SCHOLEN RAKEN ACHTER melk of puur Klassikaal lager onderwijs in Nederland: een schoenenzaak met maar één maat sandalen CU albert heijn Belegen Boerenkaas Ch albert heijn °Nuin twee miijuteii eeiikgp vetse kg ff ie Trotse Bulgaarse wijnen voor nederige Balkan-prijzen, exclusief bij Albert Heijn ff per stuk 50 gram 45 Melkchocolade Legers Varkens, brood Alpeiwïooi k HÓLLAND^ Gekookt Scorpio maand Cd albert heijn per stuk 100 gram 90 I35^ain |j per stuk 200 gram 175- 2 ALLERHANDE A OKTOBER 1970 de bloei, (in mei), verpotten; dan het loof afnemen, oude wortels voorzichtig verwij deren, de knol iets minder dan de helft boven de grond en deze grond vast aandruk ken. De plant vraagt dan (trou wens altijd) om zure grond en dat is dan grond uit het bos, gemengd met heide grond (twee delen van het eerste tegen één deel van het tweede, één deel oude koemest en wat houtskool). Bijmengen met turfmolm. En dan zijn we er toch? Nu wordt de pot-met-bol koel en luchtig en vrij don ker weggezet. Ook ingraven onder de struiken is een mogelijkheid. In september- oktober (nu dus) komt zij in de koele kamer bij nog wei nig licht en pas bij het uit lopen van de spruiten krijgt zij wat meer licht en water. zijn én zeer slecht; meestal zijn zij natuurlijk (zoals dat bij' elk mens het geval is) een mengsel van beide. Een feit is dat Scorpio chirurg kan zijn, maar ook beul; dat hij (zij) kan dich ten, maar ook enorm kan liegen. Scorpio is gesloten van aard, innerlijk zeer emotioneel, sensueel en zwaarmoedig. Zelfkennis is de grootste deugd; haat de grootste ondeugd. Slecht verliezer Schorpioen is een slecht verliezer, neigt gemakkelijk tot de misdaad, is opvallend taktloos en kweekt gemak kelijk vijanden. Op hoog ni veau: moedig, offervaardig, koel edelmoedig. Op laag ni veau: dieptepunt van ge- „Het systeem van lesgeven zoals dat tot dusver bij het lager onderwijs wordt gevolgd is op z'n zachtst gezegd achterhaald. He Vis autoritair. Het manoeuvreert het kind in een positie wadrin het zich vaak helemaal niet happy voelt. Je kunt de lagere school van nu vergelijken met een schoenenwinkel die maar één maat sandalen in voorraad heeft. Passen ze niet, dan heb je pech gehad. Nu kun je uit een schoenenwinkel weglopen om het ergens anders te gaan proberen. Op de lagere school valt er niet veel weg te lopen, want waar je ook aanklopt, ze bieden bijna allemaal hetzelfde: één systeem van onderwijzen, waar al die verschil lend geaarde kinderen zich maar bij aan te passen hebben. Geen wonder dat de school van nu in veel gevallen niet vormt, maar misvormt". groepen hanteren we al heel vuist weg kan praten en die- lang met succes op onze eigen zelfde doorsnee-Nederlander school. over het algemeen nog geen tien woorden rechtuit kan Aanpassen doorspreken? Dacht u niet dat het kwam doordat de Amerikaan op school geleerd heeft zich ge makkelijker te uiten." Wilde varkens eten graag de platte knollen van de al- penplant, (de cyclamen europaeum) die hier alleen gekweekt voorkomt. U kunt ze in stralende overvloed kopen. Dat verklaart de naam „varkensbrood" voor onze mooie cyclaam. Overigens: de bewuste knollen bevatten een gifstof die saponine heet; de be wuste eetgrage varkens eten de knollen dan ook pas wanneer ze goed ingedroogd zijn; dan verliezen ze hun gift. Slimme vissers van Sicilië en Calabrië doen ook hun voordeel met dit gift en gebruiken het als bedwel mingsmiddel tijdens de vis vangst. Hecate Hecate, de godin van aar de en onderwereld, kweekte, volgens de Griekse sage, de ze planten in de onderwe reld; men noemde de plant daar „Kuklaminos", waarin u het woord cyclamen al een beetje hoort. In de volksgeneeskunde speelde de saponine vroeger een zekere rol: ter bezwe ring van de boze geesten die onze slaap zo dikwijls (of niet soms?) komen versto ren, zette men vaak potten met cyclamen in de slaapka mer en dat is best nog eens te proberen. Die volksge neeskunde was lang zo gek niet als wij, (in onze moder ne hoogmoed) nogal eens willen doen uitkomen. Albert Heijn ontdekte in Bulgarije twee If voortreffelijke wijnen IjiJ en dat scheelt