Stimulerende buitenlandse „Pfuim-op-de-hoed" Woordje service wordt niet vergeten Eekhoorn in de winkel Van de speculaasplank tot speculaaswals Techniek veranderde, recept bleef ffllllMilBilil SAH002000154 Flitsen Landelijk oktober 1955 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 12e Jaargang No. 10 - October 1955 Bouw fabriek Een gedeelte van het stalen gevaarte, dat al aardig vorm begint aan te nemen: onze nieuwe fabriek in aanbouw. Van onze Nederlandse klanten krijgen wij nog al eens brieven die een bijzonder prettige inhoud hebben. Ongevraagd dat is het aardige daarvan schrijven deze mensen ons hoe tevreden zij zijn over de kwaliteit van de artikelen, over de bediening en over allehande andere zaken. Uit de aard der zaak vinden wij het prettig wanneer dergelijke brieven (en het zijn er niet weinig) op ons bureau terecht komen. Het is er een bewijs van, dat onze verkoopsters en verkopers hoe druk het ook mag zijn dat ene belangrijke, enorm belangrijke woordje SERVICE niet vergeten. Een zaak waar de klanten graag komen, waar ze prettig, vakkun dig en vlot geholpen worden, wordt altijd een gróte zaak. Nu krijgen de verkoopsters en verkopers van de filialen „aan de grens" nogal eens veel buitenlan ders voor de toonbank. Enhet is heel begrijpelijk dat die buiten landers niet zo gauw naar de pen grijpen om eens een prettige brief helemaal naar Zaandam te sturen. Van de week kregen wij er echter wèl een. Een dame uit Antwerpen, die er een gewoonte van heeft ge maakt om 's Zaterdags in Neder land boodschappen te doen schreef een lange brief, waarvan wij hier onder een stukje laten lezen: „Tevens maak ik van de gele genheid gebruik om U te com plimenteren met Uw filiaal te Bergen op Zoom. Telkens als ik daar 's Zaterdagsmiddags boodschappen doe, staat de winkel vól mensen en noch tans is ieder binnen 5 minuten aan de beurt. Bravo voor chef en personeel." Inderdaad, het is daar die dagen erg druk, maar even een blik van herkenning, even een prettig „Goedemiddag, Mevrouw" stellen de klant direct op him gemak, ze vinden het prettig. En dan duren 3 minuten wachten (die „uren" kunnen duren als je het niet naar je zin hebt) niet zo lang. Mevrouw X. waardeert een spor tieve sfeer. Heeft U de laatste pagina van de laatste Pluim goed in U opgenomen? Hoeder, ons aandeel is er! Het hieronder vermelde geval beleef de mijn Vader, besteller bij de P.T.T. te Heemstede. Bij een adres moest hij een aangete kende van Albert Heijn bezorgen. Dc dochter deed open en mijn Vader vroeg of Mevrouw of Mijnheer thuii was om af te tekenen. De dochtei riep haar moeder met de volgende woorden: „Moeder ons aandeel ii er", waarop Moeder en dienstbodi naar de deur vlogen om het aandeel in ontvangst te nemen. Voordat Me vrouw had getekend was „het" aan deel al tevoorschijn gehaald en met gejuich begroet. Toen de handteke Bijgaande geschiedenis speelde j »Zg"la7"jëZ ging' de FaZ'tHm zich pp een Vrijdag m fihaal En- opfoM nagr biJe„^kof IO juist schede al. bezitsters geworden waren van Al- De zaak nabij het kruispunt De bert Heijn s fabrieken. Klomp raakte op stelten toen een eekhoorn de geopende deur bin- nen kwam en zijn kunsten als klauteraar ging vertonen. De win kel stond vol klanten en men hielp mee om het beestje weer de deur uit te jagen. Echter het vloog een der etalages binnen en veroor zaakte hier een complete chaos. Een mand met rijst viel om, fles sen met sinaasappelsap werden tegen elkaar gekegeld en telkens wanneer het dier tegen de etalage ruiten opvloog, viel het op flessen en bussen, die door elkaar werden gekegeld. Een buurman kwam toen met een schepnet aandragen, maar het beestje maakte zich snel uit de voeten en is in het pakhuis verdwenen. De consternatie in de winkel was groot. Wanneer een jaar of dertig geleden het begin van de herfst in zicht kwam, haalden de bakkers, die bij Albert Heijn in dienst waren, de houten speculaasplanken tevoorschijn. De planken, waarin met de hand de vormen van de kleine speculaasjes waren uitgestoken, maar ook de grotere exemplaren, waarop de vrijers en vrijsters stonden afgebeeld. Wie legen Sinterklaas met een vrijer, afkomstig uit een dergelijke plank werd verrast, kon een tijdje vooruil, want deze gevaartes wogen wel vijf pond. In de fabriek werd het deeg voor de speculaas met de hand ge mengd in een trog. Men legde dit deeg op de houten vorm, drukte het er stevig in, sneed het over tollige deeg er af, tikte het uit de vorm en schoof het op de bak plaat, die in de over verdween. Een oven, die men stookte met takke- bossen of met turf! Tegenwoordig toont de bakkerij een heel ander beeld. Machinaal worden de grondstoffen voor de speculaas (bloem, suiker, vetbe- standdelen, kruiden, vooral spece rijen, amandelen en eieren), die door het laboratorium zijn gecon troleerd op zuiverheid, gemengd. Dit machinaal mengen vereist een grotere vakmanschap dan het kne den met de hand. Nauwkeurigheid is een eerst vereiste. Machine nam taak over Nu staat er geen bakker gereed om het deeg in de houten specu laasplank te drukken. Het is een machine, die deze taak heeft over genomen. Een machine, voorzien van een draaiende wals, waarin dezelfde figuurtjes zijn aange bracht, die vroeger de speculaas planken versierden. Deze wals vormt in een hoog tempo de spe culaasjes, die automatisch op een bewegende bakplaat worden gede poneerd, die de koekjes door de 28 meter lange oven voert. Kant en klaar komen de speculaasjes eruit, die nu alleen nog maar in gepakt moeten worden om te kunnen worden verzonden. Aan dit hele proces komen (behalve tijdens het inpakken) geen mensenhanden te pas. Met behulp van alle technische en andere hulpmiddelen, waarover de bakker tegenwoordig kan beschik ken, is het mogelijk een prima product op de markt te brengen. Wanneer de personeelsleden van Albert Heijn echter niet bereid zouden zijn met liefde en belang stelling hun taak te volbrengen, zou men niet tot de vervaardiging van een dergelijk goed product in zulke grote hoeveelheden kunnen komen. naar een oude speculaasplank een exemplaar aantreft, waarop een ruiter staat afgebeeld, kan er zeker van zijn dat aan de andere kant van de plank een schip prijkt. De ruiter stelt in dit geval de oud-Germaanse God Wodan voor, die op zijn paard over de wolken rijdt. Het schip is een afbeelding van het dodenschip, dat volgens de heidense Germanen de doden over de Grote Oceaan bracht. In de speculaas en andere koek- Zoete, eeuwenoude vrijers en vrijsters Het. loont de moeite ieder specu laasje, dat wij zo tegen Sinter klaas in ons mond steken, eens goed te bekijken. Iedere voorstel ling op het koekje heeft nl. een eigen betekenis, die vaak honder den jaren geleden is ontstaan. Vele belangrijke momenten, politieke schandaaltjes, nieuwe uitvindingen e.d. werden vroeger vastgelegd in de speculaasplanken. Ieder jaar gebruikte de bakker voor de ver vaardiging van zijn speculaas nieuwe planken, waarin de maker afbeeldingen van de belangrijkste gebeurtenissen, die in het afgelo pen jaar hadden plaats gevonden, uitbeeldde. De schepen, die men vaak op de speculaasjes tegenkomt, dateren uit de tijd van de Verenigde Oost- indische Compagnie Het kan ook zijn dat het koekje, dat men zon der nadenken opeet, de eerste raderboot voorstelt, die in 1827 uitvoer, of het eerste stoomschip dat de tocht van Europa naar Amerika ondernam, getooid met de vlag van Koning Willem. Wie de speculaasjes goed bekijkt, ziet dat de maker in zijn ijver het roer van de schepen meestal vergat! Ook het leger stond in de belang stelling van de plankensnijders, de bakkers en de speculaaseters. Het koekje, waarop een krijger staat afgebeeld, compleet met steek, sabel en sporen is Maarschalk I Ney, en niet Napoleon zoals velen denken. De tegenwoordige jeugd speelt met kanonnetjes, speelgoedrevol vers en pistolen, vroeger aten de kinderen deze vuurwapens (uit I speculaas vervaardigdop. Be kend is een speculaasje, dat een sabel voorstelt en waarop de woor- den prijken: Deese sabel is gesont, maakt geen wont. Om de achtergi'ond van sommige speculaasvoorstellingen te ontdek ken, dient men terug te gaan tot in de heidense tijden. Wie op zoek i soorten zagen de kloosterlingen vroeger een middel om het volk te benaderen en hun geloof te ver spreiden, gedachtig aan het ge zegde: „de weg tot het hart gaat via de mond". Aan deze klooster lingen hebben wij de speculaasjes te danken die voorstellingen over het Christendom uitbeelden. De lekebroeders, die de monniken hielpen bij het vervaardigen van speculaas, hielden echter de oude tradities in ere. Vandaar dat er wel eens een enkele Wodan of een dodenschip tussen de Christelijke voorstellingen slipte. Geliefden Bekende voorstellingen, die nu nog ieder jaar uit de ovens komen, zijn de vrijers en vrijsters, die verliefden elkaar cadeau doen, hanen, molens, de eerste trein, die in ons land reed, of de eerste locomotief en afbeeldin gen van Koning David en Karei de Grote. Wie de speculaasjes goed bekijkt zal zien, dat er altijd een paar gaatjes in zitten. Die dienen niet om het koekje moeier te maken, maar om het beter gaar te krijgen. Dit jaar zal de speculaas voor het eerst in verpakte toestand (in half ponds- pakken) in de A.H.-filialen verschijnen, dank zij de aan koop van een nieuwe Ameri kaanse machine, die alle koeksoorten machinaal ver pakt.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 1