AH-HIT5IN 9/Het !t Filiaal Assen had een benauwd uurtje Ernstige brand voorkomen Kruideniersvak heelt niets van glans verloren (Sief Kleve was verontwaardigd Geslaagden Is het ijken van gewichten belangrijk peper en jou f Geen familie van de schipper 2 AH- FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam lie jaargang - No 9 Landelijke editie Augustus 1954 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie H. Valk en A. B. Fienieg Propaganda C. CoversVerkoop G. J. van Hulzen In- en externe betrekkingen A. H. Pilger Opleiding Aan dit nummer werkten verder mee: G. A. de Groote Assen G. Jansen Amersfoort F- Kleve Assen W. van Maltha Illustratie L. Schneider Zierikzee D. C'. F. Vroon IJken S. Wierda Diversen Overgenomen uit „De Typhoon" van 10 Juli j.l. Tijdens een driemaandelijkse vergadering van beroepskeuze-adviseurs, res sorterend onder het departement van Sociale Zaken, die is gehouden ten kantore van de N.V. Albert Heijn, maakte de heer G. Heijn, directeur van dit bedrijf, de uitslag bekend van een jeugd-opinie-onderzoek over het kruideniersvak. „Tot dusver meenden wij", aldus de heer Heijn, „dat het kruideniersvak in ons land weinig belangstelling van de jeugd had. We hadden het idee, dat de naam „kruidenier" zodanige negatieve associaties opwekte, dat de glans van dit vak er voor velen af was. Het woord kruideniersgeesten de betekenis, die het spraakgebruik in Nederland hieraan gaf, zweefde ons daarbij voor ogen. Bij een recent opinie-onderzoek onder M.U.L.O.-, H.B.S.- en M.H.S.-leerlingen bleek, dat die mening geheel anders ligt. Het woord „kruideniersgeest" associeerde deze jeugd met nauwkeurigheid; de aanduiding „vooruitstrevendheid" Icreeg een goede tweede plaats ''boven „bekrompenheid" en „op de kleintjes passen". Als overweging van de ondervraagden gold veelal: belangstelling voor het vak waarin zij een goede boterham meenden te kunnen verdienen. Dat voor dit vak een speciale scholing moet dienen, achtten de jongelui niet noodzakelijk. Driekwart van de ondervraagden had er niets op tegen op Zaterdagmiddagen te werken. Zij noemden zich tevreden met een andere vrije middag. Het rijden op een bakfiets gedurende een jaar werd evenmin als bezwaar gevoeld. Eigenschappen, die noodzakelijk zijn voor het goed uitoefenen van het kruideniersberoep achtten de ondervraagden: ondernemingsgeest en koop manschap. De meisjes voegden daar vrijwel unaniem „geduld" bij. Overigens deelde de heer Heijn mee, dat dit opinie-onderzoek niet mag worden gezien als het enig juiste. Want er is in den lande nog vrij veel tegenstand tegen het beroep van kruidenier. Gezocht zal moeten worden naar de oorzaken hiervan. De vraag doet zich gelden in hoeverre de ouders hier invloed op hebben. VOOR KWALITEIT! Dat T. J. ter Horst van de C'.F. de corateur en knutselaar is, heeft hij getoond door een molen te ma ken, die louter gedecoreerd was met onze producten zoals erwten, bonen, rijst, thee, havermout, ver micelli e.d. Hierbij ziet u een foto. Afscheid chef Lehrechfhausen Chef F. G. Lebrechthausen, den Haag Javastraat, gaat met zijn gezin emigreren naar Canada en heeft ons verzocht langs deze weg de hartelijke groeten over te bren gen aan zijn collega's en beken den, aan welk verzoek wij hierbij gaarne voldoen. Wij wensen de fa milie Lebrechtshausen veel geluk en voorspoed in hun nieuwe vader land en hopen mettertijd nog eens van ze te horen. Van chef Klevo uit Assen ontving de Directie de volgende brief. Even wilde ik U berichten dal wij hier een erg benauwd uurtje gehad hebber.. Bijna was onze zaak door brand verwoest geweest. Gistermid dag tegen half zes ontdekte een van de meisjes rook uit het dak naast het filiaal. Ze riep mij er