Het opleidingsprobleem onder de lonpe "2)if Hief fe^eu - aIs \A hei weef lejen - AH-FLITSEN Niveauverheffing van hei kruideniersvak Is er nog: een opleiding nodig in het kruidemersbedrijf Is er niet reeds een vakdiploma en een middenstandsdiploma Moeten wij meedoen aan de race naar diploma's? Zien wij naar het verleden dan zeggen wij neen! Bekende namen uit het kruideniersvak, zoals die van ons eigen be drijf, Albert Heijn, Simon de Wit, de Gruyter, getuigen, dat mensen zonder een speciale theoretische vakopleiding zich een plaats hebben weten te veroveren waar men met bewondering naar moet opzien. Wat heeft deze mensen groot ge maakt? Persoonlijkheid! Feeling! Handelsgeest! Niet op school geleerd. Alle drie eigenschappen die wij normaal niet op school leren. Er zijn mensen die zeggen dat men hiervoor „geboren moet zijn". Zien wij echter naar het heden, dan is de toestand wel wat ver anderd. De sterk uitgebreide kruideniers- artikelensortering, de veel inge wikkelder wijze waarop de mens zich voedt, en de geheel andere huisvrouw maken dat een mens die slagen wil in zijn leven naast de hiervoor reeds genoemde eigen schappen, een grote mate van vakkennis moet bezitten: organi satiekennis en methodiek, om andere mensen kennis bij te bren gen. Wij zeiden bovendien dat de huis vrouw van vroeger een geheel an dere was dan de hedendaagse huisvrouw. Dit is een onloochenbaar feit. De meeste hadden een gedegen opleiding genoten in het huishou den. En thans is het zo, dat zeker 80 deze opleiding niet gehad heeft. Zó van kantoor, zó van atelier, zó uit de fabriek of uit de winkel, wordt het meisje huisvrouw. Hé, daar in die rechterbovenhoek Wat weet deze huisvrouw van de verzorging van haar maaltijd? Niet veel. Voorlichting. De jonge huisvrouw heeft be hoefte - al zegt zij U dit niet - aan voorlichtingHuisorganen van de huisvrouwen, zoals Margriet, Li- belle, Goed Nieuws, Eva enz., geven tientallen recepten en aan wijzingen. De radio kent namen als die van Kers en mevrouw Lotgering- Hillebrands. Voor de kruidenier, die zijn tijd begrijpt, is hier een prachtkans om langzamerhand ook via de menuleer het vertrouwen van de klant te winnen. Prys kwaliteit; twee belang rijke pijlers waarop ons eigen be drijf is opgebouwd liggen niet op het terrein van de chef en de winkelbediende. Service het kweken van een prettige ver koopsfeer liggen wèl op het ter rein van de verkoper en de ver koopster. Het moet prettig win kelen zijn bij Albert Heijn. Zo niet dan zullen de meeste huis vrouwen welke eerst aangetrok ken waren door de goed opgezette reclames spoedig weer gaan uit zien naar een zaak, waar ook iets prettigs van uitgaat. Alles wat deze service aangaat, moet de verkoper leren. In de praktijk? Zeker! Maar, de praktijk geeft niet altijd voldoende tijd voor studie. Boven dien is het nodig dat ook de leider in het filiaal de gave heeft zijn kennis over te dragen. Wat brengt nu deze prettige sfeer Sfeer. De aankleding, de verzorging van de winkel zijn hier belangrijk. Geeft nu de winkelinrichting, de wijze van groeperen de sugges tie voor een smakelijke maaltijd, dan verhoogt dit de sfeer. Een eerste vereiste is hierbij dat de verkoper of vérkoopster weet hoe deze maaltijd wordt samen gesteld. Hoe kan de huisvrouw een sma kelijk ontbijt verzorgen? Hoe het 12-uurtje? Hoe het warme maal? Het diner of een gezellig avondje Een kruidenier behoeft nog geen kok te zijn. Maar hij moet wel weten welke artikelen hij uit zijn sortering kan verkopen, die er toe leiden dat deze maaltijd zal sla gen. Daarbij rekening houdende met de portemonnaie van de klant. Het kruideniersvak is een mooi vak. Interessant maar lang niet eenvoudig. Er valt hier véél te leren. De klant verlangt het. Naast de kennis betreffende het gebruik van de artikelen zal de sfeer in de winkel ook nog verhoogd worden door de juiste werkver houding, waarbij werkinstructie, werkverdeling een rol spelen. De moderne bedrijfskadervorming geeft hier vele aanknopingspun ten voor de wijze waarop ook het verkooppersoneel opgeleid moet worden. Verzorging van de artikelen de juiste methode om met de minst mogelijke verspilling van tijd en materiaal, de levensmiddelen sma kelijk, vers en hygiënisch bij de klant op tafel te doen verschijnen, geven aanleiding tot vele instruc ties. Efficiëntie Aan de ene kant eist mevrouw X onze klant een modern ge schoold verkooppersoneel. Aan de andere kant eist het