gezonder dan ooit! 010 VERSE Ma 858.- ch 26.- ch 95.- ter kennismaking pak 500 gr. M 16 daagse Kerstreis Heerlijk en gezond betzaal Extra vlees je voor een feest-etentje Namen namen PMC PREMIE VOOR OKTOBER: Pierre Janssen zegt er het zijne van ISRAEL 4-delige PAMENSET zonder conserveringsmiddel J? nieuws Nieuwe uitvoering naaimachine plus naaimachine in meubel Gezonder, lekkerder, beter metMazoIa PMC Reizen Roestvrijstalen THERMOSKAN Clubprijs Clubprijs (KTOBER 1967 lZ UURKOOL ALLERHANDE ZUURKOOL UIT GROOTMOEDERS TIJD Zuurkool uit groot moeders tüd: zuivere, langs natuurlijke weg registe zuurkool is deze maand de grote primeur van Albert Heijn. Zuurkool, ditmaal zonder de gebruike lijke conserverings middelen en waarin de rijkdom aan melk zuren, vitamine C en minerale zouten is behouden. Echte zuurkool dus! Dat is het verrassen de nieuws voor de Nederlandse huis vrouw! De man die ons dit vertelt, is de heer Th. Ruijs van de afdeling Inkoop Buitenland van AH en u begrijpt het al: de nieuwe on vervalste zuurkool is niet van eigen bo dem. „Waarom moet dat nou?" horen we u vragen, waarop de heer Ruijs antwoordt: „Wij willen een zuurkool brengen die geheel zonder conserveringsmiddel wordt bereid. Na lange besprekingen met drie fabrikanten is er éen uit de bus gekomen, die de hoog ste kwaliteit levert: zuivere, natuurgegiste zuurkool." Zuurkool werd voor AH een probleem (en niet alleen bij AH!) toen het zelfbedienings systeem zijn intrede had ge daan Gewoon scheppen uit het vat was uitgesloten, en als eerste in Nederland ging AH zuurkool verpakt verkopen in polyaethyleen zakjes. Dit stuit te echter op bezwaren: perso neel om de zakjes te vullen was moeilijk te krijgen en als je bij de kassa kwam en de juffrouw stapelde de bood schappen op dan liep het sap eruit. „Ik ben toen gaan praten met de zuurkoolindustrie," ver volgt de heer Ruijs, „en samen hebben we een zakje ontwik keld dat luchtdicht kon worden afgesloten. Maar om het ver gassingsproces tegen te gaan (anders zou het zakje immers elkaar ploffen), moesten er conserveringsmiddelen aan worden toegevoegd, die achter af bleken de kwaliteit niet ten goede te komen. En dan zet je alles op alles om een oplossing te vinden." Welnu, dat is gelukt. Een I zuurkoolfabriek met een repu- I tatie van honderd jaar levert nu langs natuurlijke weg vol komen uitgegiste zuurkool, vol automatisch en luchtdicht ver pakt in zakjes van vijfhonderd gram. Om de huisvrouw de ogen te openen voor wat ze allemaal met zuurkool kan doen is een gratis receptenbrochure ver krijgbaar, rijk geïllustreerd in vier kleuren en daaruit blijkt dat je met zuurkool alle kan ten uit kunt. Zuurkool, met fantasieis de titel. Al in de oudheid werd door de Grieken en Romeinen in de herfstmaanden de witte kool ge schaafd en in formidabele houten vaten in gemaakt. Samen mei gepekeld vlees, gezouten vis en gedroogd fruit, behoorde de zuurkool tot een der voornaamste proviand- bestanddelen voor uitvarende schepen die in vroegere eeuwen de wereldzeeën bevoeren. Het staat vast dat zowel Columbus als James Cook vele vaten zuurkool aan boord hadden tijdens hun ontdekkingsreizen. Ook nu nog speelt bij het ravitaillerings- programma van ons leger en al zijn onder delen de zo gezonde zuurkool een zeer be langrijke rol, bovendien geeft die zuurkool ook voor diabetici een welkome afwisseling in het toch al wat eentonige beperkte diëet dat gevolgd moet worden. Waarom is zuurkool zo'n best voedsel? Zuurkool bevat veel