HIER DAAR Liefde voor Lipica ti Bij Albert Heijn werken medewerkers uit meer dan 52 ver- schillende culturen, daar maken we graag eens kennis mee. Goran Gacic (44) Verkoper AH 1463 Heemstede Nederland is "tijd- gericht". ledereen werkt met agenda's. In Bosnische winkels neemt men de tijd voor een praatje. Boodschappen doen is er een sociaal gebeuren. Je doet een boodschap, drinkt samen een kop sterke koffie.' 'Rechtop gelijkheid lag daar heel anders. Het land werd redelijk streng geregeerd. Nederland is meer een land van vergaderen en overleggen. Doortoenemende regelgeving en "druk op de uren" zie ik dat nu hier ook afnemen. Eigenlijk keren we weer een beetje terug naar vroeger.' W'Als welvaart groeit, nemen verschilien af. In Bosnische supermarktschappen heb je nu ook volop keus, service en staje echtgeen uren in de rij. Alleen zijn medewerkers er nog veel onderdaniger, en verdienen ze maar een fractie van wat wij verdienen.' ffl'De gelijkheid tus- sen baas en medewerker in Nederland is wel even wennen voor een Bosnier. Benjete beleefd tegen je collega's dan kunnen zeje afstandelijk vinden, benjetejoviaal dan benjete vrij. Het is leren balanceren.' ffl'Mijn vrouw en ik organiseren paardrijvakanties naar de stoeterij waar ik vroeger werkte. Daar worden de mooi- ste lippizaners gefokt en kun je geweldige paardrijlessen nemen! Onze opbrengsten gaan naar de mensen van de stoeterij, onze manier om hen te helpen.' www.lipicatravel.com n 1985 ontmoette Goran Gacic de liefde van zijn leven: de Nederlandse Nicole. Hij was paardenverzorger op de wereldbe- roemde Lipica-stoeterij in Slovenie, zij kwam daartijdens haar vakantie langs. Na vierjaar pakte Goran zijn koffers en vertrok rich- ting Nederland om met Nicole te gaan samenwonen. 'Ik had alles al een keer achter me gelaten toen ik vanuit Bosnie in Slovenie ging werken, en dacht: dat lukt me nog wel een keer, zo'n cultuurshock ondergaan.' Na 19 jaar in ons land noemt Goran zich helemaal ver- nederlandst. 'Ik kan beter Nederlands koken dan Bosnisch en heb een andere manier van denken en doen aangenomen. Zakelijker, misschien ook afstandelijker. Maar ik heb ook geleerd mensen te accepteren zoals ze zijn. In alle opzichten.' Wil jij ook je verhaal kwijt in Hier Daar? Mail aha-magazineia>ah.nl

Allerhande | 2008 | | pagina 3