een goed patroon Bepaal je streefgewicht Blijf eten! Goede methode Lees het etiket Voorkom de verleiding Voldoende drinken Bewegen! Gewoontes doorbreken Eet aan tafel Denk positief! Je hebt misschien de neiging alle snoep en zoutjes weg te gooien en een abonnement te nemen op de sportschool. Maar voor het veranderen van je gewoonte- gedrag heb je meer nodig. Begin met het bepalen van je streefgewicht. Om erachter te komen wat dat voor jou is, kun je je Body Mass Index (BMI) berekenen. Deze index, ook wel Quetelet Index genoemd, geeft de verhouding weer tussen je lengte en je gewicht. De uit- komst zorgt ervoor dat je een haalbaar doel kunt nastreven. Een voordeel is dat als je je eet- of bewegingspatroon aanpast, je lichaam en geest daaraan gaan wennen. Je wilt meer van het goede! Gezonde voeding is essentieel om je gewicht op peil te houden. De voorwaarde is dat je gematigde hoeveelheden eet in een gevarieerd en evenwichtig patroon. Maaltijden overslaan of rigoureus minderen is dus geen goede methode om af te vallen. Je stofwisseling raakt van slag en je lichaam gaat 'hamsteren': reserves aanmaken in de vorm van vet, waardoor je op de lange termijn juist aan- komt in plaats van afvalt. Eet daarom stan- daard drie maaltijden per dag en kies voor weldoordachte tussendoortjes. Zie pagina 20 voor talloze suggesties. Een ideale maaltijd bevat groen- ten en/of fruit; granen en/of zet- meelhoudende producten; eieren, vlees, vis of zuivelproducten; en vetten of olie (op brood of om in te bakken). Een goede methode om af te vallen is calorieen tellen. Mannen verbran- den gemiddeld 2500 kilocalorieen en vrouwen 2000. Je verliest gewicht door minder calorie- en binnen te krijgen dan je verbruikt. Maar pas op: voor mannen geldt niet minder dan 1500 kilocalorieen per dag en voor vrouwen niet minder dan 1200. Van vetopslag is dan geen sprake meer. Hoe tel je calorieen? Op het etiket van producten staat over het alge- meen vermeld hoeveel kilocalorieen het product bevat per 100 gram. Of kijk op de website www.calorielijst.nl. Door het aantal calorieen om te rekenen naar de portie die je eet, weet je hoeveel je binnenkrijgt per dag. Op veel eigen merk-producten van Albert Heijn en op www.caloriechecker.nl staan calorieen per portie vermeld. Als je het niet in huis hebt, word je niet verleid. Koop dus geen koek, snoep en chips, maar wel gezonde alternatieven. Maak een lijst met verstandige tussendoortjes en wissel af. Snoepen is gewenning; eet je minder suikers en vetten, dan zul je zien dat je er na een tijd minder behoefte aan hebt. Het is belangrijk om goed te drinken. Anderhalf tot twee liter per dag is de richtlijn. Drinken is onder meer belangrijk voor een gezonde stoelgang en om afvalstoffen te verdrijven. Als je te weinig drinkt, hopen die zich op, zo kun je hoofdpijn krijgen. Water, koffie en thee in allerlei smaken zijn geschikt en zonder melk en suiker bevatten ze geen calorieen. Beweeg zo veel je kunt en mini- maal een halfuur per dag. Maak een goed sportplan. Daarin staat op welke dag je wat gaat doen. Zeg dus niet tegen jezelf: 'deze week ga ik joggen', maar beslis dat je dat elke maandag en donderdag een uur na het avondeten gaat doen. En bepaal aan de hand van het weerbericht op welke dagen je met de fiets naar je werk gaat. Er zullen altijd onverwachte, moei- lijke momenten op je pad komen. Juist dan val je weer terug in oude gewoontes. Bereid je daarop voor. Gaat je standaardroute langs een bakker? Kies dan een 'gezondere' weg. Eten is een sociale gebeurtenis. Dat betekent: samen aan tafel genieten van het eten en aandacht hebben voor elkaar. Af en toe eens voor de televisie eten kan geen kwaad, maar doe het niet te vaak, want daardoor besteed je te weinig aan dacht aan het eten. Door de afleiding proef je niet goed, met als gevolg dat je naderhand een onbevredigd gevoel overhoudt, in plaats van een voldaan gevoel. Dek dus de tafel, steek de kaarsen eens aan en neem de tijd. Af en toe een gebakje als iemand jarig is, zomaar een chocolaatje of een glas wijn in het weekend, is niet erg. Sterker nog: je geniet er meer van als je het zo af en toe doet. Gefrustreerd zijn als je toch te veel hebt gesnoept, heeft weinig zin. Bedenk wat je aan het eind van de dag hebt laten staan en geef jezelf complimenten. Je berekent je BMI door je lichaamsgewicht in kilo's te delen door je lengte in meters, en de uitkomst nog een keer te delen door je lengte. Iemand die 60 kilo weegt en 1 meter 65 lang is, heeft een BMI van 22 (60:1,65:1,65), wat duidt op een gezond gewicht. Bij volwassenen is bij een BMI van minder dan 18,5 sprake van ondergewicht; tussen 18,5 en 25 van normaal gewicht; en tussen 25 en 30 van overgewicht. Bij 30 of hoger is sprake van obesitas. AllerHande n

Allerhande | 2009 | | pagina 11