vitamine C, is rijk aan melkzuur, calcium, fosfor, ijzer en minerale zouten. Bovendien is zuurkool arm aan eiwit ten en vetten, dus arm aan calorieën, hetgeen voor de „lijners" van het grootste belang is!! Rauwe zuurkool heeft een zeer licht laxe rende werking, hetgeen belangrijk voor de gezondheid is. Daarenboven is zuurkool licht verteerbaar en ook dat is een groot pluspunt. Eeuwen geleden kenden reeds de Chinezen en Indiërs de heilzame eigenschappen van zuurkool die ze dan ook als remedie voor schreven bij tal van kwalen en ongemakken, de Indiërs bereidden hun beröemde „koolzalf" uit zuurkool-ingrediënten. Zuurkool op het menu verveelt nooit, want u kunt er van alles en nog wat mee doen. Laat het idee van zuurkool alleen maar als stamppot en als winter- eten" eens helemaal varen en besef dat zuurkool het hele jaar door bijzonder goed smaakt. Zuurkool koken op andere manieren Heel gezond: de eer der genoemde vetten vervangen door een evengrote hoeveel heid zonnebloemolie. Heel lekker: in plaats van water een goed glas droge witte wijn. Anders lekker: zuurkool en jeneverbessen passen uitstekend bij elkaar, kook. in een netel doekje een stuk of tien van die bessen rflee en giet er een klein glaasje van het goed vaderlandse drankje „oude jenever" bij. Verdere passende kruiden: een laurierblad, een kruidnageltje of wat, een snuifje kummel, een teentje knoflook. Zuurkool is goed te combineren met: sour cream, zeer fijn gesne- Grondrecept voor de bereiding van zuurkool Was dc zuurkool vooral niet, dat is absoluut niet nodig. Inte gendeel, u zoudt zeer waardevol le bestanddelen wegspoelen! Voor een kilo zuurkool rekent u een kooktijd van 45 minuten. Als u echter voor een zeer gare, wat glazige zuurkool voelt, dan laat u ze natuurlijk langer ko- f ken (maar dan gaat "L i er toch wel iets van J. v het héél gezonde ver- f loren!). Pluk de zuurkool met een vork wat uit elkaar en houd een flin ke handvol rauwe zuurkool ach ter. Deze zuurkool wordt even voor het serveren zéér klein ge sneden en rauw door de andere zuurkool geroerd, daardoor wordt de smaak extra fris en u krijgt nog wat meer vitamientjes bin nen! Reken op 75 gram vet (boter, margarine of reuzel) en laat daar een middelgrote fijn ge snipperde ui glazig in worden, daar spreidt u dan de zuurkool op uit en er gaat ook nog een, in parten verdeelde appel in de pan Daar vindt u later alleen de aparte smaak van terug. Indien nodig voegt u wat bouillon of water toe Als u de zuurkool té zuur vindt kunt u er een snipper tje suiker doorroeren of een rau we geraspte aardappel. Welke vlees- of worstsoorten passen bij zuurkool Behalve de hier veelal gebruikte spek en rookworst, smaakt zuurkool zo voortref felijk met dikke plak ken Casselerrib (even in de boter aan bei de kanten goudbruin laten wor den!), met ham, dik of dun ge sneden, met knakworstjes, met varkenshaasjes of varkenscarbo- den groene of rode paprika, rode paprikapoeder, tomatenpuree. Vruchtenvarianten: stukjes ana nas uit blik, verse gepelde drui ven. Wijnzuurkool GR AT1S (zolang de voorraad strekt) bij 500 gram zuurkool 'Zuurkoolmet fantasie', liet in prachtige kleuren uit gevoerde receptenboekje. Lekker en gezond eten. Nu 18 x anders met zuurkool. cd albert heijn naden of een knapperig gebakken uitgebeend ribstuk. Andere combinaties: met een Hongaarse paprikakip, met pa trijzen en fazanten, met eend en haas, speenvarken en wildzwijn. U ziet de mogelijkheden zijn legio en er zijn er nog meer, want probeer