u guldens per fles!JmmjA, MvmsA De rode Cabernet Q^7 nl' 7,'i t Trots, vurig en vol, met W j j If n\ een geheel eigen karakter, f j Fles 0.75 liter Jm SpïpJlfllr De witte Misket Karlovo L3-W' Blf1 Enigszins geel-groene tafel- vfffj wijn. Zuiver en .droog. Be-' jr hoort tot de betere wijnen. W Fles 0.70 liter JkÉ Aan het woord is de heer G. C. Kool (41), als schoolhoofd verbonden aan de Bloemen - daalse Schoolvereniging. Hij zegt: „Feitelijk verkeer ik bij de BSV iii een bevoorrechte positie. De leden van de school vereniging, de ouders dus, be talen een bijdrage die afhanke lijk is van hun inkomen. De consequentie van deze methode is dat het zitten blij ven afgeschaft kan worden. En wat is er niet plezieriger voor een kind om leerstof die het wel beheerst, niet eindeloos te hoeven herhalen. Een ander voordeel is dat je een kind precies die leerstof kan geven die bij zijn verstan delijke leeftijd past. Vooral in de eerste klasse van de lagere school is dat belangrijk. Want hoe vaak komt het niet voor, dat een kind dat dan wel zes jaar mag zijn, verstandelijk nog een kleuter is, maar toch verplicht is mee te lopen op de voor hem veel te moeilijke la gere school?" 2ndividu€el Onderwijs Herbloei Overigens: herbloei lukt alleen bij grote bollen en dan nog lang niet altijd, maar het is leuk het eens te proberen. Lukt het, dan kan zo'n knol tientallen jaren lang meegaan. Gekochte kasexemplaren moet men de eerste weken met lauw water begieten; gaat het blad dan slap han gen dan helemaal in het bad: tot de potrand in een emmer water en zolang tot de plant niet meer borrelt (drinkt). Alleen tijdens de bloei wekelijks wat mest. En dat is het Alpenviooltje. Ofwel het Varkensbrood. Zo krijg ik de middelen om vrijwel onmiddellijk de laatste verworvenheden op het gebied van de onderwijsvernieuwing in de praktijk te brengen, zon der dat we al te zeer afhanke lijk zijn van de overheid. Zo kent deze school geen klassen met meer dan 28 leerlingen. Ik weet het, het klinkt erg luxe. Maar vergeet niet dat in de meeste van de ons omrin gende landen 25 kinderen per Klas norm is. De situatie zoals die in ons land voorkomt, vaak meer dan 40 leerlingen per klas, wordt alleen nog geëvenaard in landen als Por tugal en Joegoslavië. Op het gebied van de sociale wetgeving mogen we toonaan gevend zijn in Europa, waar het om het onderwijs gaat heb ben we nog heel wat in te ha len! Achter geraakt „De Nederlander blinkt uit in taalarmoe. De school heeft de taak hier verbetering in te brengen. Met het klassikale systeem en de volle klassen is hier nauwelijks gelegenheid voor. Weer een punt dat pleit voor individueler onderwijs. zou zijn. Want uit tegenspraak, goed geleid en zelfs aangemoe digd, komt vanzelf samen spraak. En dat is tenslotte de bedoeling in onze samenle ving." Abonneren op AllerHande %#AN de gelegenheid om zich op AllerHande te abon neren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blok- letters, voorzien van f 2, aan extra postzegels voor ver zend- en administratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in ver band met de postvoorschrif ten, deze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Desgewenst kunt u echter ook het jaarabonnementsgeld a f 2,overmaken op post rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, onder vermelding „abonnement Aller Hande" Als onderwijzer zou je eigen lijk twintig jaar vooruit moeten kunnen kijken. Dan zou je ten minste enigszins weten wat je een kind dat nu op school zit, zou moeten leren, waar hij straks iets aan heeft. Want dat is toch het doel van het onder wijs: een kind dat aanleren waar hij, eenmaal in de maat schappij, iets aan heeft. Wanneer de nieuwe wet op het basisonderwijs in werking zal treden? Plezierig werken „Ook voor de meer begaafde leerlingen is het werken in groepsverband plezierig. Zon der gehinderd te worden door het lagere tempo van de rest van de klas kunnen ze vlot hun taken afronden. Dit is dan ook een beter systeem dan het zo genaamde overslaan van een klas. Het gaat erom dat een kind zich gelukkig voelt. En dat ge luk van