Leerzame contactavond Den Haag 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam lie jaargang - No. 11 Landelijke editie October 1954 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie H. Valk en A. B. Fienieg Propaganda C. Govers Verkoop G. J. van Hulzen In- en externe betrekkingen A. H. Pilger Opleiding Aan dit nummer werkten verder mee: A.N.P.-foto Foto's J. Dautzenberg Filivaria Th. van Duimen Foto's G. van Langeveldt Filivaria J. J. Ros Filivaria •S. Wierda Contactavond Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. BESTE LIEN, Ik vond het allemaal spannend, wat je me schreef over Wi.ni. Je man heet dus Guus. En wat enig dat er een kleine Guus is en Marrie. Leuke naam, waar is het een afkorting van? Ik ben eigenlijk een schandaal, dat ik zolang niets van mij heb laten horen; werkelijk er is geen andere verontschuldiging voor dan luiheid. Vergeef mij maar. Veel nieuws is er niet, of het zou moeten zijn, dat Karei er een nieuwe hobby bij heeft. Hij zit in een toneelvereniging en nu loopt hij de hele dag zo hol te praten. Soms staat hij trekkebekkend voor de spiegel en doet angstig. Ze studeren „De Koopman van Venetië" in. Het afschuwelijke is, dat hij in de winkel soms ook die toneelstem opzet. De mensen schrikken zich ongelukkig. Gisteren nog hoorde ik hem zeggen: „Geef mij mijn kapitaal en laat mij gaan." „Had je een wanbetaler?" vroeg ik hem toen hij boven kwam, „ik kon het hier horen." Neen hoor, het bleek ook uit die „Koopman van Venetië" te zijn. Shylock, die om zijn pond vlees komt. Nu, hij heeft bij het hele verhaal moeten vertellen en toen zei ik hem, dat ik hem soms ook net een Shylock vindt als hij de mensen die nog een rekening betalen moeten, „o zo belëëfd, maar toch o zo dringend" verzoekt eens wat te voldoen. Nou, toen is hij toch boos geworden. Ik moet er niet meer aan denken, maar nadat de storm een beetje geluwd was, heb ik kans gezien er tussen te voegen, dat als ik dan zo een domme opmerking gemaakt had, het zijn plicht was mij kort en goed uit de droom te helpen. Ja en nu weet ik alles van crediet en zo. Althans, dat denkt hij. En hoe zielig dat voor de winkeliers is en dat ze er nog klanten door verliezen ook. Ik heb gezegd „hou er dan mee op, daar hoeft toch niet zo lang over gezanikt te worden", maar toen begon hij weer rood in zijn gezicht te worden. Gelukkig kwam net Wimpy boven en die zei (hij is ook bij de vereniging „Mijn edle Jonkvrouw, Heer, 'k Wens U de vreugd, die U slechts wensen kunt", waarop Karei nog zoiets zei van „Ons huwelijksfeest wint door het uwe in eer". Hij vergat zijn boze bui en zijn domme vrouw en ik heb maar gauw een kopje thee ingeschonken. Overigens durf ik het fijne van die credietgeschiedenis niet meer te vragen, want wie weet wat me dan nog boven het hoofd hangt. Oh, ik hoor op de trap: „en hoe is 't met het noenmaal?" Dat betekent, dat ik de aardappelen moet opzetten. Vele groetjes aan je Guus en de kindertjes en schrijf eens over die geldkwestie. ANS. BESTE ANS, Ik was echt blij weer een brief van je te ontvangen. Eerlijk gezegd was ik al een beetje bang, dat onze correspondentie geen lang leven was beschoren. Ik zou het vreselijk leuk vinden als je me af en toe schreef. Met die twee koters van ons kom ik haast geen deur uit en veel kennissen heb ik hier ook niet. Jouwbrief leek dan ook net