bespaartips Let bij het vergelijken van prijzen van vers producten op de prijzen per kilo die op de schappen staan Boodschappenplan Vervangen of weglaten Let op de seizoenen Doe meer met brood In Nederland worden per persoon per jaar zeven hele broden weggegooid. In totaal zijn dat 112 miljoen broden.Volgens het NIBUD gooic een huishouden jaarlijks tussen de 110 en 165 kilo voedsel weg. Dat is 3 kilo per week. Er verdwijnt op die manier circa 330 euro per gezin per jaar in de vuilnisbak. Hoe voorkom je dat je eten en dus geld in de vuilnisbak gooit? Het is aloni bekend dat wekelijks een keer inslaan goedkoper is dan dagelijks bezoek aan de supermarkt. Je komt dan tenslotte maar een keer in de verleiding orn meer te kopen dan je eigenlijk nodig hebt. Beperk de tussentijdse aankopen zo veel mogelijk tot versproducten. Kijk voor het doen van de boodschappen in de koelkast, voorraadkast en vriezer. Stel een maal- tijd sanren met wat er nog in huis is. Kijk op www.ah.nl/recepten en typ bij de zoekfunc- tie de ingredienten in die eerst op moeten. Je komt dan bij recepten die zo veel mogelijk van de opgegeven ingredienten bevatten. De pro- ducten die je nog nodig hebt om een bepaalde maaltijd compleet te rnaken, zet je op de bood- schappenlijst. Probeer vooral realistisch te zijn met het inschatten van de hoeveelheden. Koop liever te weinig dan te veel. De true is natuurlijk wel om je aan het lijstje te houden. Neem ook een boodschappentas mee van thins. Dat scheelt weer de aanschaf van een nieuwe tas. Het kan zijn dat je genoeg in huis hebt om een bepaalde maaltijd te koken, maar dat je nog een enkel ingredient mist. Het ingredient kan misschien vervangen worden door iets wat je wel in huis hebt. Een pastasoort is bijvoorbeeld makkelijk te vervangen door een andere. Of kijk hoe het bevalt als je dat ene ingredient een keer weglaat. Groenten van het seizoen zijn vers, lekker en voordeliger. Is een bepaalde groente niet beschikbaar in het seizoen? Kies dan voor diep- vriesgroenten of groenten uit pot of blik. Die zijn niet alleen voordelig geprijsd, maar bevat ten bovendien vrijwel net zoveel vitamines als verse groenten. Kant-en-klaarproducten en gesneden groenten zijn natuurlijk makkelijk en handig als je weinig tijd hebt. Maar zelf snijden en wassen blijft goedkoper. Hoe meer je zelf doet, hoe voordeliger. Ook andere versproducten uit de diepvries zijn heel voordelig, zoals vis en vlees, met als bijko- mend voordeel dat je ze langer kunt bewaren. Gooi je vaak brood weg? Helemaal niet nodig. Maak eens grof paneermeel door een paar sneden te laten drogen op de verwarming en ze daarna te verkruimelen. Lekker over een ovenschotel. Of bestrooi een paar sneden brood met kruiden, zout en geraspte kaas en rooster ze kort in de oven. Diagonaal doorgesneden kun- nen ze goed bij een kop soep. Croutons maak je door een paar met kruiden en zout bestrooide sneden in piepkleine blokjes te snijden en kort in de magnetron te verwarmen. e I spaarlamp op pagina 144. Voordelig voor je portemonnee en het milieu! AllerHande 45

Allerhande | 2008 | | pagina 45