het kind staat goed be schouwd centraal in het voor ontwerp van de nieuwe wet op het basisonderwijs dat dit jaar gereed is gekomen. „Dat wordt natuurlijk weer een kwestie van geld. De staatssecretaris wil er in ieder geval haast achter zetten. Vast staat wel, dat de spfeelleerklas er binnen één of twee jaren overal zal zijn. Maar voor de rest. Wanneer de eerste zin volle lessen in Engels op de la gere school gegeven kunnen worden? Het blijft een vraag. meenheid. In het bezit van scherpe, sarcastische humor Scorpio is altijd „soldaat", vechter, ontdekker, ridder, martelaar. De Scorpio- vrouw is meestal opvallend, aantrekkelijk en zelfstandig; soms keurig, soms slordig. Ook hier het melancholieke. Men bedriegt een Scorpio- vrouw niet. De oogopslag is doordringend maar koel; de lichaamsvorm is vrijwel al tijd breedheupig met lange hals en dunne enkels. Scorpio heeft grote aan dacht voor anderen; neigt gemakkelijk tot psychologie; is daar goed in. De geborene onder dit teken bezit grote produktiviteit en heeft zin voor samenwerking. Onweerstaanbaar Resumerend: Scorpio is gesloten, zwaarmoedig, sar castisch, wraakzuchtig, voorzichtig, hard, moedig, ondoorgrondelijk én bezit zelfkennis en kan daarmee de minder-fraaie eigen schappen herkennen en be teugelen. Maarten Luther was een typische Schorpioen; Mada me Curie, Maarschalk Rom mel, Montgomery, Goeb- bels, Von Papen, Rodin, Pi casso, Paganini, Dostojewski, Camus waren (zijn) andere opvallende Scorpio's. Scorpiovrouwen maken mannen gek, geen man kan haar weerstaan. En dat zal dan ook wel gelden voor de volgende namen: Selma La- gerlöf, Vivien Leigh, Kathe- rine Hepburn en Silvana Mangano. Opgepast! Toetsen Maar dan leer je hem bijv. rekenen. Ik ben er van over tuigd dat er over twintig jaar een Japans apparaatje bestaat, waarmee je bliksemsnel de moeilijkste berekeningen kunt maken door simpelweg een paar toetsen in te drukken. Zou het niet veel beter zijn om het kind wat meer "wereld- verkenning" te geven zoals de nieuwe wet het noemt? Zijn creativiteit te ontwikkelen en hem veel meer te laten sporten? Vragen waar een onderwijzer die bewust les geeft, domweg mee zit. Ik heb wel eenS horen bewe ren, dat acht van de tien kin deren, die nu op school zitten, straks een job zullen vervullen die nu nog niet eens bestaat. Het is toch goed om daar eens bij stil te staan. Bij ons staat de cyclaam bekend als een vrolijke, aangename winterbloeier die voorkomt in vele vormen: witte, roze, rode, lila en vio lette tinten en soms met ge- franjerde bloembladen. Dal is dan de rococogroep, zoals de bloemist dat zegt, xlie bonte bladeren heeft met aders en strepen en randen. Er is ook een cristatum- groep die gevuldbloemig is en waarvan de bloembladen meestal licht gedraaid en naar achteren tegen de steel teruggeslagen zijn, zodat het binnenste' van de bloem goéd zichtbaar is. Dan is er nog een rexgroep (ook heel mooi) door het fraai gete kende blad en er zijn zelfs geurende cyclamen ge kweekt. „Brengt oktober vorst en sneeuw, dan hoort men 's winters klaaggeschreeuw", aldus zegt de oude weer spreuk. Maar een andere spreuk (waarin wijzelf lie- De oorzaak dat het lager onderwijs in Nederland zo ach ter geraakt is? „Laten we maar zeggen: Overbevolking, gecombineerd met gebrek aan geld. Het kern probleem van het lager onder wijs in Nederland is dat van de overvolle klassen, waarin het tempo wordt aangegeven door de grote groep van middelmati- gen. De minder begaafde leer lingen raken op deze manier steeds verder achter, terwijl de begaafden verplicht zijn zich grote gedeelten van. de dag te vervelen." Wat dan? „Het beste zou zijn de klas sen te vervangen door kleinere werkgroepen, waarin elke leer ling binnen redelijke grenzen zijn eigen tempo kan bepalen. Het principe van de kleine De scholen zelf komen soms zo moeilijk op gang. Hoe lang weten we al niet dat er betere methoden bestaan om een vreemde taal te leren, en hoe veel lagere scholen werken nog steeds met volkomen verou derde methoden voor het bij brengen van Frans? Betere aansluiting Een van de uitgangspunten van