Willy Lust traint ernstig wlL V ervolg gesprek Heer Ligtenstein ïTie'TK.^TischeCommissievan süü-V y~r1 f v Peper maakte geschiedenis AH-FLITSEN centrale training heeft veel tegen stand ondervonden en de nodige stof tot praten opgeleverd. Ten slotte is men echter tot overeen stemming gekomen en in Decem ber j.l. met deze training gestart, kopen. die in hoofdzaak tot doel heeft „Welke artikelen behartigde de mentale voorbereiding van de speciaal"" interessant, we konden eindelijk weer eens onze eigen kwaliteiten o Zware sirijd in Bern te verwachten Het spreekt vanzelf, dat in onze bovendien een extra training er- A.H.-Flitsen ook een artikeltje gens in Nederland met de overige over sport nu en dan niet ontbre- candidaten van de Nederlandse candidaten voor" Bel-Tèn nS Jroen mijn vader onder-directeur wanneer een artikel in orna ken mag. De sport immers neemt ploeg voor Bern onder leiding van zeer het opvoeren van de techni- werd, kreeg ik de zuidvruchten, moet ,e daarin de armere „er tegenwooidig een belangrijke de lieer P. Kolver, lid van de Na- sche kwaliteiten, daar dit beter toen nnjn vader met pensioen koopmoveliikheden rniderkennen altijd het gevaar voor misoogsten suggereren om de prijs op te drij ven. Voor ons bedrijf moet je daarbij het oog gericht houden op de verkoop. Wanneer een artikel in prijs daalt, rin de plaats in bij de vrije tijdsbesteding tionale Technische Commissi^ van ^an'kan ^o7denTo'or"de 3S£ en S i SWSt, "SETSE K rv, A L'- trainers, die hun pupillen door en neer Nolte intussen een half iaar >taan De inknnn hfhnnrf Hon ,Qif Pe,- oP d. h« d.** w*. bs de met de tip: de situatie ligt zus en bevorderen van van lichaam en de gezondheid in de athletiek, weten dat het de week hierover kunnen waken. Bij het weer in het leven roe pen van de A.H.-Flitsen heeft de redac tie ondergete kende verzocht eens in de pen te klimmen en iets over sport te schrijven. En dit keer wil ik dan de aan dacht vragen voor de sport, die mijn hart veroverd heeft en die dit jaar, in verband met een in Augus tus a.s. te Bern in Zwitserland te houden sportfestijn, weer veel be langstelling zal trekken, n.l. de athletiek. Zoals bekend, vormt het athletiek- gedeelte van de om de vier ja ren georganiseerde Olympische Spelen de hoofdschotel van het uitgebreide sportmenu. Twee jaar na de Olympische Spelen worden de Europeese athletiekkampioen- schappen verwerkt, zodat de „moeder aller sporten" om de twee jaar een bijzonder hoogte punt in haar leven kent. Onze collega Willy Lust, werk zaam op de afdeling Hollerith van het hoofdkantoor, vertegenwoor digde in 1950 ons land op de Euro pese kampioenschappen te Brus sel en twee jaar later deed zij datzelfde bij de Olympische Spe len in Helsinki. U weet misschien dat zij beide keren tot de finalis ten van het nummer verspringen behoorde. Als de voortekenen niet bedriegen zal Wil ook in Bern eind Augustus weer van de partij zijn om bij het verspringen en op de 80 m. horden weer mee te din gen naar de door elke athleet zo zeer begeerde titel van Europees kampioen, die echter maar voor weinigen is weggelegd. Reeds enige maanden is Wil zich ernstig op deze wedstrijden aan het voorbereiden. Twee tot drie keer trainen in de week onder- leiding van de clubcoach van de A.V. Zaanland, van welke vereni ging zij lid is en eens per maand Kampioenen trainen in ons Olympisch stadion. Links Fanny Blankers-Koen, rechts Willy Lust handelt nu de zuidvruchten. „We hebben altijd gehoord dat uw vader het het Nederlandse volk mogelijk heeft gemaakt om zuid vruchten en conserven te kopen. Kunt U nog iets vertellen over de historie van de inkoop-afdeling?" „In den beginne was het zo, dat de heren Heijn de inkoop zelf ver zorgden. Het is nu nog prettig voor ons, dat zij er veel gevoel voor hebben. Hun adviezen zijn altijd waardevol. Later werden specialisten aangetrokken. De heer Boom was al by ons bedrijf, de heer Oosterhuis kwam uit een andere zaak. Ook mijn vader was eerst jaren bij een importfirma als verkoper werkzaam geweest. Dat had het voordeel, dat hy niet alleen de inkoop- maar ook de verkoopkant van een artikel zag. Al vroeg besefte hij de enorme verkoopmogelijkheden van vruch ten- en viseonserven. Hij wist, dat die artikelen hoofdzakelijk geïm porteerd werden door mensen, die van het idee uitgingen dat de om zet niet zo groot behoefde te zyn, als er maar een flinke winst op gemaakt werd. Het gevolg was, dat die artikelen duur bleven en dat zij maar voor een klein deel van het publiek betaalbaar waren. Albert Heijn is toen de eerste ge weest die gezegd