ste&m/ita Zeven weken in Casablanca Helicoptère bezorgde heer Valk nachtmerries j[e m &ille t iJc [ait du monde Voor Europeanen onbegrijpelijk Sterovita over de gehele wereld maar ook grote voldoening Im mvmin In verband met dc bouw van een fabriek voor Sterovita hebben Dr. F. E. J. Bomli, onze juridisch adviseur en Ir. H. Glazenburg, adj.-dir. van Sterovita, enige tijd in Marokko doorgebracht. Aangezien dit land de laatste tijd nogal vaak in het nieuws voor komt, is het interessant iets over hun indrukken te vernemen. Een paar dagen, nadat Dr. Bomli gewend in tenten te wonen. De van zijn zeven weken durende moderne huizen, die de Fransen reis naar Casablanca was te- voor hen bouwen, vinden ze maar ruggekeerd, zochten wij hem op in vreemd. Binnen korte tijd zijn de zijn kamer. Eigenlijk verwachtten deurknoppen, de ramen en hele wij Di". Bomli te zien met z'n arm deuren er uit verdwenen." in een doek en een hoofd in het Het merendeel der Marokkaanse verband. Je kunt nooit weten daar vrouwen gaat gesluierd, maar heel in Marokko en de kranten staan langzaam aan leggen de jongere, de laatste tijd vol over bloedige geëmancipeerde vrouwen haar opstootjes en relletjes in Casa- sluier af, iets wat enige jaren ge- blanca. Niets van dat alles, 7 we- leden nog als zeer onwelvoegehjk ken Marokko hadden Dr. Bomli i werd beschouwd. Dr. Bomli ver uiterlijk noch innerlijk geschokt. Wel wijzer gemaakt, en stof tot vertellen geleverd. Casablanca ligt in een andere we reld. Een voor de Europeaan on begrijpelijke wereld. Dr. Bomli zou iedereen, die van plan is een reisje naar Afrika te maken de raad willen geven, zelfs niet te probe ren de Mai'okkanen te begrijpen, door onze Europese overwegingen toe te passen want dat is onmo gelijk. Wanneer een fluistercampagne hier zou zeggen, alle winkels moe ten dicht, of de vrouwen mogen voortaan geen mantelpakken meer dragen, of er wordt voortaan niet meer gerookt, zou een Europeaan zijn schouders ophalen en rustig een cigaretje opsteken. Zo niet in Casablanca, want wie zich daar aan niet houdt, loopt de kans te worden neergeschoten. Een taxi chauffeur vertelde mij, hoe een paar terroristen een Arabier aan hielden die twee pakjes cigaretten bij zich had. Men stelde de man voor de keus de cigaretten ter plaatse achter elkaar op te eten of te woi'den gedood. Hij at de cigaretten op." Dit alles behoeft geen verwonde ring te wekken in de Arabische wereld, waarin men altijd een mensenleven weinig heeft geteld. Toen Dr. Bomli hoorde dat er voor hem een reis naar Casablan ca op het programma stond, heeft hij zich verdiept in de geschiede nis van Marokko. „De oorspronkelijke bevolking van Marokko bestond uit Berbers. De Arabieren zijn later gekomen en hebben zich voornamelijk in de steden en de vlakten gevestigd. De Bei'bers wonen vooral in de bergen. De verhouding tussen de Arabieren en de Bei'bers is nu niet bepaald goed te noemen. De Ara bieren zijn voor een deel aan hangers van de afgezette sultan en de Berbers steunen de nieuwe sultan. Het Franse gouvernement zit tussen twee polen in. Om de toestanden in Casablanca enigs zins te begrijpen, dient men dit te weten." Op blote voeten bij de sultan. Na deze inleiding kwamen de ver halen pas goed los. Over het jaar lijkse feest van de Muzelmannen, waarbij een schaap wordt geslacht en waarbij de Berbers overal van daan naar Rabat komen om de sultan hun hulde te betuigen. De Berbers slaan hun tentenkampen vlak bij de