Als ik zelf kaassouffles maak, zakken ze vaak in. Hoe voorkom ik dit? Wij hebben sinds kort een nieuw bankstel met stoffen bekleding. Het hele gezin is statisch geladen als we op de bank hebben gezeten. Hoe kunnen we dit voorkomen? Hoe voorkom ik bij het bakken van een vruchtencake dat de vruchten naar beneden zakken? Voor een gevulde cake is het heel belangrijk dat je gedroogde vruchten gebruikt. Door fruitsap- pen wordt het deeg te slap en zakt de vulling naar beneden. Je kunt het best voorgedroogde vruchten gebruiken; zelf fruit drogen in de oven is erg tijdrovend en de kans bestaat dat het fruit beschimmelt. Bij Albert Heijn vind je vele soorten gedroogd fruit: zoals rood fruit, abrikozen, pruimen, vijgen en rozijnen. Gebruik op 100 g bloem maximaal 75 g vulling. T. Mak Een kaassouffle zakt in bij een snelie afkoeling van een heel hete temperatuur (bijvoorbeeld 200 °C) naar kamertemperatuur. Bak hem daarom eens iets langer in een minder hete oven (bijvoorbeeld op 165 °C) totdat hij goudbruin is; de oventijd is afhankelijk van de grootte van de kaassouffle. Laat de oven- deur tijdens het bakken gesloten en haal de souffle voorzichtig - zonder stoten - uit de oven. Hoe kan het dat fruit- shakes met kiwi na een uur al bitter smaken? Kiwi's bevatten net als verse ananas, papaja, vijgen en meloen een enzym dat eiwitten kan afbreken. Als je melk of yoghurt, waar eiwitten in zitten, verwerkt in de shake, worden deze afgebroken. En dat zorgt voor een bittere smaak. Ook als je alleen het fruit gebruikt, dus zonder melk of yoghurt, kan er een bittere smaak ontstaan, omdat ook de meeste fruit- soorten een kleine hoeveelheid eiwit bevatten. Een shake met kiwi (of een van de andere genoemde vruchten) kun je daarom het best meteen na bereiding opdrinken. Dan proef je nog de pure vruchtensmaak. Ook een vraag over bereiding, huishouden, verzorging of producten uit de winkel? Mail hem ons via www.ah.nl/allerhande. ah.fll beste Albert Karin Smit Dieke Willemse Mevrouw Elsrman Broens Waarschijnlijk is het bankstel bekleed met een synthetische stof. Statische elektriciteit ontstaat als bepaalde materialen wrijving van elkaar ondervinden, bijvoorbeeld een wollen broek en polyester bankbekleding. Katoenen kleding zal waarschijnlijk al minder wrijving geven. Ook de luchtvochtigheid is van invloed: hoe droger het binnenklimaat, hoe groter de kans op schokken. Je verhoogt de luchtvochtigheid door luchtbevochtigers neer te zetten of verdampers aan radiatoren te hangen. Tot slot kun je de bank behandelen met wat wasverzachter, dat werkt namelijk antistatisch. Meng een half dopje wasverzachter in twee liter warm water, dompel er een doek in en wring hem goed uit. Neem hiermee de bank af. 142 AllerHande

Allerhande | 2008 | | pagina 142