Malando jubileerde De grote vaat van de fabriek wordt gedaan op de blikwasserij V akantiewenken Uitbreiding med. hulp in het buitenland Nieuw personeel fabrieken kantoor Feestagenda AH-FLITSEN 3 Belangrijke taak in levensmiddelenindustrie A P DE FABRIEK IS DE BLIKWASSERIJ een van de afdelin gen met een lange geschiedenis. Blikken van verschillend formaat en bussen die leeg uit de winkels terugkomen, worden eerst grondig gereinigd voordat ze opnieuw met biscuit, banket, suikerwerk en chocolade kunnen worden gevuld. Dit spreekt na tuurlijk vanzelf, want het is een gebiedende eis van zindelijkheid. En men kan er op rekenen dat dit karwei bij de heer R. Dop en zijn mensen in goede handen is. meisjes die hiermede belast zijn. Vijf minuten duurt het schoon- WÊÊÊÊBBÊf^ rnaakproces. Dan komen de blik- BWIWBP ken in een aparte nadroogmachine. Hier heerst een hitte van 150° C H 4 ijpsf die ervoor zorgt dat het schone verpakkingsmateriaal kurkdroog v kan worden opgestapeld. W Ieder kan alles BH?1 volgende behandeling geldt het ontdeuken. Behendig wordt de 'W strekmachine bediend die het 'Hfll jvf JmM<& )j blikwerk zo nodig glad maakt. 's 'as*'9 om *e zeggen wie Sr t nu precies welke machine be- W f dient of een bepaalde werk- 1Éfiln f zaamheid verricht. Want op de iT ^.W. geldt het principe: ieder- gHflgBSSK een moet alles kunnen. Zo wordt eenzijdigheid voorkomen i en ^'f z'e^e z'* men nooit ont- i hand. De heer Dop loopt al zo'n 34 jaar mee bij Albert Heijn, waarvan 30 jaar op de blikwasserij. Hij heeft dus de ontwikkeling meegemaakt van een afdeling die van vrij pri mitief in het begin geworden is tot een werkgelegenheid die aan de eisen van deze tijd voldoet. Want hoe was het in die lang vervlogen dagen Aan de spoelmachine. Een kijkje in de blikwasserij leert dat het hier wérken is wat de klok slaat. Het is gelukkig te kunnen zeggen, dat het gezellig werken is, want de meisjes aan de machines doen het met plezier. En ook de heer Dop die hier chef is, en zijn assistent de heer J. Kerkhoven weten, hoe belangrijk een goede sfeer op een afdeling kan zijn. Tien per minuut Vuil wordt hier schoon. In een tempo van 10 per minuut draaien de koekblikken door een moderne spoelmachine. Ze worden terdege schoongespoten door water dat een temperatuur van 80° C heeft en onder een druk staat van 4,5 atmosfeer en in één ruk bacteriën- vrij gemaakt. Rap brengen meisjes de vuile blikken op beunen naar de machi ne, waar anderen ze ontdoen van alle papier. Het in de spoelmachi ne zetten op zo'n manier dat er geen vertraging optreedt, vraagt een grote oplettendheid van de Vroeger Twee meisjes staan aan een hou ten bak met water van 4x2 me ter, boordevol met blikken. Voor overgebogen vissen ze met een haak de blikken een voor een op en boenen ze op de hand schoon. Op de bodem lag dan nog een deci meter-dikke laag van losgeweekte etiketten. Onnodig te zeggen dat het tempo niet zo bar hoog lag. De bussen voor de Zaanse koeken ondergaan een andere behandeling. Op de snel ronddraaiende borstels van de twee poetsmachines die de afdeling rijk is, worden de hoge bus sen schoongeborsteld. Scherp oplet ten is hier het parool. Immers als het er ook maar de schijn van heeft, dat de gebruiker een busje voor an- Velen zullen zich nog herinneren, dat wij in 1954 een serie can- tine-concerten gehad hebben, waarin achtereenvolgens optraden Accordeola, Jan Corduwener, de