Met nieuw product gaat men niet over één nacht ijs Jan Boon I2 /2 jaar bij AH Hebt U ook een hobby? Korps naar Hilversum - 't Gooi Chef Office vierde 121 /2-jarig jubileum Jubilaris Martin gehuldigd Feest op de kostprijs-afdeling 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 16e jaargang. No. 11 Oktober 1959 Verantwoordelyk eindredacteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Aan dit nummer werkten mede: M. Barrette, J.Ph. Bartelson, J. Breeschoten, mej. C. Buntsma, W. J. Geerling Jr., G. Hartsuiker, H. v. d. Hazel, L. J. A, S. Kloos, M. van Overloop, G. A. van Rooijen, mevr. A. de Wolf- Scherphuis, J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Zaandam. Het is nodig aan het assortiment van artikelen dat onze fabriek op zijn vaste productieschema's heeft staan, regelmatig nieuwe toe te voegen. Dit kan het gevolg zijn van de behoefte die onze winkels in het land hebben, maar het kunnen ook de vaklieden in de fabriek zijn die met een idee voor de dag komen dat de moeite waard blijkt. Men heeft met zo'n nieuwig- heidje natuurlijk nog niet de minste ervaring voor de massa productie en de eerste vraag die rijst is: in welke verhouding moeten de grondstoffen worden samengevoegd? Hoe komt men aan het recept? En wat niet ver geten mag worden: is het arti kel in zijn nieuwe samenstelling met de bestaande machinerieën te verwerken. Gelukkig kan voor een juiste re ceptuur dikwijls een beroep wor den gedaan op de vakmensen die jaren op hun terrein gewerkt heb ben, terwijl er ook veel uit vakli teratuur kan worden geput. Soms uit een buitenlands tijdschrift, soms uit een eenvoudig kookboek. We zeiden al, dat niet elk recept geschikt is om op onze bestaande machines verwerkt te worden. En verder moeten we er rekening mee houden dat de Warenwet bepaalde onverbiddelijke eisen stelt. Op dit terrein ligt de taak van het la boratorium. Limonadesiroop moet b.v. minimaal 55 suiker bevat ten, chocolade 32 cacaobestand- delen, enz., hetgeen langs schei kundige weg kan worden bepaald Maar hierbij blijft het niet. Het „lab" neemt ook proeven om de houdbaarheid van het nieuwe ar tikel te testen. Want het is duide lijk dat een product onder geen voorwaarde in kwaliteit mag ach teruitgaan, wanneer er met expe ditie, opslag etc. tijd gemoeid is. Vervolgens wordt nagegaan op welke wijze het artikel gemaakt moet worden. Dit gebeurt hoofd zakelijk door de vakmensen van de afdeling waaronder het nieuwe artikel valt. De keuze van het verpakkingsma teriaal speelt hierbij vaak ook een belangrijke rol. Een verantwoorde lijke taak dus voor onze verpak kingsdeskundige. Een moeilijke opgave ook, daar het product goed beschermd moet worden, geen smaak en geur mag afgeven, on schadelijk moet zijn voor de ge zondheid en het best en aantrek kelijk moet uitzien. Als dan nog is gebleken dat de smaak inderdaad bij het publiek „gewild" is en de kwaliteit een vergelijking met de concurrentie glansrijk kan doorstaan, dan pas is zo langzamerhand het stadium bereikt dat men kan zeggen: de produktie is verantwoord. De Suikerbakkerij is bijvoorbeeld zo'n afdeling waar men telkens nieuwe recepten test. En ook be staande recepten probeert te ver beteren. Als we ons oor op de office te luisteren leggen, waar o a. fon dant, schuim en drop worden ge maakt, horen we van chef W. Del- forno de manier waarop dit gaat. De koppen bij elkaar steken, zegt hij. Het mooiste is als je een beet je ruzie met elkaar krijgt en ieder zijn eigen standpunt hardnekkig verdedigt. Dan komt het meeste aan de oppervlakte En het blijkt dikwijls dat vooral de ouderen met hun jarenlange vakmanschap de oplossing van 'n bepaalde moeilijkheid in de vin gers hebben. Zijn we het tenslotte eens gewor den in welke samenstelling en met welke methode een nieuw pro- dukt het best gemaakt kan wor den. dan maken we een proef- kooksel. Valt dit naar onze smaak redelijk uit, dan is het de beurt van het laboratorium om het proef product eens te bekijken. Het wordt dan bijvoorbeeld in de klimaatkast gezet om te zien of het artikel op de duur ranzig wordt of vocht aantrekt of andere nadelige trekken gaat vertonen. Zo blijven we dokteren tot het tenslotte aan alle eisen voldoet. Ook blijven we zoeken naar een voudiger fabricage methoden