450 Luchtiger, dus minder vet Op elk moment heerlijke slagroom bij de hand Bus 250 gram 1 uit de gewone koelkast halen, even schudden spuiten maar. s i erree is een culinair zeer 1 geinteresseerd man, hij kookt vaak en goed, maar de „zoete hoek" van de keuken heeft hij echt moeten verove- ren. „Edith had daar geen en- kel vertrouwen in, dus zij zorgde altijd voor de taarten, puddingen en toetjes. Maar drie jaar geleden had ik de glorieavond van mijn leven tijdens het kerstdiner. Ik had het dessert geclaimed, maar Edith had drastisch Nee ge- zegd. 'Dat is veel te riskant met dertig personen' vond ze. Edith zou een souffle als dessert serveren. En die mis- lukte! Daar lach ik niet om, want zoiets kan iedereen ge- beuren. Maar toen zag ik mijn kans schoon. Ik dook in de diepvries voor ijs, klopte een aantal eiwitten stijf, ver- sierde het ijs rondom met het eiwit en moest toen ei- genlijk die vermaledijde oven in waar net de souffle was mislukt. oen had ik het briljante I idee van de afbrander. flet was een krankzinnige scene. Ik in smoking naar mijn handige doe-het-zelf hoek voor de verfafbrander en toen met het zweet op mijn voorhoofd die eiwitten in ijltempo bruin branden. Het is natuurlijk het ei van Columbus, niks gevaarlijk of vies, want het is exact het- zelfde systeem als de gaso- ven - alleen werkt dit veel ge richter en je hebt overzicht. Het was geen gezicht - in avondtoilet met de verf afbrander, maar het was me een feestelijke omelet sibe- rienne die ik even later op- diende! Sindsdien is er iets van vertrouwen gegroeid en verslinger ik me nu af en toe aan taarten. Niet te vaak hoor, want ik hou van over- daad - flink slagroom, heel uitbundig - en dat is slecht voor het gewicht. aar kijk deze hier eens. Dat is de taart van mijn oma. Een echte Ferree taart dus. Dat is de taart van het jeugdsentiment. Ook heel eenvoudig te maken - komt ook geen oven aan te pas. Je neemt een pak lange vingers. een pot abrikozen of andere jam,een beetje limonade ter verdunning van de jam, en wie dat lekker vindt - wat drank. Triple sec of zoiets. Geslagen slagroom zet je klaar. De jam keer je om in een kom en je verdunt het geheel met limonade en drank. De lange vingers rang- schik je op een schaal - ik heb een ronde genomen - en daar gaat de verdunde jam als smurrie overheen. I^j ou zag ik in het midden 1 dat rare ronde gat en ik Spuitklare slagroom 38; AllerHandt*

Allerhande | 1980 | | pagina 38