eerste scheutje al uitgemikt. Die extract is echt verrukke- lijk, al moet ik maar een bo- dempje in mijn kopje voor- dat het hete water erop gaat. Zij neemt minstens twee- maal zoveel. Loeizwart, maar lekker. Onze kinderen worden er met echt mee op- gevoed. Die weten alles van thee (en als het koud is van gezellige chocolademelk). e varieren eindeloos. Earl Grey gemengd met een beetje jasmijn. Of sinaas- appelbloesem met Earl Grey. Ook heerlijk. Kijk, het is natuurlijk een bak water met blaadjes erin. Je bent dat iets gaan vinden en dan wordt het ook wat. Thee dat heeft iets voor ons. En zoals ik nu die groten zie, die zelfstandig hun gang gaan. Je kunt ze zeggen wat je wilt, ze trekken zich er toch niets van aan. Maar wat jij doet, doen zij ook. En dat zie ik nu heel goed aan hun thee-gedrag. Niet die bak heet water, maar de gezellig- heid eromheen. En dat vind ik erg belangrijk." Theeleuten zijn voij\ ou is het ook niet zo dat die kinderen uitsluitend rauwe worteltjes krijgen, hoor. We hebben altijd een trommel met droge kaakjes in huis. Maar ach, die flinter- dunne krakelingetjes, die je vroeger had - heerlijk. Koffie zegt me niet zoveel. Ik ga wel eens een opkikker halen bij Claire in de P.C. Hooft 's ochtends. Een cappucino, dik opgeklopt met melk. Zoals een man een kroeg in- loopt om even onder de men- sen te zijn, zo zit ik bij Claire. Even kletsen. aar je kunt begrijpen dat het sluiten van de tearoom Formosa voor een theeleut als ik, een slag was. 0 wat een uren kletsen heb ik daar liggen. Maar dat is af- gelopen. Thuis is de thee ook best. En in ons huis in Over- ijssel helemaal. Daar ga ik even plukken. Rozemarijn en majoraan - tien minuten la- ten trekken - nou ja! Tien minuten trekken hoor, krui- denthee stelt andere eisen. Ik weet het precies. En krui- denthee maakt vaak ook zo aangenaam slaperig. Ik denk altijd: het is gezonder dan een mogadon. ijk dat zijn nog thee- lepeljes van mijn groot- moeder. Echte zilveren. Ik ben er eentje kwijt geraakt in een pan mosselen. Kookten we een zilveren lepeltje mee tegen vergiftiging, maar nu lopen we het risico van ver giftiging maar. Zonde he? Nou, nu de koffie. Niet onze sterkste kant, maar we zet- ten het iedere ochtend in de cafetiere. Alle electrische apparaten uit de zestiger ja- ren hebben we weer wegge- daan. In onze koffiepot wordt de koffie regelrecht gefilterd zonder papiertjes of iets en als het nu maar slap genoeg is vind ik het lekker. Van die koffie die je in het vliegtuig krijgt - die eruit ziet als thee - die vind ik lekker. Als enige geloof ik. aar ik heb een vriendin die zet prima koffie, het echte ouderwetse filterwerk van scheutje na scheutje op- gieten. Geen papiertje onder- in, maar gemalen koffie zo in de filter, dan kokend water onderin, zodat de damp de onderste koffie al laat 'pakken'. Ze stampt het flink aan, een beetje cacao of kaneel erop, een beetje zout en dan maar steeds een scheutje kokend water. Dat water uit de pot is er na het 36/AllerHande

Allerhande | 1980 | | pagina 36