P&prika-feiten superfood Sommige producten zij zo gezond, dat ze 'superfood' worden genoemd. Het zijn natuurlijke, onbewerkte producten die van nature rijk zijn aan vitamines en mineralen. In de serie Superfood stelt AllerHande ze graag aan je voor. Aflevering 2: rode paprika. I Voedingswaarde Snijden Was een paprika voordat je hem bereidt.Verwijder de zaadlijsten en de zaadjes. Snijd de paprika niet te lang van tevoren, dan neemt de voedingswaarde af. Schillen Je kunt een paprika gemakke- lijk schillen met een dunschiller. Ook na het grillen trek je het schilletje er heel gemak- kelijk af.Je kunt paprikas op verschillende manieren grillen: boven een gasvlam rooste- ren tot hij zwart ziet, of onder de grill leggen en telkens een kwartslag draaien. Doe de paprika als hij nog warm is in een plastic zak, sluit hem goed af en laat hem 10 minuten rusten. Als je de paprika dan uit de zak haalt, kun je het zwarte velletje zo verwijderen. Rauw Paprika kan prima rauw gegeten worden, in een salade of op een sandwich bijvoorbeeld. Rauw bevat paprika de meeste vitamine C; 100 gram rauwe rode paprika bevat maar Heist vier keer zoveel vitamine C als 100 gram sinaasappel. Meebakken Paprika's kun je mee bakken in stoof- of roerbakschotels, bonen- gerechten of pastasauzen. Let op! Naarmate je de paprika langer verhit, verliest hij meer van zijn voedingswaarde. Bewaren Paprikas zijn na aankoop nog zo'n 3-6 dagen houdbaar. Bewaar paprikas niet in de koelkast; de temperatuur is te laag voor ze en dan heb je kans dat ze bederven. z 2 z Het percentage van de Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid (ADH) voedingsstoffen voor mannen en vrouwen per 100 g rauwe rode paprika o o Mannen Vrouwen Vezel 5% 5% Calcium 0,7% 0,7% IJzer 4% 2,6% Magnesium 3,4% 4% Beta- caroteen 7,7% 9,6% Koper 1,6% 1,6% Vitamine B1 2,7% 2,7% Vitamine B2 4,7% 6,4% Vitamine B3 4,7% 6,2% Vitamine B6 11,7% 11,7% Foliumzuur 18,3% 18,3% Vitamine C 221,4% 221,4% Vitamine E 52,4% 67,7% Zink 2,4% 2,7% Bron: Nevotabel Naam: rode paprika. Land van herkomst: Mexico. De Spanjaarden introduceerden de paprika aan het eind van de zestiende eeuw in Europa. Smaak: friszoet. Supergezond dankzij: het hoge vitamine- gehalte. Paprika is de vruchtgroente met de meeste vitamine C. Doordat hij langer heeft gerijpt, bevat rode paprika van alle paprika's bovendien twee keer zoveel vitamines als groene. Vitamine C helpt bij het op peil houden van je weerstand, bij de opname van ijzer uit andere voedingsmiddelen en het genezen van weefsel. Ook het relatief hoge gehalte vitamine B6 is goed voor de weer stand en verder voor de spijsvertering en het zenuwstelsel. Bovendien bevat rode paprika veel vitamine E, belangrijk voor de aanmaak van rode bloedcellen, het instandhouden van weefsels en - opnieuw - de weerstand. In rode paprika zit ook beta-caroteen, een pro-vitamine die in het lichaam wordt omge- zet in vitamine A. Die is belangrijk voor het gezichtsvermogen, gezonde botten en een goede groei. Extra beschermende werking dankzij: de vitamines C en E, die ook antioxidanten zijn. Ze helpen de cellen in het lichaam te beschermen tegen veroudering en tegen stoffen die schade kunnen veroorzaken. Zoals bijvoorbeeld bij kanker gebeurt. Zeer geschikt voor: vrouwen die zwanger zijn of willen worden. Rode paprika is name- lijk zeer rijk aan foliumzuur, dat onder meer belangrijk is voor de vorming van rode bloedcellen en een goede groei van de baby. Maar ook voor niet-zwangeren heeft folium zuur een gunstige werking: het verlaagt het risico op hart- en vaatziekten. Op een koele plaats (10-16 °C) is het best. Bewaar je ze langer, dan loopt de voedings waarde snel terug. -» Lees in de volgende AllerHande over een andere 'superfood'. Aflevering 3: zalm. AllerHande 63

Allerhande | 2008 | | pagina 63