FAMILIERECEPT De tomatensoep die Barbara uit Voorburg op basis van een generaties oud recept maakt, is zo pittig dat het gekscherend 'linke soep' wordt genoemd. De soep kan haar niet heet genoeg zijn. ilk weet nog dat mijn overgroot- I moeder altijd een pan soep op het vuur had staan,' haalt Barbara (33) herinneringen op aan vroeger. 'Op za- terdag gingen we er vaak even eten. Eerst de stad in, dan bij haar langs. Het was er altijd een zoete inval.' Oma nam de traditie later over: 'Daar gaan we regelmatig langs. Ook mijn oma is gek op soep. Het is echt een familie- trekje en komt bij mijn vaders familie vandaan. Zowel mijn moeder als mijn man begrijpt niet waarom we zo gek zijn op soep.' Dessertrijst 'We woonden allemaal in de buurt van de Haagse Markt. Mijn overgroot- moeder haalde daar alle ingredienten vandaan en experimenteerde ermee. Knoflook, pepers, aubergine... Dat was toen echt bijzonder. Favoriet was de soep. Een basis van tomaten, en dan van alles erdoorheen. Niet alleen mijn overgrootmoeder, maar ook mijn oma, vader en ik hebben een voorkeur voor pittig eten. Vooral voor mij kan het niet heet genoeg zijn! Ooit at mijn neef, toen nog een jochie van 12, hier. De tranen sprongen 'm in de ogen toen hij mijn soep at. 'Dat is linke soep he?,' riep ik toen lachend. Sinds- dien hebben we de soep omgedoopt tot linke soep. Als we veel visite heb ben en ik de soep maak, zetten we de sambal er vaak los naast. Ook als oma of onze zoon Luc van 15 maanden mee-eet. Zo kan iedereen 'm zo pittig maken als hij wil. Mijn oma maakt de soep wel anders dan ik. Lekker ouder- wets, met rundvlees dat uren heeft staan sudderen. Ik heb daar geen ge- duld voor; bij mij gaan er gewoon ge- haktballetjes in. Wat ik wel echt van mijn oma heb geleerd is dessertrijst in de soep te doen in plaats van vermi celli. Dat is lekker snel gaar en geeft een goedgevulde soep. Ook mijn vader gooit er van alles doorheen. Hij is een fervent kok. Eerst struint hij de Haagse Markt af en gaat dan lekker experimenteren in de keuken. Wij hebben altijd veel nieuwe dingen uit- geprobeerd door de markt. Voor ons is lekker koken echt een hobby. Want er is toch niets leuker dan uren over eten praten, en er vervolgens van te genieten? C Linke soep Linke SOEP (maaldjdsoep, 4 personen) 4 tomaten 1 rode paprika 1 teentje knoflook 1 grate ui 1 eetle- pel olijfolie Y. theelepel gemalen komijn H theelepel gemalen konan- der 250 g gehakt zout peper cayennepeper 5 groentebouillon- tabletten 1 blik tomatenblokjes 150 g dessertrijst (pak a 400 g, Lassie) sambal if zakje bieslook (a 20 g) Q Voorbereiden: Tomaten inkruisen, onderdompelen in kokend water en ontvellen. Tomaten in vieren snijden, zaad- jes verwijderen en vruchtvlees in blokjes snijden. Paprika schoonmaken en in blokjes snijden. Knoflook en ui pellen en snipperen. In pan olie verhitten, ui en knoflook ca. 2 minuten ffuiten met mespunt komijn en koriander. Mengsel op bord laten afkoelen. Intussen gehakt op smaak brengen met zout, peper en cayennepeper. Kleine balletjes van gehakt draaien. Q Bereiden: In soeppan 2 liter water aan de kook brengen. Bouillontabletten erboven verkruimelen. Gehaktballetjes in bouillon laten glijden. Vuur lager draaien, zodat bouillon net in beroering blijft. Na 5 minuten inhoud van blik tomaten blokjes, verse tomaat, paprika en uimengsel toevoegen. Rijst erdoor roeren en in ca. 10 minuten zacht laten worden. Soep op smaak brengen met zout en sambal. Bieslook erboven fijn knippen. Lekker met warm stokbrood en kruidenboter. Bereiden ca. 55 minuten Prijs p.p. 1.40 Bevat per een- persoonsportie 390 kilocaloneen eiwit 18 g vet 17 g kool- hydraten 40 g AllerHande 11-2002 107

Allerhande | 2002 | | pagina 107