een bezoekje van een goede bekende. Wat die kinders van me betreft, die maken het best, alleen het zijn gewoon een stelletje dictators. Als je niet vreselijk oppast heb je niets meer in te brengen. Overigens staat nu het gehele huis in het teken van „taartjes bakken". Nee, geen feestelijkheden, niets daarvan. Guus heeft voor de jongedame een zankbak in elkaar gespijkerd en met wat vormpjes heeft ze daar de edele bakkunst leren beoefenen. Eerst ging het best, met dien verstande, dat ik ieder ogenblik moest meebakken. Maar nu is ze zover, dat ze het gehele huis tot baklokaal heeft gebombardeerd. Of ze nu in bed ligt, aan tafel zit of op een zeker stuk inventaris, altijd is ze in haar fantasie aan het taartjes bakken, zij het dan ook (gelukkig) zonder zand. We zullen maar hopen, dat het over is voordat ze twintig is. Ik las, dat Wim en jij ook al bezig zijn met de kwestie van het crediet. Guus en ik hebben daar ook al heel wat over gediscussieerd, maar ik mag wel zeggen, dat we het er zo langzamerhand helemaal eens over zijn geworden. Guus zei altijd, dat crediet geven een onderdeel was van de service, die een goed kruidenier zijn klanten heeft te bieden. Ik daar dan met mijn akelige nuchterheid tegenin, dat dat standpunt nog was overgebleven uit de 19e eeuw en dat een modern zakenman zich niet moet laten leiden door „wat nu eenmaal, gebruikelijk is", maar door de stand van hel ogenblik. Ten slotteging ik dan door, heb je geen enkel voordeel van die hele credietgeverij, integendeel. Ten eerste moet je vreselijk oppassen, dat je je centen binnenkrijgt, ten tweede heeft iedere klant de dood in, wanneer jij eens in de maand met de nota van vijftig-gulden-zoveel aan komt zetten, omdat ze dacht dat het veel minder zou zijn (in plaats dat je dus met je crediet een goeie beurt maakt bij je klant, is het vaak precies andersom) en ten derde zit jij je twee avonden in de week blauw te pennen aan je nota's en je boekhouding. Nu, kind, het heeft lan9 geduurd, maar toen Guus er twee maanden geleden met een klein postje in was gelopen, werd hij razend en verviel in het andere uiterste: hij zwoer alle crediet af!! Hij kreeg toestemming van Zaandam en bezoekt nu iedere week een paar credietklanten. Ik geef mijn rechterhand, dat hij over twee maanden geen cent crediet meer heeft uitstaan en z'n hele boekhouding heeft opge doekt, Als ik jou was zou ik er zo ook maar eens met Wim over praten. Zeg Ansje, ik ben akelig zakelijk geweest op het laatst, maar je bent er zelf over begonnen. Ik krijg nu een halve schrijf kramp en schei er heus mee uit. Schrijf je me vlug weer eens? Je LIEN. „EN WE GANE MET Z'N ALLEN NAAR DE ZAAN" Het is de laatste tijd druk aan de Zaan. Niet alleen werkt de fabriek volop, ook onze afdeling Personeelscholing ontbreekt het niet aan belangstelling. Daar waren de Kamerleden een „voornaam" bezoek maar toch ziet onze cursusleider, de heer Pilger (je kunt het hem op de foto met de dames wel aanzien) liever verkoopsters en verkopers, die van heinde en verre naar Zaandam zijn gekomen, om daar het nuttige met het aangename te verbinden. De fabriek heeft een geweldige indruk achtergelaten. Vooral de bandovens waar duizenden speculaasjes gemaakt worden. Ook de af delingen suikerwerk, chocolade, koffie en thee lieten zien met welk een bijzondere zorg en kundigheid hier gewerkt