evenwicht tussen lonen, prijzen èn arbeids tijd een efficiënt geleid bedrijf. De opleiding tot de wettelijk ge stelde diploma's geeft deze scho ling niet. De bedrijfsorganisaties op het kruideniersterrein beheren enkele onderwijsinstellingen die een stap in de goede richting zijn. Maar zeer zeker niet datgene ge ven, dat de werkers in een modern geleid Grootwinkelbedrijf nodig hebben. Onze eigen bedrijfsschool, welke na enkele jaren van experimente ren in Zaandam is gevestigd, geeft de mogelijkheid voor deze ge specialiseerde vakopleiding. Momenteel worden er een drietal internaat-cursussen gegeven. Ten eerste een herscholingscursus voor hen, die op oudere leeftijd in het kruideniersvak him toekomst tegemoet gaan. Zij krijgen een ge degen opleiding, zodat zij straks niet met twee linkse handen in het bedrijf komen. [Overgenomen uit Amerikaanse cantine): Never drink any water Drink Sterovita milk Andere cursussen zijn bestemd voor de verkopers èn verkoopsters die reeds in de filialen werken. Eerst wordt een bediendecursus gevolgd, daarna een vervolgcursus voor de functie van waarnemend chef of van chef. Naast deze internaatcursussen, die binnen afzienbare tijd zullen worden aangevuld met speciale zelfbedieningscursussen, worden in het land voorbereidende bijeen komsten gehouden. Rayonwinkeldag. Wij kennen rayonwinkeldagen. Op een twaalftal centraal gelegen plaatsen komen de jongere be- INLEIDING Het wordt weer winter, de zomer hebben zij dit jaar vergeten, en wij menen goed te doen reeds flink van te voren iets te ver tellen over de speciale ar tikelen die bij een klant een gezellig avondje zeker doen slagen. Heeft U zelf vragen, stuur ze dan in, wij zullen ze dan als het kan in deze rubriek opnemen. Ik zit nu al jaren in hel kruideniersvak. Van erw ten en bonen weet ik al aardig wat af, ook de kof fie- en theesoorten geven weinig moeilijkheden, maar die wijnen en comestibles, daar zou ik graag nog eens wat meer van willen weten. Daar heb je nu de wijnen, de klanten zeggen wel eens: „Neen Jan, wijn haal ik bij de wijnhandel. Met een kruidenierswijntje kan ik bij mijn man niet voor de dag komen!" Is onze wijn dan niet met die van de wijnhandel te vergelijken?" „Ge raakt hier een buiten gewoon teer punt aan. Zeker, er zijn „Kruide nierswijntjes", maar ik kan je wel zeggen: wat Albert Heijn verkoopt kan wat kwaliteit betreft zich me ten met hetgeen de beste wijnhandel levert en wat prijs betreft, ligt het be langrijk beneden die van de wijnhandel." „Ja, dat zegt U nu wel, maar hoe kan ik dit en hoe kan DE KLANT dit weten?" „Heb je wel eens goed naar een wijnetiket ge- dienden een dag bij elkaar. Des morgens in een zaaltje voor een theoretische verkoopscholing en na de gezamenlijke lunch, in een filiaal waar het verkoopgesprek praktisch beoefend wordt. Andere rayonwinkeldagen geven een meer gespecialiseerde kennis. Zij nemen de vorm aan van de- monstratiedagen, gewijd aan één onderwerp, zoals vleeswaren, kaas, comestibles, wijnen. Tot slot ligt het in de bedoeling dat al het verkooppersoneel dat zekere tijd in het bedrijf werk zaam is, Zaandam bezocht heeft en kennis heeft gemaakt met het productie-proces in de fabriek. kekenNeem dan maar eens een fles Beaujolais, Graves, Hautes Sauternes of Mé- doc voor je. Daar staan meer woorden op, dan je kunt uitspreken. Hier heb je: Haut Loupiac (spreek uit Oot-Loe-Piak), er staat op het etiket: 1950 - Cha teau de Rondillon (sja-too- de-ron-dii-jong) Ier Cru Appellation Controlée. Een hele mond vol, maar woonde de wijnboer waar deze Loupiac vandaan komt in Nederland en wel in de Betuwe op boerderij Nooitgedacht, dan zou op het etiket staan: 1950 - Kasteel Nooitge dacht, eerste oogst, Betu we, gecontroleerde bena ming. De namen Haut Loupiac, Medoc, Beaujolais Boo- sjoo-lè). Graves, zijn te vergelijken met namen van delen van een provincie, zoals: Betuwe, Veluwe, Twente, Het Gooi, de Peel enz. Het duidt aan waar de wijn vandaan komt. Staat op de fles bovendien Chateau Bellevue, dan geeft dit aan, de naam van het kasteel (de boerderij) waar de wijngaard aan toebehoort. Het woordje Cru is te ver- ge/ijken met ons woord oogst of pluk. En nu het zinnetje Appel lation Controlée"dit staat op bijna al de hierboven genoemde flessen en be tekent, dat de benaming wettelijk is vastgelegd; dat hier niet mee geknoeid kan worden. Verkoopt U nu Medoc en de wijnhandel verkoopt Medoc, dan komt de wijn in beide