Het hele jaar door speculaas Bartelson bezoekt Voorschriften in geval van ziekte Installatie Kantoorcommissie 4 AH-FLITSEN Over zaden, kruiden en nog wai Wij willen dan beginnen om de Heer en Mevr. G. J. Heijn-Engel te feliciteren met de geboorte van hun dochter, en spreken de wens uit, dat zij mag opgroeien in de beste gezondheid, tot grote vreug de van haar ouders. Op 1 okt. is de heer G. Heijn 40 jaar aan het bedrijf verbonden. Mijnheer Heijn, wij feliciteren U met dit jubileum en hopen dat U nog vele jaren in goede gezondheid Uw plaats in de Raad van Bestuur zult mogen in nemen Wij blijven nog wat in feeststem ming, want op 22 sept, is de Heer H. Bouman 12 y2 jaar getrouwd en op 28 sept, is de Heer Pasma 25 jaar getrouwd en 3 okt. is de Heer B. v. Briemen 25 jaar getrouwd. Wij zitten wel volop in de fees ten deze komende dagen. Op 30 aug. waren velen uit ons bedrijf naar het O.G. getogen om afscheid te nemen van de Heer C. Mol, die na 38 jaar, ons bedrijt ging verlaten, bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De Heer S. Vos sprak o.a. namens het perso neel en wenste hem, na dank voor alles wat hij voor het bedrijf had gedaan, een wel verdiende rust en gezondheid toe. De ziekmelding moe,t vóór 10 uur 's morgens geschieden en voor hen, die 's avonds werken vóór 16 uur. Dit melden kan geschieden, hetzij telefonisch (029802851), schriftelijk of via een collega bij de portier aan de fabriek. Te Amsterdam kan men zich 's morgens ook melden bij de heer C. v. d Vliet, tel. 121103. Is de ziekmelding te Iaat, dan telt deze dag niet mede bij de berekening van het ziekengeld. Na de ziekmelding moet de pa tiënt, ook wanneer hij niet in bed ligt, thuis blijven en mag alleen zijn huis verlaten om de dokter te bezoeken. Mag de patiënt van de behande lend geneesheer buiten, dan ntoet hij zich, ook al heeft hij vanwege de fabriek nog geen bezoek gehad, zich vervoegen op het eerstvol gende spreekuur van de fabrieks- arts te Zaandam (ma., di., wo. en vi'. te 10 uur, do. te 8.30 uur), ten zij zulks in verband met de grote afstand door de behandelend ge neesheer verboden zou zijn, maar dan moet dit onmiddellijk aan onze medische dienst worden be richt. Indien de patiënt, na zich aan bo venstaande voorschriften te heb ben gehouden, buiten mag, dan moet hij in ieder geval thuis zijn van 1213 uur, van 1617 en na 18 uur. Bepaalt de controlerend arts, dat de patiënt het werk moet hervat ten, dan is het nodig, dat hij zich aan deze beslissing houdt, want anders kan o.a. intrekking van het ziekengeld hiervan het gevolg zijn. Mocht de patiënt zich op het voorgeschreven tijdstip van werk hervatting niet tot werken in staat achten, dan moet hij zich opnieuw overeenkomstig de bo vengenoemde voorschriften ziek melden. Wij maken U er nog op attent, dat verplicht-verzekerden, die niet in geschreven zijn bij een ziekenfonds geen recht op ziekenuitkering heb ben. Wat onze ziekenlijst betreft, deze is de laatste weken nogal uitge breid. De Heer en Mevr. Capelle- veen zijn beiden gelukkig aan de beterende hand. Wat Mevr. Capel- leveen aangaat, die gaat het zie kenhuis verlaten, en mag tot haar grote blijdschap voor 14 dagen naar Texel met vakantie. Wij wen sen haar veel genoegen en mooi weer. Wat Capelleveen betreft, deze gaat vooruit, er is een ver betering waar te nemen. Ook in de kaasafd. leeft men mee met deze collega, want deze week zag ik Breeuwer en Stam met een grote fruitmand naar het ziekenhuis gaan. Ook de mensen van de losse ploeg hadden hier hun aandeel bijgedragen. Zo gaat het de goede kant op, want laten wij onze zieke mensen niet vergeten. Laten wij eens brj elkaar op visite gaan, dat geeft en bindt de saamhorig heid en is voor de desbetreffende zieken erg prettig. Gelukkig is dit de laatste tijd wel toegenomen. Dit moet groeien en wij moeten el kaar hier op