eens zuurkoolsoep en de verschillende vormen van zuurkoolsla. En vergeet die afgezaagde stamppot maar eens. u zult zien hoe gezellig zuurkool zich laat verwerken! Een zuurkoolsoepje voor de late noen Als een uitstekende afsluiting van een feest maakt u van te voren deze soep klaar. Neem anderhalf pond zuurkool, druk dit goed uit en vang het vocht op. Voeg er zoveel bouillon bij (of water) dat u in totaal 2 liter vocht krijgt. Smelt 50 gram vet of boter en roer er 50 gram meel door, laat het meel licht bruin kleuren. Roer er vervolgens een halve theelepel papri kapoeder door en een kleine zeer fijn gesneden ui. Voeg er daarna onder voortdurend roeren het vocht bij. laat al roerende even doorkoken en doe er daarna "de klein gesneden zuurkool door. Op een zacht vuurtje 20 minuten laten sudderen. Zout naar smaak bijvoegen plus vers gemalen pe per en desverlangd een snuifje kummel. Maak borrelworst) es warm, van die kleintjes en doe ze vijf minuten voor het opdoen in de soep. N.B. Laat niets u letten deze soep op een koude dag als extra lunchgerecht op te dienen, de in wendige mens zal er door wor den gesterkt! Vier verschillende zuurkoolslaatjes bij elkaar Zuurkoolsla met appel en radijs: 125 gram zuurkool fijn r snijden, 1 grote ap- pel raspen en be- druipen met citroen- v sap. 1 bos radijs schoonmaken en in plakjes snijden (1 mooi exemplaar tot een roosje snij den). De zuurkool, appel en radijs vermengen met 3 a 4 eetlepels yoghurt. Op een bed van slabladen leggenversie ren met partjes appel en het roosje van radijs. Zuurkool-paprika-salade: 125 gram fijn gesneden zuurkool ver mengen met drie eetlepels olie en rijkelijk veel vers geknipte bieslook. Twee kleine groene pa prika's ontdoen van zaden en zaadlijsten en in acht ringen snij den. De rest van de paprika's klein snijden en door de zuur kool roeren die vervolgens gegar neerd wordt met de paprikarin- gen en reepjes tomaat. Verruk kelijk! Zuurkoolsla met ananas en ker sen uit blik: 125 gram zuurkool klein snijden en vermengen met twee schijven in reepjes gesneden ananas uit blik. Er wat ananas sap. peper en zout naar smaak doorroeren. Garneren met wat ananasstukjes en een stuk of tien uitgelekte kersen. Zuurkool-tomaten-sla met lachs- schinken: op een bedje van knap perige slabladen deponeert u sla gemaakt van 125 gram klein ge sneden zuurkool, 2 eetlepels olie, een geraspt uitje en twee tomaten in kleine blokjes gesneden, na dat u de harde kern verwijderd hebt. Zorg voor zout en vers ge malen peper naar smaak. U hebt 100 gram lachsschinken nodig, daarvan houdt u vier plakjes -apart en dc rest snijdt u klein en vermengt ze met de salade. Leg de vier plakjes lachsschinken opgerold op de salade, garneer verder met wat dotjes mayonaise en stukjes tomaat. Een uitgelezen voorgerecht' Neem vier mooie kalL«chnitzrl« Voorzie iedere schnitzel van een beetje zout en vers gemalen peper naar smaak. Haal ze daarna door de bloem, doe dat een paar maal. Bak de schnitzels in een mengsel van half olijfolie, half boter tot ze mooi bruin zijn en laat ze gaar wor den. Keer ze regelmatig en zet de gasvlam niet te hoog. Leg ze daarna in een vuurvaste schotel en houd ze even warin, terwyl u de saus blust met een goed glas Rosé-wijn Door het ge bruik van de bloem zal de saus licht gebonden zijn. Controleer nog even het zout- en pcpcrgehalte. Zet de schotel in een licht verwarmde oven, nadat u de saus over de schnitzels licht gegoten. L>nn klopt u een tiende liter room bijna stijf (zonder enige toe voeging en u bekroont iedere schnitzel met een lepel van die room. In de oven terugzetten en een minuut of 5 later opdienen. Met vers gekm L kunt zicli sntaaki kte lardappelen en verrukkelijke asperges uit blik, voorstellen hoe goed die saus met de Rosé Alexander is de „weerbare man"; liet is een naam die uit liet Grieks stamt. Anna of Hun- na hetgeen „genade", maar ook „lieflijkheid" beduidt, is van Hebreeuwse komaf. En dat zijn dan ook Annie, Anlje, Annele, Anita en Anuschka. En Andries? Die komt uit liet Grieks. Zijn naam betekent „de nianhafte"; en dat geldt ook voor Andreas en Andres en natuurlijk André. Oudgermaans van oorsprong is Albert of Adalbert; hij is de man „van nobele afkomst" of „de door landbezit verhevene". Én Arnold? Hij is de „heersen de" ofwel de „als een adelaar heersende"; de naam stamt uit liet oudgermaans. En liet lieve meisje Barbara; waar komt zij toch vandaan? Zij komt uit het Grieks en haar naam betekende „de vreemdelinge", de „niet- Griekse" en ook wel de „bar baarse", zoals men eens, in Griekenland en Rome, vreem delingen aanduidde. Sterk als een lieer is Bernliard, de man met herekracht (oudgermaans). En Daniël? Betekent: mijn Heer is God. Hebreeuwse bij- belnaani. Dolores is van Spaan se komafhaar naam is ont leend aan die van tie „Moeder der Smarten. Maria" lüolore- smarten). Iets dergelyks is het geval met de Spaanse Carmen; haar naam is terug te voeren tot de feestdag „Maria van de Berg Carmel" in Palestina. (16 juli). Voor de maand oktober zijn er eigenlijk twee premies: namelijk een nieuwe uitvoering van de naaimachine met koffprkap, waarvan de clubprijs is vastgesteld op 202,-, waarvan 52,- in PMC-cheques. De kap is vervaardigd van slagvast polystyrol, dat is afgewerkt met een zilver kleurige band, zwarte handgreep en dubbel scharnierende knipsloten. De vergelijkbare winkelwaarde bedraagt 345,-. Daarnaast is deze naaimachine verkrijgbaar in een met teak afgewerkt meubel. Het meubel is voorzien van twee laden, waarbij in één een bak van kunststof is aangebracht voor het opbergen van naaimaterialen en machine-toebeho ren. De poten zijn aan de binnenzijde aangebracht, het geen de stabiliteit ten goede komt. De afmetingen zijn: blad 41 x 90 cm, hoogte ca 75 cm, lademaat 32 x 37 x 10 cm, kniehoogte 53 cm. De clubprijs bedraagt 292,-, waarvan 52,- in PMC-cheques. Is de naaimachine opgeborgen, dan blijft er een handig schrijfbureautje over. (Advertentie) zuivere maiskiem-olie. Deze goudgele, pure olie is rijk aan meervoudig onverzadigde vetzuren (linolzuur), dus goed voor een gezonde bloedsomloop. Bak, braad en kokkerel met Mazola: gezond ènveel lekkerder Een DURYEA produkt TUIU ^*'°W>G-Owvn>zADi'döt 7nzu»i-.. Vervolg van pagina 1 „Met een radio kun je toch leuke dingen doen? Wat je kunt kopen komt tegemoet aan een old-finish opvatting, waar ik heel akelig van word. Een x-adio zou best een fijne, technische vorm kunnen heb ben. Maar ze worden zo ge maakt, dat een grote groep ze niet meer representatief vindt. Ze zouden fijne knop pen moeten hebben. En de tv? Dat akelige glazen oog? Waar om zetten zoveel mensen dat ding in een kastje? Doe ik ook. Gewoon, omdat het een lelijk ding is met wat kunsthout." Geen dropg brood De heer Pierre Janssen wil helemaal niet naar verre din gen grijpen, waar de gewone consument niets mee te maken heeft. Integendeel. Ineens zegt hij: „Neem de schakelborden. Die kunnen gewoon heel goed zijn, kwes tie van knoppen leuk verdelen en de