IAJm de coil Vervolg" opening filialen \V at kent U er van? e coUeqa s (\oew tf \A oolz AH-FLITSEN 5 Utrecht, S. van Houtenstraai A.H. verovert Rotterdam Woensdag 13 October hoorden wij van voorbijgangers van onze nieu we Z.B.-winkel aan de Franselaan de opmerking: ,,Het bestaat toch niet, dat deze winkel morgen ge opend kan worden!" Het zag er dan ook niet naar uit, en we „knepen" hem zelf ook, dat we niet klaar zouden komen. AH- mensen staan echter voor niets. Het werd een sport voor allen om toch op tijd klaar te zijn. Donderdagmorgen 9 uur was het voor elkaar en konden we gaan „draaien". „Lekker mis!" De laatste tegen slag. We hadden geen stroom. Leiden in last. De klanten ston den in een rij voor de deur en de cassières te popelen om te begin nen. Het G.E.B. hielp ons echter vlot uit de nood en een kwartier over tijd kon chef Giesberts met een zucht van verlichting de deu ren openen. De klanten stroomden binnen en het was een genot zoals het liep. De twee cassa's konden het spoe dig niet verwerken en er moest snel een hulpcassa uit een ander filiaal worden bijgezet. Chef Gies berts was in zijn nopjes en het ziet er naar uit, dat hij een mooie omzet zal halen in deze Rotter damse woonwijk die in de volks mond genoemd wordt „De Kuil", omdat hij wordt ingesloten door dijken. voor 7000 gezinnen. ge boterhammen met weer Boffie- koffie. Hoe moeilijk er alles in het begin ook uitzag, klaar komen doet het altijd. Zo ook natuurlijk hier. Om klokslag half drie Woensdagmid dag werd de laatste hand gelegd aan de etalage en konden de ge- nodigden binnen komen om onze 21ste zelfbedieningswinkel te be- Neem Uzelf een examen af en bepaal of er door komt! Vul de antwoorden in. controleer deze met de antwoorden op pag. 6. Heeft U het goed, zet dan een kruisje; heeft U het fout, zet dan een sreepje. Als U klaar bent, telt U de kruisjes en de streepjes. Zes streepjes dat is onvoldoende, dan een volgende keer beter. Succes! 1. Welke thee kan ik met blauwmerk mengen7 2. Waaruit bestaat een „AH" banketstaaf? 3. Waaraan kan ik zien, dat ik te doen heb met „boeren"- kaas? 4. Welk vet spat niet? 5. Welke pruimen zijn de beste? 6. Wat is het wit dat wel eens aan pruimen zit? 7. Wat is een codenummer? 8. Wat zijn kapertjes? 9. De rozijnen, zo uit de kist, klonten wel eens. Hoe krijg ik deze los en mooi van kleur? Noem minstens drie echte importwijnen, die U 's avonds kunt drinken. 10. Eindhoven werkte hard In de Kruisstraat te Eindhoven die de verbindingsweg is van de Woenselse markt naar het nieu we spoorwegviaduct is op de plaats waar een rij oude huisjes stond, welke tot afbraak gedoemd waren, een hypermoderne winkel galerij van 16 zakenpanden herre zen. Onder deze winkels behoort ook onze eerste zelfbedienings zaak aldaar, een fraaie winkel van het bekende type, welke een aan winst genoemd mag worden voor dit zich steeds meer uitbreidende stadsdeel. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling alle 16 winkels te gelijk op 1 October te openen, hiervan moest worden afgezien, daar de helft niet tijdig gereed kwam. Slechts aan eendrachtig samenwerken van eigen bouwaf- deling, openingsploeg en perso neel is het te danken dat precies op tijd onze winkeldeur geopend kon worden. Chef Goedraad, geen onbekende in deze omgeving (hij was immers reeds 14 jaar filiaalhouder van 't filiaal Boschdijk) werd met de lei ding van deze zaak belast, waar mede een lang gekoesterde wens van hem in vervulling is gegaan. Alleen zit hij hier niet, want alle grootwinkelbedrijven zijn thans in deze buurt aanwezig.. Actief als chef Goedraad steeds is. twijfe- len wij er niet aan of ook de~e nieuwe zaak zal hij tot grote bloei weten te brengen. Onze beste wen sen vergezellen hem. R. Etaleurs in Beverwijk Tjonge, wat leek het raar toen Vrijdag 17 Sept. j.l. de etaleurs kwamen om de zaak op te stellen. De kale muren lachten hen nog tegen. De inventaris was n.l. nog niet geplaatst. Gedeeltelijk kwam deze in de loop van de Vrijdag en het restant kwam Zaterdagmid dag. Plasticman, timmerlieden, sch'l- ders, monteurs, ieder draafde, j zwoegde en ploeterde om op tijd