DE BARBECUE KOMT ER MEER EN IN okee Chocolade met DE GROOTSTE WINKEL VAN DE WERELD MAÏS op het MENU Give a man a Lucky Turkey, PERZIKTAART RAGOÜT VAN KALFSTONG IN RIJSTRAND MARSH MALLOWS RIJSTVLAMET PERZIKEN Crown's Barbecue Sauce VAN HOUTEN itfli SMACKS Zij Vecht voor de Consument D* ene helft van het mensdom bekritiseert ivat gedaan wordt en de andere helft doet Wat bekritiseerd wordt. Maïs op het Men Maïskorrels Brasswell's Pepper Relish Handig en heerlijk, die originele Amerikaanse Kalkoenbouten Family Stule 11oU cent TN OKTOBER verleden 1 vond de opening plaats van de 51ste winkel van R. H. Mac y. Misschien zegt die naam u weinig, maar voor elke Amerikaan is hij zoveel te meer een begrip. Bij Ma ty is alles te koop. Macy is en door Amerikaans. In opzet, in historie, in aanpak. Het is Macy geweest, die de ontwikkeling het moderne warenhuis heeft be paald. Het is ook Macy, die aan de spits gaat van de ontwikke- ling-naar-de-toekomst. Begin 1970 hoopt Macy twintig nieuwe warenhuizen te hebben ge bouwd en een omzet te hebben bereikt van één miljard dollar. Aa.ni Herald Square in New York City staat de grootste zaak van het concern. Er staat een bord op, dat iedere voorbij-1 ganger toeroept: „Dit is Macy's, de grootste winkel ter wereld." En miljoenen Amerikanen, zowel uit New York City met zijn 7.780.000 inwoners als uit New Haven, Al bany of waar ze dan ook vandaan komen, slenteren er langs en ver gapen zich aan de eindeloze, prachtige uitstallingen van alle goederen, die maar denkbaar zijn. MILJOENEN Maar New York City is zo iets geweldigs, zo iets overdoruderends. zo'n heksenketel, dat langzamer hand heel wat New Yorkers er de voorkeur aan hebben gegeven, er gens „lekker stil" buiten te wonen. Met een eigen tuintje, een stukje zon en niet gehinderd door neon lichten, verkeerslawaai en benzi nestank. Die „heel wat" New Yor kers zijn er in de loop van de laatste twintig jaar miljoenen ge worden. Zoveel miljoenen, dat de buitenwijken van New York thans 7.790.000 inwoners hebben, meer dan New York zelf. Een van die buitenwijken heet Queens. En het was in dit Queens, dat Macy van New York City zijn klanten achternakwam Het concern zette er een winkel neer van drie verdiepingen, waar tijdens de bouw al honderdën ar chitecten en warenhuisbezitters uit de hele wereld naar zijn gaan kij ken. Met de auto kan men op het dak komen. Het bijzondere daarbij Is. dat men tot vlak boven de afde ling kan rijden, waar men zijn inkopen gaat doen. Het is dan nog slechts een kwestie van een paar stappen. 1250 auto's kunnen op dit dak parkeren. ATEVROUW Esther Pe- terson is een speciale assi stente van de Amerikaanse President. Tot haar taak be hoort de opvoeding en de bescherming van de Amerika nen als consument. Daarvoor heeft ze een groot bureau tot haar beschikking. Ze contro leert prijzen en kwaliteiten, geeft adviezen, verricht onder zoekingen en spreekt met han del, industrie, boeren en we tenschapsmensen. Mevrouw Peterson is een charmante vrouw, die precies weet wat ze wil en soortgelijk werk doet als bij ons de Consu mentenbond. Ze> kan haar sug gesties en voorstellen direct aan de regering voordragen en zit daarbij recht tegenover een aandachtig luisterende presi dent Johnson. Links van de president de minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk en rechts ;de „secretary of treasu ry", minister van Financiën C. Douglas Dillon. Ingrediënten: 1 blik perziken van 1 liter's liter slagroom voor garnering; 100 gram bloem; 100 gram basterdsuiker; 100 gram boter; 2 eieren: wat ge raspte citroenschil. yOOR DIT GERECHT hebt u nodig: een of meer kalfstongetjes, amandelen, bloem en boter, zout en peper en gepel- I de muscaatdruiven (in blik ver-\ krijgbaar). nnOEN EEN PAAR JAAR gele den in Amsterdam de grote Amerikaanse levensmiddelen-ten toonstelling plaats vond, kon men daar uitrusten in het Amerikaanse Restaurant waar aan dc lopende band gebarbecued werd. De gele genheid was immer tjokvol en ie dereen liet zich de halve kipjes bijzonder goed smaken. Dat restau rant was een bijzondere stimulans. Barbecue Het is een gezelschapsspelletje geworden voor de bezitters van een tuin. Op mooie dagen inviteert men zijn vrienden voor een gebar- becued hapje. Voor de heren der schepping bezit het klaarmaken van vlees op deze spectaculaire ma nier een uitzonderlijke aantrek kingskracht. We kunnen gerust constaterein dat zij er veel bedreve ner in zijn dan wij, vrouwen. "Wij vinden het misschien erg moeiljk om het vuur goed te onderhouden, te regelen en tijdig te kwasten met alle mogelijke min of meer pittige barbecue-sauzen. Kortom het gaat de man beter af! Toch, mevrouw, kunt ook u zich bekwamen in het roosteren van verschillende vleeejes. Zorg echter dat u de juiste attributen hebt: de tangen, de vuurvaste wanten, de nodige kwasten, flesjes met sau zen, eein ferme schort en dan zal het werkelijk wel gaan. Hier volgen enkele recepten uit het Life Platen Kookboek voor verrukkelijke barbecues. Keur van recepten uit het Life Platen Kookboek 25 MILJOEN Als in oktober dit nieuwe „bui tenwijk-winkeltje" een jaar heeft „gedraaid", hoopt Macy er een om zet in te hebben bereikt van 25 miljoen dollar. Ronde dollars, even rond als het gebouw zelf rond is. Het staat op een punt, waarvan Macy heeft berekend, dat 600.000 mogelijke klanten binnen zes minuten lopen of rijden rond omheen wonen. Honderd jaar geleden was de idee van het warenhuis niet veel anders dan diverse winkels bij el kaar in één gebouw. Zo bestond in New York een zaak, die Rowland Hussey Macy heette. Er waren di verse winkelafdelingen bij elkaar in ondergebracht, waarvan een deel op zelfstandige basis werk te. Zo was van de oorspronkelijke Macy de afdeling glas, porselein en zilverwaren het eigendom en in beheer van een zekere familie Straus. Toen het zakelijk met het waren huis niet zo goed ging, nam deze familie Straus de rest van het „wa- J renhuis" plus de naam Macy over U gaat als volgt te werk: U kookt de goedgewassen kalfstong gaar in zo min mogelijk, zeer licht gezouten water. De tong is gaar als u het vel er gemakkelijk af kunt trekken. U snijdt de tong in plakken. Van het keelgedeelte pluist u de eetbare delen er uit en houdt ze voorlopig apart. Nu maakt u een roux, dat is een glad papje van gelijke delen bloem en boter. U maalt in een amandelmolentje per tong onge veer een half ons amandelen fijn. De inhoud van een blik muscaat druiven laat u in een pannetje even warm worden 'mag natuur lijk vooral niet koken!) Door de roux in uw pannetje D r, Roer de boter met de basterd- roert u zoveel bouillon van de Barbecued thicken ->- - tong dat u een mooie vrij dikke saus krijgt. Daar roert u door: zéér veel versgemalen witte peper, het sap van een halve citroen, een theelepeltje suiker, de gemalen amandelen en een deel van de muscaatdruiven plus het uitgeplo zen klein gesneden vlees van het keelstuk van de tong. suiker en de geraspte citroenschil tot room. De eieren er één voor één doorroeren. Daarna de gezeef de bloem er bij kleine hoeveelhe den doorroeren. Het deeg overdoen in een ingevette boterkoekvorm of springvorm. Op de onderste richel in een matig warme oven plaatsen en in ongeveer één uur gaar en lichtbruin laten worden. In de vorm iets laten afkoelen en dan op een taartrooster storten. De bovenkant van de taart met iets stijfgeslagen slagroom bestrijken en hierop de uitgelekte halve per ziken leggen. Wat van het vocht binden met aardappelmeel en voor zichtig over de perziken scheppen. Met de rest van de slagroom de taart opspuiten. Ribroast of steak (Runder rib stuk of steak van de dikke lende). 1 runderribstuk van 3 ribben; gesneden in steaks van 4 cm of 1 stuk dikke lende van 2 kg; \<2 kop olijfolie; 2 geplette tenen knoflook: 2 theelepels zout; steak-saus. Meng de olijfolie met knoflook en zout en bestrijk het vlees ermee. Rooster het op de barbecue. Geef er steak-saus bij. 6 pers. (Geroosterde kip) 3 kippen, van 1 kg in stukken gesneden; Vz kop droge witte wijn; Vi kop olie; 1 theelepel ge hakte bieslook; 2 eetlepels ge hakte peterselie; tomaten-wijn saus. tenen knoflook; 1 eetlepel zout; vers gemalen peper; hot bar becue-saus. Marineer de bout 2 uur lang op kamertempertuur in olie. azijn, knoflook, zout en peper. Keer de bout een paar maal en bedruip af en toe met de marinade. Haal hem uit de marinade en rooster hem 2 uur op de barbecue, veel draaiend en bedruipend met hot barbecue saus. 6 pers. Barbecued Ham-steaks (Geroosterde plakken ham) 6 plakken gekookte ham van 2Yz cm dik; 4 koppen sherry; kop gesmolten boter; kop mosterdpoeder; V» kop bruine suiker; 2 fijngemaakte tenen knoflook; 1 eetlepel paprika poeder. Marineer de ham-steaks 2 uur op kamertemperatuur in sherry, boter, mosterd, bruine suiker, knof look en paprika. Draai de steaks een of twee keer en bedruip met de marinade. Rooster ze op de barbecue. 10 minuten aan iedere kant. veel bedruipend met de ma rinade. 6 pers Barbecued Pork Chops (Geroost, varkenskarbonades) 6 varkenskarbonades van 2'/', I cm dik; 1 kop sojasaus; 1 geplet te teen knoflook; vers gemalen zwarte peper; 1 kop chili bar becue-saus. Marineer de karbonade 1 uur op kamertemperatuur in sojasaus, knoflook en peper. Draai ze een paar keer en bedruip met de ma rinade. Rooster ze 30 minuten aan iedere kant. veel bedruipend met chili barbecue-saus. 6 pers. Barbecued Spareribs (Geroosterde krabbetjes) 2% kg krabbetjes; >/2 kop Cointreau; /2 kop sojasaus; kop honing; 1 kop ananaspulp uit blik; y2 kop wijnazijn1 ci troen in schijven; 2 eetlepels gemberpoeder; 2 fijngemaakte tenen knoflookvers gemalen zwarte peper. Marineer de krabbetjes 1 uur op kamertemperatuur in Cointreau, sojasaus, honing, ananas, azijn, ci troenschijven, gember, knoflook en peper. Haal de schijven citroen uit de marinade. Rooster de krabbe tjes 20 minuten aan iedere kant, veel bedruipend met de marinade. 