deze nieuwe wet is dat het kind centraal moet staan en niet het onderwijssysteem. Dit houdt in, dat het onderwijs zich zal moeten toespitsen op de individuele ontplooiing van elk kind afzonderlijk, zonder dat het nodig is, dat alle kinde ren hetzelfde leren. De nieuwe wet voorziet ook in een betere aansluiting van de kleuter school op de lagere school. Voor veel kinderen is de plotselinge overgang van de speelfase naar de leerfase een grote overgang. Als oplossing voor dit probleem ziet de wet gever een zogenaamde speel- leerklas. Het woord zegt het al: in dit jaar van de lagere school leert het kind niet alleen, maar speelt het' ook, zij het op een doelgerichte manier. Tijdens deze periode kan het kind bo vendien nauwkeurig geobser veerd worden. PER 500 GRAM Neem ook het vak handenar beid. Jan Ligthart deed het rond 1900 al. Op vele scholen wordt nu enthousiast geknipt en metklei gekneed. Maar is dat altijd zinvolle, creatieve vorming? Kan het dat wel zijn, met zo'n schare van 35 a 40 kinderen? ver geloven) zegt: „Brengt oktober veel vorst en wind, dan zijn januari en februari zo zacht als een kind". In Limburg zegt men dat (nuchterder) zo: „Een koude oktober een zachte nieuw- jaarsmaand". Maar omge keerd is dat allemaal ook weer waar. „Is oktober warm en fijn, dan zal 't een scherpe winter zijn". Denkt u maar eens aan vorig jaar oktober, toen we zo'n prach tige lange herfst genoten: we hebben er, met een ein deloze winter, lelijk voor moeten boeten. Want: „Ok tober met groene blaan, duidt een strenge winter aan". Dus: goed opletten op de aard van het weer in de ze wijnmaand! Goed: de cyclamen die u koopt, moeten licht en voor al gelijkmatig koel staan (het beste is een tempera tuur van plm 10 graden C). Tocht is fataal maar dat is het voor uw Arie April ook. Men geve water langs de potrand (dus vooral niet op de knol!) en. alleen zeer drif tig bloeiende planten dient men te voorzien van water op het schoteltje eronder. (Wat dan na een half uur niet wordt opgenomen, dat doet men weer weg.) Uitgebloeide bloemen, goede vrouwen, moeten mét steel, gele bladeren en slap pe enge bladeren afgedraaid worden. Wie hogeschoolkun- dig te werk gaat, behandelt de aldus ontstane wonden met sigarenas of houtskool („afdekken"). Tegen hel; einde van de bloei minder en minder wa ter gaan geven. De pot mag echter niet uitdrogen (ook dat geldt voor uw Arie April) en de knol moet fris blijven. Zo'n cyclaam kan men na Autoritair (Advertentie) Er is geen tijd en geld voor muzikaal onderricht. Geen tijd en geld voor lichamelijke op voeding. Geen tijd en gëld voor alles wat eigenlijk zo vanzelf sprekend is. Hoe lang zal dal dan duren voordat de vernieu wing in het lagere-schoolonder- vvijs is doorgedrongen? En dan dat autoritaire van de school. Als je je kind als ouder eenmaal bij de schooldeur hebt afgeleverd, heb je er niets meer over te zeggen. Je moet maar afwachten wat juf en meneer van hem maken. Als je geluk hebt, is het een goede leer kracht. Maar wie heeft die ga rantie? /«o«o«\ ïoMl VOLVET v%o 1° o o 02 o o fcVzKM EUÏ VS3 Q$3,oSZ/ Ik ben er voor dat de ouders het recht hebben om invloed uit te oefenen op hetgeen er met hun kind op school ge beurt. Ik weet wel, je kunt met inspraak ook te ver gaan. Maar in dit geval liever te ver dan de situatie waar we momenteel in zitten. Inspraak Gewend We hebben nu een vooront werp van een wet op het basis onderwijs. Let wel, eea voorontwerp, bedoeld om kritisch te worden bekeken door ieder die met on derwijs te maken heeft. Ook door de ouders. Kijk, dat is in spraak! „Op deze wijze", schrijft staatssecretaris Grosheide „zal En mochten de ouders het het wellicht mogelijk worden verkeerd zien dan moet een een wettelijke regeling tot school toch in staat zijn hen stand .te brengen, die niet van van hun ongelijk te overtuigen, boven, wordt opgelegd, maar Nu heeft een onderwijzer altijd gedragen wordt door degenen gelijk, net als in de klas. Hij is die bij het basisonderwijs het de baas. meest betrokken zijn." We weten wat de noden zijn. Natuurlijk is hij de baas. Een Nu hoeft