Weg naar slager met zo 'n kluif" AH GARANT VOOR (JONG) VLEES Voorrang aan kwaliteit en versheid I Klassiek eakereeept Weense ap Kaas primeur Amaryllis Rool^ Kapriool qr? 7 eqjHckei] Woof kaniet bewoners Alleen maar Misbruik AH-vlees Iets duurder taaie biefstuk? vers bier Uahnanschap is Meesterschap Appelmoes en appelstroop duurder „Hak bruine bonen zijn niet voor niets zo lekker?1 NOVEMBER ALLERHANDE 7 Het wereldje van het rundvlees heeft in Nederland veel weg van een bonte kennis. Er mag veel, er kan nog meer. De slager is volkomen vrij om ieder mals lapje als "biefstuk" te verkopen, om een vermalen allegaartje "gebakt" te noemen, om vlees van vijf a zes jaar oude koeien als "jong" aan te prijzen. Veel slagers doen' het, anderen niet. Tot die ande ren behoort óók en heel na drukkelijk Albert Heijn. Want AH geeft een onvoor waardelijke garantie op kwaliteit en naamgeving van het vlees en weet zich sinds jaren verzekerd van een permanente aanvoer van jong rundvlees. Daar om rekent AH zich met zijn 200 ton rundvlees per week één van de grootste slagers in het land tot de beste. Wat is het geval in die zo ondoorzichtige rundvleessector. In Nederland wordt méér goed koper vlees gegeten dan in de andere EEG-landen; de Neder landse huisvrouw koopt op prijs en kleur, de Franse, Duit se, Belgische koopt op smaak en malsheid omdat zij vlees niet als een soort restpost op het budget ziet. Dat goedkopere vlees is het zg'n. voorvlees (magere en door regen riblappen, borstlappen e.d.), het duurdere het zgn. achter vlees (biefstuk, rosbief). Een. logisch gevolg van onze koopgewoonten is dat Neder land zijn dure achtervlees moet exporteren en het goedkopere voorvlees importeert. Dit echter wil beslist niet zeggen, dat voorvlees minderwaardig is; het is anders en minder luxueus maar is bij de goede slager kwalitatief zee'* goed. Minderwaardig is het wel om misbruik te maken van het ge brek aan kennis van de klant en bijv. een mager stukje vlees na enige slagen daarop als biefstuk te verkopen. Dat ge beurt. En de huisvrouw maar den ken, dat ze een echt biefstukje koopt. En haar man mopperen dat de biefstuk niet je-dat is. En de buitenlanders maar zeg gen „nooit weer", terwijl er wel degelijk echte biefstuk te koop is. Helaas is het willekeurig goochelen met -namen voor vlees toegestaan in tegenstel ling tot b.v. Amerika waar gra deringen zijn vastgesteld. Tijdens de kwaliteitscampag ne voor TV en in tijdschriften heeft AH (die wettelijke nor men zeer zou toejuichen) de eigen stringente eisen en bepa lingen naar voren gebracht. Door te zeggen dat wat er op het pakje staat er ook werke lijk in zit, door te zegden dat van de dertien ons rood vlees aan een rund maar één ons biefstuk is, door te zeggen dat er van restjes vlees echt geen goed gehakt te maken is. Loze kreten? Zeker niet, want AH heeft aan al zijn 125 vleesvariëteiten een onvoor waardelijke garantie verbonden wat betreft kwaliteit, versheid en naamgeving. Dat er in Nederland uitslui tend vlees 'wordt gegeten van overjarige melkkoeien is dan ook een kreet, die naar het rijk der fabelen kan worden verwe zen. Oud vlees is er zeker, van koeien die hier in eerste in stantie om de melkproduktie worden gefokt, omdat daar de meestep verdiensten aan zitten en die pas na ettelijke jaren naar de slachtbank gaan. Maar juist om die reden en om het toenemende gebrek aan rundvlees over de gehele we reld, heeft AH zich zes jaar ge leden al verzekerd van voort durend jong vlees van konstan- te kwaliteit door in samenwer king met Franse boeren rund- vleesmesterijen te entameren. Het grootste gedeelte van het AH-vlees is afkomstig van die „Franse" dieren die ongeveer anderhalf jaar oud worden. AH is warempel niet zo on bescheiden te bfeweren dat hij de enige goéde slager is. Er zijn ér meerdere, gelukkig wel, ook slagers die meevechten Om kwalitatief goed en jong vlees te leveren onder de naam die het vlees toekomt. Ook slagers die de huisvrouw