Skymasters, Eddy Christiani, de Ramblers, Malando en de Dutch Swing College. Aan deze evenementen was een geëngageerd te hebben, maar dat ii I, werd ons toch wat al te bar' prijsvraag verbonden, welke band de meeste stemmen van meisjes uit onze fabrieken op zich zou verzamelen. Dit bleek tenslotte, met slechts 3 stemmen verschil met de Ramblers, Ma lando te zijn. Voor de winnende meisjes hebben we toen, zoals beloofd was, 2 Da- kola's gecharterd waarmee we vanaf Schiphol 3 rondes boven de fabrieken vlogen. Natuurlijk vloog Malando ook mee. Receptie dere. doeleinden heeft aangewend, wordt het niet meer in circulatie ge bracht. Dit vraagt een scherpe con trole. Viet honkvast De blikwasserij is nooit erg honk- I vast geweest. Haar tenten stonden omstreeks 1922 opgeslagen op de huidige pakkamer van de KB en had te vens de tegenwoordige biscuitaf- i deling tot haar gi'ondgebied ver- I klaard. Van 1930 tot 1934 deed zij haar reinigende werk in wat nu magazijn is, rechts van de oude hoofdingang, De tegenwoordige pasta-afdeling herbergde haar van I 1934 tot 1950. Op 1 juli j.l. nu, lazen we 's mor gens in de krant, dat die dag zijn orkest 20 jaar bestond en dat hij 's middags een receptie zou houden in Hilversum. Met 3 van de 38 meisjes, die des tijds meevlogen, n.l. Leida Nijman (mag.), Ans Imminga (V.A.) en Jet Schaap (B.B.) zijn we hem, te midden van radio en T.V.-mensen, een mand levensmiddelen gaan aanbieden, hetgeen natuurlijk bij zonder op prijs werd gesteld. Opera Wij mannen hadden destijds op de Skymasters gestemd, maar de meisjes voelden meer voor tango, rumba en mambo. Het allerliefst bleken ze een opera De heer R. Dop is de chef van de blik wasserij. De huidige ligging is practisch met het oog op een vlotte toe- en afvoer van het schoon te maken blikwerk. Er is een korte verbin ding met de steiger bij de kaasaf deling, waar de schuiten de blik ken aanvoeren vanaf de emballa geafdeling die ze keurig soort bij soort heeft gesorteerd. Werk genoeg De vraag naar blikverpakking in de fabriek blijft bijna gelijk. Eigenlijk houdt dit in dat zij ach teruit gaat. Want de productie in de fabriek stijgt voortdurend als gevolg van de toenemende omzet ten in de winkels. En behalve dit, schakelen de productieafdelingen hoe langer hoe meer over op auto matisch verpakken. De heer Dop blijft er nogal rustig onder. „Voorlopig hebben we werk genoeg, zegt hij bedaard en hij is blij dat hij op dit moment een flinke buffervoorraad schone blik ken heeft staan. Vanwege de drukte, weet U! „Leuk werk" vindt Mientje Kraan (17) het op de blikkenwasserij. Welgemoed gaat ze samen met een vriendinnetje iedere morgen vanuit de Menadostraat in Am- De heren J. Kerkhoven en W. den Hartog bij de voorraad schone bussen voor de Zaanse koeken. sterdam, naar haar werk. Ze wachten zó trouw op elkaar, dat voor hen geldt: één te laat, alle bei te laat. Het komt gelukkig zelden voor. Mientje werkt ruim een jaar bij A.H. Ze laat vol trots een foto zien waarop zij staat als lid van de Korfbalvereniging „Ar chipel". Dat is haar lievelings- sport. Ze is trouwens ook dol op televisiekijken. Loesje Nijman (18) is het vrien dinnetje van Mientje Zo gek lang werkt ze nog niet bij A.H. Sinds 4 februari. Ze heeft een jaar of drie geleden de huishoudschool doorlopen en is daarna gaan wer ken. „Ik heb zoveel vriendinnen" vertelt ze dat ik geen tijd meer heb om aan sport te