Het Ware Wilde Westen Zoals boeken en films vertellen, zo was het beslist niet I Scotch-Brite Waar kwamen de schurken vandaan? Oorzaak: malaise tijdelijke aanbieding NUCHTER BEKEKEN Zoute Pinda's y •Jk W' 95c. Scotch-Brite tovert de vaat en aangekoekte pannen moeiteloos schoon Brite Brite Brite Brite Brite het geheimzinnige groene lapje met wonderbaarlijke reinigingskracht! Scütch-Brite aller-handigheidjes aller-handigheidjes aller-handigheidjes aller-handigheidjes 't Is alles goud wat er blinkt >RT 1967 ALLERHANDE A ■cue Sauce. Crown's. Uit een tie verscheidenheid van kruiden specerijen bereid. Ook geschikt spaghetti, macaroni, kaas, rijst als tomatenketchup bij ham pers en hot dogs extra grote flacon1.98 Sauce. Brand. Ideale saus om lSmaak van rode vleessoorten te ftntueren flacon 1.25 jj] Saucc. Hein:. Geeft de jstfng touch aan vlees, vis, ffcoepen enz. flacon 1.25 Kfctail Sauce. De vos hemmens, fcl yehisky, speciaal voor het be- .ftn van crab- of kreeftcocktails potje 1.25 jgdi' Saucc. Cirio. Bestanddelen: pten, olijfolie, selderij, peter- Jf, ui. Bijzonder geschikt als Utisaus en voor de pizza flacon 95 jgsco Sauce. Pikant. Voor soe- K clt vleesgerechten die krach- t smaak vereisen flacon 2.50 jli-Saucc. Amoy. Rode, zeer pi- saus voor exotische gerech- flacon 1.60 „ce Cumberland. Escoffier. aeke saus, bereid uit sinaasappe- i, citroenen en port. Uitstekende vbinatie met alle soorten wild- tyels flacon 3.00 ge Derby. Escoffier. Appetijte- •l vruchtensaus. Bij vis- en vlees- ye!s flacon 1.50 Diabic. Escoffier. Een van lfijnste sausrecepten van de be- jgde chef-kok Escoffier; pikan- smakelijke saus met een apart ma; specialiteit voor de fijn- Itttf bij gebakken vlees of vis flacon 2.00 fccestershire .Sauce. Lea pins. flacon 1.25 orcestershire Sauce. fcz. flacon 49 J,Saus. Duyvis. flacon 1.35 as. Knorr. sachet 65 isaus. Knorr. sachet 85 jtte-Saus. Knorr. sachet 45 jren met ansjovis blikje 1.19 iekse, Groene Olijven 'jam'pot 1.95 och Capres. Nonpareilles. ■sal Mail. Bloemknoppen van de rstruikingemaakt in azijn; in ides en voor garnering van vis- yleesschotels en eiergerecliten flacon 84 icktail Cherries. Röyal Mail. Als 1 toratie van gebak en cocktails; tkvoor chipolatapudding en fruit- ilade flacon 2.10 Biken-Madeira flesje 1.00 BARRE OPTREKJES EN KETEN MAAR GEEN ROMANTIEK. Inadese Lobster. Princes. J14 blik 4.55 Irimps. Pride of New Orleans. blikje 2.95 ;j iiétl d'Anchois. La Rose. Met hertjes blikje 60 inadese Volrode Zalm. (over Leaf J/2 blik 2.80 olrodc Alaska Zalm. DelMonte. heel blik 4.80 aringfilets in .fijne sauzen. Keuze mosterd-, paprika- of tomaten- j blik 79 I; laccdoine de Légumes. Lë Soleil. jne gemengde, gesneden .groen- n. Flageolets, haricots verts, dop- j twee soorten wortelen i J/2 blik 65 raëlische Golden Sweet Corn. 't§a Champion. Heerlijk-zachte, da-zoele maïskorrels, (opdienen [i groente /net Bechamelsaus 3/4 blik 1.25 de Celeris. Le Soleil. Mooie Franse selderij. Hl-blik 1.98 ikte gesneden Tonijn in olie, j Diamonds blik 185 gr. 1.59 Champignons,Coenen. I /4 blik 1.29 -• ipignons. La Maison heel of •den) 1/8 blik 90 Verkrijgbaar in de meeste AH-winkels. ANNEER WIJ KIJKEN, in de bioscoop of op het televisie scherm, naar de avonturen van nobele en schurkachtige Wild- West-helden, dan kijken wij naar een van de produkten van een eindeloze amusementsmachine die begon te