bij. Ook ik zag een rookwolkje uit het dak komen. Direct heb ik maar de brandweer- gebeld en gezegd dat er vermoede lijk brand was in de manufactu renzaak naast ons. Toen ik terug kwam liep ik door het pakhuis over het plaatsje achter ons en daar knapten alle ruiten met het gevolg dat ik er niet langs kon, zulke vlammen. Direct begon mijn visite, die nog geen kwartier bij ons was, met een gasslang te spuiten en de muur van ons pak huis en het dak van ons huis nat te houden. Zo vlug ging het, dat de brand weer al met 4 stralen spoot op het dak en het personeel van die zaak nog van niets wist. Ook de tim merlui en de electrieien, het ge hele personeel was in de weer. Tegen 7 uur was alles geblust, en kwamen wij met de schrik vrij. 't Halve huishouden was al bij de buren gebracht. Geldkisten, boe ken, kleren, dekens, jassen. Het was benauwd. Als wij dat een half uur later hadden gezien was ook dit filiaal afgebrand. Ieder ogenblik vroeg ik aan de brandweer of er nog gevaar voor overslaan was. Eindelijk zeiden ze dan, dat het wel goed zou gaan. Onder het roet zaten zij, die met de gasslang aan het spuiten waren. Gelukkig is het goed afgelopen en hoop ik zo iets niet meer mee te maken. De T.T.-races in Assen zijn weer achter de rug en tevens de opening van onze nieuwste Z.B. Het viel bovendien in dezelfde week en duizenden vreemdelingen hebben kennis gemaakt met de ac tiviteit die A.H. ontplooit in alle delen van ons land. Duke op Gilera en A.H. met Z.B., beiden zorgden voor records. Snel- Middenstandsdiploma E. Schooneveld, A'dam, v. Wou- str.; P. J. Middendorp, Vlaard., Schiedamseweg; J. P. Fait, Waalwijk; H. Veltkamp, Bloe- mendaal I; D. Schooneveld, Huizen; Mej. J. A. v. d. Bergh, Geldermalsen; Mej. C. Roodijk, Amsterdam, P. Langendijkstr. C. A. M. Remeysen, Tilburg, Molenstr.H. Dienier; Haren; C. P. Laros, Noordwijk; J. Ro- zendaal, IJmuiden; M. Bakker, Overveen, J. Berkien, Delft, Vr. Juttenland. Nu de tijd weer aangebroken is, dat de gewichten geijkt moeten worden, vraagt men zich onwillekeurig af of dit ijken nu werkelijk zo belangrijk is, en waarom men verplicht is, dit iedere 2 jaar te laten doen. Het kost tijd en geld en men is maar al te geneigd dit ijken als een overbodige ambte- heids- en omzetrecords zijn in As- lijke maatregel te zien. sen gebroken. Ieder is overtuigd Als we ons echter even verdiepen in de werkzaamheden, waarmede de I van de Gilera en A.H.-kwaliteiten. ambtenaren van het ijkkantoor belast zijn, is het wel duidelijk, dat de j De Burgemeester met echtgenote ijkwet uiterst belangrijk is, zowel voor de consument als voor de onder- waren de eerste die de nieuwe nemer. De oude ijkwet, die dateerde van 1869, en die het ijkkantoor alleen belastte met het controleren van maten, gewichten en gasmeters, voorzag, door het toenemend gebruik van automatische meet- en weegwerktuigen, niet meer in de behoefte en daardoor ontstond een nieuwe ijkwet, die in 1941 in werking trad. Vooral van de zijde der huisvrou wen-organisaties, die met de nieuwe weegwerktuigen maar aan moesten nemen, dat de huisvrou wen het juiste gewicht kregen, werd aangedrongen op herziening van de bestaande wet. De huis vrouw immers, was alle controle kwijt, zag alleen een wijzer langs een schaalverdeling lopen en moest maar aannemen, dat ze het juiste gewicht kreeg. Bij de oude weegschalen en bascules was men zeker dat men het juiste gewicht kreeg, daar de gewichten tot op een milligram nauwkeurig werden gecontroleerd. Maar ook voor de détaillist is het van groot belang dat de weegschalen precies in orde zijn, daar hij by onderwicht de kans loopt een ldant te ver liezen en bij overwicht zich zelf enorm veel schade berok kent. Immers 1 streepje