De broodnodige variatie. leuk. Je kunt het zo gek niet bedenken - sandwichspread, hageltjes, van alles staat erop. En dan zegt mijn moeder: 'Miesje, wat verwen jij die kinderen toch' en dan zeg ik: 'Het is niet waar. Dit is niet duurder. Zet ik een pot jam op tafel - die is na drie dagen op. Nu gaat de jam weken mee. Het is alleen ge- varieerder.'. Nou, tegen half acht komt de een na de an- der aan tafel en begin ik si- naasappels te persen. Iedere ochtend een groot glas vers geperste sinaasappels - altijd. Dat gaat dan ook in een paar slokken naar binnen. erk ik dat er om kwart voor acht nog een van de vier mist, dan vlieg ik naar boven om te zeggen hoe laat het al is. Maar dat wordt me vaak niet in dank afgeno- men, want dan hoor ik een klagerig geluid dat 'de eerste twee uur vrij zijn'. Ja, die scholen zijn ook niet meer zoals ze waren. Mijn moeder wist: om twaalf uur gaat de school uit, Miesje is om vijf over twaalf thuis. Nou, zo werkt het allang niet meer. Ze zijn de hele dag weg of er komt er een midden op de dag met een stoot vriendinnen aanzetten, omdat er een uur is uitgeval- len. Maar wacht even, die ontbijttafel - ik doe niet aan tafellakens met bijpassende servetten. We hebben een enorme tafel, waar ieder kleed te klein voor is, maar we zijn allemaal gek op die grote tafel. Je hangt er langer aan. Er kan zoveel bij. Schuif maar aan - dat kan hier. Voor het ontbijt komen behalve dat blad nog vleeswaren en kaas op tafel en dan gaan ze hun gang maar. De papperio- de is voorbij. Dat hebben we gehad. Hoewel ik ze eens in de maand nog reusachtig kan verrassen met een over- heerlijk bord pap. Maar dat is in de vroege ochtend nog een hele beslissing hoor, want de een wil havermout, de ander griesmeel en de derde brinta. Je begint met een pan melk en klungelt even later met twee pannetjes voor de kook- pappen. Bovendien heb ik ook altijd het ongeluk van de aangebrande griesmeelpan. Eeuwig die bruine troep in dat pannetje. Wat op het ogenblik wel favoriet is: de koude pappen. Cornflakes, muesli, rice krispies, honey smacks, ik heb net weer een nieuwe gevonden, froskies of zoiets, even kijken. Ja froskies. Het lekkere van dit soort ontbij- ten vind ik dat het er zo sma- kelijk uitziet. Met zo'n kom- metje en een kan melk op ta fel. Wat hebben we verder? Het brood-rooster na- tuurlijk. Alleen de lucht al. Dat wil me nog wel eens ge- beuren, zo'n klein toastje met marmelade's ochtends. 'n Enkele keer heb ik daar opeens zin in. Maar meestal zit ik gewoon te kijken met mijn koffie onder bereik. En er gaat wat door hoor, nu de kinderen zo groot zijn. Ik heb het gevoel dat ze de hele dag eten. Als ik's avonds de boel klaar zet en even check hoe het met het broodbestand is, p de raarste uren zie ik er een lopen met een fik- se bruine boterham. Nou moet ik eerlijk zeggen dat ik na een uitzending zo'n grof- bruine boterham met kaas het allerlekkerste vind dat er bestaat. Maar goed - als ik zie dat ongeveer al het brood erdoor is gejaagd duik ik in de diepvries en haal zo'n zak mini-broodjes van Heijn te voorschijn (Sorry hoor, maar daar haal ik nu eenmaal een hele voorraad vandaan). 's Morgens zijn die dingen ontdooid en in een mum van tijd verdwenen. j at ontbijt - tja, het zal er wel iets mee te maken hebben dat je eruit bent. Dat kan die voorraad plotseling nagenoeg op zijn. n wat ook heel lekker is - een enkele keer weet ik de boel daar ook echt mee te verrassen: pannekoeken. Geen flensjes, echte panne- koekjes. Niet van die lellen, maar in de kleinste koeke- pan. Heerlijk vinden ze dat. Maar van dat hotel waar ik het net over had: Leen en ik moesten laatst in Londen zijn en we overnachtten in het wereldberoemde Savoy. Hoeven we nu ook nooit meer, maar het was wel leuk om dat voor een keer mee te maken. Bio Birchermuesli ™«vius Defamilia Bio Bircherrnuesli is gebaseerd op her werk van Dr. Bircher-Benner, de Zwitserse grondlegger van de nieuwe rnedische school die sinds 1859 de basis gelegd heeft voor een dieet, dat rijk is aan gezond v er HEIAfc VIEW* Ihiijtrr Sandwich Spread nlaateGroeotw BSandwidil Spread lomatenei C- sanowicn Spread" 8/AllerHande

Allerhande | 1980 | | pagina 8