Met Albert Heijn in de wolken A H - F L ITT S"E N 3 Slot van de reportai In de diepte ging de^Schelde als een nietige stroom onder ons door en waarschijnlijk om haar ouder dom niet te accentueren, lag zij daar vrijwel rimpelloos. Zilver- glanzende meeuwen vlogen bene den en over ons heen. De machtige Scheldepont trok als 'n speelgoed dopje in tegenovergestelde rich ting haar sporen door het naar zee trekkende water. Even vanuit de lucht een groet aan deze man nen ter zee en zwenkte nu de vlie gende kruidenier af naar Bres- kens. De overtocht over de Schel de, waar de pont circa een half uur voor nodig heeft, werd door ons in 5 minuten volbi'acht. Van Breskens via Terneuzen naar Axel, waar de gehele gemeente ln feesttooi was en op de versierde landingsplaats een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen reikhalzend de A.H.-helicopter zag naderen. Een detachement parachutisten had juist zijn gewaagde sprongen met succes bekroond gezien. Veel militairen en autoriteiten op lucht vaartgebied keken met vakman schap naar datgene wat piloot Schuller zou presteren. Daarom maar even een paar stunts boven Axel en het geïmproviseerde vliegveld gemaakt. Een landing met extra zoemende en klappe rende propellers en de officiële begroeting was daar. Enorme be langstelling, vakkundige beschou wingen en vragen waar de heer Schuller wel raad mee wist. Daar stond de A.H.-afgezant op een deel van ons vaderlands gebied, dat mede door de uitstekende ver tegenwoordiging van onze firma aldaar, ons, Albert Heijn-mensen, zo na aan het hart ligt. Burge meester Van Oeveren, welke zich veel inspanning had getroost om het feest van de 10-jarige bevrij dingsherdenking te doen slagen, werd verzocht een rondje boven zijn gemeente te maken, waaraan hij gaarne gevolg gaf. De wethou der volgde, en na onze officiële taak verricht te hebben, vertrok ken wij, niet voor dat het oude stadje vanuit de lucht met waar debonnen werd bestrooid. Op weg naar het vliegveld Woens- drecht, doch tussentijds, zouden wij nog even gaan zien of chef v. d. Haver in Hulst thuis was. Nu, dat was hij, want vanuit onze zitplaats boven dit pittoreske stadje, zagen wij duidelijk de af scheidsgroet van hem en zijn per soneel aan de cirkelende helicop ter. Het militaire vliegveld te Woensdrecht werd bereikt en ook hier veel hulpvaardigheid. De deu ren van de hangar stonden reeds open, doch Schuller gaf er de voorkeur aan die avond Ypenburg nog te bereiken. De helicopter moest echter voor zonsondergang landen, wat in verband met het late uur twijfelachtig was. Na telefonisch contact met Ypenburg wex-d echter toestemming tot ver trek gegeven. Bij een schitterende zonsondergang vond de start om 19.35 uur plaats. Vliegend over het Volkerak zagen wij links van ons de vage kustlijnen van Schou- wen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee, het land bedekt met rag fijne nevelsluiers. Het stille olie- gladde water van de Grevelingen in vele donkere kleurfacetten (in verband met de vallende avond) waarin de zon een prachtig rode schijf, vergezeld van fantastische rode en violette kleuren, langzaam wegzakte. Terwijl de duisternis de aarde als een mantel bedekte, was het in de cockpit nog vrijwel klaarlichte dag. Boven Tlengeme- ten waren reeds de vlammen van Pemis te zien. Boven Pemis aan gekomen, zagen wij de duizenden lichtjes van deze grote .olieraffi- nadex-ij. Daax-na Delft, waar de verlichte Niexxwe Kerk reeds te zien was en Den Haag één ver lichte huizenmassa. Te cii'ca 20.25 uur een vlotte landing op Ypen- bux-g als het eindpunt van een succesvolle vliegdag. Van de heli copter in de auto, vlug wat eten en even later snorden wij tevre den en voldaan huiswaarts, om te circa 11 uur