RODEKOOL: ZEER VEELZIJDIGE, KLASSIEKE WINTERGROENTE Vitamines en mineralen Rodekool in de keuken Bewaren en gebruiken Rodekool is het hele jaar verkrijgbaar, maar staat vooral bekend als wintergroente. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen vroege en late soorten. De vroege soort groeit van mei tot September en is tamelijk zacht van structuur. De late soort groeit van oktober tot ver in het voorjaar en heeft een hardere structuur. Dit verschil heeft invloed op de kooktijd: de zomerkolen hebben een kortere kooktijd dan de winterkolen. Rodekool behoort tot de familie van de sluit- kolen. Ditzijn kolen waarbij de bladeren zich dicht opeen over het groeipunt sluiten en zo de eigenlijke kool vormen (denk aan spitskool en witte kool). De meeste rodekool groeit in Noord-Holland, maar hij wordt ook in Zuid- Holland, Limburg en Noord-Brabant verbouwd. Rodekool bevat van nature veel vezels, ijzer en vitamine A en vitamine C. Bovendien is de groente caloriearm en goed voor de spijsvertering! Rodekool is heel veelzijdig. Je kunt hem geraspt, rauw eten, maar wel in kleine hoeveelheden, want kool is rauw moeilijk verteerbaar. 's Winters is rodekool erg lekker in stoofschotels. Om er een kruidig accent aan te geven, kun je tijdens het koken of stoven kruidnagel, laurier, kaneel, rode wijn of stukjes appel toevoegen. Met rood vlees of wild is rodekool een echte klassieker. Een ongesneden rodekool kun je 1-2 maanden bewaren op een koele, donkere plek. Een aange- sneden rodekool wordt niet snel bruin; omwikkeld in huishoudfolie blijft een gesneden rodekool in de koelkast minstens een week ongekleurd. Gebruik een stevig mes, verwijder de buitenste bladeren, was de kool en snijd hem in vieren. Verwijder de stronk en schaaf of rasp de kool langs de snijkanten in dunne repen. Natuurlijk vind je bij Albert Heijn ook voorverpakte gesneden en gewassen rodekool.

Allerhande | 2009 | | pagina 76