Voor de culinaire doe-het-zelver: MET PASKLAAR - DEEG 1001 MOGELIJKHEDEN Bekende Nederlanders zetten boom op over Kerstmis Kerstfeest 1971 1971: Het(glorie)jaar van de A llerHande-kunstnij verhei iiiiiiiiiigiiigiiiiiiDiiiiiiiiiiiniii Meesterwerkje Openingstijden AH-filialen Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Verschijning iedere maand. Verspreiding gratis in verzorgingsgebied AH winkels. Redaktie: Public Relations Adviesbureau G. J. van Hulzen. Advertenties: Albert Milhado Co N.V., Plantage Middenlaan 38 Amsterdam. Correspondentieadres en bezorgklachten AllerHande Postbus 200 Zaandam. Aller Hamde SAH0010Q0189 18e jaargang nr. 1 (188) December 1971 oplage 2.200.000 Moest men totnutoe genoegen nemen de heerlijkheden rondom Kerst mis en jaarwisseling gelaten over zich heen te laten gaan, voortaan is dit niet meer nodig: AllerHande stelt nu ieder in staat tot een creatie ve inbreng in de 1001 verrukkelijkheden-voor-de-tong. Met een uiterst buigzaam "pasklaar" deeg kan men naar hartelust zijn hart ophalen aan het zelf gestalte geven van de lekkernijen: een vorm van "culinaire vrijetijdsbesteding" die erin zal gaan als koek Speciaal voor AllerHande ont wierp Govert Moerbeek, sinds 17 jaar leraar aan de Banket- bakkersschool in Amsterdam, een bijzonder deeg, soepel, welhaast onbreekbaar, voortref felijk smakend en wat een ple zierige bijkomstigheid is: nog goedkoop ook. Een voorbeeld van wat men er alzo mee kan doen vormt deze kerstman, die zijn markante persoonlijkheid te danken heeft aan dit specia- Zes jongens van de Banket- bakkersscnool van Govert Moer beek hebben naar een ont werp van leerling Henk Ker- stens (15 jaar) er op uitbun dige wijze mee gemanipuleerd en op basis van het „wonder- deeg" creëerden zij met behulp van zuurtjes, peperdrups, drop veters, cocos (wit en groen ge kleurd) hagelslag en wat al niet meer, een waar meesterwerkje, eigenlijk te mooi om te ver orberen Wat men met dit deeg kan doen, leest men elders in dit speciale AllerHande-kerstnum- mer, daar paraderen nog enke le snoep- en koekcreaties van Kerstens en zijn medescholie ren. Overigens vindt men er ook de „handleiding" voor de ze scheppende bezigheid die jong en oud gezellig thuis kun nen bedrijven. Dit is ook de opzet van deze feestedide van Woensdag 22 decem ber, donderdag 23 december: alle filia len geopend tot 21 uur. Vrijdag 24 december en vrijdag 31 decem ber: alle filialen ge sloten om 17.00 uur. Maandag 20, dinsdag 21 en donderdag 30 december: afhankelijk van plaatselijke re geling. Welke betekenis heeft Kerstmis anno 1971 in uw leven? Die vraag legden we voor aan vijf bekende Nederlanders, die de laatste maanden in het middelpunt van de belangstelling heb ben gestaan. Zij zetten daarop spontaan een boom op met zichzelf en kwamen na een kort gewetensonderzoek tot boeiende antwoorden. Leo Thuring Tevens vroegen we hen, of ze al plannen hadden gemaakt voor de kerstviering van dit jaar. Plannen hadden ze inder daad, maar de praktijk zal zijn, dat er bitter weinig van terecht komt. Kerstmis betekent voor hen immers al jaren: dubbel werken. Hieronder laten we hun kersverse kerstimpressies volgen. WILLEKE ALBERTI, pas verhuisd van Badhoevedorp naar een riante stulp in Baarn, veelvuldig bejubeld Voor haar Willeke Alberti spelprestaties als Marleen Spaargaren in Jan Mens' „De Kleine Waarheid", heeft voor lopig de kleinkunst geruild voor het toneel. In de vrije produktie „Twee op de wip" staat zij sinds 18 oktober met Jeroen Krabbé avond aan avond op de vader landse planken. „Noem me asjeblieft geen theater-ster", vraagt ze dringend, „ik wil al leen dolgraag toneel spelen en daarom ben ik blij met deze kans". Het feit, dat ze nu full-time- toneelspeelster is, betekent au tomatisch, dat ze de kerstda gen van 1971 grotendeels in het theater zal doorbrengen. „Ik heb het er graag voor over", zegt ze, „ik ben trou wens al jaren niet anders ge wend. Op Kerstmis werken is voor mi) een normale, ver trouwde zaak." Ze heeft zich wel voorgenomen om op de avond van de 24e december met haar ouders en schoonouders in Baarn een ouderwets familie-Kerstfeest te vieren. Het is de enige avond in die week, dat