werken toen de eerste films ontstonden. Het is namelijk zo: de z.g. „Western" ofwel Wild-West-film is zo oud als de filmindustrie. Het begon, in 1903, met de beroemde film „The Great Train Robbery" (De grote treinroof) en het werd meteen de geboorte van een nieuwe mythologie, die van de cowboy. De mensheid heeft verscheidene „helden" gekend: de ridders van de middeleeuwen waren de bekendste (nog steeds immers vie ren Robin Hood en Ivanhoe en Sir Galahad triomfen over het kwaad en nog steeds lezen, overal ter wereld, volwassenen en kinderen hun avonturen. Na die ridders zijn de cowboys gekomen. Als de ridders al niet precies zo heldhaftig waren als zij later leken ze waren meestal nogal dom en wreed), de cowboys komen, als men op de werke lijkheid afgaat, helemaal niet in aanmerking voor de grote eer onsterfelijke roem te hebben verworven. Want „de cowboy" was ofwel een domme analfabeet die geen enkel beroep kende en al leen een paard wist te berijden of een domme analfabeet die bo vendien moordenaar was. Ook de „nobele balling van het Oosten" (dus het „oude" Amerika aan de eerstbewoonde oostkust van het Continent, New England etc.) komt voor: hij tracht het allemaal mooi te houden en verstandig, maar hij sneeft daarbij meestal. In ieder geval wordt zijn hart gebroken. Maar van enig geweld wil deze heer niets weten; het z.g. „Oos ten" is in de Western altijd een nogal dof oord, bevolkt door zoe- terds en verwijfde slappelingen. En wat wórdt er gedronken! Al tijd met de fles eb naast. En hup! altijd gaat het vuurwater in één teug naar binnen. Rustig eens wat nippen gebeurt niet in een Western. En vindt men het lekker? Welnee: men drinkt alleen om de moed te vinden voor allerlei gewelddadigs. En ziet vaak be talen? Hoogstens één keer bij het eerste glas. En daarna? De werke lijkheid was wél anders! Héél an ders! WIE EENS NUCHTER een wild west-stadje in een film bekijkt, die zal altijd eenzelfde beeld zien: het stadje ligt altijd in een barre, kale vlakte. De huizen zijn akelige optrekjes met planken trottoirs en galerijtjes erdoor. De straat is al tijd stoffig. Nooit n&odderig, zoals normaler w,as en waartegen dan ook die loopplanken" waren gelegd. Opvallend zijn: de bank, de saloon (met het klapdeurtje) en het hotel. Vaak spelen ook de gevangenis van de sheriff en de marshall een rol. Maar om de saloon gaat het al tijd! Zonder saloon is er nog nim mer een wildwest-film gemaakt. En de bank blijkt altijd en dat vraagt gewoon om narigheid een zwak. wankel gebouwtje dat vrij wel bij de eerste stoot openbarst. Dat geldt ook voor het kantoor van de sheriff: het enige dat de man behoedt voor het geweld van kwaad volkje, lynchers en wetsovertreders die een kornuitje willen bevrijden, is a,en deurtje met kleine, vierkan te ruitjes erin (die dan ook steeds grif ingeslagen worden met de kolf van het pistool) en een klein trek- gordijntje dat hij neerhaalt als het er erg om gaat spannen. Geen bedrijvigheid En dan dit: huiselijkheid ziet men nimmer. De weinige vrouwen lo pen geheel doelloos door het beeld en zij werken nooit. Er wordt trou wens nergens ooit gewerkt. Dat is een heel opvallende trek van de Western: er wordt niéts gedaan. Geld verdiend wordt er niet. En nog iets: zelden ziet men er kinde ren. En nooit honden. En altijd wel bevindt zich, tussen de rabauwen in de kroeg, een def- tigachtig man die