gevallen uit de landstreek Medoc en moet voldoen aan een zelfde aantal minimum eisen wat betreft suikergehalte en al coholgehalte. De Graves komt uit Gra ves, de Beaujolais uit Beaujolais. De vaten met deze wijn komen naar Holland toe, sommige vaten gaan naar de wijnhandel, andere naar ONZE EIGEN WIJN KELDER. Hier brengen onze eigen vakmensen, die een jaren lange ervaring hebben, de wijn cp fles. Albert Heijn heeft dus zijn eigen wijnkelder. Albert Heijn betrekt zijn wijn niet van verschillen de tussenpersonen, maar rechtstreeks uit het land van herkomst," „Hoe komt het dan, dat de wijn bij Albert Heijn zo veel goedkoper is, dit wekt vaak het wantrouwen op van de klant?" „Heel eenvoudig, wij nemen met weinig winst genoegen en bovendien, zoals ik zo juist reeds vertelde, importeren wij de wijn en verkopen wij deze zonder hulp van tussenpersonen, die ook hun winst moeten maken. Ik wil U daar wel een aardig voorbeeld van noe- Wij hadden op een mo ment een wijn, die onder precies hetzelfde merk ook in de wijnhandel verkocht werd, maar onze flessen waren ruim een gulden goedkoper. Het is te be grijpen, dat de wijnhandel hier niet goed over te spre ken was. Zij probeerde in het land van herkomst de leverancier van deze wijn te bewegen de wijn niet meer aan Albert Heijn te verkopen. Het liep zover, dat deze leverancier ook Albert Heijn verzocht deze wijn niet meer voor die lage prijs te verkopen. Wilde Albert Heijn deze prijs handhaven, dan mocht zij dit wel doen, maar dan moest zij er maar een an der etiket opplakken met een fantasienaam. Dit hebben wij gedaan en het gevolg is, dat wij een bepaalde wijnsoort thans onder de oorspronkelijke naam voor de wijnhandel- prijs verkopen, maar de uit hetzelfde vat komende wijn, van een eigen etiket voorzien, voor een gulden goedkoper aan de klant leveren. U ziet het, Albert Heijn maakt LI het leven goedkoper!" „Op een fles Port en Sherry staat het zinnetje: Appel lation Controlée niet, hoe zit dat?" „Alleen Frankrijk, hét land van de wijn, kent deze wet telijke regeling. De andere wijnen hebben meestal een certificaat, dat met het vat - (fust) mee komt en daar voor een bewijs 'van echt heid is. Het land van herkomst is hier meestal reeds een ga rantie voor kwaliteit. PORT. Deze apéritief-wijn die wij vóór het eten drin ken om de eetlust op te wekken, komt uit Portugal. Dit geldt zowel voor het bekende merk Cockburn als voor ons eigen merk. Bij Vermouth komt de ech te Vermouth uit Italië. Wij hebben daarin twee soor ten: FERRERO en CA NASTA. Saranto komt uit de Be tuwe en mag alleen onder de naam vruchtenwijn (vermouth) in de handel gebracht worden. SHERRY komt uit Spanje en het merk Garvey is bij kenners van Sherry zeer in trek. Griekenland levert meer een zoeter wijn, die wij verkopen onder namen Sa- mos en Muscaat of Mis- tella. Alle drie wijnsoorten, die bij dames zeer in trek zijn." „Je kunt dus alle wijn, die wij verkopen, niet voor een avondje verkopen?" „Neen pas op! Er zijn wij nen, die zich in het bijzon der lenen om bij het eten gedronken te worden (o.m. de hierboven genoemde Franse wijnen). Er zijn andere, die door hun hoog alcoholgehalte zich meer lenen om vóór het eten ge dronken de eetlust op te wekken. Men noemt dit Aperitief wijnen. Daarnaast hebben wij nog wijnen, die je het best- geheel los van de maal tijd kunt drinken. Deze laatste zijn ook meestal zoeter en hier bevinden zich onder de zogenaam de „damesdranken" Santos Griekse Muscaat, Mistel- la)." „U zegt: Port en Sherry drink je vóór het eten en dus niet 's avonds?" „Neen, de aperitief wijnen (Port, Sherry, Vermouth) drink je zowel vóór het eten als afzonderlijk tijdens een verjaardageen kaart- avondje of andere feeste lijke dag. De witte soorten zijn meestal meer in trek bij de dames dan de rode soor ten." „Is er nog een verschil tussen witte en rode tafel wijn?" „Ja, de witte drinken wij meestal bij wit, dus bij voorbeeld bij vis en Hors d'oeuvre, en de rode bij rood, dat wil zeggen rood vlees." Voor vandaag genoeg! Leer de antwoorden op je vragen maar goed uit je hoofd, want willen wij een twijfelende klant, die met een zekere huivering wijn bij een kruidenier koopt, gerust stellen en overtui gen, dan is het toch wel een eerste vereiste, zelf met overtuiging te spreken. Gaat die overtuiging niet van 11 uit, haal dan liever de chef er bij en overtuig samen de klant.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 4