waaraan dan ook weer het labo ratorium zijn fiat moet geven. Zo zijn we altijd bezig, in een ge bed zonder end. Op zaterdag 3 oktober reden de muzikanten naar Hilversum om daar op uitnodiging van de F.C. Hilversum te spelen in het fraaie sportpark bij de derby Hilversum- Het Gooi. Het was een prachtige zomerse dag. Er werd deze middag zeer prettig gespeeld ook al door de goede op komst van de leden. Voor het be gin van de wedstrijd werden enige rondjes gelopen en frisse marsen ten gehore gebracht. In de rust wederom en wij hadden bij het publiek een goed onthaal in de vorm van een flink applaus. De wedstrijd zelf was maar matig voor prof-voetbal en werd gewon nen door Het Gooi met 50. Na afloop reden wij nog naar het clubhuis van Hilversum waar de oud-Zaandammerslager S. Vet de scepter zwaait en waar ons een consumptie werd aangeboden Daarna werd de terugreis weer aanvaard. De heer Huisman aan zijn bureau, dat door guirlandes en bloemen er feestelijk uitziet. Donderdag 8 oktober was het 12 V2 jaar geleden, dat hier Jan Boon in onze dienst kwam. In 1939 was Jan ook al in onze dienst geweest, nl. als hulpmonteur in de onder houdsdienst, later als magazijn-be diende. Enige tijd daarna kreeg hij een baan in de T.A. bij de fa. Bruyn- zeel, doch dat was niet van lange duur, aangezien de oorlog uitbrak, en Jan naar Duitsland moest, waar hij als chauffeur in Brunen dienst gedaan heeft. Na de oorlog heeft hij bij ons als chauf feur en hulp in de expeditie gewerkt. Ten slotte kreeg hij na al zijn omzwervin gen een vaste baan in onze Kaasafdeling. Als „brand weerman" in de AH ploeg is Jan 'n prettige fi- guur, waarop altijd gerekend kan worden, en voor wie niets te veel is. Zoals gebruikelijk ontving hij uit handen van de heer Schuddeboom namens de directie de zilvei'en vork en lepel, een enveloppe van het pex-soneelsfonds, en een en veloppe met inhoud van zijn col lega's uit de Kaasafdeling. Als officier deed de heer Del- forno 12y2 jaar geleden bij A.H. zijn intrede. Toen Klopper na een lange dienstperiode met pensioen ging, nam de heer Delforno diens niet zo gemak kelijke taak over. Veel heeft hij op zijn afdeling zien verande ren, een nieuwe kandeei'instal- latie, gietma- cliine en drop makerij en het behoeft dan ook geen betoog dat hij de productie belangrijk heeft zien stijgen. Toch is zijn wens een nog ruime re en grotere afdeling. In het AH muziekkorps blaast hij niet de hoogste, doch de laagste oon met 'n enorm instrument, de bas. Verder geeft hij zijn muzikale krachten aan The Sunny Havanna Band als bassist, de band die de muzikale omlijsting verzorgt bij het AH St. Nicolaasfeest. Zijn gehele afdeling heeft de heer Delfox-no 's avonds gefêteerd; een gezellige avond waar veel limona de geschonken werd. Vergenoegd laat de jubilaris zich het gouden polshorloge door zijn echtgenote ombinden. De heren A. Heijn (len H. Koerse (m.) kijken lachend toe. Toen wij de heer Martin spraken voor ons .Flitsen-interview' schoten we meteen in de roos. Op onze vraag hoe hij dacht over zijn ervaringen in de achter hem liggende 25 jaar antwoord de hij: „Ik ben wel kritisch maar niet cynisch! Ik ben zeker tevre den over het werk dat ik heb kunnen doen en blij dat ik het heb mogen doen. Dat ik de dingen, die me niet aanstaan, altijd dui delijk zeg, omdat ik hoop op deze wijze de zaak te dienen, moet j niet beschouwen als een negatieve houding." Wie de heer Martin niet kent het gedicht op een Hollerith Sheet kan hem uit deze opmerkingen meteen leren kennen en de an deren zullen zeggen, ,dat is hem nu ten voeten uit'. Het is dan ook geen wonder dat hij in onze ondernemingsraad de laat ste drie jaar een plaats veroverd heeft die hem wel is toever trouwd! Wij wensen hem toe, dat hem nog vele jaren het vertrouwen van zijn collega's geschonken zal worden en dat hij op deze post een bolwerk voor de goe de zaak van een gezond perso neelsbeleid zal mogen zijn. I11 cantine Onze nieuwe kantine op het hoofd kantoor werd ter gelegenheid van dit 25-jaxig dienstjubileum van onze chef Hollerith afdeling geheel beschikbaar gesteld. Dit was bij zonder prettig voor de heer en mevrouw Martin, die wel erg trots zijn op hun zelfgebouwde woon schuit Olga (Ons Laatste Grote Avontuur) maar daar toch geen schare in