uit „het Oosten" afkomstig is en een „bestudeerd man" is die, om een of andere re den, weg moest van thuis: hij drinkt als een spons, hij gokt dat het een aard heeft en ook de luttele vrouwen die de stad biedt zijn niet veilig voor hem. Hij draagt sjieke pandjesjassen en op merkelijke tochtlatten. nu zelfs de meest verwaarloosde I filmcowboy draagt. Geen slechterik 'J^och was de cowboy, de echte dan. een tamelijk eerlijk en geres pecteerde persoonlijkheid. Hij had een taak als veekenner en veedrij- drijver en die taak berustte op de economische noodzaak de nieuw ontsloten gebieden en de jonge be volkingsagglomeraties daarin, van vlees te voorzien. Niet de cowboy was als type de slechterik van het wes ten; het waren de uit de cowboy stand voortgekomen „outlaws", buiten de wetten staanden, die later een slechte faam gaven aan alle cowhands. Want vrijwel alle schurken uit de Wild-West, waren eens cowboy geweest: Billy the K i d, die geboren was in een ar- moewijk van New York verwierf later onsterfelijke beruchtheid als sluipmoordenaar. Sundance K i d, een andere schurk kwam ook uit het Oosten. En zo was dat ook met Bill Doolin, Cassidy, Black Jack Ketchum, Har ry Tracy, de Logans, Bob Lee en al die anderen: ze waren meestal van huis weggelopen kna pen die de cowboy-vrijheid niet konden verdragen. De verschrikke lijke burgeroorlog bracht ook veel bandieten voort. Maar ook de grote depressie in de veehandel van het Westen werd oorzaak van veel mis dadigheid. De Grote Crisis Wie met plezier en bjjja: iedereen doet dat de wildwest films ziet en meeleeft met de vrij wel altijd gelijke avonturen van de Oude foto's Wie de werkelijkheid van het Wilde Westen wil zien, die kan dat het best doen aan de hand van oud fotomateriaal: men kijkt dan in een afschuwelijke arme pionierswereld, waar zelfs stad jes als die op de film onbekend waren en waarin houten keetjes, hutjes, optrekjes en troosteloze stulpjes het beeld bepaalden. En de bewoners? Geen sprake van de fraai geklede cowboys van onze schermen met hun modieuze vesten feilloos passende, kunstig oud gemaakte broeken, hun stoere revolverholsters, hun zwaar ge gespte gordels en hun juwelen van hoeden. De hoeden hadden, als het veedrijvers betrof tenminste, grote randen, maar van het toffe model dat de cowboys van onze tijd zo flatteert, was geen sprake. En de spijkerbroeken van nu, de denims die zo'n mode zijn gewor den bij de jonge mens van heden, daarvan was al evenmin sprake: het ging om flanellen overhemden met vesten erover, meest korte laarsjes (tegen de slangen) en al lerlei soorten vormeloze broeken. Soms ook had men beenpij pen van vacht of leder met Mexicaanse flappen er aan, maar dat alles was geen schaduw van de kleren die keurige helden en de fielterige ploerten, die zal stellig geïnteres- sQprd zijn in die nimmer genoemde oorzaak van veel misdadigheid in het Wilde Westen. Afgezien van normale misdaden door misdadige elementen en de moorden uit haat en afgunst, uit wraak en in ogenblikken van dron kenschap, was het Wilde Westen, zij het tamelijk ongeordend nog. over het algemeen «rekening hou dend met de primitieve omstan digheden en het gevaar dat ver dreven Indianenstammen steeds hadden betekend en nóg bete kenden!) een betrekkelijk vredig oord waar de veehandel floreerde. Men herinnert zich nog de win ter van 1881-'82 als een zachte met