weer in Zaandam te an'iveren. Onze gedachten wa ren reeds bij de volgende tocht, want van Dinsdag tot en met Vrij dag d.a.v. zouden wij weer in de lucht zijn en over onze belevenis sen van deze 4-daagse vei'telt ons verder verhaal. ;e van de heer Valk De mist vertraagde de start. Reeds vroeg wai'en wij de Diixs- dagmoi-gen 17 Augustus op Ypen burg. De landing te Bex'gen op Zoom was om 10 uur gepland, dus moest uitei'lijk om 9 uur worden gestart. Een dikke mist stak ech ter een stevige spaak in het wiel, of figuui'lijk gezegd tussen de pro pellers, want het lang verbeide startsein van de vex'keei'storen Kwam maar niet af. De meeste vliegvelden lagen potdicht en ook met de helicopter mocht wat dit betreft geen enkel risico woi'den genomen. Het werd 10.25 uur toen de zon haar kracht begon te to nen en de Hiller met sputterende wiekslag het luchtruim koos. Boos na zo lang wachten, want ons dagprogramma werd aardig in de war gestuurd. Het was dan ook 11.15 uur toen onder veel ge juich de vliegende kruidenier zijn komst te Bex'gen op Zoom aan kondigde. Enige duizenden mensen waren op Plein 13 aanwezig, waarbij naast vele autoxdteiten, ook de oud-wereldkampioen wiel renner en vliegenier de heer Ma- zaii'ac. Met wat meer spoed dan gewoonlijk werd de mand bood schappen overhandigd, de bonnen uitgedeeld en afscheid genomen. Op weg naar Breda. Boven deze plaats gekomen, bekropen ons de eerste angstgevoelens. Op het lan dingsterrein was namelijk een opening zichtbaai", die van de hoogte waarop wij vlogen het for maat van een cent had. En zoals de plaatselijke verslaggever schi'eef, rond die cent stond het publiek, dat wel eens wilde zien hoe de moderne kruidenier zijn reclame maakte. En reclame was het, die stunt van Abert Heijn. Schuller waagde de spi'ong, plantte zijn reuzenwesp boven de cent, waardoor een enox-me wolk van los zand opsteeg en op onvrijwil lige wijze de landingskring groter wex-d. Het gehele experiment ver liep voortx'effelijk, afgezien dan van het feit, dat men zijn ogen behalve van verbazing, ook van wege het zand danig moest uit wrijven. Weer vlug gestart, op waaiend zand en wat de bedoeling was, in Breda veel stof tot praten over deze unieke reclame van Ne derlands voordeligste kruideixiex-. Daor komt ie! Daor heddum! Noixw is ie achter de toren! En duizenden vingers in Tilburg we zen in de richting van de Heikese Toren, waar een stip te zien was, die langzaam groter werd. Er viel een schaduw als een grote spin op het gi'asveld, de Hiller cirkelde nog een paar keer rond. Hing even stil in de lucht en raakte even later met zijn ski's de gx'ond. Ver heugde en trotse gezichten van onze chefs Toering en Boogaax-ds, welke in het bijzijn van wethou der Van Ierland deze px-achtige reclamestunt van hun firma be- gx'oetten. Wij maakten een beste beurt in Tilburg. Een persfoto graaf nam een aantal keurige fo to's, waardebonnen werden uit het vliegtuig gestx'ooid en nagestaard door duizenden verdween het toe stel in de richting Waalwijk om aldaar op het Vredesplein te landen. waar de helicopter-kx-uidenier eveneens zijn boodschappen kwam bx-engen. Voordien werd bij Kaats heuvel nog over een px-achtig na tuurbad gevlogen. Wij zullen maar even lager gaan, en de daad bij het woord voegende, prikte Schxxl- ler de Hiller boven de badgasten, waarvan vooral de dames in hun kleurige en kleurrijke badpakjes, onze gi'ootste aandacht hadden. Op zo'n manier tellen de jaren niet mee en blijf je eeuwig jong. Wij konden en mochten niet lan den, maar andex-s Plicht gaat nu eenmaal voor mooie dames in badcostuum en daarom streken wij in Waalwijk neer, waar chef Fait reeds enthou siast stond te wachten, en met hem duizenden plaatsgenoten. Na de start