Kijk! Staat uw kind op een van deze foto's PENICILLINE: AH-Kwaliteits- garantie sluit alles in! DELFT, STAD MET DE TWEE GEZICHTEN KOOK BOEK Veldgeschut tegen de bacteriën Gistfabriek maakt het en werd er wereldberoemd door Dan ligt er in de Albert Heijn SuperMart een verrassing en een originele foto voor n klaar Onlangs heeft onze fotograaf wat plaatjes van spelende kinde ren gemaakt in de omgeving van de nieuwe SuperMart. Hij heeft heel wat kinderen in zijn lens gevangen. Historische binnenstad en modern wetenschappelijk centrum Geen museum Het andere gezicht Per pak is veel voordeliger DIEPVRIES KABINET op brede basis r IEDER UUR KANS OP IEEN VERRASSING GEOPEND Charme en gulheid Jubileumaanbieding Life Platen-kookboek 2 ALLERHANDE NOVEMBER 1964- Wie levensmiddelen ko Albert Heijn, die niet h aan de verwachtingen krögt het volle bedrag pro zonder enige bedenkingen i Aarzel niet, zo vraagt Heijn ook aan de klanten heeft en net een diat niet hele- f een tube, waar- gepakt heeft, be en pechvogel te GD3 PLATEN Maar wie het zijn Daarin schuilt de verrassing. Staat uw kind op een van deze foto's, ver voegt u zich dan bij de bedrijfs leider van de nieuwe Albert Heijn-SuperMart na de opening. Hij zal u dan gaarne een smake lijke verrassing en een afdruk (groot formaat) van de originele foto overhandigen. VRIJWEL in DE ONMIDDELLIJKE OMGEVING van de plaats aan de Laan van Altena, waar de voor Delft unieke Super- Mart van Albert Heijn wordt geopend, ligt een ander uniek bedrijf, de penicillinefabriek van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek, waar, populair gezegd, het veldgeschut wordt gemaakt in de strijd tegen de bacteriën, die ons leven en onze gezondheid bedreigen. „Zonder dit wondermiddel zouden we tegenover talrijke bacterieziekten, machteloos staan", vevzekerde ons onlangs nog een arts. Penicilline is eigenlijk maar een van de vele preparaten, die dit bedrijf maakt in de strijd tegen ziekteverwekkende bacteriën. Men noemt ze met de verzamel naam antibiotica. Via de radio Het was in een van de laatste oorlogsjaren dat de chemici van de Gist- en Spiritusfabriek over de Engelse zender vernamen, dat er een nieuw geneesmiddel was gebruikt bij de behandeling van de wonden van militairen. Het werd een wonderbaarlijk geneesmiddel genoemd. Men wil de er meer van weten, alles zo mogelijk. Bij het naarstig zoeken in medische tijdschriften vond men ten slotte een beschrijving van sir Alexander Fleming in 1929, dat bepaalde schimmels de eigenschap hadden bacteriën te doden. Van de wijze waarop men erin was geslaagd deze ontdek king in de vorm van een genees middel te gieten, had men op dat geen flauw idee. Het eni ge wat men wist, was, dat het een bruinkleurig poe- was. Er wérd op hoogspan ning gewerkt en ten slotte had men het gevonden. Op datzelfde tijdstip werd op het vliegveld Ypenburg voedsel gedropt en daaronder bevond zich een buis je penicilline. Beide preparaten werden met elkaar vergeleken en daarbij bleek, dat men precies hetzelfde had gevonden als in Snel op gang De produktie van penicilline werd daarna snel op gang ge bracht en toen de bevrijding aan brak, was men daarmee gereed. Thans neemt de Delftse peni cillinefabriek in de wereld van de geneesmiddelenindustrie een vooraanstaande plaats in. De Gist- en Spiritusfabriek is niet maar slechts beroemd om de produkten die het maakt, maar ook en vooral om zijn oprichter wijlen J. C. van Marken, die in de geschiedenis zal blijven voort leven als de man, die als eerste zijn personeel opnam in een pen- T^ELFT is een stad met twee gezichten. Twee gezichten die op vrijwel alle vergelijkingspunten eikaars tegenpolen zijn. Ze hebben zo weinig met elkaar gemeen, dat men er zich eigenlijk over moet verbazen dat ze zo vredelievend naast elkaar kunnen bestaan. Het is dan ook voor het gemeentebestuur van deze stad be paald geen gemakkelijke opgave, beide delen gelijk recht te laten wedervaren en de zeer verschillende aandacht te geven, die beide nodig hebben. Als men de toerist, die deze