kunnen onderbrengen. Voor het gezin, vader, moeder en zoon is een woonschuit van 17 bij 4j/2 meter ruim voldoende maar voor de vele gasten ontbreekt het er toch aan ruimte. Het feest in de kantine, ingeleid door huldigingen door de Iïaad van Bestuur, speeches van de he ren A. Heijn en C. Kraaij, mocht er dan ook zijn. Speciaal de afde ling van de jubilaris had zich uit gesloofd, waarbij de heer Cor Bruijn zich als dichter en decla mator ontpopte, terwijl de dames Op de kostprijsafdeling was het I der zijn beheer gehad, o.a. Formo- 15 oktober feest' De heer M. sa en de fabrieksvoorraad. HUISMAN was op deze dag 12V2 In het be£in woonde de heer Huis- 1 man in Abcoude (best naar zijn jaar in dienst bij Albert Heijn. Steeds is hy één afdeling trouw gebleven. 1 zin was het daar, maar uiteindelijk te ver van zijn werk), zodat het later Amsterdam werd en nu zelfs in Zaandam een huis met nog wel I een stuk tuin ook. I Daar wordt veel werk in verzet, want de heer Huisman vindt dit een heerlijke ontspanning en me- j vrouw houdt exg van bloemen, dus beleven zij samen er veel plezier van. Doch ook de 8 kinderen vinden dat zij wel wat beslag mogen leg gen op vaders vxije tijd. Naast dit alles vergt ook het ker- kewerk nog al veel tijd, want als ouderling neemt men een be paalde taak en een wijk in de ge- meente voor zijn rekening en met huisbezoek gaan de uren heel snel. Heel vlug ging de jubileumdag voorbij. In de bloemen en slingexs gezet en omringd met blijken van waardering was het een gezellig hoekje daar op de 4e verdieping. Wij wensen hem nog vele vrucht bare jaren toe, met drukke bezig heden. hadden uitgewerkt. In 99 regels werd de heer Martin als elxef en als mens bezongen en de waardering van zijn medewer kers werd hierbij op originele en suggestieve wijze naar voren ge bracht. Voor de jubilaris was deze spon tane huldiging dan ook zeer tref fend en verheugend. Geen wonder, dat hij aan zijn feest bijzonder lang en plezierig terug zal denken. Van de cadeaux die hem werden aangeboden noemen we hier na tuurlijk in de eerste plaats het gouden kruis van verdienste, het diploma van de maatschappij van Nijverheid en Handel, de envelop pe met inhoud, grammofoonplaten met het vioolconcert in D en de Pastox-ale van Beethoven en de opera 'Le nozze de Figaro' van Mozart en een electrische kachel. Bij de gasten was o.a. de heer van Hartingsveld die de IBM ver tegenwoordigde en één der ge noemde platen aanbood. Al met al was het een groots feest en wij wensen de 46-jarige heer Martin nog goede jaren toe in ons bedrijf. Ja, wat heeft U voor een hobby, mis schien stopt U graag sokken, of misschien vindt U het fijn om er zondags op uit te trekken met een rugzak op uw rug en een paar gei tenharen sokken aan of misschien en zo kunnen we nog een tijdje door gaan, want bijna iedereen interesseert zich buiten zijn dagelijks werk om, wel voor de één of andere hobby. En hoe belangrijk een hobby hebben eigenlijk wel is. realiseren zich maar weinig mensen, zij komen thuisplof fen neer en pakken de krant, ver schuilen zich hierachter en doen de verdere avond geen mond meer open. Na enige tijd klinkt er dan vanachter de krant een somber gesnork wat doet vermoeden dat dit zoveelste nummer der maatschappij zich in ho gere sferen heeft begeven. Want mogen wij deze mensen die aldus handelen eigenlijk wel meer noemen dan een nummer, zij handelen er toch naar, zij komen op hun werk, verrichten als een automaat hun werkzaamheden, zeggen dat het leven toch maar een sleur is, maar doen ook absoluut geen moeite er wat van te maken. En écn van de dingen om er wat van te maken is een hobby. U kunt gaan postzegels sparen, zei len. muziek maken, toneelstukken schrijven, verhalen schrijven, stukjes in de flitsen schrijven over een hobby, goochelen, buikspreken, sneltekenen, schilderen enz. enz., te veel om op te noemen en teveel om allemaal TEGE LIJK te gaan doen. Natuurlijk zoekt U een hobby die overeenkomt met uw belangstelling. Als zich interesseert voor diepzeeonderzoeken. kunt U be ter geen vlinders gaan verzamelen, maar denkt er toch vooral om dat een hobby niet alleen iets is om de verveling te verdrijven, maar tevens om U geestelijk op peil te houden.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 2