schakelaar een boeiende vorm geven. Op de Beren plaat waar de nieuwe water voorzieningen voor Rotterdam liggen daar heeft de archi tect zich gewoon met de schakelborden bemoeid." „Misschien zijn dit alle maal onbelangrijke opmerkin gen en doe ik tekort aan veel mensen en geef anderen te veel eer, maar ik weet dat de industriële ontwerpers het heel moeilijk hebben in Neder land", aldus de heer Janssen. I ,,Van vakmensen heb ik ge hoord dat bijzonder goed op- geleide ontwerpers soms geen droog brood kunnen verdie- i nen. Er zijn teveel firma's die het nog niet zien, terwijl we nu toch het vorm-denken heb ben om de goede mensen op want er is wèl een markt voor gi-afische ontwerpen." Vie int- gezicht Opnieuw een voorbeeld .„Ik kan er zo een geven: de Pam", zegt de heer Janssen. Alles nieuwvan het briefpapier tot en met de uniformen en de tankauto's heeft men door een groep ontwerpers in Amster dam laten uitvoeren. In één greep liet men het hele gezicht van de maatschappij veran deren". „En de Britse Spoorwegen idem dito. Alles veranderd, tot en met alles wat te lezen is op de stations, op de trei nen, in de treinen, een heel handboek vol en we kunnen toch niet zeggen dat die Britse Spoorwegen een liefdadige in stelling zijn." De telefoon gaat en nu blijkt dat de heer Janssen twee din gen tegelijk kan: een ingewik keld gesprek voeren en tege lijk verder gaan met de aan tekeningen waar hij mee bezig was voor ik binnenkwam. En na het telefoontje pakt hij de draad weer op. „We worden in ons leven door een krankzinnig aantal dingen omringd en een bij zonder groot aantal daarvan is lelijk. Ik geloof dat het woord alweer ouderwets is, maar het heette status". Maar een feit is, dat statusgevoelens niet statisch zijn, maar ver anderen. Zes jaar lang keek ik vanuit mijn kantoor in een meubelzaak en in die zes jaar veranderde men daar van de gotische stijl naar een soort aangelengd modernisme. Men wilde toch iets semi-moderns." Mooie massadinyen Vormgeving. „Sinds de ne gentiende eeuw al speelt de zaak waar we over praten. Nieuwe Catalogus Bij het doorlezen van de na jaarscatalogus van de PMC. die binnenkort uitkomt, zal men ontdekken dat verschillende ar tikelen wijziging hebben onder gaan! IVan de mimiset hebben de drie bijzettafeltjes nu om keerbare bladen, die aan beide zijden zijn voorzien van een kunststof afdekking, die be stand is tegen water, zuur en brandende sigaretten. Aan een kant zijn zij wit, aan de andere teakhout finish. De bladmaten zijn 39 x 28 cm, 44 x 28 cm en 49x28 cm. De tafelhoogtes zijn 30, 35 en 40 cm. 2 De ventilatorkachel heeft een geheel nieuw model gekre gen. Huis en standaard zijn in kunststof uitgevoex-d cn het doorzichtige plastic onderstuk is vervaardigd van slagvast polystyrol. De kachel kan op zes standen worden afgesteld en slaat automatisch af of aan wanneer de gekozen tempera tuur te veel stijgt of daalt, Een extra veiligheidsschake laar sluit de stroom af wanneer de kachel te veel naar beneden is gericht. Het apparaat (220 volt) heeft een grote warmte- circulatie en is ideaal voor bij verwarming in kamer, keuken of studeerkamer. Men krijgt een jaar garantie. De clubprijs is ƒ52,- (te voldoen in PMC-che ques). de vergelijkbare winkel waarde ƒ89,- 3 De nieuwe PMC-thermoskan wordt in roestvrijstaal ver vaardigd, met een zwart kunst stof onderstuk, handgreep en dop. Bij elke thermoskan wordt een apart opzetstuk geleverd, waardoor met een koffiefilter rechtstreeks koffie in de kan gefilterd