond gedre ven en hierop is een zware betonnen vloer gestort. Dit alles was nodig om een goede ondergrond te krijgen voor het plaatsen van de nieuwe spoelmachine. I Door de steeds groter worden de vraag naar limonades, wij nen en potten pindakaas was de capaciteit van de oude spoel machine veel te klein geworden en vele malen moest in de vroe ge morgen of late avond wor den gewerkt om aan de grote vraag naar schoon glaswerk te kunnen voldoen. Duizenden flessen limonade zijn er de afgelopen zomer door dor stige kelen opgeslurpt en ook wy- nen hadden een dermate grote af trek dat het bijna niet meer bij te houden was. Geen wonder dus dat een tweede spoelmachine, die de flessen van binnen zowel als van buiten helder en schoon moet ma ken geen overbodige luxe is. Door het plaatsen van deze ma- I chine is de capaciteit van het te I wassen glaswerk meer dan ver- t, dubbeld en een eventuele volgen- een amusant straattatereeltje bezorgde de heer A. H. Groot de le prijs c}e> warme zomer kan dus nu met bij de leuke foto's. een gerust hart, waar het flessen De Zaanstreek houdt zich reeds 3eeuw bezig met het fabri ceren van papier, een periode waarin zich uiteraard een grote omwenteling heeft voltrokken. Van de eerste Zaanse papiermo- len, die omstreeks 1600 in Zaandijk met windkracht papier voort- I bracht, tot het huidige fabriekscomplex van Van Gelder Zonen J te Wormer is een grote stap. Maar toch is de afstand tussen verleden en heden in werkelijk heid niet zo groot. Met een auto doet men er niet langer dan een half uur over. Dat is de tijd die nodig is om van de enige nog wer kende papiermolen ter wereld „De Schoolmeester" te Westzaan te rijden naar Van Gelder Zo nen in Wormer. felijke gelijkmatige kwaliteit be reiken. Het oude handwerk kon zich niet handhaven. In de 19e eeuw voltrok zich ook in de papierma kerij het overgangsproces naar machinale vervaardiging. De klap kwam hard aan. Het merendeel van de oude papiermakersfirma's wist zich niet aan te passen aan de industriële revolutie en ging ten onder. Van de 60 papiermo lens die eens in de Zaanstreek werkten, bleef alleen „De School meester" in Westzaan over, als mede het moderne bedrijf van Van Gelder Zonen, dat uitgroeide tot één van de grootste papierfabrie ken. „De Schoolmeester" als cul tuurmonument voor het nage slacht bewaard gebleven is nog steeds in bedrijf. Uit de oudtijds gebruikelijke grondstoffen maakt men vandaag de dag nog steeds Zaans bordpapier. Men kan zich hier een fraai beeld vormen van de manier waarop het papier eeuwenlang werd vervaardigd. Zakkenplakken. Zaanstreek en papier gaan dus reeds eeuwenlang samen. Echter niet alleen bij de fabricage van papier, ook de verwerking heeft door de jaren heen een grote rol gespeeld. Vroeger hield men zich intensief bezig met het z.g. „zak kenplakken", dat is het met de hand vervaardigen van winkel zakken. Aanvankelijk werd deze bezigheid voornamelijk als huisin dustrie uitgevoerd. Bij de opmars van het verpakte artikel in onze moderne eeuw zagen de zakken- fabrikanten hun grote kans. Zij gingen zich met moderne machi nes toeleggen op het in grote hoe veelheden vervaardigen van ver pakkingsmateriaal van de een-

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 4