stad op en ontvangen daar de sultan, die te paard door het kamp rijdt. Afvaardigingen brengen een bezoek aan het pa leis, waarbij zij hun sloffen uit trekken en op blote voeten de sultan naderen. Pas wanneer zij het paleis verlaten, krijgen zij hun sloffen terug. Dr. Bomli vertelt over Moulay Idris, de heilige stad van de Mohammedanen, waarin voor 10 jaar nog geen Europeaan een voet had gezet. Ook nu mogen er nog geen Christenen in Moulay Idris wonen. Dat het in Marokko toch niet zo rustig was als Dr. Bomli wil doen voorkomen, bewijzen de moorden op zes Joden in Petit Jean en de zes in Port Lyautey vermoorde Europeanen, woonachtig in de Arabische wijk. Casablanca is een moderne, grote stad met 900.000 inwoners. De Marokkanen wonen in speciale wijken. De voertaal in de stad is Frans. Over het Franse gouverne ment vertelt Dr. Bomli dat zij veel goeds hebben gedaan voor de ge zondheidstoestanden in Marokko. „De Arabieren zijn een bijzonder zindelijk volk, maar zij zijn altijd telde ter illustratie het verhaal zijn gastvrouw, die wanneer zij naar haar grootouders ging, haar sluier voordeed, maar in huis en op straat het doekje niet ge bruikte. Onze zegsman zou over Marokko urenlang kunnen vertellen. Hij heeft er zijn ogen opengehouden en niet domweg met een gids in de ene hand en een bus insecten poeder in de andere (je weet nooit in zo n vreemd land) door Casa blanca gerend. Geheel begrijpen kan een Europeaan de Arabische mentaliteit toch nooit. De N.V. Sterovita Melkproduc ten omvat thans 6 [abrieken, t.w. 2 in Amsterdam, 1 in Breu- kelen (condens en kaas). Delft, I]sselmonde en Dordrecht car- tonverpakking Breukelen werkt voor de export over de gehele wereld. Dordt, met haar cartonverpakking, werkt speciaal voor de Amerikaanse troepen in Duitsland, Frankrijk en Bngeland. Vanzelfsprekend wordt aan de kwaliteit de grootste aandacht besteed. in Breukelen is thans een groot, modern ingericht, laboratorium in aanbouw. Hier wordt ook een speciale studie gewijd aan het vervoer van melk naar Casa blanca, waar Sterovita het vol gend jaar een nieuwe fabriek hoopt te openen. In totaal werken bij Sterovita ruim 1000 personen, een respec tabel aantal wanneer men be denkt, dat het bedrijf in 1941 werd begonnen in een klein, op gekocht fabriekje in Amsterdam en reeds na 6 jaar uitgegroeid was tot een bedrijf, dat 6 modern ingerichte melkfabrieken omvat. De leveranties aan de Ameri kaanse troepen dateren van 1948, toen een gedeelte van de, tot dat moment uitsluitend Deense, leve ringen kon worden verkregen. Sterovita is een nog jong. maar vitaal bedrijf, dat nog vele moge lijkheden in zich bergt. De A.H.-helicoptère heeft de heer H. Valk, onze reclamechef, heel wat hoofdbrekens en grijze haren gekost! Burgemeesters, commissa rissen van politie, Rijksluchtvaartdienst, mist, regen, benzine, filiaal chefs, manden met boodschappen en dames om die manden aan te nemen. Dit alles spookte de heer Valk dagenlang door het hoofd. Het was alles helicoptère wat de klok sloeg. Het gehele gezin van de heer Valk deelde in de vliegzorgen. Het is niet allemaal van een leien dakje gegaan. De heer Valk moest en zou de primeur voor Albert Heijn hebben. En dat lukte hem! Nauwelijks twee dagen in Holland vloog de helicoptère voor A.H., met aan boord een trotse reclamechef, die gelukkig op dat moment nog niet wist wat hem allemaal stond te wachten. Hij verkeerde nog in zalige onwetendheid omtrent afgekeurde landingsplaatsen, ver