heeft: met een kleine marge kunnen deze arti kelen veel goedkoper verkocht laatste tijd nogal „rommelig" in Gezien de geweldige vooruitgang I „orden en zal het'miblick"dèzë deze sport is. De s echte results- op sportgebied in het buitenland, artikelen op den duur als onmis- ten van de landenploeg tijdens de waarmee Nederland geen gelijke baar gaan zien internationale ontmoetingen in '53 tred heeft kunnen houden, staat hebben sport-joumalisten, vereni- echter wel vast. dat Willy Lust Dagelykse levensbehoeften gingsleiders enz. er toe geleid era- in Bern een bijzonder zware strijd w stige critiek te uiten op de leiding zal moeten voeren om de eervolle f° inderdaad gelopen van de K.N.A.U. Het was te be- plaats, die zij in 1950 en 1952 in- door - proc®s treuren, dat deze critiek echter nam. te handhaven. I f, - w' ,BeI&ie en de verenigde Staten behoren deze ar tikelen nóg meer tot de dagelijkse levensbehoeften dan bq ons." „U zei dat uw vader niet alleen inkoop, maar ook verkoop gewend was. Is de inkoop bij ons dan an ders ingesteld dan in een ander soort bedrijf?" „Wij zien dat zo: Inkopen is na tuurlijk een moeilijk vak. Zoals dat met geleerde woorden heet, moet je niet alleen manoeuvreren met je posities, maar moet je ook de marktsituatie goed aanvoelen. Overigens moet de inkoper, die alleen koopt wanneer het het goedkoopst is, nog geboren wor den. Wel moet het natuurlijk zó zijn, dat je gemiddeld goed uit komt. Je moet rekening houden met de buitenlandse marktsitua ties. Je moet geïnformeerd blijven over de oogsten want men zal Je scooter Jan Vrolijk heeft een scooter ge kocht. Een pracht ding. Ik was er meteen jaloers op. Heb je hem in huurkoop. Jan?'' vroeg ik. „Nee", zegt Jan, „ik heb er twee jaar voor gespaard. Ik rook nl. niet en we hebben ook geen kinderen. En ik heb het elke week van m'n loon af laten houden, want anders was ik er ook niet gekomen", verzekerde hij. „Ik heb de scooter meteen all risk laten verzekeren." ..Wat is all risk. Jan?" vroeg ik „Nou", zegt Jan, „als je een aan rijding hebt met een auto b.v. krijg je alles van de verzekering terug; de schade aan de auto. de scooter en je kleren." Wie wou er nog een keertje achterop?). Enfin, Jan, als je toeren gaat, wens ik je mooi weer en geen pech onderweg. L. V. niet in opbouwende zin gesteld Mede door het feit, dat dit sei- was, maar dikwijls een persoonlijk zoen waarschijnlijk het laatste zal karakter droeg. Beter ware het zijn waarin Willy de athletiek- geweest als de critici, onder wie sport in wedstrijdverband zal be- vele insiders op athletiekgebied, oefenen, door een vermoedelijk richtlijnen hadden uitgestippeld, vertrek naar het buitenland, ho- die hadden kunnen leiden tot een pen wrj van harte dat zij haar verbetering van het peil. Ook de loopbaan met een fraai succes zal eens per maand te organiseren besluiten. A. A. Koopman. Het vaderland van deze specerij ligt in het oude Indië aan de Malabar-kust. Het is niet beleend, wanneer de Indiërs de Perzen er toe brachten om peper lekker te vinden. Toen de Grieken met dit voortbrengsel kennis maakten, noemden zij het peperi. Alexander de Grote bracht de peper van zijn veldslagen mee naar huis, daarna maakten de Romeinen er kennis mee. Niet alleen de peper, maar ook kaneel, gember, nootmuskaat, foelie en kruidnagelen kozen sedertdien hun weg door Arabië en via Alexandrië van het Oosten naar het Westen. Al deze specerijen wogen destijds tegen goud op en werden met goud betaald. In het jaar 408 betaalden de Romeinen de Goten koning Alarik als losprijs o.m. 5000 pond goud en 3000 pond peper. Van Alexandrië verplaatste zich i een expeditie van liefst 20 sche de specerijenhandel in de loop der pen uitrustte Bijna 2 millioen kg tijden naar Venetië. De droom van aan specerijen bracht hij toen mee het oude indië, die in latere jaren naar huis, driekwart er van was tot ontelbare ontdekkingen heeft peper! Van een derde expeditie geleid, was een droom van goud, keerde Vasco da Gama niet terug, van peper en van andere spece- hij overleed in Indië, in de scha- rÖen- duw van de peperstruik. Maar de Portugezen hadden het monopolie melijke verklaring is, dat het me- van Venetië gebroken en geduren- rendeel der boeren vroeger niet j de korte tijd werd Lisabon de be- over voldoende voedsel beschikten langrijkste handelshaven van Eu ropa. Toen vervolgens de Hollan ders het pepermonopolie wisten te verkrijgen, dreven de handelscom pagnieën de prijs tegen het einde van de zestiende eeuw omhoog: van 3 steeg hij tot 8 sh. voor een pond. De Engelsen wonden er zich 