Een goed mes, een flinke plank eneenpaar fantasierijke handen. Iedereen kan koken. Als ze maar oefenenzegt Berthe Meijer. „Het kost tijd, maar verder is het uit- sluitend een kwestie van aandacht en liefde en een beetje gevoel voor wat er in die pan gebeurt" p alik maar beginnen met jf *een goedvegetarischre- cept?'vraagt Berthe Meijer, samenstelster van het dage- lijks menu in het NRC-Han- delsblad, moeder van twee grote zonen, schrijfster van kookboeken en eigenlijk nog veel meer („Ik kom oorspron- kelijk als fotografe uit de vormgevershoek") „Vegeta- risch eten is aan de ene kant erg in en aan de andere kant wordt er laatdunkend over gesproken. En dat laatste is niet terecht. Vegetarisch kan heerlijk zijn. Ik stel voor: to- matensoep, spinazie met ge- vulde eieren a la Chimay, gefrituurde lucifer-aardappel- tjes en vruchtensalade. Echt een menu waar je mee voor de dag kunt komen. De to- matensap wordt gewoon ge- trokken van verse tomaten. Voor het hoofdgerecht - ik reken voor vier personen - zijn de benodigdheden: 1 kg verse spinazie 4 hardgekookte eieren (tien en even op hoog vuur te laten slinken. Dan meteen in het vergiet met ijskoud water overspoelen. Met een houten lepel duwen we het vocht eruit en verdelen de spinazie over de beboterde vuurvaste schotel. Niet hakken, ge woon verdelen. Nu de cham pignons en sjalotjes heel even fruiten in 2 eetlepels bo- ter en overdoen in een kom. De hardgekookte eieren overlangs doorsnijden, de dooiers eruit - in de kom. Verder gaan peterselie/ker- vel, room, zout en peper ook in de kom en dan roeren we dit alles met een houten le pel tot een zelfstandige mas- sa. Dit vulsel wordt verdeeld over de acht eiwitten, flink aandrukken met nog een bergje erop. De gevulde eie ren gaan op de spinazie. Nu de saus: in een steel- pannetje boter smelten en de bloem op laten nemen. Van het vuur af de - lauwe - minuten laten koken) 250 gram champignons in plakjes, besprenkeld met ci- troen 4 fijngehakte sjalotjes 2 eetlepels boter 2 eetlepels fijngehakte peter- selie en/of kervel (vers) 2 eetlepels slagroom zout vers gemalen zwarte peper Voor de mornay-saus die over het geheel gaat, zetten we klaar: 2 eetlepels boter 2 eetlepels bloem V> liter melk 4 eetlepels geraspte Gruyere of oude Goudse kaas 4 eetlepels slagroom zout vers gemalen zwarte peper vers geraspte nootmuskaat Voor de schotel de oven in- gaat wordt ze bestrooid met 2 eetlepels broodkruim of paneermeel klontjes boter We beginnen met de spi nazie goed te wassen melk in een straal erdoor roe ren en terug op het vuur. Flink roeren tot het geheel goed gebonden is en nog tien minuten blijven roeren op een zachte pit om die nare meelsmaak weg te krijgen. Kaas, peper en zout erdoor en als de kaas is opgelost, de saus over de spinazie-eier- combinatie gieten. De oven die tien minuten voorver- warmd moet zijn op 200 gra- den krijgt het rooster in het midden. De schaal wordt be strooid met kruim en voor- zien van kleine klontjes boter en na vijftien a twintig minu ten komt er iets pruttelends lichtbruins te voorschijn. Verrukkelijk! Hier kan echt niemand van zeggen Ik kan het niet. Zet alles klaar - gereed- schappenen ingredienten. Ik heb zelf een muizekeukentje, waarin alles opgeborgen staat. Ze vragen zich altijd af hoe ik daar alles maak, maar de grootte van de keuken AllerHande/41

Allerhande | 1980 | | pagina 41