kan worden. Clubprijs ƒ26,- in PMC-cheques. een fraai mat-zwart boven dek gekregen, dat aan blote voeten niet onaangenaam aan doet Hoewel deze premie en de thermoskan voor het eerst worden afgebeeld in de na jaarscatalogus. ontvangen leden die thans de bestelling doen, het nieuwe model reeds. P De draagbare schrijfmachi- O ne Olivetti Lettera de Luxe is voorzien van een kunst - lederen tas in zilvergrijs met zwarte bies. Dc afmetingen van de machine zijn 88 x 326 x 328 mm en het gewicht bedraagt 4.2 kg. De machine is op vele punten uitgevoerd als een kan toormachine (o.a tabulator). Het is een apparaat dat aan hoge eisen voldoet, maar des ondanks voor de clubprijs van ƒ198,- wordt aangeboden (ver gelijkbare winkelwaarde 335,-) ƒ52.- moet worden voldaan in PMC-cheques. Men krijgt een jaar garantie. Een unieke gelegenheid om er helemaal "uit" te zijn van 20 december tAn. 4 januari. Fascinerende reis per KLM DC8, verblijf in prima hotel te Nathanya. Half pension. Boek nu voor sfeervolle da gen in een land, waar de ge schiedenis voor u herleeft! Club prijs waarv.f26,-in PMC-cheques RONDREIS langs Jerusa lem, Galilea, Bethlehem, Hebron, Jericho, enz. werd op veler.verzoek in gelast. Tour van 21 tot 28 december. Daarna stand plaats Nathanya of Tel Aviv.Totale Clubprijs dan, naar gelang keuze stand plaats en hotel, f 1.198.- off 1.283.-. albert heijn Nieuw model. Inox 18/8, roestvrijstaal met zwart i? kunststof onderstuk en handgreep. Royale gemak- kelijke schenktuit, waarop jf bijgeleverd opzetstuk kan worden geplaatst (geschikt I voor vele soorten filters), om I direct in de kan koffie te zet- y i ten. Sterk isolerend staal- glas binnenfles. Hete dran- ken blijven circa12uurwarm U |j en koude circa 24 uur heer- f\ lijk koel. Vw f 39.- Bestelnummer F-199 In PMC-cheques albert heijn te leiden. En het is heel gek, i Men heeft industriële vorm geving als een sociaal ideaal besproken. Het is een oud probleem, meer dan een halve eeuw aJ. Als je een bibliotheek zou samenstellen over indus triële vormgeving, dan heb je een zaal vol. En nu praten we er weer over. Eigenlijk een beetje angstig." Tijdens zijn vakantie in Frankrijk heeft Pierre Janssen heel uitvoerig naar een ge combineerde maai-oogstmachi- ne staan kijken. „Over zo'n ding is gedacht", zegt hij. „Dat kun je zien. Maar we worden overspoeld met rommel. Bad- geisers, baden, kranen, ge wone pannen, het zijn vaak foeilelijke dingen. We moeten geen stomme maar mooie massadingen maken. Maar we praten daar al veel teveel ja ren over en dat maakt me wat benauwd." En aan het eind: „Met ande re woorden, ik ben niet zo op timistisch", aldus de heer Jans sen. „Gelukkig hebben we in Eindhoven de Academie voor industriële vormgeving. Ge lukkig ja. Daar wordt zeer goed werk gedaan en wéér gelukkig in samenwerking met de industrieën. Maar wanneer ik hoor, dat de men sen van die Academie het na hun opleiding niet gemakke lijk hebben om aan de slag te komen, dan denk ik wel eens: Oi, hoe moet dat nu?" Roestvrijstaal (Inox 18/8, wordt levenslang gegaran deerd) met speciale roodko peren tussenbodem voor extra goede warmtegelei- ding. Geschikt voor alle warmtebronnen.Koudgreep- oren, goed stapelbare dek sels. Standaardset bestaat uit 1 liter steelpan en een 2, 3 en 4 liter pan. Vw «f 130.* BestelnF-297 waarv.f 52,-in PMC-cheques NB: Een 4-liter pan kan los worden bijbesteld. Bestel nummer F-295. Clubprijs f35,- in PMC-cheques of contant. albert heijn

Allerhande | 1967 | | pagina 9