6 pers. CUBA LIBRE W7EET U wat een heer- lijke drank is? Een grote tumbler: daarin een schijf citroen, een ferme scheut witte Rhum, een paar blokjes ij^ en dat alles aanvullen met Coca. Het heet danzéér on Amerikaans: Cuba Libre. Marineer de stukken kip op ka mertemperatuur in wijn, olie, bies look en peterselie. Keer de stuk ken een paar keer en bedruip ze met de marinade. Rooster ze 30 minuten al draaiend en bedruipend met de tomaten-wijnsaus. 6 pers. ZELFSTANDIGHEID Al deze Macy's warenhuizen kre gen een zekere zelfstandigheid, maar de inkoop geschiedde cen traal. Dit beginsel heeft Macy groot gemaakt. Anders dan b.v- Sears, Roebuck Co., waarvan al-1 Je winkels in heel Amerika overal dezelfde goederen in verkoop heb ben, wordt bij Macy er de nadruk op gelegd, dat de verkoopdirecteu ren uit de zes districten, waaruit het bedrijf thans bestaat, zelf heb ben te beslissen, welke goederen ze zullen voeren. De eisen van het publiek in het uitgestrekte land zijn zeer verschillend en daar houdt Macy ernstig rekening mee. Plaatselijke warenhuizen, aange past aan plaatselijke omstandighe den iè Macy's basis. En de computers zijn er, om de topleiding van het machtige be drijf op ieder gewenst moment op de hoogte te stellen van voorraden en verkoopcijfers in elk der 51 „winkels", die stuk voor stuk cen tra zijn, waarin voor miljoenen wordt omgezet. De Amerikaanse lekkernij die in Nederland geen onbeken de is. Zakje 150 gram TIP! Een bijzondere delicatesse: een kopje hele koffie of chocolade melk met daarin een Marsh Mallow! TONG IN BOUILLON De plakken tong. die overigens vrij dik behoren te zijn, hebt u natuurlijk in de bouillon warm ge houden. Proef even of de saus har tig genoeg is, indien nodig gaat er ook nog wat zout bij. UNCLE BEN'S RICE Terwijl u ijverig met tong en saus bezig bent, staat uw pan met Uncle Ben's rijst op een heel zacht pitje droog en gaar te sudde ren. Neem een grote voorverwarmde schotel en deponeer er de rijst in een vrij hoge rand op. Bedek de bodem in het midden met een klein laagje van de saus, leg daar de uitgelekte plakken tong op. giet de rest van de saus erover en gar neer met de overgebleven drui- I ven. Dit is een bijzonder smakelijk, I gerecht en ik raad u dan ook aan lamsbout van ruim 2 kg. om er vooral niet te weinig van te ontbeend en geplet; 1 kop olie; maken! kop wijnazijn; 2i geplette Tabasco-Hamburgers IK» kg gehakte biefstuk; 1 kop gehakte ui; kop gehakte groe ne paprika; 2 koppen hot barbe cue-saus. Meng de gehakte biefstuk met ui, groene paprika en kop hot barbecue-saus. Maak er 12 platte ronde hamburgers van. Rooster ze, een keer draaiend en steeds be druipend met hot barbecue-saus. Geef ze met de rest van de bar becue-saus. Lamsbout op de barbecue Paprika en gehakt Een snel klaar te MAKEN gerecht, want de maïs behoeft alleen maar gewarmd te worden. Neem een paar mooie paprika's, in dien mogelijk rode en groene. Was ze, ontdoe ze van zaad jes en zaadlijsten en snijdt ze in dunne reepjes. Neem een ferme ui en snijd die na het schoonmaken in heel dunne plakken. Fruit de ui in royaal boter lichtbruin. Voeg er de paprika-reepjes bij. Zet een deksel op de pan, na de inhoud van het no dige zout plus veel vers ge malen peper voorzien te hebben. Smoor alles gaar en voeg er dan de nodige soepbal letjes uit blik bij. Als alles door en door gloeiend is, roert u er