hardnekkig, maar nog altijd vergeefs vertellen dat een lapje met wat vet en wat been sma kelijker is dan een lapje zon der, dat bovendien vaak duur der is omdat het weghalen van vet en been een arbeid is die vanzelfsprekend betaald moet worden. Ook slagers die het schaam rood op de kaken zouden krij gen als ze biefstuk zouden ver kopen die geen echte biefstuk is. Ook slagers die graag zou den zien dat de huisvrouw wat meer gaat letten op kwaliteit en malsheid dan op prijs en kleur. Waarbij ze dan wel moet bedenken dat echte biefstuk duurder is dan die zogenaamde biefstuk. Die goede slagers boksen op tegen de ergerlijke praktijken die de gehele branche een slechte naam geven. Een ge vecht op de rug in zeker op- Onder de pakkende kop „Nederland eet een taaie biefstuk" heeft het dag blad De Telegraaf onlangs een artikel geschreven over het rundvlees dat hier ge geten word. Enige citaten uit dit verhaal: "Wat in Nederland wordt verkocht onder de bena ming biefstuk is veelal rundvlees dat in andere EEG-landen nauwelijks geschikt wordt gevonden voor worst of gehakt". "Nederlanders eten vlees, biefstuk, runderlappen of hoe de slager het ook noemt van overjarige melkkoei en". "De Nederlanders blijven als een soort vuilnisvat van Europa, het goedkope vlees uit de hele EEG opkopen en opeten". Waarmee de gehele Ne derlandse slagersbranche in een kwaad daglicht wordt gesteld. En dat is onjuist. Want al zijn er wanprak- tijken, er zijn óók goede slagers in ons land, die een uitstekend stuk vlees leveren. zicht, omdat anderen maar aan kunnen doen. De enige troost is, dat het voor de huisvrouw toch niet zo'n erge kluif hoeft te zijn om de weg naar de goe de slager te vinden. Breng voor uw goede vrienden wanneer ze kaas liefhebbers zijn, in plaats van een bloemetje eens zo'n gezellig mandje mee waar in een halve Camem bert, een flinke Brie, een klein pakje Kavli Crisp- bread en een doosje Rey- bino-Kirsch, een heerlijke Franse smeerkaas die ge-r parfumeerd is met Kirsch- wasser! Daar het pakje Crisp- bread maar klein is, vult u nog aan met een stokbrood en een groter pak van de Kavli of een pakje wit roggebrood want dat laat zich ook zo uitstekend met de diverse kazen combine- "en. Overigens die Reybino- Kirsch is een volvette kaas die letterlijk op de tong smelt! Advertentie ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. PILSNE* beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. (Advertentie) IER volgen de ingre- 1-i diënten waarvan u een fraaie z.g. „pound cake" (de Engelse huis vrouwen bakken over het algemeen zeer veel en zeer goed), dus wat men een „pond"-cake zou kunnen noemen, kunt bereiden. U hebt nodig: 150 g zelfrij zend bakmeel, 150 g boter, 150 g suiker, 3 middelgrote eieren, de geraspte schil van 1 citroen of het merg van een vanille stokje. Gebruik in dit geval in plaats van kristalsuiker, liever witte basterdsuiker, het gebak is dan gegarandeerd zacht. U begint met de boter tot room te roeren, hoe zachter hoe be ter. Voeg er dan steeds roeren de het eerste hele ei bij, daarna een deel van de suiker, blijf goed roeren dat maakt het be slag alleen maar luchtiger! Voeg daarna het 2de ei erbij, weer suiker en als ook dat helemaal opgenomen is, komt het 3de ei erbij en tot slot de rest van de suiker. Roer er vervolgens de geraspte citroenschil door of de vanille en zeef er beetje voor beetje het zelfrijzend bakmeel bij. Steeds maar goed roeren! Beboter een cakeblik en be kleed het met vetvrij papier, vul het met het beslag en zet het in het midden van uw oven, die u voorverwarmd hebt tot 150° C (stand 2 van de gas- oven), u zet de vorm op richel 2. Bak de cake rustig gaar dat zal ca 1 uur duren. Open in het begin de ovendeur niet, maar volg het gebeuren door de glazen ovendeur. Het leuke bij het bakken is dat u in het begin niets ruikt, pas tegen de tijd dat gebak werke lijk bezig is om "gaar" te wor den, verspreiden zich die ver rukkelijke geuren die aan het