natuurlijk ieder jaar weer met Kerstmis te maken. Ik schreef over wijlen ds. W. van Boeijen. Deze predikant was een geboren Kerstman. Elk jaar ontstak hij in no- vember al in een soort kerst- furie: zorgde dat iedereen die in de kerstnacht op straat was voor zijn werk die nacht werd getrakteerd. Hij zorgde er ook voor dat op eerste kerstdag bij het krieken van de morgen een groot ge- mengd koor in de hal van het Centraal Station kerst- liederen stond te zingen. Hij was een groot mens. Dat V. E. van Vriesland, die eens heeft gezegd: 'Elke aanlei- ding om feest te vieren, ook de geringste, dient men met beide handen aan te grijpen'. Ik vind dat een goed motto. Ik zie niet in waarom je niet een bepaalde dag per jaar mensen van wie je houdt om je heen zou mogen verzame- len om dan bijzonder goed te eten en te drinken. Dat is niet zondig, niet onfatsoen- lijk, niet gevoelloos en niet huichelachtig. Wat ik wel huichelachtig vind is om met Kerstmis te verwijzen naar honger elders op de wereld. Maar dat betekent ook dat we een paar keer per jaar mogen genieten. De klas- sieken stonden vroeger heel onbekommerd tegenover het genot Wij niet Dit is en blijft nu eenmaal een uit het calvinisme opgedoken volk en bij elk slokje Chablis en bij elk plakje gerookte zalm voelen wij ons bezwaard - mag dat nou wel? Ja, dat mag. Ik zal het nog sterker vertellen - dat moet beroepskerstverhalenschrij- ver zich zo ruim van bedient is er bij mij niet bij. Ik ben beroepsschrijver. Vierentwintig boeken en boekjes zijn van mijn hand verschenen, ik heb drie grote romans geschreven en de vierde, 'Met voorbedach- ten rade', verschijnt begin volgend jaar. Journalist- schrijver ben ik van oor- sprong. Ik heb tientallen jaren als Dagboekanier het Amsterdams Dagboek van het Parool geschreven en met dat Dagboek kreeg ik meen ik. Zijn werk wordt nog steeds voortgezet Nou kan ik moeilijk alle kerst- akties op gaan noemen die ik als journalist beschreven heb, maar nog een uitzonde- ring wil ik maken: de kerst- aktie van mevrouw Konijn. Zij zorgde ervoor dat alle gevangenen een kerst- pakketje naar huis konden sturen. Van de gevangenis naar huis, in plaats van andersom". "Met mijn hand op mijn hart durf ik te verklaren dat ik het eens ben met wijlen dr. Want die honger is er het hele jaar door en het hele jaar door laten wij het ons goed smaken. Wanneer wij nou met Kerst onze eeuwige kalkoen laten staan en ons geen glas Chateau Latour in- schenken - verschijnt er dan bij toverslag een stukje kal koen op een bordje op Bali en een glaasje Latour op een tafel in Tibet? Neen. Ik vind dat wij het hele jaar moeten gireren naar hongerende mensen overal ter wereld, van welk geloof en ras ook. Hetleven duurt zo lang niet We vinden een dergelijke levensviering al bij de Germanen. Zij vierden, wanneer de dagen het kortst waren hun Joelfeesten, omdat als de dag het kortst was - de volgende dag toch iets langer moest zijn. Het is een drang naar lange dagen, naar leven. Wij hebben altijd Kerstmis gevierd. Vroeger met z'n twaalven en mijn vrouw deed alles zelf. Ik koos de wijn. Nu kunnen we dat niet meer aan, ook niet omdat er te veel open plaat- sen in die kringgevallen zijn. Dit jaar gaan we met Kerst met een goede vriendin naar Parijs. En ik weet nu al wat ik dan ga bestellen. Avocado met gamaaltjes, gekookte tong, kalfs- fricandeau, fruitsalade en Hollandse kaas. Met 'n glas Port. Om te beginnen avocado, gevuld met kleine gamaal tjes. Als wijn hierbij een mooie witte wijn. Daarna een kop heldere, ontvette kalfs- bouillon. Dan een stukje gepocheerde tong in een sauce hollandaise, met kleine aardappeltjes, worteltjes en gesnipperde peterselie. Hierbij dezelfde wijn of mis- schien een andere witte wijn, iets droger. Na dit visgerecht een gemarineerde kalfs- fricandeau met een saus van rode wijn. Hierbij een goed glas rode wijn, misschien een Hermitage of anders een andere Cotes du Rhone. Toe zou ik zeggen: een fruitsalade van kiwi's, banaan, grapefruit perzik en lychees, gemarineerd in likeur. Met daarbij het liefst een glas Yquem, maar die wijn is helaas niet te betalen. Dus dan maar een andere mooie zoete, witte Bordeaux. Tenslotte een kaasplateau van Hollandse kaas met een glas port, en als afsluiting: Mokka met cognac of likeur.En dan in een taxi naar het hotel". 01 Albert Heijn AllerHande/16

Allerhande | 1980 | | pagina 16