Oudhollandse stad in het westen van het land heeft bezocht, vraagt wat hem heeft bewogen op zijn vakantiereis zijn schreden daarheen te richten, dan zal men steeds weer hetzelfde antwoord krijgen. Het is altijd weer de typische sfeer van deze grachtenstad, die een bijzondere indruk op hem heeft' gemaakt. Een sfeer die wordt bepaald door de imponerende grachten als die van de Oude Delft en de Koornmarkt met daarlangs de oude en vaak ook historische pan den met hun indrukwekkende ge vels. Men kan dan even stil staan voor de woningen waar Jan Steen heeft gewoond en gewerkt en op de plaats waar Jan Vermeer zijn gezicht op Delft schilderde. Als in een droomwereld wandelt hij door de oude buurten waar de tijd schier „stille heeft gestaan", richt zijn schreden naar Het Prin senhof waar Willem van Oranje verscheidene jaren van zijn leven heeft gewoond en ook door moor denaarshand is omgebracht en men wijst elkaar op de trap met in de muur het kogelgaatje afkomstig van het dodelijke schot. Als men dan nog wat tijd over heeft brengt men nog een bezoek aan de Nieu- we Kerk waar een mausoleum is opgericht tot nagedachtenis van deze grote Oranjevorst en vluchtig werpt men nog een blik op de grote zerk waaronder zich de Ko ninklijke grafkelder bevindt. Dan heeft men Delft wel bekeken en langs de grachten en over de ka rakteristieke boogbruggetjes ver laat men Delft op weg naar het volgend reisdoel. Men neemt dan de herinnering mee aan een Oud hollandse grachtenstad waar alles nauwgezet bewaard is gebleven in de trant van eeuwen terug. Men neemt dan toch echter wel een bepaald verwrongen beeld met zich mee. Goed, het is dan weliswaar dat ene gezicht van Delft, dat de toe rist het meeste kan boeien, maar er is ook een ander Delft. Niet de stad waar men zich alleen maar gelukkig voelt met het bezit van een unieke verzameling oude do cumenten over de tijden van wel eer. Geen museum en niets meer. Delft is niet maar een lief stadje van grachtjes en boogbruggetjes. Het is geen stadje, maar een ma jestueuze stad. Een stad van allure. Een stad met karakter, durf en voortvarendheid. Waar men het verstand heeft om wat werkelijk historische waarde heeft nauwge zet en zelfs ten koste van grote financiële offers in stand te hou den, maar waar men evengoed durft te breken en te bouwen wanneer de eisen van de moderne tijd dat nodig maken, zonder daar bij het karakter van de stad ge weld aan te doen. De Nederlander, die met enige trots kan verhalen van de roemruchte jaren waarin we een levendige handel dreven met het toenmalige Ned. Oost-In- dië dient ook te weten dat de bakermat en de zetel van de Ned. Oostindische Compagnie in Delft gevestigd waren. Monumentale ge bouwen langs de Oude Delft her inneren daar nog altijd aan, Delft is bepaald geen ideale stad. De oude kern werd aangelegd in een tijd, dat paard-en-wagen het snelste vervoermiddel was. Nu persen zich langs de grachten dagelijks vele duizenden auto's, die enorme ver- keers- en parkeermoeilijkheden oproepen. De moeilijkheden wor den nog verergerd doordat Delft in drie grote stukken is verdeeld, van elkaar gescheiden door een water weg, de Prov. Vaart, en de spoor baan Den Haag-Rotterdam. Wat deze laatste hindernis voor het verkeer betreft, heeft men daaraan het hoofd kunnen bieden door de aanleg van een spoorwegviaduct, dat vele miljoenen guldens heeft gekost en dat over enige jaren een onbelemmerde verbinding tussen beide stadsdelen tot stand zal brengen. Het bezit van een oude stad heeft dus ook zijn problemen. Niet alles wat oud is, is ook tevens mooi. Daarom werd een sanerings plan opgesteld, dat voorziet in het slopen van 1300 woningen, die het aanzien, laat staan de bewoning nauwelijks meer waard zijn. Voor het andere gezicht van Delft, dat niet door de ouderdom met diepe rimpels is doorgroefd maar jong, fris en voortvarend is, moet men naar de nieuwe buiten wijken gaan. Over een lengte en breedte van enige kilometers (een oppervlakte groter dan het oude centrum van de stad) strekt zich de hypermo derne