attent maken. Mevr. A. Sanehes-Bakker is weer thuis uit het ziekenhuis in Alk maar. Wij wensen haar het aller beste. J. Dogger is thuis, wach tend op een oproep van het ziekenhuis voor een operatie. Mej. Heijnen die enige weken in het ziekenhuis moest verblgven is nu weer thuis en wij wensen haar een spoedige beterschap toe. Mej. Holkamp is een paar keer op bezoek geweest in het zieken huis. Tolstra moet ook enige tijd rust houden en ligt met de voet op een stoel. Beunder die al een paar weken het bed moest houden door de reuma, heeft het werk hervat. Mej. Saegher is na een operatie weer thuis, en wij hopen dat alles weer snel goed mag zijn. Haar vriend Kwakkel zal daar wel een steentje toe wil len bijdragen. Mevr. Zaaijer moet nog enige weken het bed houden, ook Mevr. Schram is al enige weken thuis wegens ziekte. Koop moet ook nog rust houden en mag zijn werk nog steeds niet hervatten. J. v. Harlingen moet nog elke dag naar het ziekenhuis, maar we zullen hopen dat alles weer spoedig goed mag zijn. Mulder van de V.F. moest zijn wei'k stoppen wegens ziekte, maar hoopt zelf weer gauw aan de ar beid te gaan. Bij de fam. Bijsterbosch werd een zoon geboren, onze felicitatie met dit blijde gebeuren. Ik wil beslui ten met al onze zieken (ook de Heer Blonk die uit het ziekenhuis is ontslagen) het allerbeste toe te wensen. Ononderbroken wordt de speculaas lopende ban Want waren het niet reeds de monniken uit de 14e eeuw, die ons hele volksleven uit die da gen in het gewillige hout uit sneden en waren het niet de bakkers, die deze prenten ge bruikten voor hun speculaas baksels? De grillen en grollen van ons volk, met al zijn sier en zwier kregen vorm door de speculaas en jong en oud smulde ervan. Schepen en Schutters, Narren en Konin gen, Hanen en Heksen en nog vele honderden andere vormen kwamen en gingen. In onze koekfabriek, waar de stem van de machine de oude volksklanken overschreeuwt, trof fen wij de heer G. Talsma (55), chef van deze afdeling. Deze ..koekebakker" met zijn 40-jarige ervaring, waarvan 33 jaar bij Al- bert Heijn, verhaalde met een waterval van woorden over vroe ger en nu. „Het mag dan jammer heten", al dus de heer Talsma, „dat door de moderne machines en ovens veel van de bezielende hand en geest van de bakker, van geslacht op geslacht overgeleverd, verloren is gegaan, indrukwekkend is toch de oneindig lijkende stroom specu laasjes, die zachtbruin gekleurd de oven verlaten." Volmondig moeten wij dit beamen. „Welke ingrediënten geven de speculaas nu precies zo'n heer lijke, aparte smaak"' vragen wij verder. Geheim „Dat is nu juist het geheim van de smid", is het enige wat hij ons met een schalks glimlachje rond de mondhoeken toevertrouwt. „Of liever gezegd, het geheim van Al- bert Heijn. Wel kan ik U verklap- uit de cylinderuormige vorm op de d gezogen. pen, dat er suiker, specerijen, krui den enin de amandelspecu laas echte amandelen verwerkt worden. Wij maken n.l. vier soor ten: amandelspeculaas, molenspe culaas, speculaas X en sinds kort ook de blanke speculaas." Wij wandelen met de heer Talsma langs de crèmekleurige oven. Bij de ovenisten E. Mulder en A. v. d. Brink is het baksel in goede han den. Regelmatig worden de koek jes geproefd en bekeken en een staf van medewerkers op het Al- bert Heijn Laboratorium waken voortdurend over de kwaliteit. „Wordt speculaas het gehele jaar door gegeten of alleen rond de decembermaand informeren wij bij ovenist A. van de Brink (60), die over twee jaar zijn gou den jubileum hoopt te vieren. „Rond St. Nicolaas wordt er na tuurlijk erg veel speculaas gege ten, maar we mogen de vraag in de drie voorafgaande maanden toch niet onderschatten. De laat ste jaren ziet de klant reeds in be gin september naar het pikante koekje uit". Bevredigen de verkoop Over 'n lopende band worden de speculaasje, die zojuist de oven