prachtig grasland overal. De kud den vee waren in perfecte condi- j tie. De prijs per dier ging tot 30-35 i dollar per stuk (wat veel was). Men maakte op. vee. dat drie jaar j geleden was ingekocht, grote wins-1 ten. Maar toen. in 1883. teisterde een periode van grote droogte de gebieden van Texas tot aan de Canadese grens. En de volgende zomer zag men de gevolgen: het vee dat niet ge voed kon worden en waarvoor vrij wel geen water te vinden was. werd zo snel mogelijk verkocht en het grote aanbod bedierf de markt. Nu werd de prijs van een koe maar $8,—. En nóg zakte de prijs! Som migen werden in die ene zomer straatarm. En het gevolg was dat de grote veeboeren hun personeel moesten ontslaan; kleine boeren gaven hun bedrijfjes op en vertrokken. Het land raakte weer uitgestorven. Met alleen hun slaaprol, hun six-shoo- ters, hun revolvers, hun paarden en de kleren die ze aanhadden, trokken de cowboys rond en zoch ten voedsel en werk. gram Prachtig-gave, goudkleurige pinda's, knapperig vers en op de juiste temperatuur ge brand. albert heijn „Gat in de muur" In de winter van 1886-1887 ver zamelden zich vele werkeloze cowboys in de barre, dorre vallei van de noordelijke sectie van Wyoming: het heette hier „Hole inthc Wall het gat in de muur. Daar in dat „Hole", dat al jaren lang de schuilplaats was geweest van paardendieven, ontslagen ge vangenen en andere boeven, (50 mijl zuidelfjk van Buffalo) verza melden zich werklozen uit alle windstreken afkomstig en sloten zich aaneen tot een soort gemeen schap, die er water en grasland vojid voor het gestolen vee en paar den én een zekere veiligheid: het „Hole", een uitgedroogd meer tus sen oprijzende bergwanden, werd een vrijwel onneembare vesting. Van hieruit opereerde men als overvallers op alles wat maar te overvallen was. Een tweede oord van despera do's was Brown's Hole het ligt op de grens tussen Utah. Colo rado en Wyoming. Ook hier was water en veiligheid. Een derde schuilplaats was Robbers' Roost; in zuidoost Utah. Er waren ook vrouwen in deze oorden; bekend is van enkele dezer verdoolden, hoe vreselijk het leven was in deze woeste gemeen schappen. En van hieruit opereerden de schurken in telkens wisselende groepen. Een van de meest schrikaanja- ;nde was de z.g. „Wild Bunc h", de Woeste Bende; de gouverneurs van zowel Utah, Colorado als Wyoming overwo gen een geconcentreerde actie tegen de bende, wier leider was Butch Cassidy. Tweede man was Iiarvey Logan of wel Kid Curry. Dan was er Elza Lay, de man die de bank en treinovervallen voorbereidde en later kwam Sundance Ki'd. Voordien werd de bende geleid door een persoon die Laugh ing Sam Carey heette maar een weinig lacherige persoon was: hij stond bekend als een nors en grimmig moordenaar van velen. Schurken Van al de „helden" van de Wild Bunch (en verscheidene hunner vrouwen) zijn foto's overgebleven; zij tonen een serie gezichten die ,,er niet om liegen". En die, in ieder geval, geen enkele gelijkenis vertonen met de schurken van het witte doek, hóe lelijk men die ook toetakelt. Geen enkele! Tot in het begin van deze eeuw, heeft men last gehad van deze ben den. Toen verdwenen zij geleide- lijk-aan met de verbetering van de toestanden en de verdere ont sluiting van het Westen. In een volgende aflevering willen wij de legende en de gruwelijke werke- nnu in Nederland is thans een geheimzinnig groen IJ H K