voor zichtig de maïs door. Weer laat u het geheel gloeiend worden, waarna u snel op dient. nadat u de graad van hartigheid nog even hebt gecontroleerd. Maïs-kippesoep VEEL EENVOUDIG te *- -* maken, dus erg ge schikt als u eigenlijk geen tijd hebt om echt te koken. U neemt een blik met maïskorrels. U neemt een blik met gebonden kippesoep. U neemt een blik met kipfilets. En ver der flink wat fijngehakte peterselie. Indien nodig wat extra melk. Een wei nig nootmuskaat. Snijd de kipfilets in stuk jes. Roer alle ingrediënten uit de blikjes door elkaar. Laat onder voortdurend roe ren alles gloeiend worden. Even vóór het opdoen wat nootmuskaat erbij. Dikte re gelen met melk. En tot slot bij de kokende gebonden soep de verse peterselie voe gen. Simpel, voedzaam en verrukkelijk! Maïs en tonijn OOK HIER WEER: maïs korrels uit blik. De tonijn komt eveneens uit blik. u maakt alleen een vrij dikke Béchamel-saus. weef wel. bloem en boter tot een glad papje en met melk roeren tot een gladde, goed gebonden saus. Daar roert u verder het volgende door: een beetje tijm, vers gemalen peper en zout naar smaak, een geraspte ui (niet al le groot), een geplet teen tje knoflook voor de lief hebbers, wat nootmuskaat (een bewijsje slechts), de tonijn uit blik in stukjes verdeeld en de ma s uit het blik plus fijngehakte pe terselie. Doe deze combinatie in een vuurvaste schotel. Strooi er wat paneermeel over, be giet met wat gesmolten bo ter en laat er in de oven een mooi korstje op komen. j^EEM VOOR 4 personen: 1 blik perziken van Vz liter; Vz liter melk; vanillestokje; 40 gram rijst; mespuntje zout; 100 gram suiker; li liter slag room; 2 eiwitten. Van de melk. het vanillestokje en de rijst, rijstepap koken. De rijstkorrels moeten heel zacht wor den. Vanillestokje verwijderen en desgewenst een scheutje maras quin toevoegen. De slagroom en eiwitten afzonderlijk stijf slaan en op elkaar leggen. De wat afgekoel de vla luchtig hierdoor scheppen en koud laten worden. Overdoen in een vlaschaal. Het oppervlak garneren met uitgelekte halve per ziken en slagroom. Maak wat van het vocht met aardappelmeel aan en giet dat over de perziken om ze te laten glanzen. Amerikaanse wijsheid BENJAMIN FRANKLIN! Mais is het traditionele gerc* in de USA. In ieder Amerika^ kookboek staan maïsrecepfc in allerlei variaties, in all^j combinaties. Waarom? Omd maïs een uitstekend produktvj 'eigen bodem is en zo voedzaaJ Ook in ons land extra aandafi waard. De eenvoudigste manii is om ze als doperwten klaar maken. Een ontdekking! DelMonte cn albert heijn De populairste (en lekkerste!) in de USA! Om snacks en hapjes heerlijk pikant te maken. ALLERHANDESEPTEMBER jj Trakteer dit weekend op echt iets voor lekkerbekken Originele- U.S. A.-kalkoen wordt gevoed met puur graan, in Het juiste klimaat, garantie voor dóór en dóór gezond gevogelte. Smakelijk, mals vlees weinig vet, veel gezond eiwit. Handig, die bouten! Reeds verkrijgbaar vanaf ±11/4 kg. Let op het woord Turkey en op het onderstaande stempel op de verpakking, uw garantie dat u de originele Amerikaanse kalkoen koopt héérlijk! Publikatie van Institute of American Poultry Industries, Benelux Office, Westerkade 31, Rotterdam, tel. 010-12 09 20, 13 75 40 luchtige vulling en frisse vruchtjes wereldberoemde chocolade m

Allerhande | 1966 | | pagina 5