boden tot het strooien van waardebonnen en hevige slagregens, die landingen volkomen in het water kunnen laten vallen. De landing in Amsterdam, op het terrein aan de Jan van Galen straat, lukte uitstekend. Enthou siast over dat grote brommende insect besloot een der leden van de directie, de heer D. A. Terwee, de plaats van de heer Valk in te nemen en de sprong naar Bussum per helicoptère te wagen. Hilver sum, Amersfoort, Utrecht overal hetzelfde beeld, grote men senmassa's, die het hefschroef- vliegtuig kwamen bekijken. Na er! De regen stroomde bij bakken tegelijk uit de lucht, toen de heli coptère boven Zaandam uit het grauwe wolkendek te voorschijn kwam, maar de Zaandammers lieten zich daardoor niet weer houden, bij duizenden bekeken ze de helicoptère. Het lijkt nu of de heer Valk alleen maar slapeloze nachten door de reclamevlucht heeft ge had. Dat is niet waar. Daar waren de burgemeesters en andere plaat die eerste dag kon de heer Valk selijke autoriteiten, die zonder uit eindelijk weer eens rustig gaan zondering spontaan hun mede- slapen, zonder te worden gekweld werking verleenden. Het kwam zelfs voor dat vroede vaderen de heer Valk opbelden met de vraag in hun gemeente te willen landen. Aan één van zo n verzoek is ge hoor gegeven. De helicoptère land de in Axel, dat feestte ter ere van de bevrijding, die 10 jaar geleden plaats vond. Er waren veel grappige momen ten, bij voorbeeld in Deventer, waar de jeugd zo enthousiast werd, dat de chef na het uitdelen van de waardebonnen te voor schijn kwam met gescheurde kleren en een bloedneus. door angstvisioenen van verlaten landingsplaatsen, waar enkel een paar opgeschoten jongens de heli coptère kwamen bekijken. Bij die enige rustige nacht bleef het echter. De volgende dag toon de de helicoptère zijn kwade zijde. Van Hilversum via Deventer naar Assen ging alles goed. Maar daar begon het. In Leeuwarden trok men tussentijds de toestemming tot landen in, zodat de piloot het toestel in een ruk door moest vliegen naar De Kooy. Een tocht, die eigenlijk te ver was voor de benzinevoorraad. Er zijn daar in de cabine van de helicoptère er gens in de lucht tussen Assen en Den Helder heel wat zweetdrup peltjes gevallen, maar Den Helder kwam in zicht, zonder dat er een noodlanding moest worden ge maakt. En dan de landing in Zaandam, die kostte de heer Valk een jaar van zijn leven. Juist Zaandam. De zal het de heer Valk moeite kos- eerste maal dat de helicoptère zou ten weer te wennen aan een leven landen en dit feest met veel tam- zonder helicoptères, weerberich- tam en ophef was aangekondigd, ten, benzine en een wentelende bleek op het laatste moment, naar't schx'oef, want hij deed het met oordeel v. d. Rijksluchtvaartdienst, plezier. De heer Valk voelde zich de landingsplaats te klein. De twee- gelukkig, zoals hij ons vertelde, de keer moest ^en zou de landing op een dergelijke manier als doorgaan, al zou de onderste steen „goodwill ambassador" voor Al- boven komen. Slecht zicht of geen bert Heijn te kunnen optreden, j zicht, regen of mist, geland moest B. Aan het einde van deze unieke reclamerondvlucht door Nederland Nederlandse melk vertegenwoordigd te Casablanca Het fraaie laadperron met overkapping te Dordrecht De flessenvulafdeling te Amsterdam Melk. bestemd r de Amerikaanse troepen, wordt hier in carton verpakt Per vliegtuig wordt de melk naar het buitenland verzonden

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 3