wordt. Het is dan ook te begrijpen, dat deze verkoopsters en verkopers in hun zaak terug met nog meer vakkennis en enthousiasme de klanten kunnen overtuigen van de kwaliteit van onze AH-artikelen. Verschillende onderwerpen onder hei mes Hier volgt een kort verslag van de personeels-contact- avond, gehouden op 24 Aug. j.l. door het gezamenlijk per soneel uit de Koningstraat te Den Haag. De gehele bemanning was vol tallig en telde maar eventjes 8 personen (chef inbegrepen). Het doel van deze avond was, ten eerste het bespreken van verschillende zwakke punten die er in de zaak voorkwa men en dan ten tweede het eendrachtige samenwerken tussen het personeel onder elkaar. Precies op de afgesproken tijd waren allen aanwezig en zo start ten we dan 's avonds om half 9. Als punt 1 stond op de agenda de .taakverdeling". Hier werd heel wat over gediscussieerd. We had den reeds eerder al een taakverde ling uiteen gezet, maar jammer genoeg werd daarmee geknoeid. De aangewezen personen werden dan ook behoorlijk aan de tand gevoeld. Het viel heus niet mee, want er waren er bij, die dachten dat ze het werk goed afmaakten, maar die waren de loopplank ver mis gelopen. Zo kreeg ieder een goede beurt. Het zal nu wel beter wor den. Ook werd het onderwerp „kaas en vleeswaren" onder handen ge nomen. Het snijden wordt niet op de juis te wijze gedaan. Er blijven nog veel te veel schadelijke stukjes over. Dan wordt veel te vaak de kaas bij de snijkant vastgenomen en ook legt men vaak plakjes kaas, die overgebleven zijn bij het snijden, op de korst van de kaas. Ik zou denken: Bah, wat vies. Bij het snijden van vleeswaren moet eerder het schaaltje op de weegschaal worden geplaatst, dit voorkomt het te veel afsnijden van vleeswaren. Wanneer men klaar is met snij den, vleeswaren op de plaats leg gen in de ijskast, maar dan recht, en niet schots en scheef. Soms lijkt het bij de machine wel zo'n klein vleeswarenwinkeltje. Weg er mee. Over dit onderwerp vielen een paar woorden, maar gelukkig kwam ook dit weer tot stand, en nog wel zonder kleerscheuren. Tijdens dit onderwerp kwam het hoogtepunt van de avondeen heerlijk kopje Boffie Koffie. Een klant iets overhandigen valt best mee, maar een klant prettig te bedienen en te houden, dat is juist een grote kunst. Vaak wordt er bij het bedienen te weinig gezegd of liever niets ge zegd. Dit is uitgesproken fout. Een klant wil nu éénmaal hebben, dat de verkoper die haar helpt, iets zegt. Over het algemeen moet je dit aanvoelen. Vooral de jongere garde is vaak te bleu of te bang om iets te zeg gen. Bedien een klant ook steeds met een lach, geen overdreven lach, maar ook geen grijnslach. Het komt wel eens voor, dat een artikel juist uitverkocht is, en dan moet men niet zeggen van „is er niet", maar een klant moet persé weten wanneer het er weer i-s, dit om de verkoop te bevorde ren en zou men kunnen zeggen eventueel: „Mevrouw, helaas moet ik u teleurstellen want (de Pin da's) zijn net op, maar morgen of Vrijdag krijgen wij ze weer thuis en dan heeft u ze extra vers." Ook is „En Mevrouw of wat zal het zijn" fout. Het beste is: -.Mag ik U helpen, Mevrouw?" Wat nimmer mag worden vergeten is het groeten. Wanneer een klant komt, en het is erg druk, zodat ze moet wachten en zij is niet gegroet, bestaat de kans, dat zij er wel weer uitglipt omdat zij volgens haar den