HETISVOORJAAR! DETIJDOM VERSE ASPERGES TE ETEN Al eeuwenlang een delicatesse Caloriearm, rijk aan vitamines Asperges zijn het voorjaarsproduct bij uitstek. De oogst komt deze maand echt goed op gang. De grand is nu voldoende opgewarmd en de aspergeplant is weertot leven gekomen. De asperge is de scheut aan de wortel van de aspergeplant. Hij groeit dus onder de grand. Op het moment dat hij bovengronds wil komen, wordt hij afgestoken. De teler kan zien dat dit moment is aangebroken doordat de aarde begint te scheuren. Wordt de asperge te laat afgestoken, dan verkleurt hij violet door het daglicht. Dat is een kwestie van uren. Het is dus zaak om op tijd te oogsten, als de asperges nog wit zijn. Aan die blanke kleur en hun delicate smaak danken asperges de eervolle omschrijving 'het witte goud'. De asperges van Albert Heijn komen van het Limburgse land. De losse zandgrond daar is ideaal voor de aspergeplanten. Terwijl ze groeien, komen ze geen obstakels tegen, zodat ze mooi recht blijven. De groente wordt beschouwd als delicatesse en kan in allerlei gerechten verwerkt worden. Naast het gerecht met hollandaisesaus (zie pagina 110 in deze AllerHande) kun je er bij- voorbeeld aspergetaart van maken. Kijk voor meer ideeen ook op www.ah.nl/recepten De asperge is een van de meest caloriearme groenten die er zijn, maar is wel rijk aan vitamine B en C. Omdat asperges snel kunnen uitdrogen, kun je ze het best bewaren in een vochtige theedoek onder in de groentela. Asperges zijn alleen van half april tot eind juni vers verkrijgbaar. Daarna stopt de asperge-oogst en worden de scheuten niet meer afgestoken. De planten hebben tijd nodig om te herstellen voor de productie van het jaar daarop.

Allerhande | 2008 | | pagina 48