doen." Loes is van plan mee te doen aan de vakantie-fotowedstrijd, want voor foto's maken heeft zij een zwak. aan directie en personeel wegens de bewezen attenties: de heer Tang bij zijn ziekte; de heer A. v. d. Brink bij zijn 40-jarig zakenjubileum; de heer C. v. d. Ley en echtge note bij de geboorte van hun zoon; De heer G. Hartsuiker en echt genote bij de geboorte van hun dochter; de heer Jb. Heijn en echtgenote bij hun 40-jarig huwelijksfeest; de heer H. G. Honig en echtge note bij hun huwelijk; de heer J. Kuijk en echtgenote bij hun 40-jarig huwelijksfeest; mevrouw D. van Capelleveen dankt allen voor de belangstelling na het overlijden van haar man; de heer Roos bij zijn ongeval; de heer Ch. v. d. Burg bij zijn 25-jarig zakenjubileum; de heren H. v. d. Stadt en G. van Unen en echtgenotes bij hun ny2- jarig huwelijk. Haar werk? „We hebben het ge zellig onder elkaar zegt ze en we kunnen het reuze-goed met onze chef vinden. (Dit laatste even min als het overige is echt niet door uw reporter uitgelokt). Twee en een half jaar op de blik kenwasserij hebben gemaakt dat mevrouw Annie van Dijk-Splinter zegt: „ik zou niets anders meer willen." Ze kent het werk door en door en is dan ook van de 16 meis jes het langst op de afdeling werk zaam. Borduren is haar liefhebberij. „Het kiezen van de kleuren is zo leuk; ik doe het reuze graag." Op het ogenblik vordert ze al aardig met het tafelkleed dat ze onder handen heeft. In De Flitsen van juni j.l. schreef ik U over hetgeen vei-plicht-ver- zekerden moesten doen indien zij in 't buitenland medische hulp no dig zouden hebben. Ik schreef toen, dat men bij het ziekenfonds een papier kon krijgen uitsluitend geldig voor West-Duits- land op vertoon waarvan U dan dezelfde rechten hebt als de be volking. Inmiddels is er weer een grote stap vooruit gedaan op wat ik in het vorige nummer schreef over W.-Duitsland, geldt thans voor alle landen aangesloten bij de E.E.G., dus nu ook voor België, Luxem burg, Frankrijk en Italië. Mocht U uw vakantie in een dezer landen doorbrengen, dan raad ik de verplicht-verzekerden aan om, van te voren, contact op te nemen met hun ziekenfonds en het in de verschillende talen gestelde for mulier aan te vragen en door het ziekenfonds te laten waarmerken. U neemt op reis dit formulier en uw lidmaatschapskaart mede, doch deze laatste moet LT zo nodig wel tonen, maar niet afgeven. Wij heien welkom C. Hoogmoed-v. d. Berg B.W. H. P. Landheer V.A. K. Groen K.B. P. Daleman P.M. E. Collin-Kuipers K.B. W. A. Koster Bedr.Bur. A. H. Heideman Techn. Bur. H. van Leeuwen V.A. J. Rudolph S.B. M. Noll S.B- E. van Meetelen S.B. Mej. A. Plekker Corr. I. de Wakker Corr. Mej. M. Bosschaart Secret. Mej. A. S. Terpstra Hollerith G. van Dongen Hollerith 7: A. Besterveld (zegelafdeling H.K.), 12 14-jarig zakenjubi leum. 8: J. A. van Leuverden (fil. postafd. H.K.), 25-jarig hu welijksfeest, j 1-8: W. Haeser (arb.studie), 12 14-jarig zakenjubileum. I 3-8: C. Hartland (S.B. IV), 25- jarig huwelijk. 12-8: H. J. van Gogh (V.A. 1214-jarig huwelijk. 13-8: J. G. P. Meijer (V.F.), 1214- jarig zakenjubileum. 23-8: A. Castelein (K.B.), 25-jarig huwelijk. 27-8: H. C. Bosnach (K.B.), 1214- jarig zakenjubileum. De heer en mevrouw Maasland (Malando) nemen met een lach het geschenk van Ans Imminga, Jet Schaap en Leida Nijman (v.l.n.r.) in ontvangst.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 3