anders eten Wat is een glutenallergie? Waar zitten gluten in? Geen medicijn, we Glutenvrij bij Albert Heijn Moeder Herma de Wit samen met zoon Samuel. Bij mensen die lasten hebben van een glutenallergie beschadigen gluten het slijmvlies van de dunne darm, waardoor deze niet goed voedingsstoffen kan op- nemen. Dit veroorzaakt uiteenlopende klachten als diarree, verstopping en buik- pijn en uiteindelijk ondervoeding. Door het tekort aan opname van essentiele vitami- nes en mineralen kan er gewichtsverlies en zelfs een depressie optreden. Het tekort aan belangrijke bouwstoffen kan bij kinde- ren leiden tot groeistoornissen. Wanneer mensen geen gluten verdragen, wordt dat meestal glutenallergie genoemd. Artsen spreken liever van glutenintolerantie of coeliakie (spreek uit: seuliakQ. Gluten komen voor in veel graansoorten, zoals tarwe, haver, rogge, gerst en spelt. Dat betekent dat mensen met deze aller- gie geen brood, koekjes, pasta en derge- lijke kunnen eten. Tarwe wordt ook veel als verdikkingsmiddel in sauzen, vleeswaren en snoepjes gebruikt. Men schat dat in Nederland ongeveer een op de honderdvijftig mensen last heeft van glutenintolerantie, maar in ruim de helft van de gevallen wordt het niet of pas op latere leeftijd ontdekt. Voor glutenintole rantie bestaan geen geneesmiddelen. De enige oplossing is een levenslang gluten- vrij dieet. Door het nauwkeurig volgen van het dieet kan de beschadigde dunne darm zich herstellen en nemen de klachten lang- zamerhand af. glutenvrij 'n het eigenmerkassortiment van Albert Heijn is een groot aantal glutenvrije producten te vinden. Is een product vrij van gluten, dan wordt dit duidelijk aangegeven door middel van het speciale icoontje van een graanspriet met een streep erdoor. Op www.ah.nl/allergenen vind je een lijst met alle glutenvrije Albert Heijn Eigen merk producten in het assortiment. 57

Allerhande | 2008 | | pagina 57