wijk uit van het weten schappelijk centrum. Daar zijn ge vestigd tientallen enorme com plexen van de Technische Hoge school en het centraal laborato rium van T.N.O. Dat is het technische brein van ons land. Daar worden jaarlijks enige honderden ingenieurs afgele verd, die ons land In staat moeten stellen om met de technische ont wikkeling bij te blijven en zo mo gelijk vooruit te zijn. Daar geen behoudendheid en conservering van het bestaande als in het oude centrum, maar vooruitzien, steeds maar weer aanpassen, werken aan nieuwe ontdekkingen en een stre ven naar het hoogst bereikbare in de techniek. O zeker, Nederland heeft meer.* CRATCH WEIGHT Technische Hogescholen. Delft was Amo- echter de eerste, is de grootste en de modernst geoutilleerde. Al deze gebouwen voor weten schappelijk onderwijs en speur werk zijn even zovele bewijzen, dat Delft ook zijn bijdrage wil leveren aan de strijd van ons land om zichzelf te handhaven. Het nieuwe gebouw voor elektrotech niek zal met zijn zendmasten het hoogste gebouw van ons land wor den, hoger zelfs dan de Utrechtse Dom. In deze wijk ligt ook een kernreactor voor wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van alle hogescholen en universiteiten van ons land. In Delft worden ook de verfijnde apparaten en instrumen ten gemaakt voor de Starfighter, voor de Amerikaanse ruimtesatel lieten en camera's waarmee de donkere zijde (let wel: de donkere zijde) van de maan kan worden gefotografeerd. Geen land ter we reld is daar tot dusver toe in staat geweest, zonder de hulp van een Delftse industrie. Dat in zo'n stad Albert Heijn een SuperMart ves tigt, is een welkome bijdrage tot het moderne element, dat daar in zo ruime mate aanwezig is. De plaats daarvoor aan de Laan van Altena, op de grens van de oude en de nieuwe stad, is bijzonder gelukkig gekozen. Ook Delft heeft het moderne winkelen leren waarderen. De kruidenierswinkeltjes met de rinkelbel en de vele koperen maten, scheppen en gewichten, zal men er tevergeefs zoeken. Al leven de Delftenar^^km in een stad waarin de rijMmm, van het verleden nauwgezet wordt bewaard, ze zijn niettemin men sen van deze tijd. Een tijd van comfort. Een tijd waarin hoge eisen worden gesteld aan een grote verscheidenheid van arti kelen, aan kwaliteit en service. In de SuperMart van Albert Heijn zullen ze die in ruime mate kunnen vinden. Een maquette van het in aanbouw zijnde laboratorium voor elektrotechniek, dat hoger wordt dan de Dom vcun Utrecht. noemen de Amerikanen het systeem, dat Albert Heijn ook bij de nieuwe SuperMart heeft inge voerd. Klaar gewicht voor vlees waren. Niet langer koopt men precies een ons ham of worst, waar halve plakjes bijzitten om aan het juiste gewicht te komen. Alle vleeswaren koopt men uit sluitend in hele plakken, waarbij dus schadelijke halve plakjes zijn uitgesloten. Op ieder pakje staat precies het gewicht aangegeven en de prijs die men moet betalen. Een volautomatisch rekenende weegschaal bepaalt het juiste ge wicht en feilloos de juiste prijs. Keurig verpakt liggen in de ge koelde vitrines de vleeswaren voor u gereed en u kiest precies het pakje dat u het beste lijkt. Met AH-vleeswaren hebt u thuis geen problemen meer met kleine of halve, minder gewenste plakjes. STEEDS meer neemt de machi- blijven. Want Albert Heijn geeft ne het werk van de mensen- een volledige garantie. handen over. Ook in de levens middelenbranche gebeurt dat, de laatste jaren zelfs in vrij snel tempo. Maar hoe feilloos die chines ook zijn, soms kunnen ne storingen optreden, die danks scherpe controle niet te voorzien zijn. Klant blijft altijd koning TV7IE BIJ ALBERT HEIJN W koopt en toevallig want het behoort tot de zeer hoge uitzon deringen pech heeft poitj-e jam koopt, diat maal gevuld is of van de rand niet hoeft beslist geen koopt bij niet helemaal voldoen, prompt en terug. Albert van de sioenregeling, een spaarregeling voor hen ontwierp, waarvan het bedrijf een belangrijk deel van de premie betaalde en om de unieke woonwijk Het Agneta- park, speciaal gebouwd