ze geen voor stelling heeft. „Ik kook dan extra lekker. Koken is na zin gen en toneelspelen mijn grote hobby". Op Kerstmis zelf blijven we rustig thuis. Knus met mijn eigen gezin. En vooral geen toestanden, geen party's en dergelijke. Daar heb ik nu echt geen tijd meer voor en geen zin meer in". SETH GAAIKEMA, die de afgelopen maanden zijn Tien Miljoen Geboden grif in de lage landen heeft gesleten en daarover in een nieuwe lang speelplaat aan de samenleving bericht, heeft weinig moeite met Kerstmis. „Het is in de hele cyclus van bijzondere da- fen een feest, dat ik het beste egrijp. Voor Pinksteren en Pasen ben ik blijkbaar nog steeds niet rijp. Kerstmis zit voor mij ook bers tens vol met herinneringen aan vroeger. Dat kleine dorp in het Noorden speelt een belangrijke rol, ook de kerk, waar je ver wachtingsvol heentrok. En thuis stond er een boom met alleen maar kaarsen er in. Anderen hingen er ook ballen aan, maar dat vond mijn va der, de dominee, net even te frivool. Op den duur is hij wel Vervolg op pag. 2 AllerHande; maakt u zich er niet gemakkelijk van af met het kopen van een taaitaaipop of een tulband, maak er zelf thuis iets verrukkelijks van, dat het een lust is voor het oog en iedereen vol bewonde ring laat watertanden Overigens zijn deze „koekjes van eigen snoep" niet de enige verrassing die dit Kerstnummer van AH biedt. Op de binnen- pagina's vindt u nog veel meer wetenswaardigheden en infor matiesdie u in staat stellen heerlijk creatief bezig te zijn om de Kerstdagen extra feeste lijk te maken en ze een eigen karakter te geven. Alleen de lievelingsrecepten en de tips van kook-excellenties als Wina Born, Lily van Pareren en Marianne Stuit vormen al een rijke bron van inspiratie tot eigen creativiteit in de Kerst keuken. Behalve culinaire hoogtepun ten kan men in deze kleurige AllerHande vele andere lees stof van blijvende waarde vin den: een overzicht hoe het nu moet met de begroting van het huishouden, een leidraad hoe kinderen bezig te houden tij dens regenachtige vakantieda gen, een kijkje over de gren zen wat de kerstgebruiken be treft, een gebruiksaanwijzing voor het maken van kersttak jes en een hele pagina Kunst nijverheid, een bewijs dat het initiatief van de redaktie van AllerHande sluimerende talen ten „aan de vergetelheid" te ontrukken overal in den lande weerklank heeft gevonden. En hoeveel meer u nog in deze feestuitgave van AH kunt ont dekken, wel, dat merkt u zelf als u aan het kijken en lezen slaat De wintermaanden zijn misschien de gezelligste van het jaar, alleen de koude weerhoudt ons vaak om al te uitbundig dit jaargetijde te bejubelen. Maar voor de modebewuste vrouw is de winter de periode om er warmpjes bij te kunnen lopen, de modehuizen wedijveren als het ware om met hun creaties winterwarmte, het naar distinctie en geborgenheid verlangende vrouwenhart, tevreden te stellen. En wat kan zij meer verlan gen dan bijvoorbeeld deze mantel in puur wit, van Fred van Wordragen in Den Haag, waarmee zij de eventuele winterkou op meer dan vorstelijke wijze het hoofd kan bieden Het jaar heeft nog maar weinig tijd. Straks neemt een nieuw jaar het roer over met deze keer 366 dagen. Het is goed, dat wij ons bezinnen op de toekomst en duizend-en-één plannen maken, de uitdaging van het leven te accepteren en steeds meer inhoud te geven aan elke dag. Maar niemand belet ons om nu even weemoedig terug te blikkenop de on achterhaalbare dagen en nachten, met af en toe diep verdriet of ongekende vreugde. Het is misschien een rijkdom te kunnen toeven bij herinneringen, die wij als kostbare klei nodiën als onvervreemdbare schatten kunnen bewaren. Het geeft een zekere diepte en warmte aan het heden en een soort zekerheid, dat de dagen, maanden en jaren die nog zullen komen, ons nieuwe verrassingen zullen bieden, onze dromen doen ontwaken tot werkelijkheid en de werkelijkheid kunnen verzachten tot een milde droom (Gebrandschilderd raam voorstellende een „Oudejaarsavondviering", naar een ets van Jan Luyken. Eigendom van de Goudse Glashandel te Gouda.) Niemand zal willen ontkennen, dat de wes terse samenleving met zijn streven naar ge borgenheid en welstand, deze