zweefden wolken waax"de- bonnen boven het landingsterrein en onder de verzamelaars speelden zich wonderlijke taferelen af. Het was prachtig zomerweer en zo warm in de cockpit, dat de x-ech- terdeur maar uit de cabine in de auto werd geladen en piloot en passagier hun jasje uittrokken. Wij ontvangen een telefoni sche oproep uit Zaandam. Waar zouden wij landen? Een narrow escape! Piloot Schuller had zijn maatx"e- gelen reeds genomen en bij hoge uitzondering toestemming gekre gen om op het militaire vliegveld in Eindhoven neer te stxdjken. Tussen Helmond en Eindhoven echter een narrow escape. Het monotone gezoem van de wieken de molen boven onze hoofden werd plotseling door een vreemd geluid ondex-broken. Onrust bij uw ver slaggever, strakke spanning bij de heer Schuller, die reeds voox'be- ï'eidingen voor een noodlanding in het duister begon te maken. Olie- druk- en toerentalmeters bleven echter hun nox'male stand aanwij zen en de hoogtemeter gaf 600 voet aan. Even later kwam het vexiossende wooi'd, „er is niets aan de hand, wij vliegen door naar Eindhoven". Een pak van het hart. De licht stad lag inderdaad in een zee van licht onder ons, een fantastisch gezicht, dat spoedig het bange moment deed vergeten. Giex-ende straaljagers cii'kelden om ons heen en wezen ons de juiste x"ich- ting van het vliegveld. Op veilige hoogte bleef de Hiller ze ontwij ken, doch toch klopte ons hart sneller dan gewoonlijk. Je zit daar zo nietig en zo machteloos bij al dat gedavei". Doch ei varen en alle risico vermijdend, werd de Albert Heijn-helicopter keui'ig netjes bij de verkeerstoren aan de grond ge zet. Na zoveel spanning ontsnapte een zucht van vexlichtlng aan uw reclamechef. Hartelijk vexwel- konxd en ontvangen vertrokken wij, na eei-st op vxïendelijke wijze de weerberichten voor de volgende dag te hebben doorgekregen met onze chauffeux*, die ons trouw had gevolg naar het Oranjehotel in Eindhoven om aldaar in een on rustige, slaap onze belevenissen aan de vex-getelheid prijs te ge ven. Onze heer ter Wee Limbxirg was ons vol gende doel. De volgende dag, Woensdag, wa ren wij weer vroeg op het vlieg veld aanwezig oirx in één ruk naar Beek te vliegen voor aanvulling van onze benzinevoorraad. De commandant van dit vliegteiTein, de heer Stibbe, had zijn maatre gelen reeds genomen en met een kort oponthoud zaten wij weer in de lucht naar Luttex"ade, waar eveneens een vlotte landing werd gemaakt. Op de Heliport in Maas tricht was meer dan gewone be langstelling voor de vliegende boodschappenjongen. Nu eens geen Sabenatoestel maar, vol gens de plaatselijke pex"s, een vliegende koffiemolen met een glazen huisje er voox", die zijn cir kels zeer elegant nam en zich vol komen safe en x*ustig pi'ecies op tijd op de betonnen vloer van de heliport neerzette. Via Valken- burg, waarop wij een prachtig ge zicht hadden en o.a. het nieuwe kabelbaantje zich in hoogte met ons wou meten, trokken we het Nooi'den tegemoet. In Heei'len een gx'ootse ontvangst. Duizenden, waaronder vx'ijwel alle gemeente lijke autoriteiten, stonden de vreemde vogel op te wachten en even over 12 uur stortte deze zich uit het lichte wolkendek. Speciaal de brandweer, met schxiinxblusapparaten en bedienen de manschappen in witte pakken, verdient vermelding. Burgemees ter Van Grunsven werd een tocht je boven zijn gemeente gepresen teerd, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. De traditionele boodschappenmand, daarna even als te Lutterade, het xiitstrooien van waardebonnen en verder naar Sittard, hetwelk oxxx 1 uur werd bereikt. Ook hier alles oké en veel waardering voor deze mooie at tractie. V"-volgens werden Roer- aan de stuurknuppel. mond eix Venlo genomen, waarby de kronkelende Maas een