teveel kost 3 tot 6 cent. Voor het controleren van de auto matische weegwerktuigen worden nog steeds de oude gewichten ge bruikt. Ook worden deze gewich ten gebruikt indien men iets zwaarders, als 500 of 100 gram af moet wegen, daar men op een automatische weegschaal in de meeste gevallen maar 500 of 1000 gram af kan wegen. De gewich ten, die men hiervoor gebruikt, moeten geijkt zijn, hetgeen te con troleren is, door een bij K.B. vast gestelde letter, die in het gewicht geslagen is. Dit ijken moet iedere 2 jaar geschieden. Verder werden de benamingen „ons" en „pond" in deze nieuwe wet verboden. In de étalages en in advertenties op de prijskranten mogen dan ook al leen de benamingen 100, 500 gram enz. gebruikt worden. Als we ons verder nog realiseren, dat het ijkkantoor ook controle uitoefent op alle meetwerktuigen, zoals automatische benzinepompen enz., dan kunnen we alleen maar tot de conclusie komen, dat de ambtenaren van het ijkkantoor, zowel voor de consument als voor de winkelier, een uiterst nuttig werk doen. <s Va/^e^c/e^ n -mm HISTORISCH. Kolenman, heb ik aan vier mud kolen genoeg deze zomer ■JsReTTifit vflCfl»Tie Hij: „U had gelijk, juffrouw, Uw direc teur had niets nodig!" 99-jarige tot 75-jarige zoon: „Dat heb je als je kinderen meeneemt, ze zijn te beroerd om een stukkie te lopenI" WIST U: dat wij deze zomer herfstvacantie krijgen, dat Willy Lust hel lange-afstand record zal trachten te verbe teren,nl.van Zaandam naar Sydney. „Die blauwe lijn op de kaart is geloof ik toch geen weg!" liemejiCzre! tjozin c/e S&cen •=>/<scLl6 „Daar woon ik, me neer1" zaak betraden. Hier was overigens nog heel wat voor nodig geweest. Chef Kleve had zijn licht al eens opgestoken, maar hoorde al dat het heel niet de gewoonte van de Burgemeester was om in nieuwe zaken te komen. Toch ging hij naar het spreekuur, maar kreeg nogal kort te horen, dat de bur gervader het daarvoor veel te druk had. Wat chef Kleve ook zei, het hielp niets. Tot hij zijn geduld verloor en woedend zei: „Neem me niet kwalijk, maar als U als Bur gemeester van Assen niet eens komt kijken, wanneer zo'n prach tige zaak wordt geopend, die toch alles doet om de Assenaren zo goedkoop mogelijk te laten leven, dan vind ik dat wel heel erg en valt het me verschrikkelijk tegen. Ik had heel wat anders verwacht". Wie chef Kleve kent, ziet hem daar verontwaardigd staan. En... het wonder geschiedde: Onze chef werd er niet uitgegooid, maar de Burgemeester nam zijn boekje en noteerde „2.15 uur bij Albert Heijn". En zo waren de Burgemeester en zijn vrouw onze eerste gasten! De kijkdag was een groot succes en de opening slaagde buitengewoon. We wensen chef Kleve en zijn vrouw veel succes in hun nieuwe zaak. Laat de T.T.-gedachte niet alleen in Assen, maar in alle fili alen steeds aanwezig zijn om zet- en koffierecords. Een nieuwe bediende in een van onze filialen in Den Haag heeft het belang van onze stelregelKen Uw Artikel, vrij „pijnlijk" aan de lijve gevoeld, schrijft één van onze Haagse correspondenten. Hij was pas in dienst gekomen en daar het erg druk in de zaak was, moest hij direct even achter de toonbank assisteren. Een schipper stapte binnen, waarna de nieuwe jonge ling direct de vuurdoop onderging. „Mag ik een fles Abro van U?" vroeg de schipper. Smeden als het ijzer heet is, dacht onze held en prompt antwoordde hij als volslagen vakman: „Helaas hebben we die niet, maar wel heb ik voor U Apricot, Schil letje of Voox'burg." De schipper staarde hem met open mond aan, begon toen te lachen en zei: „Ik ben maar blij, dat je geen familie van me bent, jong, want nou hoef ik gelukkig niet op je verjaardag te komen."

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 2