onontbeerlijke kenmerken van de beschaving alleen ver werven kan met een maximum aan arbeid. Dit betékent een heel jaar door onafgebroken in de weer zijn, met zoveel haast, dat er voor de goede dingen des levens weinig tijd over blijft. En mocht men er in slagen de inter- mezzi van stilte wat te kunnen uitdijen en geruime tijd te kunnen vertoeven bij hen die ons lief zijn, toch blijft het denken aan wat er nog verricht moet worden ons als een spookbeeld bij zodat wij niet ongestoord ons kunnen wijden aan het zelf inhoud geven aan ons leven. Daarom vormt de tijd rondom de jaarwisseling, met de tienduizenden lichten in alle winkelstraten en kerstbomen in elk huis, de periode bij uitstek om ons te bezinnen, om eens zonder problematiek uit te rusten van een jaar bezig zijn. Dit Kerstnummer van AllerHande wil niet alleen een fleurige gids zijn voor de feestdagen, het wil ook bijdragen aan het zinvol doorbrengen van de uren in intieme sfeer en als men door de vele ad viezen iets meer is gaan „doen" aan het Kerstfeest en de feestelijke dagen ervoor en erna, dan heeft dit Kerstnummer aan zijn doel beantwoord. Precies een jaar geleden werd op onze redaktie het idee geboren eens na te gaan wat er in ons land in het verborgene aan kunstnijverheid zou bloei en. Eigenlijk kreeg deze gedachte gestalte tijdens een kort verblijf in Ko penhagen, waar (zoals sommigen misschien wel weten) in een enorm ge bouw de beroemde „den Permanente" is onder gebracht: een voortdu rende tentoonstelling van alles wat er op het gebied van kunstnijverheid in Denemarken wordt ge presenteerd. Ook deze opzet, (die thans tot zo iets groots is uitge groeid, dat men zelfs bestel lingen naar alle delen van de wereld uitvoert) is eens heel klein begonnen op initiatief van enkele mensen. Geïnspi reerd door al het fraais dat er in dat grote gebouw te be wonderen valt en dat er al leen een plaatsje mag vinden, als het eerst het kritische oog van een gestrenge jury is ge passeerd, heeft ook onze re daktie de gedachten laten gaan over de manier, waarop wij als AllerHande eens op heel bescheiden wijze zouden Mevrouw E. Rippner-Hankisz uit Hillegom maakt deze tegels haast „aan de lopende band", maar dat doet niets af aan de kwaliteit van haar kunst. kunnen nagaan, wat er in eigen land zoal in stille uur tjes aan grote en kleine kunstwerkjes tot stand wordt gebracht. In januari plaatsten wij de bekende oproep duizen den hebben er op gereageerd. Zovelen, dat wij ons helaas genoodzaakt zagen, na we ken van selecteren, wikken en wegen, slechts een beperkte groep een persoonlijk bezoek te kunnen brengen en afbeel dingen van hun werken een plaats in AllerHande te ge ven. Nu is na 12 maanden echter het moment gekomen om misschien voorlopig een punt achter deze activiteit te zetten, want natuurlijk wachten er nog vele andere onderwerpen om behandeld en in het licht der publikatie te worden gebracht. Toch willen wij echter nu in deze laatste maand van 1971 allen, die ons hebben ge schreven en die ons foto's en beschrijvingen van eigen werken (of die van kennis sen of familieleden) hebben gezonden, van harte dank zeggen voor de spontaniteit, waarmee zij gereageerd heb ben op onze oproep. Vele, vele reacties hebben zowel wij als redaktie als ook degenen, over wie geschre ven is, uit alle delen van het land mogen ontvangen. Wij zijn daar bijzonder blij mee en wij zouden derhalve voor al diegenen, die misschien nu wat teleurgesteld zijn, omdat zij niet aan bod konden ko men, willen troosten met de gedachte, dat alle gegevens op onze redaktie zorgvuldig bewaard blijven. Want misschien komt er in de toekomst toch nog een nieuw (en ander) initiatief als vervolg op deze actie. In welke vorm, dat weten wij nü natuurlijk nog niet en een vaste belofte kunnen wij der halve ook in geen enkel op zicht doen. Maar wij twijfe len er niet aan of u allen zult dit willen begrijpen, omdat ook een krant als AllerHan de zich nu eenmaal steeds opnieuw moet kunnen ver nieuwen. Nogmaals onze oprechte dank voor aller medewer king en u tevens gezegende Kerstdagen en vopral een voorspoedig, gezond Nieuw Jaar toewensend, Redaktie AllerHande.

Allerhande | 1971 | | pagina 1