1 streekproducten Parmezaanse kaas en Parmaham: het zijn een paar van de vele streekproducten die een 'beschermde oorsprongsbenaming' hebben. Waarom? Om ze te beschermen tegen misbruik en imitatie. Hierdoor ben je er als consument van verzekerd dat je het echte streekproduct in handen hebt. ji, JAM* 3Ei "r<4 c;f Balsamico di Modena Parmaham, AH Excellent Mozzarella di bufala Nicolas Feuillatte Champagne brut Zaanlander AH Excellent Van aardappelras tot champagne Albert Heiin en beschermde producten beschermd goed Als consument weet je graag wat je koopt. Wanneer je bijvoorbeeld Parmaham koopt, verwacht je een zekere kwaliteit die gepaard gaat met de benaming en de plaats van herkomst: Parma. Daarom is in 1992 door de Europese Unie de 'beschermde oorsprongs benaming' in het leven geroepen. Om traditionele streekproducten te beschermen tegen misbruik en imitatie, en dus ook om te voorkomen dat consu- menten misleid worden. Voor elk beschermd product gelden strenge regels: ze moeten volgens een vast precede worden gefa- briceerd, in een afgebakend geografisch gebied. Daarbij zorgt de Nederlandse overheid voor de controle, zodat de titel 'beschermde oorsprongs- benamingsproduct' ook echt waargemaakt wordt. Er staan zo'n zeshonderd producten geregistreerd als beschermd product, zoals champagne, Parmezaanse kaas, balsamicoazijn uit Modena, gorgonzolakaas uit het noorden van Italie en Ardennerham uit Belgie. Ook Hollandse producten staan op de lijst van beschermde streekproducten, zoals het aardappelras Opperdoezer Ronde. Hetzelfde geldt voor Noord-Hollandse kaas. Alleen kaas die exact gemaakt wordt op de manier zoals men dat vroeger deed in de streek Noord-Holland, mag deze naam dragen. De kaas is gemaakt van rnelk van koeien die op de Noord-Hollandse weide grazen. Zo is Noord-Hollandse Edammer een beschermd pro duct, maar ook de Noord-Hollandse Zaanlander van AH Excellent is gecertificeerd. Een greep uit het assortiment van producten met een beschermde oorsprongsbenaming bij Albert Heijn: Parmaham (AH Excellent) Dodoni feta Parmigiano Reggiano Grana Padano Gorgonzola Mozzarella di bufala Pecorino Romano Roquefort Bleu d'Auvergne Boerenkaas en Zaanlander (beide AH Excellent) Balsamico di Modena Monini Umbria olijfolie Monini Val di Mazara olijfolie Monini Toscana Huisman Zaanse mosterd Van Wijngaarden Zaanse mayonaise Loue Scharrelkip Hollandse Nieuwe Op pag. 114 lees je meer over een erkend product met een beschermde oorsprongsbenaming: Parmezaanse kaas. AllerHande m

Allerhande | 2008 | | pagina 121