hebben verlaten van de eerste verdieping een etage lager ge leid. Rappe meisjeshanden tasten de nog warme specu laas in blikken. Statistische kwa liteitsbeheersing, een zaak van ge zamenlijk overleg De heer G. Tal sma, chef bak kers, en de heer Posthuma de Boer nemen steek proeven om te zien of het pro ces goed beheerst wordt. Eerst nog een vormloze deegmassa, vermengd met de pikan terie van geurige zaden en kruiden, even later een machtig karakteristiek patroon van molenmotieven, dat ononderbroken uit de cylindervormige stalen vorm op de lopende band ge zogen wordt. Langzaam glijdt het speculaasje de 30 meter lange oven in, z'n eerste schreden zettend op de weg naar „Koeketend Nederland". Wat is er door de eeuwen heen al niet voor „zachte koek" opgegeten, wat de bakker in- en uit zijn denderende oven schoof! De speculaas neemt hier wel een zéér bijzondere plaats in; en niet zonder reden. Het kan bogen op een eeuwenoude geschiedenis, waar menig „nieuwbakken" koekje jaloers op zou zijn. Korte tijd later staat het blik met de verse inhoud op de toonbank, ergens in Groningen, Maastricht of Rotterdam. „Bent U tevreden over de ver koop?" vragen wij tot slot de hr. Talsma. „Zeer zeker", is zijn po sitieve antwoord, „de omzet neemt dank zij ons verkopend personeel steeds toe. Eerlijk gezegd, ver wacht ik ook niet anders, want 'n kwaliteits-speculaasje tegen een dergelijke lage prijs moet een suc- :es in de verkoop zijn!" Mej. Bep Kooiker, inpakster van de koekafdeling, toont ons een vorm. waar poppen van maar 10 pond mee gemaakt worden. De heer A. Heijn heeft op 12 september de kantoorcommissie ge ïnstalleerd. Hierbij sprak hij het vertrouwen uit, dat deze commissie in het belang van het bedrijf en het personeel werkzaam zou zijn. Weliswaar was er vroeger reeds een kantoorcommissie en zijn enige leden thans wederom gekozen, maar toch ligt de figuur nu iets an ders, omdat de huidige commissie is ingesteld op verzoek van de ondernemingsraad. Afgesproken werd dat minstens eenmaal per kwartaal bijeengeko men zal worden. Gedurende de laatste 3 maanden van 1957 wordt echter maandelijks vergaderd op de 2e dinsdag van de maand om 14.30 uur, dus op 8 oktober, 12 november en 10 december. Aangezien voor deze installatie bijeenkomst geen agenda was voorbereid, werd volstaan met een rondvraag waarbij de volgende punten ter sprake kwamen. 1. In overleg met de chef tech nische dienst zal gezorgd wor den voor een elektrische fiets pomp in de fietsenstalling. 2. Evenals op de steiger zal de verlichting op de binnenplaats de gehele nacht branden. 3. Met de commandant van de West-ploeg van de brandweer wordt opgenomen, blokkering van de doorgangen te verwij deren. 4. Eveneens zal met de brand weer opgenomen worden hoe te handelen in geval van brand. 5. Fietsen die niet in het rek staan, zullen worden verwij derd. 6. Bij de nieuwe kantoorindeling wordt speciale aandacht ge vraagd voor: a. garderobes met vaste han gers en spiegels. b. wasbakken in de damestoi letten. Wanneer de nieuwe indeling bekend is, zal deze aan de kan toorcommissie ter inzage wor den gegeven. 7. De kiezerslijsten voor de O.R. zullen de volgende vergadering geraadpleegd worden, tenein de na te gaan welke groepen in de kantoorcommissie verte genwoordigd zijn. 8. Nieuwe personeelsleden zul'en voortaan ook aan het betrok ken kantoorcommissielid wor den voorgesteld. Op de eerstvolgende chefsbij eenkomst zal het opvangen van nieuwelingen worden bespro ken. Ook zal een bord gemaakt wor den waarop pasfoto's van di rectie- en stafleden en afde lingschefs, opdat nieuwe col lega's sneller georiënteerd zijn. De vergadering werd bijgewoond door de dames C. Buntsma, G. Meijn, G. Rompies en de heren A. Heijn, J. van Dijk, H. Martin, H. van Petten, C. Kraaij en H. K. Engel.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 4