lapje te koop dat wonderbaarlijke reinigings- kracht bezit. Het heet Scotch-Brite en komt uit Amerika, waar het reeds miljoenen huisvrouwen in verbazing heeft gebracht. Scotch-Brite wordt vervaardigd door de 3M Company, een der grote Amerikaanse wereldconcerns. SCDtClT Scotch' Scotch' Scotch' Scotch reinigt in een oogwenk vuile branders en aange slagen emaille Yan fornuizen veegt met één haal vuile randen uit badkuipen, wasbakken en fonteintjes verwijdert resoluut alle aanslag op aanrechten, tegelwanden en granieten vloeren is een „manusjc-van-alles" voor alle doe-het- zelvers is overal verkrijgbaar zoals bij levensmiddelen- zaken, drogisten, supermarts en warenhuizen. iga plastikhoud inricht to bevt Kompleet slechts I.20 DUBBELSPONS In gratis, handige plastikhouder mat kleef- strook, om zó boven de aanrecht te bevestigen. Scotcb-Bri lijkheid van een aantal „grote na men" eens vergelijken. Oregon Trail Deze schurken hebben veel ge daan voor de „legende van het Wilde Westen". Maar ook de ge wone pioniers hebben hun rol ge speeld. Al in 1846 tekende de 23-jarige student in de rechten, Francis Park man, zijn ervaringen op van een tocht langs de Oregon Trail, een vaste weg naar het Wes ten, waarlangs alle pionierstreinen trokken. Het was toen nog een ge vaarlijke route, waar de Indianen van de Ogillahlah Dacota stam voortdurend een bedreiging vorm den. Zijn aantekeningen zijn later gepubliceerd als „The Oregon Trail"; het werd het eerste oog- getuigeverslag van de vernietiging van een verdwijnend ras. In die tijd al schreef men over dit ver slag: Jk geloof dat u met uw boek een weg hebt opengelegd die bei den zal naar een romantische litteratuur en een Amerikaanse kunstvorm". Dat is juist gebleken! KRIEBELH0EST LIET IS ALWEER een jaar H of acht geleden dat me- jw J. K a m p h o r s t uit 'ijkerk ons een recept te il hoest en zware verkoud- id stuurde. Dit recept is toen AllerHande opgenomen met p-et gevolg dat mevrouw Kamp- horst tal van bedankjes kreeg van mensen die al alles hadden geprobeerd, maar nu pas hun riebelhoest waren kwijtge- aakt. Mevrouw Kamphorst dacht dat het misschien nuttig zou zijn. het recept nog eens te her halen, wat we bij deze graag doen. Een grote eetlepel lijnzaad toordt met water, het sap van tl kleine citroen en een Paar stukken (gewassen) ci- ro enschil opgezet. Het wit tan de schil wel eerst verwij den, anders zou de drank Jitter gaan smaken. Met een talf Potje honing erdoor moet üt drankje één uur zachtjes Koken, daarna zeven en klaar is het drankje. Volgens de ge gevens helpt het onmiddel lijk. HALF OM HALF fkOK HARTELIJK DANK aan allen die mij hebben geschreven in direct verband met onze Huisvrou wenagenda. Het is altijd pret tig te weten dat iets waar je je best op hebt gedaan zo goed is ontvangen. Ook de kri tiek is zo bijzonder nuttig. Vanzelfsprekend is niet altijd iedereen het met bepaalde tips eens. Gelukkig blijken de huisvrouwen dan niet zo laks dat ze er met een schouderop halen aan voorbijgaan. Een bewijs dat men echt voor de ze rubriek voelt. Zo kreeg ik een brief van mevrouw J. D. van Vliet- Kruys uit Heemstede, waaruit ik kon opmaken dat ze dacht: „Ciska, je zwetst." Ze had zilver in Biotex ge legd in de verwachting dat het na een half uurtje weken weer prachtig glanzend zou worden. Dat is niet gelukt zodat ze me een beetje plagend vroeg of ze het