Nieuwe D.C. ideaal gelegen AH-spaarfonds zet voor spaarders zoden aan de dijk Viswedstrijd Spoedig herstel Ten geleide Insteelchaven. De officiële foto die gemaakt is van de viering van het 25-jarig zaken- jubileum van de heer S. de Boer (B.B.J op 18 juni j.l. In het vorige nummer wijdden wij aan zijn jubileum al een artikel. Lachend zit chef W. Deljorno van SB IV aan z'n bureau, dat cloor zijn afdeling is versierd bij ge legenheid van de viering van zijn 1214-jarig huwelijksfeest. De fees teling tracteerde op warme worst. "ACHTERSLUISPOLDER Aan de hand van de plattegrond van Zaandam-Zuid zullen we deze keer eens nagaan hoe de ligging van ons toekomstige Distributie-Centrum is ten opzichte van aan- en afvoerwegen en de onmiddellijke omgeving. Als alles volgens de huidige plan nen wordt volvoerd zal ons D.C. ideaal gelegen zijn t.o.v. Am sterdam, op welke stad als doorgang wij toch aangewezen zijn. De Coentunnnel (3) ligt name lijk in het onmiddellijke bereik, waardoor onze wagens geen hinder meer zullen ondervinden van het trage vervoermiddel dat ponten nu eenmaal zijn. Ziet U trouwens dat de Coentunnel zeer dicht bij Amsterdam-West is geprojecteerd en niet, zoals velen hadden gedacht, nog voorbij de Hembrug wordt aan gelegd of zeer dicht naast de spoorbrug? Het brede en grote verkeerscir- cuit (4) lijkt geknipt om de wa gens snel wat mankeert daar op het ogenblik veel aan! naar alle kanten af te kunnen voeren. Omgeving Ook over de omgeving valt niet te mopperen. Een park in de directe omgeving en niet te vergeten voor onze jonge mensen het vele wonin gen tellende huizencomplex in de z.g. „Vijfhoek" (11). En ook zy het op wat langere termijn hui zen op de terreinen tegenover ons D.C. het z.g. „Poelenburg". Op de plattegrond is duidelijk te zien dat de P. J. Troelstralaan een sterke ontlasting van het huidige drukke verkeer in het vooruitzicht heeft. Dit zal namelijk verlegd worden naar een nieuwe, nog naamloze, grote verkeersader (8) even ten zuiden daarvan. Een brug zal in de toekomst hier het verkeer over de Voorzaan leiden, zodat men snel op de weg richting Noord-Holland kan komen. Zand In het vorige nummer van de Flit sen vertelden wij al iets over de herkomst en de geschiedenis van de polder. Toen het plan om van deze polder industrieterrein te maken definitieve vorm had ge kregen, bestond de eerste stap naar de omvorming uit een dras tische ophoging met zand. En wat was gemakkelijker dan hiervoor het zand te gebruiken dat opgezo gen werd uit de nieuw aangelegde haven Het werk dat anders kapi talen zou hebben gekost kwam nu ten koste van veel geringere fi nanciële offers tot stand. Veel bedrijven De Achtersluispolder zal vele be drijven herbergen. Het zijn alle on dernemingen die ook met uitbrei dingsmoeilijkheden te kampen had den. De gunstige ligging aan het water lokte de Zaanlandse Scheepsbouw-Maatschappij aan en trots steken de machtige kranen van dit bedrijf hun halzen reeds naar de wolken. Nog een scheepswerf is op het aangrenzende terrein gevestigd. De N.V. de Beer, misschien aan de oud-Zaandammers beter bekend als de werf van Kraayer. En om het trio vol te maken is daar de scheepswerf J. Haak, die hier zijn uitbreidingsplannen ziet verwe zenlijkt. De vroeger aan de Zuid- dijk gelegen constructiewerkplaats van de firma Buhrs behoort ook tot onze buren. De vlag hing uit op Sluispad 50 in Wormerveer toen op donderdag 25 juni j.l. de familie Roos, hun man en vader die weken in het zieken huis had