'hartstocht in die tijden niet "tot erg over op en de Londense koop- vlees beperkt bleef; alle moge- asco da Gama om de Zuidkust lieden besloten om deze specerij lijke gerechten werden met peper van Afrika en zetten de Hollan- met eigen gelegenheid voor En- toebereid. Onze peperkoek is een ders koers naar alle windstreken, geland te gaan halen, waartoe zij herinnering aan een tijd toen men In alle gevallen was het doel dat de toenmalige koningin Elisabeth zelfs koek met veel peper placht hun voor ogen zweefde hetzelfde, om bijzondere privileges smeek- te eten. 22 n.l. bevrijding van het juk van het ten; dit geschiedde in 1600. in! Venetiaanse handelsmonopolie. welk jaar de Engelse handelshui- Vasco da Gama kwam bij de kust zen van een koningin het recht van Malabar in het hart van de verkregen om handel in peper te pepertuinen terecht. Van zijn eer- drijven; 250 jaren later legden zij ste vaart bracht hij in het jaar tot dank Brits-Indië aan de voe- 1499 een aanzienlijke hoeveelheid ten van een andere koningin, Vic- specerijen mee naar Lissabon en toria. verdiende er het zesvoudige aan Ook thans nog voorzien India, van de som die hij voor de gehele Malakka en Indonesië de wereld uitreding had besteed! Is het van peper. Sinds geruime tijd is wonder, dat hij enige jaren later, haar grote betekenis voor de Terwille van de specerijen stak Columbus de Oceaan over en ste vende naar Indië westwaarts, voer volkswelvaart weggevallen en speelt zij geen rol meer ln de po litiek. Waarin schuilt het raadsel van die vroegere grote betekenis dezer specerij? De meest aanne- om hun gehele veestapel de win ter door te kunnen voederen en zich daarom genoodzaakt zagen om in de herfst te slachten; zij pekelden dit vlees en gebruikten hierbij tevens peper. Men moet echter toegeven, dat de peper- zit daar voor jullie iets in? Wisselwerking. Het is een kwestie van wissel werking tussen de in- en verkoop en daarom behoren aan een in koper de verkoopproblemen niet vreemd te zijn. Een importfirma verkoopt op termijn. Wij kunnen aan het publiek echter niet vóór verkopen, terwijl we ons ook niet kunnen permitteren ooit zónder een artikel te zitten. Verrassingen. Soms kom je voor verrassingen te staan zoals nu met de koffie en cacao-markt. Verschillende facto ren hebben daartoe geleid, zoals vorstschade in Brazilië en het aan de markt komen van landen die nu beter in hun deviezen zitten dan tevoren. Dit heeft geleid tot grote prijsstijgingen, en in zo n geval is het de taak van de in koper om over flinke voorraden te beschikken." „Hoe zijn de werkzaamheden bij de inkoop nu verdeeld?" „De heer Boom heeft zeer veel artikelen met als belangrijkste de grutterswaren, peulvruchten en schoonmaakartikelen plus vele andere zaken, zoals winkelinven tarissen e.d„ de heer Meijn behar tigt het papier en alle verpakkin gen, de heer Kok heeft kaas, bo ter, eieren en melkproducten, dus de zuivelproducten, de heer Her- manides de koffie, thee, cacao en wijn en de heer Nolte de zuid vruchten, conserven en comesti bles e.d. Toen we in dienst traden kregen we van de Directie te horen, dat er maar één devies is, en dat is: kwaliteit. Dat dit geen holle frase is, blijkt wel uit het feit dat we dagelijks in aanraking komen met aanbiedingen die voordelig lijken, maar waar dikwijls de kwaliteit niet goed genoeg van is. Nooit wordt er gezwicht voor een lagere prijs. Eerst wordt geproefd wat de beste kwaliteit is en die pro beren we dan zo voordelig moge lijk te kopen." Praat me niet over walvissen. „Zijn er ooit bepaalde stunts geweest, die waard zijn ver meld te worden?" ..In de na-oorlogse tijd hebben we een contract aangegaan voor het vlees van de eerste reis van de Willem Barendsz, die het walvisvlees diepgevro ren mee terug bracht. In Noor wegen is dit een normaal on derdeel van het menu. Per vliegtuig hebben we toen mon sters laten komen en we von den dat de smaak meeviel. U moet rekenen, het was distri- butietijd en het vlees was nog schaars. We hebben vleeswa- renfabrieken met monsters la ten experimenteren en ten slot te bleek, dat het in de vorm van haché het best verkoop baar was, nadat wij nog een speciale toewijzing rundvet hadden gekregen. We zijn het walvisvlees vlot kwijtgeraakt, maar we hebben er tevoren wel eens slapeloze nachten over ,,Nu nog de geqkte vragen op privé terrein." ,,Ik ben getrouwd en heb 2 kin deren, jongens." „Sporten?" „Jarenlang gevoetbald in H.F.C., waarvan 12 jaar in het eerste elf tal. Nu cricket ik alleen nog, ook in H.F.C.".

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 3