alleen nog maar het jongetje van tien spreekt niet inzicht door te breken dat de tegen'. Toch zou het goed zijn tijd aangebroken is ze snel te als er wat meer tegenspraak lenigen." Komt het kind in het tweede leerjaar van de basisschool dan is het inmiddels gewend aan leren en daarbij weet je als on derwijzer op welke verstande lijk niveau het kind zich be vindt. Zo kan je hem nu ge makkelijk de leerstof geven die past bij zijn vermogens. Is het een snel bloeiend kind, dan begint het direct met wat zwaardere leerstof. Is het kind daarentegen wat later, dan be gint het ook op een wat minder pittig niveau, om dit natuur lijk na enige tijd weer in te lopen. Als u wilt zien of van een aantal eieren één ei rauw of al gekookt is, dan neemt u een plat bord en probeert daarop ieder ei te laten ronddraaien. Het enige ei dat behoorlijk snel rond tolt (omdat zijn inhoud niet tegenwerkt) is het gekookte ei. Dat staat in verband met het natuurkundige begrip „traagheid". Dit rijkskeurmerk staat op de belegen boerenkaas. Het garan deert de echtheid. Bereid uit 100% verse, volle melk, zó van de koe. Zacht en aromatisch van smaak. Kaas van de boerderij, kaas om van te genieten. Het achtste teken van de Dierenriem der astrologen beheerst de periode van 23 oktober tot 21 november. Schorpioen is het sterkste teken uit de zodiac (dieren riem). Geborenen onder dit teken kunnen zeer nobel Nieuwe wet Evenals de Mammoetwet houdt de nieuwe wet voor het basisonderwijs rekening met de zogenaamde laatbloeiers; kinderen die geestelijk iets jonger zijn dan hun kalender- leeftijd aangeeft. Kandidaat-notaris mr. H. A. W. Friederichs heeft onder de titel "Van testament tot erfe nis" (De Tijdstroom 14,90) een boekje geschreven over een on derwerp waardoor ai heel wat familieruzies zijn ontstaan. Conflicten die nooit hadden behoeven voor te komen als men meer en beter van de za ken op de hoogte was geweest. Terecht zegt dan ook de auteur in zijn inleiding: „Menigeen weet uit 'ervaring, dat een sterfgeval de achterblijvenden voor problemen kan plaatsen, die veelal met moeite en soms zelfs in het geheel niet worden opgelost. De nadelige gevolgen daarvan doen zich dan nog in lengte van. jaren gevoelen. De oorzaken van deze problemen zijn eenvoudig: onwetendheid en onbekendheid met een aan tal feitelijkheden". Erg prettig is zeker, dat het boek is geschreven voor een groot publiek. De man of vrouw die er niets van afweet, vindt toch goed leesbaar ge schreven een schat van in formatie. Bovendien bevat het boek tal van praktijkvoorbeel den, die ook de moeilijkste pas sages sterk verhelderen. Het laatste deel van het boek is ge heel gewijd aan het overlijden van de zakenman, de gevolgen daarvan voor de onderneming en familie. Exclusief voor Nederland Alleen bij Albert Heijn Dit zijn dus geen kinderen die het nooit leren, maar nor maal begaafde kinderen die in een wal later stadium school- rijp zijn. Eigenlijk die groep van kinderen die over het alge meen gedoemd was in de eerste klas van de lagere school te blijven zitten. kantta klaar nu niet alleen in beugelflessen maat ook in pijpjes (nog niet in aÜe filialen verkrijgbaar). Waarom met die lekkere AH chocolade letters per se wachten tot Sinterklaas? Die fijne Delicata chocolade letters smaken ook nu al verrukkelijk. Slagvaardig Het is belangrijk dat een school slagvaardig kan zijn, dal. zij zich snel kan aanpassen bij de behoeften van de samenle ving, maar ook dat je je kan richten naar de pedagogische en didaktische inzichten van het moment. En dat zijn dan niet de stokpaardjes van de on derwijzer met verheven idea len, maar wetenschappelijk verworven uitkomsten. Een mens wordt voor een be langrijk deel gevormd in zijn eerste levensjaren. Doe je dat slecht, dan wreekt zich dat op latere leeftijd. Hoe dacht u dat het kwam dat een doorsnee- Amerikaan zo vlot voor de Beugelfles 58 Pijpje 44 Vol hele hazelnoten Doos met 10 kant-en-klare b a filters, gevuld met pittige, W ^/Vr versgemalen koffie. JÊÊÉ (Plastic filterhouder 25 ct) want alle waar is naar zijn geld

Allerhande | 1970 | | pagina 2