gelegen, inhaalde. De heer Roos was het slachtoffer geweest van een zeer ernstig ver keersongeluk. Het mag een won der worden genoemd dat hij daar van reeds zover is hersteld dat hij nu al thuis is. Al zal het nog even duren voordat hij zijn werk in de schilderswerkplaats kan hervatten, de montere heer Roos verlangt er al naar weer aan de slag te kun nen gaan. Lusthof De huiskamer was in een lusthof van bloemen herschapen. Op de foto ziet U hem temidden van de bloemen, planten en stukjes die hem door directie, collega's en per- soneelfonds werden gestuurd. Om maar niet te spreken van het bloe- men-welkom dat hem werd bereid door familie, vrienden en kennis sen. We waren nog erg jong, toen wij van onze ouders een blinkende spaarpot kregen. Het was een goede, want zonder het bijpas sende sleuteltje was er geen cent uit te krijgen. Dat sleuteltje was op de spaarbank, waar vader eenmaal per jaar onze busjes liet ledigen. Het bedrag, dat er dan uitrolde, werd bijgeschreven op het spaarbankboekje. Nu zijn we dat mooie busje al weer lang kwijt en dat is maar goed ook. Het is voor kinderen wel een leuk spaarmiddel, maar we hebben inmiddels ontdekt, dat het toch niet de voordeligste manier is om te sparen. Het geld bleef te lang renteloos, want pas als het op het boekje was bijgeschreven ging het voor de rente meetellen. Stichting De „Stichting Spaarfonds Albert Heijn" zoals de officiële benaming luidt, biedt aan ieder van ons be drijf voordeliger mogelijkheden. Ook behoeven we ons voor het in leggen en opnemen van spaargel den heel wat minder moeite te ge troosten dan bij andere spaarin- slellingen het geval is. Wie op de fabriek werkt, kan naar mej. De Wit van Personeelszaken gaan en zeggen: „Hier hebt U vijf gulden, ik wil gaan sparen. De mensen van het hoofdkantoor kun nen hiervoor terecht bij de kas. Simpeler kan het al niet, en toch is dat eigenlijk alles, wat U be hoeft te doen, om een spaarreke- i ning te openen. Bij het verder sparen kunt U ook weer bij hen terecht en zelfs kunt U desgewenst iedere week of iede re periode een vast bedrag voor dit doel laten inhouden. Dat is eigen lijk nog wel het beste. Saldo-biljet Dit gaat dus allemaal in goed vertrouwen. Maar U moet na tuurlijk iets in handen heb ben, waaruit het „saldo" (zo wordt het gespaarde bedrag genoemd) blijkt. De admini strateur van het spaarfonds zendt U regelmatig een z.g. „saldo-biljet" toe en U kunt dus zelf controleren, of alles goed geboekt is Wanneer U geld wilt opnemen, en dat kan op elk gewenst moment, dan kunt U ook weer terecht bij mej. De Wit en bij de kas. U be hoeft dan alleen maar even het laatste saldo-biljet te laten zien. Dat het gemakkelijk sparen is op deze manier, zult U dus wel met ons eens zijn. We vertelden echter, dat het ook nog voordelig is. Waarom Kort en goed: door de hoge rente. Laten we eens een vergelijking maken. De rijkspostspaarbank keert op het ogenblik 3 rente uit. Dat betekent, dat iedere ge spaarde gulden per jaar 3 cent oplevert. Hoge rente Nu het spaarfonds. De rente be draagt hier 3,9 ofwel 3,9 cen ten voor iedere gespaarde gulden. Maar dat is nog niet alles, want er wordt ook nog een toeslag op deze rente gegeven, die afhanke lijk is van de uitgekeerde divi denden. Deze toeslag is een vijf de van het rentebedrag voor elk heel procent dividend, dat boven 5 wordt uitgekeerd. Dat klinkt wel erg moeilijk, maar in de praktijk valt het nogal mee. Dit jaar bedraagt het dividend 12 dat is dus zeven meer dan vijf. De rente-toeslag be