klaar te komen. Mevrouw Zonne veld in het bijzonder weet hiervan mee te praten. Iedere dag ver zorgde zijn de koffie en thee voor pl.m. 30 personen en 's avonds voor de doorwerkers nog de nodi- Rotterdam, Franselaan zonder stroom. dchtigen. Onze demonstratrice door gaatjes (zie foto). Op deze stond klaar met onze Boffie-koffie, borden worden de reclame-teksten Linthorst met div. toastjes waar- en ook artikelen vastgeprikt. Het op onze fijne vleeswaren. geheel was stijlvol. Er werd druk geprofiteerd van Zeer prettig was het, om van een deze zg. kijkmiddag. klant te horen, die 9 maanden in Zeer velen hadden gehoor gege- Amerika was geweest, „Ik ben in ven aan onze uitnodiging. Het was I vele grote zaken in Amerika ge- dan ook gezellig druk. Alle moei- weest, dan heb ik er wel een beet- lijkheden en spanningen zijn dan je kijk op, maar werkelijk, jullie weer vergeten. Wij konden een j komen prima voor de dag. De keurige, gezellige winkel laten zaak doet mij zeer pi'ettig aan, zien. goede sfeer, enz.". Onze aparte kaas- en vleeswaren- Donderdag 9 uur begon de ver afdeling zag er meer dan prima koop. Iedere dag kwam ons perso- uit. Smakelijk, dus verkoopkrach- neel er beter in. Natuurlijk liep tig. Wat is er ook een ham en alles in het begin nog wat stroef, vlees verkocht. Dit overtrof onze maar gestagneerd heeft het ner- stoutste verwachtingen. gens. Het was van begin af ge- Bijzonder goed deden de wandver- zellig' druk en wij mogen dan sieringen het. Voor het eerst is ook zeggen dat de opening van fi- hier iets nieuws op toegepast. Bo- liaal Beverwijk geslaagd mag he ven de schappen zijn nl. op gelijke ten. Vanaf deze plaats feliciteren afstanden van elkaar een 10-tal wij chef Zonneveld nog eens met grote borden aangebracht op iede- i de wens: Maak er wat van chef! re vierkante centimeter omgeven j Beverwijk waardig. In Zaandam in verscheidene plaatsen van het land hebben wij de laatste maanden bijeenkomsten gehad. Op deze bijeenkomsten is gesproken over ons dagelijks werk. De omgang met de klant, de omgang met je collega's, en.over de verkoop. Hoe moeten wij verkopen, welke artikelen en aan wie. Want het is wel gebleken, dat het vaak moeilijk is een juiste keuze te maken uit die duizenden artikelen, die wij in onze winkel hebben en waarmede wij de klant het best van dienst kunnen zijn. Wij hebben in de practijk wel ge zien, dat je lang niet altijd het goed koopste artikel naar voren moet brengen en dat je ook niet altijd met het beste kunt aankomen. Voorop staat natuurlijk: Ken je klant. Maar daarnaast is van min stens evenveel waarde: Ken je ar tikel. En dit „ken je artikel" is nog zo gemakkelijk niet. Je moet weten waarvoor de klant het kan gebruiken. Als er meerdere soorten, meerdere kwaliteiten zijn, moet je ook weten wat verkoopt Al- bert Heijn het liefst. De laatste tijd hoort U uw chef wel eens praten over een „Plus "-artikel. Zó hadden wij laatst abrikozen, jam, honing, pudding. Dit waren „plus "-artikelen van een bepaalde week. In werkelijkheid zijn er veel meer „plus-artikelen. Van iedere tien artikelen zijn er steeds wel een vier „plus -artikelen. De chef kent ze wel. Een goede verkoopster, een goede verkoper stelt er een eer in om zo veel mogelijk van die „plus" -artike len te verkopen. Dat bepaalt uit eindelijk of hij goed is of dat hij maar een „overreiker" is. Ja, zeggen misschien enkelen van U, de klant bepaalt wat zij koopt. Maar dan heeft U het wel lelijk mis. Verreweg de meeste klanten gaan van huis met het idee: ik moet dit en dat bij Albert Heijn halen. Zij komen bij II en gaan niet met 2 artikelen de deur uit. maar met 5. Hoe komt dat? Zijn deze 3 artikelen, die zij meer kocht, haar „aange smeerd"? Heeft zij zich bekocht? Neen! Ook dit is niet het geval. Deze drie artikelen heeft zij we! degelijk nodig. Alleen: zij dacht er niet aan! Doordat zij nu op de toonbank, in de schappen of op een afzonderlijk standje geëtaleerd stonden, kocht Mevrouw X deze artikelen. Ook is het mogelijk, dat U in uw gesprek een stootje in de goede richting deed. Omdat U sprak over honing, kocht de klant honing. Wij hadden van