ma peper ew joui K* RW RB* <1 niet Ie jen - aIs XA het weef De gehele Pit-ploeg de grens over Reiskas werd omgekeerd Wat kent U er van? r {\fl/7 1®%?- WmP 6 AH-FLITSEN Zondag 12 Sept. j.l. werd dan de reiskas omgekeerd, uitgeschud en uitgewrongen om er eens een dagje fijn van uit te gaan. Geen koffiecompetitie, geen prijsgekladder, geen „waarmee kan ik u van dienst zijn", kortom wij gingen uit. Al ons contributiegeld plus premies en het verdiende oudpapiergeld gingen wij verbrassen, en hoe. Over alle voorbereidingen van zo een reis willen we het hier niet hebben, ik zou alleen kunnen schrijven, dat iemand van het personeel een prachtige pas-foto had laten maken en dat Rudie (de jongste van de jongens) met zijn vader een bewijs van Nederlander schap moest gaan halen, 's Morgens om 7.30 uur vertrok ken wij met in totaal 6 man met mondvoorraad voor een hele dag bij ons, hoewel later bleek, dat we daar best een week mee hadden kunnen doen. Even buiten Nijmegen werden de eerste boterhammen al voor de dag gehaald en het smaakte al best. Bij de grens moesten ze al direct weten of wij koffie bij ons hadden. Ja, hoe weten ze het toch dat er een koffiewedstrijd bezig is. De douane dacht zeker, die pit- ploeg uit de Groenestraat kan het toch niet laten (al zijn ze uit), om vlug nog wat pakjes koffie te ver kopen, om zodoende nog wat puntjes te vergaren. Enfin, alles verliep nog al vlot, en wij gingen richting Krefeld, door het Siebengewald, waar nog maar twee-derde van te zien is, dit in verband met de afgelopen oorlog. Na de eerste kop Duitse koffie daar verorberd te hebben, gingen wij door naar Keulen, waar wij de Dom hebben bezichtigd en een onzer zich verdienstelijk maakte als fotograaf. In allerlei standen werden foto's gemaakt, met zon tegen en mee, en het zijn alle pracht-foto's geworden ook. Wij zagen in Keulen de duiven op het stationsplein uit de hand eten, maar toen we dichter bij kwamen, vlogen ze weg. Zij hadden blijk baar een hekel aan Nederlanders. Daarna zijn we over Bonn gegaan naar Königswinter. Na eerst weer diverse goedkope souvenirs ge kocht te hebben, bestegen we dan de Drachenfels, Duitslands meest betreden berg. Onze fotograaf kon weer niet nalaten om de nodige foto's te maken. Ook de tandrad baanwagens nam hij op de korrel. Vermoeid kwamen wij aan boven op die grote berg. Vanaf de top zag je daar een prachtig panorama op de Rijn. Beneden ook weer een en ander gekocht en langs de Rijn gewan deld. Daarna zijn wij doorgegaan naar de mooie stad Dusseldorf, prachtige straten en prachtige winkels. Wat zou u denken van bloemenzaken met 12 etalages vol met bloemen, sigarettenzaken van 100 meter. Wij kunnen u slechts één raad geven: Gaat zelf eens kijken, en als u dan ook in de Stenstrasse terecht komt, waar wij ook verzeild geraakten, kunt u nog goedkoop eten ook. Van daaruit zijn we over Goch weer terug gegaan naar Nijmegen, waar wij om 11 uur waren. Wij waren uit geweest, veel had den wij gezien en wij kunnen alle andere pitploegen welke nog geen ANTWOORDEN: 1. Zilverthee, toegevoegd aan ons blauivwerk, maakt deze thee nog pittiger. 2. O.a. boter, echte amandelen, eieren, bloem. 3. Op het kaasmerk staat onder het woord volvet een rij let ters. Is de eerste letter hier van een U of een Z, dan is het boerenkaas. De beste kaas! 4. Diamantvet. 5. Pruimedanten. 6. De vruchtensuiker, die in de pruim zit, komt naar buiten en kristalliseert dan als kleine witte stipjes. Het is dus geen schimmel, maar een teken dat de pruim rijk aan suiker is. 7. De geponste of gestempelde cijfers, waaraan 11 kunt zien hoe oud een artikel is. 4.23.4 betekent: 4de dag (Donderdag) 23ste week, 1954. 3.28.3 betekent: 3de dag, 28ste week, 1953. 8. Bloemknopjes van een Frans plantje in azijn (dus een fijn soort zuurwaren). 