ken niet is opgevallen. Bij het vertrek van de zaak is een klant zeker toch ook wel een groet waard. Het is onze taak om er voor te zorgen dat een klant zich in onze zaak thuis voelt. Het groeten draagt hier heel veel toe bij. Tijdens de pauze, die 15 minuten duurde, werden wij onthaald door mevrouw van Langeveld op een heerlijk „toetje". Zalm en Sand wich Spread, gepresenteerd op Toast. Verrukkelijk. Ook een heerlijk glaasje Samos- wijn ontbrak niet. Na de pauze zijn we gestart met het onderwerp „Samenwerken". In de zaak komt te vaak voor dat de oudere garde zich terug trekt en de jongere garde maar laat winkelen. Dit is totaal fout. De ouden moeten de jongeren helpen. SJ. WIERDA. 40 chefs onivingen prachiig wandbord In het kader van het Plan 1954 zijn fraaie Delftsblauwe wand borden uitgereikt, welke naar het oordeel van de Directie, daarbij geadviseerd door de Verkoopleiding en Heren Rayonleiders, op de meest krachtige wijze aan het slagen van dit plan medewerken. Met de uitreiking van deze borden is nu een begin gemaakt en onderstaande chefs werden reeds in het bezit van deze waardevolle attentie gesteld: Amsterdam, Nieuwendammer- straat, C. G'. Alberts. Purmerend, H. Dral. Amsterdam, Jan Evertsenstr., M. van Leuven. Amsterdam, Dapperstraat, A. J. Brokman. Amsterdam, Bos en Lommer weg, C. Swartsenburg. Amsterdam, Copernicusstraat, W. Buijs. Amsterdam, Frederik Hendrik straat, Mej. J. C. M. Frech. Badhoevedorp, J. J. Kernei'. Amsterdam, Postjesweg, C. G. Hali. Amsterdam, Stadionweg 181, A. T. de Nijs. Oegstgeest, A. C. van Rijswijk. Delft, Vrouwjuttenland, D. v. d. Bosch. VI aardingen, Schiedamseweg, F. H. Post. 's-Gravenhage, Dierenselaan, W. P. Ditmar. Dordrecht, Bosb. Toussaint- straat, J. W. F. de Ruijter. 's-Gravenhage, Stevinstraat, J. J. Admiraal. Sas van Gent, H. Lamberts. Zierikzee, G. Sanderse. Sluis, J. P. Verheule Axel, E. P. Breepoel. Vlissingen, Scheldestraat, C'. Vos Goes, S. W. Versprille. Groningen, Korreweg, P. de Vries. Zutphen, W. T. Daanen. Laren, W. C. Wakkee. Amersfoort, Langestraat, H. D. Holtman. Utrecht, Voorstraat, C. Keijzer. Utrecht, Poortstraat, J. Bak ker. Woerden, J. Tuithof. Zuilen, J. van Dijk. Tiel, H. Zweering. Dieren, A. J. Koen. Nijmegen, Groenestraat, L. P. M. van Gils. Ede, A. E. van Offeren. Veenendaal, G. van Manen. Lutterade, J. Hettinga. Eindhoven, Roostenlaan, G. Th. Neuteboom. Roermond, P. L. Voesten. Venlo, P. P. Schatorjé. Doetïnchem, J. A. Phaf. Een grote dag voor chef Dral uit Purmerend. De uitreiking vond plaats ten huize van de chefs, door de he ren ter Wee en Valk in het bij zijn van de Districtlelder, de heer Daalhuysen of de heer Middelkoop. Met enkele welgekozen woor den, werd de waardering en er kentelijkheid van de zijde der Directie tot uiting gebracht om hen, die door hun enthousias me, activiteit en een goed be heer en leiding dit bord, met een persoonlijke inscriptie, hadden verdiend. Veertig borden werden uitge reikt, er volgen er nog meer, want een 2e serie is reeds in de maak. Wij hopen in het vol gend nummer van Flitsen weer een lijst van chefs te kun nen plaatsen, aan wie deze be kroning van goede en succes volle arbeid kon worden over handigd. Wij blijven bij onze wens, n.l. dat straks deze bor den de huiskamers van al onze chefs zullen sieren.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 2