Liesbeth List, Jaap van Meekren, Tom Okker, Enith Brigitha, Mies Bouwman - allemaal zijn ze pleegoudervan een of meer kinderen in een ontwikke- lingsland, via de Stichting Foster Parents Plan Neder- land. Ze zijn pleegouder op afstand. Door vijfenveertig gulden per maand over te maken hebben ze de financiele zorg voor hun pleegkind op zich genomen, waardoor het kind en zijn gezin voeding, medische hulp en onderwijs krijgen. Maar het zijn niet alleen bekende en welgestelde mensen die deze financiele adoptie op zich nemen. De Nederlandse afdeling van deze internationale organi- satie regelt nu al bijna 70.000 adopties! "Ik denk dat heel veel Nederlandse gezinnen zonder moeite een kindje zouden kunnen adopteren. Ze realiseren het zich alleen niet," zegt Marianne Costa uit Ouderkerk aan de Amstel, een van de "onbekende" pleegouders van het Foster Plan. "Hoe gauw geef je een dergelijk bedrag niet uit aan iets wat eigenlijk niet echt nodig was? Een nieuwe broek van tachtig, negentig gulden voor je eigen kind betaal je zo. Waarom dan geen vijfen veertig gulden voor een kind dat werkelijk niets heeft? Niet eens genoeg voeding? Stel je je heel even voor dat dit jouw^igen kind is Je moet toch wel iets doen?" M et Kerstmis sturen we Nancy altijd een kaart Niet met het hele gezin achterop, maar ieder afzonderlijk. Manon van elf en Joyce van acht, mijn man en ik. Als ze jarig is net zo. En wat is nou een kaart? Extra postzegels hoef je niet eens te betalen, want het loopt allemaal via het kantoor in Amsterdam. Later krijgen wij dan een brief van de maatschappelijk werkster uit Haiti hoe ont- zettend trots en blij Nancy met die heel gewone kaarten van ons is. Je kunt het je vanuit dit land haast niet voorstellen hoe armetierig en zorgwekkend het leven is van heel veel kinderen op de wereld. 1WI arianne las een artikel i I over het Foster Parents Plan en dacht met- een 'Dit moeten we doen'. Het kind dat men financieel adopteert krijgt van het maandelijkse geld te eten. Vijfenveertig gulden per maand, dat moet toch te doen zijn? Desnoods met z'n drieen. Maar er gebeurt nog veel meer van die vijfenveertig gulden.Het kind alleen wordt niet echt geholpen als het hele gezin en de gemeen- schap waarin zij leven niet opgevangen worden. Daarom draaien in alle pro- gramma's overal ter wereld maatschappelijk werkers mee die het gezin begelei- den. Er is gezondheidszorg, alle kinderen uit het gezin krijgen onderwijs (dus niet alleen het financieel geadop- teerde kindje), de ouders krijgen voorlichting over hygiene, gezinsplanning, ze leren lezen en schrijven. De bedoeling van het nu drieen- veertig jaar oude Foster Parents Plan is om, door de adoptie van een kind, het hele gezin op eigen benen te zetten. Om met het geld van een pleeggezin uit een rijk land een hele omgeving in een arm land zelfstandig te maken. Met scholen, medische hulpcentra en ont- wikkeli ngsproj ekten. arianne: "Natuurlijk zijn er in Nederland gezinnen die met geen mogelijkheid vijfenveertig gulden per maand op tafel kunnen leggen. Maar vijftien "Vfijhehhenh Kerstdine riChTmTnsen elders op d< tervojl mensen {)nye wereld hongbegrijpcn kinderen m doen we ons best moe -kte kloof tusseltarmen verkleinen Onze Nancy is zes enzewoontop Haiti CJl Albert Heijn AllerHande/11

Allerhande | 1980 | | pagina 11