9. Op een krentenzeef uitrollen met een vochtige hand. 10. U hebt de keuze uit o.a. Port, Sherry, Vermouth, Sa- mos, Madeira, Muscaatwijn. reisclub hebben zeggen: „Begin er direct mee en ga ook een dagje uit". Dit is dan in het kort het verslag van ons uitstapje. De oude reiskas is gestorven, maar het bestuur is herkozen en dat is van plan om contact op te nemen met de andere filialen Mijn opinie over de redactie Vertel ik later wel als we alleen zijn. De mop van 1954 Wat denkt zo'n ouwe snoeper wel! om zodoende het volgende jaar, de 15e en 16e Augustus met onge veer 35 man op stap te gaan. Als dit zal slagen wordt het een pracht reis. Wat ons doel zal zijn. L. J. CREEMERS, Fil. 255, Groenestraat Nijmegen. Ik wil nu eens een baard dragen. Lt) 4 T y~7 Z) >-/ /v <s £-/V. 5 2. t Cs nr* Goo/'iT/v Z. <=- n CL S 'Vv /V£T W4 Zeker een vrouwtjesspook. Er ontbreekt 'n panorama plaatje, chef! Wij zijn deze week eens een kijkje gaan nemen in de fabriek, waar juist be gonnen was met het maken van onze zo terecht be roemde BANKETSTAVEN j Hoe is het mogelijk, dat Albert Heijn voor zo'n lage prijs een banketstaaf maakt die het in kwaliteit kan opnemen met de banket- staaf van een goede ban- ketbakker? Ook deze ban ketbakker vraagt het zich af! Hij heeft een staaf van Albert Heijn geproefd en laten onderzoeken. Voor die prijs kan hij het niet doen. Ja, er zijn banketstaven in de handel, die goedkoper zijn. Maar proef die eens. Wat een verschil! Alles is zo een beetje ge ïmiteerd: amandelen zijn vervangen door een aman del-essence, de boter zal wel margarine zijn. De eieren eterpoeder en in vele gevallen is de suiker geen echte suiker. Wij zijn óók met ons foto toestel binnengedrongen in het heiligdom van onze bakkerij. Het was daar druk. Want er is veel werk aan een banketstaaf vóór deze klaar is. Alle maal handwerk! Het begint met het malen van de amandelen, het stuk slaan van de eieren. De amandelen met de grond stoffen gaan door een soort gehaktmolen. Een lange doorlopende stang komt er uit en wordt in mootjes gesneden. Ieder mootje heeft de lengte van een banketstaaf. Uren achtereen draait de molen en honderden me ters stang liggen te wach ten. Intussen is ook het deeg voor de korst gelapt. Laag om laag met boter er tus sen. Plat gewalst tot één grote lap van een paar meter lang gaat zij naar de vormkamer. Hier staan aan twee kanten van een tafel de banketbakkers. Zij heb ben de lange lap stof o nee, het is deeg voor zich en snijden het in klei ne lapjes. Op ieder lapje komt nu een staaf amandel- pers te liggen. Deze wordt in het deeglapje gerold. Ook nu weer komen die naast elkaar op grote bak platen te liggen. In de zaal met ovens ivor- den zij nog met vloeibare boter ingewreven en gaan nu de oven in. Voorzichtig schuift de bak ker de enorme plaat de oven in om deze straks weer met mooi-glanzende staven terug te halen. Nu nog naar de pakkamcr, waar rappe meisjeshanden ze in vetvrij papier r-ollen en laten verdwijnen in de mooie, met goud bedrukte dozen. Het gaat allemaal snel, wel niet zo snel als ik het hier voor LI opschrijf. Maar tientallen geschoolde han den maken het werk licht. Wij zagen het: Boter 4- bloem eieren- zó-van-de-kip amandelen suiker zijn de grond stoffen. Vakmanschap en een enor me grote verkoop maakt het mogelijk iedere banket bakker uit te dagen een staaf te maken, die zó lek ker is èn zó goedkoop als Albert Heijn's banketsta- Wij zijn nu eenmaal in de fabriek en lopen naar de afdeling LEEG GOED Wat uit de filialen terug gestuurd wordt, komt hier allemaal aan. Maar hoe! Wij hadden wel eens ge hoord, dat dat niet zo al te best was, maar wat wij met eigen ogen zagen was wel heel erg! Open dozen met flessen, waarvan de hals boven de rand uitsteekt. Wal moet hiervan