Samuel (10) heeft last van een gluten- intolerantie. Het werd ontdekt toen hij twee jaar oud was en sindsdien waakt moeder Herma de Wit over zijn glutenvrije dieet. 'Gluten opsporen is onze tweede natuur.' lrijweet elf precies wat nij wel en niet mag9 Als baby was Samuel vaak hangerig; hij was gewoon geen vrolijk kind,' vertelt Herma. 'Ook had hij langdurig last van diarree. Ik had geluk met onze huisarts, die de zaak serieus nam. Hij zei: "Jij bent de moeder en als jij voelt dat er iets niet in orde is met je kind, dan klopt dat." Met bloedprikken in het ziekenhuis waren ze er snel achter. Samuel had een glutenintolerantie, rnaar met het juiste dieet zouden de klachten snel verdwijnen. Ik had binnen een paar weken een vrolijk mannetje terug. Ik kan iedereen aanraden om bij het geringste vermoeden van glutenallergie, bijvoorbeeld bij veel buikpijn en darmklachten, direct een onderzoek te laten doen. Dat is tegenwoordig heel eenvoudig en het voor- komt een hoop ellende voor je kind.' Rugzak vol glutenvrije producten Glutenintolerantie houdt in dat je geen granen kunt verdragen. In de dagelijkse praktijk betekent het: geen gewoon brood, geen koekjes, geen pasta, oppassen met snoep, vleeswaren en kant-en-klare sauzen. 'Bij het ontbijt heeft Samuel zijn eigen pot pindakaas en zijn eigen botervloot. En wist je dat zelfs in leverworst vaak tarwemeel wordt verwerkt? In het begin was ik overbezorgd en las ik ieder etiket drie keer.Jarenlang heb ik zelf brood, koekjes en cake gebakken. Gelukkig heeft de supermarkt tegenwoordig bijna altijd glutenvrij brood op voor- raad in de vriezer. Je gaat ook zelf allerlei oplos- singen zoeken. Inmiddels hebben Samuel en ik het recept voor glutenvrije slagroomtaart bedacht. Die vinden we nog lekkerder dan gewone! Als we op vakantie gaan, gaat er voor de zekerheid een rugzak vol glutenvrije producten mee. Vooral in Zuid-Europa is lang niet alles verkrijgbaar. Wat Samuel het meest mist? Een vers croissantje. Die ruiken zo heerlijk als ze vers gebakken zijn.' Meer bekendheid 'Wij zijn nu tien jaar verder en de verkrijgbaarheid van glutenvrije producten wordt steeds beter. Laatst zag ik zelfs ergens glutenvrije speculaas. Ook op de verpakkingen wordt steeds vaker aangegeven of een product sporen van gluten bevat. Wij zijn daar heel blij mee; dat scheelt ons een hoop etiketten- onderzoek. Desondanks is "gluten opsporen" nog steeds onze tweede natuur. Want je moet altijd blijven opletten. Een frietje van de snackbar? Dat mag Samuel alleen eten als we zeker weten dat de kroketten in een andere frituur gaan. Gelukkig neemt de bekendheid van glutenallergie snel toe. Op school weten de meeste ouders en kinderen inmiddels wel wat glutenintolerantie is. En Samuel heeft daar altijd een eigen trommeltje met lekkers staan, voor het geval er iets getrakteerd wordt wat hij niet mag hebben. Hij heeft dit jaar een werkstuk over glutenallergie geschreven en weet zelf precies wat hij wel en niet mag. Bijna nog beter dan ik dat weet.' 56 AllerHande

Allerhande | 2008 | | pagina 56