misschien eerst met au- to-polish had moeten poetsen. Ik heb daarom de proef ook nog maar eens genomen en ik ben daarbij tot een vreemde ontdekking gekomen. Nadat ik twee theelepels in de Biotex heb laten weken, zag ik dat één prachtig ging glim men, maar dat de andere ge woon dof bleef. Waar hem dat in zit? Ik weet het niet. Misschien in het zilvergehal te of in de soort zilver. Mis schien is er onder de lezeres sen iemand die het me kan ver tellen, zodat ik mevrouw Van Vliet toch een beetje van dienst kan zijn. WORST-TIP NA DIT BRIEVEN beant woorden nu snel weer even wat tips. Mevrouw E. J Beenen- Bot uit Haren (Gr.) maakt een aangesneden stuk Gelderse worst weer warm door het terug te doen in het vacuümzakje. Ze vouwt het zakje goed dicht, giet er kokend water op en laat dit daarna nog even op een klein pitje staan. De heerlijke geur en de bouillon blijven zo in de worst en hij is weer lekker warm, net vers. GIST ETEN EEN ANDERE REACTIE kwam van zuster W. S. Beernink, wijkverpleegster te Halle (Gld.). In dit geval ging het om de gist die bij de warme bakker te koop is en die zo rijk zou zijn aan vitami ne B. Gist eten, schreef ik, is goed tegen haaruitval, pukkels en rimpels. Nu heeft zuster Beernink in het „Tijdschrift voor Ziekenver pleging" gelezen, dat gist min der geschikt is voor consump tie en dat men beter zijn/haar toevlucht kan nemen tot gist- vlokken en gistpasta's die juist zeer waardevol zijn om hun vi tamine B-gehalte. Ik heb een en ander direct voorgelegd aan de bakker èn aan de dokter. De eerste vertel de me. dat verse gist levende gistcellen bevat die pas bij een warmte van 45 afsterven. Bij het eten van verse gist blijft de gistcel. daar de menselijke lichaamstemperatuur 373 is, dus in leven. In hoeverre die gist dan de vitamine B in het menselijk lichaam zou beïnvloe den, was hem niet bekend. Ook de huisarts kon mij daar geen direct antwoord op geven. Wel meende hij dat het eten van verse gist vrij onschuldig zou zijn. Als huismiddel tegen pukkels, rim pels en haaruitval was het ook i'oij hem bekend, al zou hij zijn patiënten liever een vitamine B-preparaat voorschrijven. Als nadeel van de vitaminepillen noemde hij de prijs. „Iemand die werkelijk be hoefte heeft aan vitamine B komt heus wel bij de doktei terecht", meende hij, „iemand met alleen maar last van puk kels en dergelijke, mag best af en toe een stukje gist eten." Zo, dat weten we dan weer. U ziet, dat wij graag nog eens nader voor u willen informe ren en dat uw kritiek ons zeer ter harte gaat. ANTI-HUIL-BRIL "TEN MEVROUW zonder -*-J naam vindt uiesnijders „snertdingen". „Vooral als ik soms een pond uien heel fijn moet snij den, neem ik liever een mes en het hakblok. Nu heb ik al jaren een duikbrilletje in de keuken hangen dat ik prompt opzet als er weer eens uien gesneden moeten worden. Het is géén gezicht, maar ik hoef dan tenminste niet zo te hui len. Tenslotte is een schreien de kokkin nog erger. Het gaat ook vlugger, omdat je je hoofd niet telkens hoeft te draaien." Dit is nog veel beter dan de manier waarop ik het tot nog toe deed mevrouw, ik zette al tijd een zonnebril op. Helpt wel iets, maar is niet zo doel treffend als uw duikbril. Harte lijk dank. GYMNASTIEK ALS JE BOVEN de vijftig komt en toch nog een druk gezin hebt, kom je aan gym nastiek vaak niet toe", schrijft mevrouw J. J. van Eersel- Luyendijk uit