enkelen van U brieven ontvangen, die het bewijs leveren, dat alleen doordat de ver koper meer van zijn artikel wist en dit liet merken een artikel ver kocht of een „beter" artikel. Zo hebben wij hier verkoper Blok uit Alphen aan de Rijn. Hij schrijft: Armada werd Zilvervloot I „Verder heb ik in de wijk gewerkt I met Zilvervloot en hei gevolg hier- I van is, dat wij nu 3 dozen meer Zilvervloot verkopen. Bovendien j werden het tevreden klanten, want zij zeggen: „Ze is toch beter dan de Armada, ze wordt met het bak ken veel mooier bruin èn wij heb ben nog A punt in plaats van een Jzj". Wij zijn er echter nog niet. want wij verkopen veel te veel Armada. Nu, alle Armada zal wel geen Zil vervloot of Blue Band worden, maar onze verkoper Blok en dat kunt U ook wist tot tevredenheid van Albert Heijn, vele Armada-pakjes in j Zilvervloot te veranderen. j Stel U een taak. Blok deed dit. Volgende week wordt 25 van uw I Armada-verkoop Zilvervloot of Blue i Band. Horen wij het nog van U? Louis Schalken uit Tilburg had in Zaandam onze wijn geproefd. Hij had zoals thans zeker 300 ver koopsters en verkopers het ver haal gehoord van de wijnverkoop. Louis Schalker heeft het goed in zijn oren geknoopt. „Ik kwam in de wijk in gesprek over de wijnen. Port, Sherry, Vermouth. Ik noemde de prijzen en mevrouw zei: „Deze zijn wel 2 gulden goed koper dan van mijn leverancier. Zijn ze dan ook net zo goed?" Nu, ik wist het, want ik had ze zelf in Zaandam gekeurd." Mevrouw nam als proef één fles. De volgende week verkocht Schalker aan deze mevrouw 70.aan wijn. Schalker staat niet alleen. Ook ande ren melden hun successen. Ruimtegebrek maakt het ons onmoge lijk ieder succes te melden. Boven dien is Schalker geen „wonder"- verkoper. Hij is net als alleen hij bracht m practijk wat wij allemaal ook kunnen. Want U weet het: Albert Heijn koopt de beste wijnen in het land van oorsprong. Mevrouw X had nog nooit wijn van ons gehad en kocht nu voor 70 gulden Brand bij de buren! Eigen opnamen gemaakt vanaf ons kaaspakhuis. Links onder de brandende cacaoboter die de Zaan bedekt. Ook deze verkoop bracht een ver koper tot stand, en niet mevrouw X. In onze eigen wijnkelder bottelen onze eigen vakmensen de wijn welke U in uw filiaal heeft staan. De beste kwaliteit en guldens goedkoper. Zó van de wijngaarden rechtstreeks naar Zaandam kost minder dan eerst naar een importeur, dan naar een grossier, dan pas naar de winkelier. Albert Heijn maakt U het leven goedkoper, juist ook in de luxe ar tikelen. Zo verkopen wij pakken Sunmaid rozijnen voor 69 cent per pak. Een particuliere zaak, die ver der heus niet zo duur was, moest ze verkopen voor 90 cent. Omdat hij ze zelf duurder moest inkopen dan dat wij ze verkochten. Onze rechtstreekse inkoop maakt, dat wij zo goedkoop zijn. Vruchten in blik „de" bowl- artikelen ook hier importeren ivij zelf. Ga er weer eens mee werken, al heeft niet direct het succes, dat Heymans in Zevenbergen er mee had, die bij een feestje een order van 140 gulden plaatste aan wijn, vruchten in blik en visconserven. En in de zelfbediening Kunnen wij daar niets méér ver kopen? Is daar geen verkoop-contact mogelijk met de klant? Nu. het is voor enkelen misschien nog wel eens moeilijk. Maar in de Z.B. is het contact wél mogelijk en ook noodzakelijk. Een héél eenvoudig voorbeeld. Een van de jongere bedienden had een gesprek mei een klant. Deze vroeg waar de griesmeel stond. Direct ging hij met de klant mee en begon over bessensap te praten. Hij ver kocht het „vergeten" artikel. In de zelfbediening, meer nog vaak dan in een bedieningszaak, is de klant de gast, de ivelkome gast, die verwelkomd moet worden. Iedere bediende, waar hij ook mee bezig is, is de gastheer. In de eerste plaats de chef, maar ook bij het werk in de winkel van de bediende gaat de klant vóór. Ziet U dat de klant aarzelt? Dat zij zoekt? Sta haar dan direct bij. Niet zozeer als verkoper, maar als de met raad bijstaande gastheer. Doet 11 dit tactvol, dan groeit er langzamerhand een band van ..gezellig winkelen" tussen de klant en de Z.B.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 5