prima richting-aanwyzer voor de te vol gen route bleek te zyn. Wat is dit Limburgse landschap ook van uit de lucht gezien toch mooi. Ook in deze plaatsen hartelijke begroe tingen van autoriteiten en enthou siaste chefs. Eeix handdruk hier, een handdruk daar en met een „goede reis" werd als laatste offi ciële landingsplaats van deze dag koers naar Nijmegen gezet. Zo drxik als het die middag op de speelweide van het Goffertstadion was, is het maar zelden. Duizen den en dxiizenden door politiemo toren met zijspan keurig op af stand gehouden, zagen op prach tige wijze de wentelwiek uit ho ger sferen naar beneden komen. Nijmegen bracht een waardig slot van een zeer geslaagde dag. De in het bijzonder door de jeugd lang verbeide verrassing kwam ook hier na het vertrek weer uit de lucht vallen in de vorm van waardebonnen, die bij honderden gelijk naar de grasmat dwarrel den, waarbij klein en groot met ongelijke kansen de begeerde pa piertjes uit de lucht trachtten te plukken. Waal- en Rijnbrug werden vlot gepasseerd en bij het invallen van de avond werd het toestel op het vliegveld Teriet gestationneerd. Piloot Schuller en zijn mecano bleven die nacht bij de zweefvlie gers, maar de snelle Pontiac voer de ons naar Zaandam terug om in eigen honxe enige uren van een welverdiende rust te genieten. De heer Schuddeboom maakt de reis mee. Donderdag 19 Augustus weer vx'oeg uit de vex-en. In Bussum wei'd onder directeur Schudde boom opgepikt, welke die dag ook enige vluchten zou meemaken. Doorlezen pagina 4 Den Bosch werd spoedig bereikt eix feilloos werd de helicopter op de Grote Speelweide van Plan- Zuid aan de grond gezet. Het voor Den Bosch nieuw evenement, trok geweldig veel publiek. Ofschoon iets achter op het vastgestelde tydschema, had deze dag een wel zeer prachtig verloop, totdat een telefonische oproep uit Zaandam onze vreugdevolle stemming kwam vei"stoi"en. Tussentijds be richt van de Ryksluchtvaart- dienst: iix Eindhoven mocht niet worden geland. Piloot Schuller nam dit zo maar niet. Telefoon gesprekken aan de lopende band, maar de beslxsing bleef gehand haafd. Juist Eindhoven, waar hon derden reeds stonden te wachten en de benzine voor aanvulling van onze brandstof was opgeslagen. Wachten en nog eens wachten, totdat deze benzine per auto van Eindhoven naar 's-Hertogeixbosch was vervoerd. Ter afwisseling mocht de Commissai'is van Politie zijn stad van boven eens bekyken, vvaarvan gretig gebruik werd ge maakt, echter met de opmerking aan de piloot „houdt u er reke ning mee dat ik 9 kinderen heb?" Nog treurende over het verlies van Eindhoven, waarbij tanden knarsend werd opgemerkt „maar wij komen terug", werd de inmid dels gearriveerde benzine getankt en na dank voor de goede zorgen en vriendelijke ontvangst, in Den Bosch afscheid genomen. Ontmoe digd maar niet verslagen landden wij circa 2 uur later dan was aan gekondigd, op een voetbalterrein te Helmond, waar juist een voet balwedstrijd aaxx de gang was. Boze voetballers en een dreigende grensrechter met opgeheven vlag- gestok. Neen, dat was niet leuk meex". Vele belangstellenden, het wachten moe, waren reeds naar huis gegaan. Doch zoals de plaat selijke pers schreef, de reclame chef van Albert Heijn kwam met zoveel verontschuldigingen en gaven xxit zijn „hemeldwerg" ge stapt, dat alles spoedig was ver geten. Toen dan ook de nxand met boodschappen was uitgereikt en de nog honderden toeschouwers de waardebonnen konden rapen, j werd wederzijds Helnxoxxd in een pi-ettigc stemming verlaten. In middels was het avondlijk duister gevallen en werden de rode eix gx-oene boordlichten ontstoken. Wat een feest, jongens! De Dordtse jeugd in de aanval!

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 3