heel blijven? En wal voor moeite en tijd kost het niet extra om deze lege flessen te vervoeren? Wij zagen dozen met fles sen en potten, waarbij het karton geheel doorweekt was, zodat de doos tijdens het vervoer uit elkaar was gevallen. Scherven brengen geluk, maar hier kost het Albert Heijn en dat bent LI ook geld! Wij pakken een bisk wie- blik, en daar lagen een paar kapotte flessen sla saus en mayonnaise in. Ten eerste, wat voor zin heeft het dit terug te stu ren. Dat kost ons nog Ten tweede, wat blijft er van het nog bijna nieuwe blik over door het uit bijten van het zuur. Even verder een beschuit- kist (een dure kist) vol gepropt met allerlei arti kelen. Bedorven koeken, een pot appelstroop, zuur waren, koekjes (de zakken waren stuk gegaan), het geheel overgoten met de restanten uit lege flessen slasaus, olie en limonade, die er bovenop hadden ge legen. Resultaat: inhoud waarde loos, tijd en moeite van het inpakken van U zelf weggegooid en een vuile beschuitkist. Wordt er niet opgepast, dan gaan hier straks de verse beschuitrollen in en de klant krijgt beschuit met een bijsmaakje. Bedienden èn chefs, pas op Iedere week bezoeken wij met een vijf en twintig cursisten deze afdeling. Laten wij ho pen, dat uw1 zending niet als voorbeeld ge nomen wordt van hoe- het-niet-moet. De num mers van het filiaal zitten er nog aan! VOOR DE WtNTERj Een lekker warm hapje bij de boterham, een stevige warme maaltijd, heeft de belangstelling van iedere huisvrouw. Ook onze win kel staat in het teken van de warme maaltijd. De bij zonder voordelige aanbie ding blikgroenten, de Gel derse rookworst voor de erwtensoep en stamppot. De peulvruchten met spek eventueel in blokjes ge sneden. Zij staan duidelijk in het zicht. Ook de rijst en de maca roni vragen de aandacht. De jongens op de cursussen in Zaandam hebben ge smuld van de macaroni schotel. Ik verkoop: Macaronie, goed vet, met geraspte kaas, stukjes vleeswaren, tomatenpuree en voor bepaalde liefheb bers wat sambal of ketjap. Velen hadden het nog nooit gegeten, maar het ging er in als koek. Een andere warme schotel was de NASI GORENG Voor mij liggen weer een aantal brieven van oud- cursisten. Liny Kielmans uit Gronin gen, H. Kraay uit Arn hem, Mientje Clement uil Brunssum, Noordermeer ook uit Brunssum en nog vele anderen melden suc- Noordermeer schrijft: „Ook de nasi-goreng is een succes geworden. Ik gaf met behulp van het schema een verklaring van de bereiding en de produc ten. En nu heb ik al meer dere klanten als trouwe nasi-goreng-eters. Hel schema liet ik bij zo'n klant achter en als zij de schotel eens gemaakt had den kreeg ik dit weer te rug. Door het veelvuldig gebruik is mijn schema niet zo netjes meer. Daarom wilde ik U vriendelijk vra gen mij een paar nieuwe schema's te zenden." Hij kreeg ze en ook U kunt ze aanvragen. Nasi betekent gekookte rijst, goreng betekent bak ken. Wij hebben dus in de eer ste plaats te verkopen: rijst en wel droogkokende rijst. Intussen weekt U de ge droogde kruiden (de Ma- leise naam voor kruiden is Boemboe) Boemboe Nasi Goreng. En in een pannetje (juspan- netje) fruit LI met wat vet of boter stukjes vlees, eventueel gedroogde gar nalen Maleis is Dedang kering) en de intussen ge weekte kruiden! Is dit klaar, dan is ook de rijst al gaar en koud. Dan neemt U de koekepan en bakt daar met elkaar de rijst en de gefruite kruiden. Bij de rijstschotel zetten wij de sambals (een rode en een bruine (gebakken) sambal, eventueel ketjap, mango chutney gesneden vruchten als Zoet-zuur) een uitje en augurk en ook de gebakken kroepoek. De firma Conimex heeft aardige folders, waarmee 11 gemakkelijk kunt wer ken en ook ons eigen in beeld gebrachte schema blijkt succes te brengen.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 6