huis een zeer feestelijke noot geven. Wanneer de tijd ongeveer verstreken is, de cake prachtig van kleur is, dan controleert u even of hij werkelijk helemaal gaar Is. U prikt er met een breinaald in en wanneer die er helemaal schoon uitkomt, moogt u de cake uit de oven nemen en u lost hem op het gebakrek zodat hij goed kan uitdampen. Eventueel kunt u hem na afkoeling bestuiven met poedersuiker. Nog even dit: breek ieder ei voor het gebruik even in een kopje, zodat u er zeker van bent dat het goed is. Wilt u nu een cake maken met vruchtjes erin dan ver anderen de verhoudingen iets. U gebruikt dan 200 g zelf rij- zend-bakmeel in plaats van 150 g. U roert er bijv. 100 g sul tana rozijnen door die u van tevoren in rum hebt gezet of mogelijk curagao wat triple sec, u snippert er wat sucade en/of stukjes bigarreaux door, of wel wat fijngesneden oranje snippers; de mogelijkheden zijn vele en talloze. Roer gerust het beetje drank waarin u vruchtjes hebt laten trekken door het beslag, het zal nog heerlijker smaken; TAit is een bijzonder lekkere appeltaart die zich heel makkelijk laat klaar maken. U hebt nodig 4 middelgrote eieren, 200 g suiker, 100 g boter, een snippertje zout, tenzjj u ge zouten boter gebruikt, de rasp van een citroen, 8 eetlepels in rum geweekte witte rozijnen, 4 mooie flinke goudreinetten, 2 eetlepels of iets meer suiker, kaneel (minstens 1 theelepel, maar het mag gerust wat meer zijn!), 200 g zelfrijzend bak meel, abrikozenjam. U zet tijden van tevoren de rozijnen in de rum, dekt ze af en laat ze trekken. Vervolgens schilt u de appelen, snijdt ze in dunne schijfjes nadat u de klokhuizen er goed uitgesne den hebt en zet deze appelen met de eetlepels suiker waar u dc ka neel doorgeroerd hebt in een gro te kom. U roert af en toe om. sui ker en kaneel trekken in de appe len. U vet een springvorm in met boter en u bestuift hem met wat bloem. roert de boter tot room. Daarna roert u de eieren met de suiker zeer dik en schuimig. Klop de boter, met de citroenrasp, het eventuele snufje zout en de ro zijnen door de luchtige ei-massa. Wat rum mag er best in mee ge roerd worden dat maakt het be slag alleen maar lekkerder! Daarna zeeft u er het bakmeel bij en u roert het er gaandeweg doorheen. Vervolgens mengt u de helft van de schijven appel door het beslag. Vul er de klaar staan de springvorm mee en leg er de rest van de schijven appel boven op. Schuif de vorm in het midden van de voorverwarmde oven, gas ovenstand 3, zet het bakrek op de tweede richel van onder af. Kijk af en toe door het venster hoe het bakproces verloopt en controleer met de breinaald of het gebak gaar is. Als u denkt dat de appe len te donker worden kunt u de vorm eventueel met een stukje folie afdekken. Als de taart klaar is, zet u hem op de taarttreef, u kunt de rand van de vorm gemakkelijk ver wijderen, daarna bestrijkt u de nog warme appeltaart royaal met abrikozenjam. Bewaar de taart in zo'n practische plastic taart- stolp. Bij deze hoeveelheid heeft de vorm een diameter van 24 cm, dat is de beste. Veel succes Door de tegenvallende ap- peloogst in de E.E.G. 5.4 mil joen ton in plaats van gemid deld 6.5 miljoen ton per jaar zijn de prijzen van appelmoes en appelstroop aanmerkelijk gestegen. Voor de industrie-ap pelen betaalde men in 1971 14 cent per kg, terwijl nu 36 tot 40 cent per kg betaald wordt. Als gevolg van dit alles is de prijs van appelmoes sinds kort met 40 a 45 pet. gestegen. De volgende verkoopprijzen gelden nu Appelmoes groenband 1/1 blik 0.98 roodband 1/1 blik 1.09 Appelmoes goudband 1/ blik 1.49 1/2 blik 0.89 Appelstroop beker 850 gram 1.53 450 gram 0.87 De introduktie van de Beau- jolais Primeur, volgende week In alle AH-filialen, gaat gepaard met extra aandacht voor de kaas, de onvermijde lijke metgezel van de wijn. Bij de buitenlandse kazen zal de kaas-kenner een op merkelijke verschijning aan treffen: een vrij stevige kaas die gekenmerkt wordt door een zwarte streep in het hart