Apei- do o r n. „Ik heb nu m'n nieu we drooglijnen zoveel hoger la ten hangen dat ik er nog maar net bij kan. Ik dacht, mis schien voorkomt het op die leeftijd het voorover gaan lo pen en het leek me ook goed voor de spieren." Een geniaal idee, mevrouw, maar nu wel even iedere dag een wasje doen, anders helpt het niet veel. Trouwens, veel fietsen is ook een heel goede gymnastiek en dan flink recht op zitten! Laat die brommer of het kleine autootje maar ge rust staan. U zult merken dat u zich veel fitter gaat voelen. ALLERLEI Een HEEL LANGE brief, vol tips, kreeg ik van een mevrouw uit Amster dam-Noord. Ik zal ze hier zon der veel omhaal van woorden voor u opschrijven. Een goed middel tegen kou de voeten is een wollen deken tje op een „frommeltje". dus slordig, aan het voeteneind te leggen. De voeten blijven daar door heerlijk warm. Om de kooktijd van haver mout, gort, rijst en boekweit te bekorten, dit 's morgens al in de vloeistof, dus melk of wa ter, in de week zetten. Gooi toch geen oud brood weg. Maak eens ibroodpap met kaneel en suiker, de kinderen vinden het heerlijk. Ook ge roosterd smaakt het heerlijk en dan niet te vergeten, wentel teefjes, maar dan beslist niet de korstjes er af doen. Er zijn in deze brief nog een paar tips over, maar die be waar ik tot de volgende keer. ALS U TIPS HEBT, bests lezeressen en lezers, stuurt u ze mij dan ook eens toe. Het adres is: Ciska Verheul, redactie AllerHande, rubriek Allerhandigheidjes, Harstenhoekweg 189, Scheveningen. A/TEN SCHAT dat het totaal aan goud dat, in de afgelopen vftf eeuwen, aan het aardoppervlak is onttrokken ongeveer 50 miljoen kilo heeft bedragen. Het gewicht aan goud, 50.000 ton, zou, gezien het soortelijk gewicht van 19.32, gevat kunnen worden in een kubus met ribben van ongeveer 14 meter. Maar dat zijn nog maar de laatste vijf eeuwen; de mens is al, van de vijftiende eeuw vóór Christus, bezig met het registreren van wat gevonden werd (maar was al veel eerder lustig aan het goudzoeken). Een ander moeilijk punt om pre cies vast te stellen hoeveel goud de mens ai heeft verzameld, is dat de hoeveelheden die Aziatisch Rus land opbrengt (en opbracht) nooit bekend zijn geworden. Dat geldt dan vanaf de tijd dat de goudlagen daar, een eeuw geleden ongeveer, eindelijk systematisch werden aan gepakt. Voor de berekeningen van de wereldeconomie blijft dit Rus sische vraagteken een moeilijk punt. Toch lijkt bovengenoemde 50 miljoen een aardig kloppend getal. Viervijfde van al dit goud is in de afgelopen eeuw naar boven ge bracht; de helft is in de laatste halve eeuw gevonden. Dat maakt daarom deze schatting tamelijk nauwkeurig. De moderne mijn bouw maakte deze vooruitgang mogelijk; in oude tijden wag er geen sprake van mogelijkheden zoals die welke wij bezitten. Wijnbeslag Uit een EEG-rapport blijkt dat de Franse arbeider in bepaalde streken tenminste als aanvul ling op zijn loon in geld, wijn krijgt toegewezen. Het moet be hoorlijke wijn zijn, aldus het voorschrift. Wanneer de werkge ver niet in staat is de arbeiders wijn, waarop zij recht hebben, te verstrekken dan moet hij er- iets anders in natura voor in de plaats geven. Paardenknechten hebben recht op 700 liter totaal; vrouwe lijke arbeidskrachten ontvangen 1 liter wijn per arbeidsdag; de overi ge arbeiders kunnen aanspraak maken op 2 liter wijn per dag.

Allerhande | 1967 | | pagina 5