de qeur vm Pamezaamse kaas. is interns eH Me smaak Heerlijk vol em kruiotiq met eem zitteoMertoom onze leverander Wat is het verschil tussen Grana Padano en Parmigiano Reggiano? Zouten en rijpen Het oor van de keurmeester - Voor het zoutbad van de kaas wordt zuiver Siciliaans zeezout gebruikt„ Om uit te lekken wordt de wrongel in een kaas- doek geschept en vervolgens gaat liij in een mal die hem aan de zijkanten bedrukt met zijn naam: Parmigiano Reggiano. Behalve de naam krijgt de kaas een stempel, waarop men de precieze dag van productie en het nummer van de kaasmakerij kan terugvinden. Zo is de oorsprong van iedere kaas volledig traceerbaar en dat is een van de belang- rijke eisen waaraan de kaas moet voldoen om Parmigiano Reggiaao te fiiogen heten. Na drie dagen in de tltbogruimte gaat de mal eraf en is het tijd vOTreen zoutbad van twmtig dagen. Hiervoor wordt zuiver Siciliaans zeezout gebnukt. De kaas heeft nu al zijn kenmerkende tonnetjesvorm, rnaar is nog bleekwit van kleur. Om helemaal op smaak en kleur te komen, is nog een lange rijpingstijd nodig.Want dat is het grote Beide zijn koemelkkazen en worden op dezelfde manier geproduceerd. Echter, de Grana Padano mag ook in andere regio's van Italie gemaakt worden. Ook de voeding van de koeien is aan minder strikte regels gebonden. Dit zorgt voor een smaakverschil. De Parmigiano Reggiano heeft een veel pittiger en meer uitgebalanceerde smaak dan de Grana Padano. Parmigiano Reggiano wordt ook zo uit het vuistje gegeten, terwijl Grana Padano hoofdzakelijk wordt gebruikt om te raspen en te smelten. Albert Heijn verkoopt beide kazen aan het stuk. geheim van Parmezaanse kaas: heel veel tijd en geduld. Om door de keuring te komen, moet de kaas minimaal achttien maanden rijpen. Een jonge Parmezaanse kaas heeft het zout nog dicht bij de korst. Hoe langer de rijpingstijd, hoe beter de zoutverdeling m de kaas. De witte puntjes die na verloop van tijd zichtbaar worden, geven de mate van rijping aan. Hoe meer puntjes, hoe smakelij- ker de kaas en hoe beter hij te verteren is. Albert Heijn verkoopt Parmezaanse kaas van tussen de anderhalf en twee jaar oud. De kaas heeft dan een oprimale smaak en een goede smjdbaarheid. Met veertien maanden worden de kazen getest. Het consortium stuurt een speciale keurmeester, bewapend met hamer en priem, om de kaas te controleren. Zorgvuldig tikt hij met het hamertje op de kaas en luistert hij naar de weergalnt. Die vertelt hem hoe de kaas er vanbinnen uitziet, of hij mooi massief is of dat er holten zijn. In het laatste geval wordt de kaas afgekeurd en krijgt hij met het felbegeerde keurmerk. Met een soort schroet wordt de weerstand van de kaas getest, omdat die iets zegt over het stadium van rijping en de structuur. Bij twijfel wordt er met een priem een proefinonster van de kaas genomen. Tegenwoordig kan de binnenkant van de kaas ook bekeken worden met rontgenapparatuur, maar de Italiaanse kaasmakers vertrouwen toch meer op de kennis en ervaring van hun keurmeesters. Afhankelijk van hun bevindingen worden de kazen mgedeeld in verschillende kwaliteitsniveaus. Bij Albert Heijn zijn uitsluitend kazen van het hoogste kwaliteitsniveau verkrijgbaar. Om door de keuring te komen, moet de kaas minimaal achtflen vnaanden rijpen.

Allerhande | 2008 | | pagina 119