voor de werknemers van zijn bedrijf. Daarna is later gevolgd de Park winkel waar men zijn inkopen kon doen. Moderne eisen De tijden zijn veranderd en aan de Parkwinkel bleek niet zoveel behoefte meer te bestaan. De zaak werd verkocht aan Albert Heijn, die nu, 24 nov. a.s. daar voor in de plaats aan de Laan van Altena, tegen de achterzijde van het nieuwe park zoals dat in de volksmond wordt genoemd, een SuperMart opent, die veel meer dan de Parkwinkel aange past is aan de eisen van modern winkelen. de basis geeft antwoord op tal van huishoudelijke problemen. In de nieuwe SuperMart kan men letterlijk en figuurlijk zelfs spreken van een extra-brede basis. Een grote diepvriesvitrine herbergt een keur van diepvriesartikelen. Een kennismaking met dit kabi net levert altijd iets goeds op. Kip, poulet, complete maaltijden, vissoorten het is slechts een deel van het enorme assortiment. Een greep uit de grote sortering diepvriesgroenten leert dat een gang naar de AH-SuperMart nimmer tevergeefs behoeft te zijn. Spinazie, sperzieboontjes soepgroenten, tuinerwten, dop erwtjes in verschillende grootte en nog vele andere groenten en ook fruit vullen de grote diep vriesvitrine. Zeer populair zijn de uitstekende en goedkope kroketten en bitter ballen. Onbetaalbaar zijn de voordelen van deze diepvriesvitrine. Alle arti kelen die u hieruit betrekt zijn immers voor honderd procent vers. En wanneer u geen koelkast heeft is een pakje diepvriesgroente of -fruit, tijdig in een krant gewik keld en op een koele plaats ge borgen, nog vele uren te bewa ren. nieuwe SuperMart, mocht er „iets zijn," ga naar de bedrijfsleider, want Albert Heijn is er natuurlijk alles aan gelegen een ieder, ook in de sporadische uitzonderings gevallen van het pechduiveltje, tot volle tevredenheid te bedienen. Voor honderd procent. Gedurende enkele weken geeft de wonderklok in de nieuwe AH-SuperMart elk uur kans op een gratis artikeL aan alle bezoe kers^» op dat moment in d^^iperMart aanwe zig zijn. De wonderklok is een vernuftig ap paraat. dat meer doet dan alleen de tijd aanwijzen De klok wijst ook gratis verrassingen aan, zonder zich daarbij door iemand te laten beïnvloeden. Elk uur gaan er snel achter elkaar lampjes branden achter gekleur de vakjes. Blijft er een lampje branden achter een van tevoren bekend gemaakte kleur, dan be tekent dat voor alle in de winkel aanwezige klan ten een extra-verrassing. Op welk uur dat zal zijn, kan niemand van tevoren weten. De klok doet dat geheel automatisch. Let daarom scherp op die wonderklok in de AH-SuperMart! De eerste week worden op aanwijzingen van de wonderklok gratis tabletten chocolade uitgedeeld. In de volgende weken weer andere leuke verrassingen. De AH-SuperMart is da gelijks zonder onderbreking geopend van 8.30 tot 18.00 uur en op alle toegestane koopavonden. QP DE OPENINGSDAG van de nieuwe SuperMart zul len charmante jonge dames als gastvrouwen van Albert Heijn optreden. Zij zullen de bezoek sters en ook de bezoekers natuurlijk met versnaperin gen verrassen. Ter gelegenheid van het feit dat 12Vi jaar geleden de eerste AH-Zellbediening werd geopend. BIJ een jubileum hoort iets bijzonders, een uitzon derlijke aanbieding, iets feestelijks. Dat heeft AH gevonden in het beroemde Platenkookboek van Life, waarvan een Nederlandse versie is gedrukt die alle be schrijving tart. Wanneer er ooit één boek is versche nen, waarbij men het water in de mond krijgt bij het bekijken van de platen, dan is het wel dit wonderfraaie drukwerk, waarin tal van recepten, maar vooral ook vele schitterende kleurenplaten van fraaie schotels een lust zjjn voor oog en tong. Het is bovendien een rjjke bron voor de huisvrouw die weet, dat koken en bakken en braden, kortom dat kokkerellen, een kunst is die haarzelf, haar man, haar gezin en haar gasten veel vreugde bezorgt. Het Life Platenkookboek dat normaal meer dan der tig gulden zou kosten, wordt als AH-Jubileumverras- sing aangeboden voor 15. (Vraag inlichtingen in 00 J de SuperMart.)

Allerhande | 1964 | | pagina 2