w Suknettine i "xjtoefl 2.75* ii\w Je hebt niet geroerd zei mijn omal Wie van ons tweeen het laatste in bed stapt krijgt de volgende ochtend thee op bed. Wij sparen el- kaar, lacht Marjan Berk. Het komt voor dat zij, als ac- trice, 's nachts thuis komt als haar man al slaapt. Dan krijgt zij thee. Maar als haar man, componist/orkestleider Ruud Bos, Marjan al in bed aantreft kan hij erop rekenen dat hij thee op bed krijgt. ij zijn echt grote thee- leuten. Koffie- doen we's ochtends meer voor de geur, maar thee is het grote genot hier. Bij vreugde of ver- driet - thee. Als er echts iets te vieren valt en anderen misschien een fles champagne openmaken zitten wij heel gelukzalig met een kop thee onder ons neus. Niet dat we vies zijn van champagne, maar thee is al zoiets feeste- lijks voor ons. En tegelijk kan het ook de bak troost zijn - al wordt dat vaker van koffie gezegd. Is een van de kinderen dieptreurig uit school komt, vang je de zaak al aar- dig op met 'Wil je een lekker kopje thee?' Ik heb het mee- gekregen van vroeger, van mijn grootmoeder. Mijn moeder is jong gestorven en ik woonde bij mijn grootmoe der. Zij heeft mij alles ge- leerd. Een schepjc thee per persoon en een voor de pot. Ze was daar heel streng in. Water goed aan de kook brengen, pot omspoelen met kokend water, thee erin, vijf minuten laten trekken op het lichtje. En dan roeren! Plus de gulden regel: wie zijn gasten wil bedenken, moet zichzelf het eerste thee en het laatste koffie inschen- ken. Het is ook wel gebeurd dat ik haar thee kwam bren gen, zij even rook en mij dan verwijtend toesprak: 'Je hebt niet geroerd!' Maar ik moet zeggen - perfect resultaat. Zo heb ik het de kinderen ook geleerd, dus ik kan verzekerd zijn van een goed- gezette kop als ik een van hen vraag om thee te zet- ten." Drie van de vijf zijn het huis al uit („Maar ze komen wel geregeld op de thee"). We zijn nu dus gereduceerd tot een keurig gezin van vier personen, maar ook toen de hele handel nog thuis was hebben we altijd een heel precies leven geleid. We eten om zes uur. Hoe ongeregeld het met Ruuds werk en mijn werk ook soms in elkaar zit, om zes uur wordt er gegeten. Maar als ik tegen ons klein- tje van zeven na het eten zeg 'En nu naar bed' - wat krijg ik dan te horen? 'Eerst nog even een kopje thee.' Ja, ik heb het ze zelf bijgebracht... 'Let's have a nice cup of tea' is hier in huis een gevleugeld woord. f In e hebben dat meegeno- menuitEngeland, waar we Beyond the Fringe zagen. Een cabaret, waarin een sce ne voorkwam uit de oorlog met verschrikkelijke bom- bardementen. En iedere keer als weer dat vreselijke lawaai met trillingen en zwaaiende lampekappen voorbij was reageerden de spelers met 'Let's have a nice cup of tea." Totdat de thee opraakte en de reactie werd 'Let's have a nice cup of hot water'. Schit- terend. Wij hebben het als een soort stopwoord: zitten we in een diep gesprek waar we nauwelijks uitkomen dan voel je het aankomen: 'Let's have a nice cup of tea'. Maar Het komt net zo goed te pas als iemand jubelend binnen komt vliegen. Nou is er bij het thee drinken in de loop van de jaren wel iets veranderd. Thee en chocolade horen bij elkaar, is het toch. Nou - ik ben daarmee gestopt omdat het niet gezond is, dus ik ser- veer's middags rozijnen, zoutjes, rauwe wortelen en dat soort spullen bij de thee. Ik zou er vroeger niet aan hebben moeten denken - een wortel bij de thee. Maar ze vinden het heerlijk, dus ik geef het ze graag. Maar ik kan soms met weemoed denken aan het Mariakaakje met een doublet ero'p. Verder geef ik de kinderen een flinke plens melk in de thee, want het zijn niet zulke melk- drinkers, dus via de thee is dat weer mooi meegenomen. In flinke glazen. W ant kijk - ik heb schit- terende theekopjes, ie dere keer als ik in Engeland komkijkik mijnogen uit naar al die heerlijke theeserviezen. Ik heb zes schitterende lange lijzen. van die hoge Chinese koppen met puntige oren en heerlijke kopjes van fijn wit porcelein. Zal ik ze even ha- len? Dat is misschien wel leuk. Sinds een van de jongens met een blad vol van dat spul van de trap is geval- len staan al mijn kostbaar- heden boven. Met kinderen moet je gewoon grof spul ge- bruiken en alles wat echt mooi is, maar even weghou- den. Als ik een oude dame ben kan ik heerlijk thee drinken uit mijn fijne porcelein. Zo. hier zitten we altijd om- heen. Deze tafel. Het is de kleinste maat vergader- tafel, maar ik dacht meteen Dit is het. We hadden vroe ger een beeldig oud tafeltje van Corry Vonk, ook rond, maar dat was zo klein dat we er altijd schrijlings aan moes- ten zitten. Hier kunnen we tenminste breeduit hangen. Grote bak rietsuiker op tafel - daar hou ik me echt aan. Je probeert allerlei dingen goed te doen en er komt soms niets van terecht, maar riet suiker is een van die dingen waar ik echt aan vasthoud. En dat snoep - hoor eens. Onze kinderen weten best wat snoep is. Ik koop het nooit. maar als iemand iets meebrengt ma ken we er me teen een feestje van. Dan gaat ook meteen alles achter elkaar op en daarna is het tanden poetsen geblazen. Niet zuinig bewaren met iedere dag eentje - nee, als het er is gaat het ook op. En dat vinden ze prachtig na- tuurlijk. zoetjes aan slanker 'n Zoetje in de koffie en in de thee. Druppeltjes in dranken en gerechten zoals rabarber, appelmoes, yoghurt e.d. Nu bij elke tafelverpakking zoetjes van f 6.75 een probeerflakon Sukrettine- vloeibaar gratis! Sukrettine Chocolade p Luchtige gevulde mini-reep. Nuss of Rum, inhoud 175 gram 4i m v AIlerHand e/35

Allerhande | 1980 | | pagina 35