van de kaas. Het is een voor Nederland nog vrijwel onbe kend produkt, dat de fraaie naam Morbier (Saint Trivier) Bij nadere kennismaking zal deze kaas een unieke, vrij milde smaak blijken te bezit ten, welke perfect harmonieert met vele wiinen, vooral met de Beaujolais Primeur. Ontdekking Dat de Morbier (Saint Tri- vier) op de Nederlandse markt kon verschijnen, dankt hij aan de wijnko per van Albert Heijn, de heer A. G. ter Schure. Toen deze in de Franse Jura op zoek was naar wijnen die wellicht als alternatieven konden die nen voor de alsmaar duurder wordende Bordeaux en Bour gognes, ontdekte hij op het kaasplateau van het restau rant een kaas die hij nooit eerder gezien had. Later in het jaar kwam de kaas weer ter sprake toen het deze maand te presenteren AH-kaasplateau bekeken werd. Unieke smaak De kenmerkende zwarte streep, die de kaas als het ware overlangs in tweeën ver deelt, is afkomstig van de koolstof uit de ketels waarin de kaas rijpt. Na de rijping wordt de kaas overlangs in tweeën gesneden en worden de buitenkanten naar- binnen gekeerd, zodat zij samen het midden van de kaas vormen. Het zwarte cen trum levert de kaas zijn unie ke smaak, die hem onverge lijkbaar maakt met andere ka zen. Karakter Misschien zou men hem In uiterlijk en smaak kunnen ver gelijken met de Kernhemmer, maar een dergelijke vergelij king gaat, zoals vrijwel elke vergelijking, mank. De smaak van de Morbier Is milder en tegelijkertijd per soonlijker. Een kaas met ka rakter kortom en tevens een harmonieuze gezel voor de Besujolale Primeur. (Advertentie) Ongetwijfeld hebt ook u vaak met bewondering gekeken naar de mooie Amaryllis-bloemen. Wanneer u er over een aantal weken in uw eigen woonkamer van wilt genieten, dan is het nu de tijd om een amaryllis-bol te kopen. De Amaryllis is afkomstig uit Zuid-Amerika. Het is een prach tige bolplant met vlezige wor tels. De bladeren zijn handvor mig. Vóór de bladontwikkeling verschijnt een krachtige bloei- stengei (soms zijn het er twee), die gekroond wordt door vier a zes trompetvormige bloemen. Oorspronkelijk was de Amaryllis een snijbloem, maar de laatste jaren wordt zij meer en meer voor kamercultuur gebruikt. En terecht, want juist in de don kerste tijd van het jaar genieten we extra van de mooie bloemen. Vanaf eind november wordt in de Super-Marts gestart met de verkoop van Amaryllis-bollen te gen de prijs van f3.98. Ze wor den verkocht in de kleuren rood, rose en zalmoranje. Op de verpakking staan duidelijke aan wijzingen hoe de bol behandeld moet worden. Wie zich daaraan houdt en dat is echt niet zo moeilijk weet zich na 4 8 weken verzekerd van een schit terend bloeiende plant De Amaryllis-bol i9 op aan trekkelijke wijze verpakt en zal voor velen een welkom ge schenk zijn In de december maand. Zij zullen er lang plezier van hebben! kruidt het loempia- viilsel met alles wat Nodig voor ipers: loog: ia ugc, blokje gearocgae. bami- groente, duitje, maigarine, zout, "peper, ketjap, en verdere exotische kruiden, sambal. •3 eetlepels bloem, 7* kopje melk, ei. wasdeiatgt en laat de gedromde bami- groente een poosje weken in lauurwaier. Jrutt ondertussen hetuiije lichtbruin in dekoekepan, dekoekepan endiet het beslag emr bak de vannekoek snel "aar en aan beide kan- n bruin. Cdraai de -pannekoek niet om voordal de bovenkant droog is) s mn. roeren. bakken het beslag: bloem, wat zout, meelt en leg de parniekcek een bord, eer Sn heb midden degroenben en vouw di'. deze mengen enkkmb'es werken meteen dège^enïitt de. van halen en op een boven kokend wat sambal apart erbij warm houden Clempitine-êvvdnix: verdeel de gepelde clementine Lzo"n super, ïmndarijn zonder pitterülnpartjes en snijd plakjes van een ^eScntbde appel, leg le om. en om op een Schoteltje en eet deze mix bij de loempia. Beschuit met kaas: buitenlandse of-nederlandseA% deniet op Je gemak °van de kaas,peuzel tr een^ beschuitje Uj doede smaak met '-een glas wün.

Allerhande | 1972 | | pagina 7