draagt dus zeven vijfden. De ge spaarde gulden brengt dan ook geen 3 of 3,9 cent op, maar niet minder dan 9.37 cent. Wel moet opgemerkt worden, dat de rente toeslag, die doorgaans in de maand juli wordt bijgeschreven, ten Van verschillende kanten is ons gevraagd eens een artikel te wij den aan het spaarfonds en aan de grote voordelen, hieraan ver bonden. We hebben gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen, omdat er ondanks het grote aantal spaarders en ondanks de mededelingen in het introductie boekje nog steeds velen blij ken te zijn, die er het fijne niet van weten. hoogste 200 bedraagt. Dit werd bij de laatste rente-uitkeringen be reikt bij een spaarbedrag van 6410,-Verder moet op deze toeslag loonbelasting worden in gehouden. deen winst De rente is dus aanzienlijk hoger dan een spaai'bank geeft en ge ven kan. Waarom kan het spaarfonds dat dan wel ,zult U vragen. Dat komt hoofdzakelijk omdat de spaargel den worden 'belegd in het bedrijf, dat er niet aan behoeft te verdie nen. Verder worden de (hoge) ad ministratiekosten door het bedrijf gedragen. De spaarbanken heb ben dergelijke voordelige beleg gingsmogelijkheden nu eenmaal niet en moet de administi'atiekos- ten natuurlijk wel zelf opbrengen. Vandaar dat grote verschil. Er is nog veel meer over te zeggen, maar dat zou ons te ver voeren. Hoofdzaak is, dat U weet, welke voordelen U kunt genieten door j te zeggen: „Hier hebt U vijf gul- den, ik wil gaan sparen". En dan mogen die vijf gulden het er nog wel een of twee zijn ook! En dan niet te vergeten een fabri kant van zeer grote tanks, Jan- sens en Dieperink, die voorheen zijn werkplaatsen had op het ter rein tegenover de Wilhelmina- school aan de Kepplerstraat. Wel ke bedrijven wij verder nog in de Achtersluispolder welkom zullen kunnen heten, is thans nog niet bekend. Torm „Bezint eer gy begint" is een goed Hollands gezegde dat vele jonge mensen bij het inrichten van hun huis ter harte nemen. Deze leuze geldt zeker ook de bedrijven die voor het feit komen te staan een splinternieuw gebouw op te doen trekken. Welke vorm aan het ge bouw moet worden gegeven, welke afmetingen, zyn vragen die snel gesteld, maar veelal niet direct beantwoord kunnen worden. Immers veel kwesties spelen een rol. B.v. Wat moet er in, hoe moet het er in, op welke manier zijn de trans portwegen het kortst te houden, hoe kan men snel en gemakkelijk laden, met welke methodes vermijdt men dubbele werkzaamheden (overstape- len etc.) en niet te vergeten: hoe moeten we bouwen om weer verder te kunnen uitbreiden! Toen de vorm op papier was vast gesteld dook er een grote moeilijk heid op doordat een straatweg dwars door het gebouw zou lopen. Gelukkig bleek de gemeente en het industrieschap bereid toestem ming te verlenen de weg te ver leggen evenwijdig aan de oude dijk. Het werd hierdoor mogelijk het pand ineens op de juiste lengte te bouwen en de uitbreidingen dus steeds zijwaarts te doen plaats hebben. De gestippelde lijnen geven aan, waar thans de weg ligt die ge doemd is te verdwijnen. Duidelijk is tevens te zien waar de nieuwe weg geprojecteerd is. De volgende keer hopen we meer over onze plannen te vertellen. De stand in de viswedstrijd is op dit moment als volgt: Vorens 23 cm: de heer J. Aafjes (H.K.) Karpers 37 cm: de heer A. Posthuma (K.B.) Brasems 51 cm: de heer J. de Jong (gep.) De wedstrijd sluit op 31 juli a.s. Bij Coeniunnel en dus: snelle verbinding mei Amsterdam

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 5