n AH INTRODUCEERT: en eieren Kwart vakantiegangers in Nederland kampeert VIJF KIPPEN ALS HUWELIJKSCADEAU IN UDDEL WORDM EM UE1K WEKEN: 800.000 Hy-Line-kuikens geboren Ook zo dol op schuim-omelet? Onder geestdriftigen zowel bankwerkers als professoren Eerst een hobby, nu een boeiend bedrijf iiiniiiiiiinu SPAAR LEKKER LAND A LBERT HEIJN introduceert een 1 „nieuw" ei. Een kwaliteitsei, dat onder de naam „Welgelegen" in de winkel komt. Nu reeds verkrijgbaar in de AH-winkels in het Gooi en de Zaanstreek, later ook in heel het land. Kampeerfilm ZO IS HET BIJ KARREMANS BEGONNEN PMC-tent mee naar V.S. i Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller L-. Hande HOFLEVERANCIER Allerhande april 1963 Zie pagina 7 en 8 APRIL 1963 8e jaargang no. 4 (87) „Welgelegen" zal h e t ei worden van Albert Heyn, want als eenmaal voldoende voorraad verkregen is en het distributiesysteem volledig functioneert, zal de klant bij AH slechts merkeieren ko pen waarvan de versheid en de constante kwaliteit gega randeerd worden. En moch ten er in een filiaal eieren „overblijven", dan gaan die onherroepelijk terug. Zij blij ven dan ook slechts een week in de winkel. e Een probleem land met het verse ei als met het verse kadetje; ergens is het toch een „probleem". Want heeft tot dusver de huisvrouw, die 's morgens aan het ontbijt het dagelijkse zachtgekookte eitje op tafel zet, wel de garantie dat het inderdaad verse eieren zijn? Bij Albert Heijn weet men van dit probleem. Zo kwam hoe langer hoe meer de wens naar voren het pu bliek een kwaliteitsei te kun nen „voorzetten" met ge garandeerde versheid. Het spreekt vanzelf, dat dit een zaak is waarbij velen betrokken zijn. Om dit probleem op te lossen was het noodzakelijk dat er een zeer nauwe samenwerking moest komen tussen: vermeerderingsbe- d rijven (voor de levering van broedeieren van raskippen), broe ders (voor het uitbroeden van deze eieren), pluimveehouders, voerfabrikanten, gezondheidsdienst (controle van de diverse pluim veestapels) en Albert Heijn. O Hy-line kip Hierin is men geslaagd en deze groep vormt een zg. „ring", waar in ieder het grote doel, een kwa liteitsei te brengen, met enthou siasme wil nastreven. Na vele be sprekingen is het besluit gevallen bij alle pluimveehouders, aange sloten bij de Ring, de raskip „Hy-line" aan te houden. In wetenschapskringen gaat naar deze tweevoeter de grote voor keur uit; het is een kip die eieren legt van bijzonder goede kwaliteit en gebleken is dat die kwaliteit eonstant is. Bjj AH meent men dan ook, dat een ei van een Hy-line kip terecht de naam „Welgelegen" krjjgt! De opfok van dit soort kippen is een zeer belangrijke aange legenheid en daaraan zal dan ook grote aandacht worden ge schonken. De Welgelegeneie ren zullen op speciale wijze worden verpakt in materiaal, dat afwijkt van het tot nu toe gebruikte. Een „Welgelegen"- ei is daardoor gemakkelijk her kenbaar. Vanzelfsprekend vergt het op zetten van een goed distributie systeem tijd en het zal dan ook wel tot medio 1963 duren voordat alle AH-winkels ingeschakeld kun nen worden. Maar als het eenmaal zover is, zullen uitsluitend eieren van het merk „Welgelegen" bij AH verkrijgbaar zijn. „boeren", maar als serviceverle ning aan de pluimveehouders en om te demonstreren hoe het (ook) kan, zal AH in de toekomst „ergens ln Nederland" een pluim vee-farm openen. Het betreft hier een modelfarm. waar „model"- kippen van het ras Hy-Line on derdak zullen vinden. iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiim UWEET HOE u een schuim- omelet maakt? U breekt de eieren en splitst de witten en de dooiers. U klopt de dooiers los. U klopt de witten zeer stijf. U mengt de dooiers door de witten en u voegt er een snuifje zout bij. In de koekepan een stuk boter laten smelten en de schuimmas- sa in de pan laten glijden. Be strooien met suiker, langzaam „vastig" laten worden. Als u van jam houdt, deponeert u er wat van uw lekkerste soort op en vóór het opdoen vouwt u de omelet dubbel. Snel opdienen want hij moet luchtig gegeten worden. Natuurlijk kunt u het principe van de schuimomelet ook toe passen op hartige varianten. Dan gebruikt u natuurlijk geen suiker of jam, maar bijv. peper, toma ten-ketchup, geraspte ui, gerasp te kaas of iets van dien aard. CISKA VERHEUL 0 Proeffarm Beslist niet om zelf te gaan 1\.1EER .DAN EEN KWART van het totale aantal vakantiegangers in Nederland in 1960 was kampeerder. Of, om precies te zijn, 26 procent. In 4354 was dit nog maar 16 procent Dat be tekent dus in zes jaar een stijging van tien procent. Ruim ander half miljoen mensen brachten in 1960 hun vakantie kamperende door. ..hett„ WAS EEN CADEAUTJE bij ons trouwen", zegt ze. „Iemand zei: hier, vijf hennen, voor jou en je man. Je vindt er wel een plaatsje voor. En ze zullen best nog eens van pas komen. Neem ze maar voor eigen gebruik Tien jaar geleden is dat nu, ruim tien jaar. Toen werden de heer W. Karremans en mevrouw E. Karremans-Jon- geneel man en vrouw en toen begon wat eerst een hobby leek maar wat nu een even boeiende als lonende broodwinning belooft te worden. „Kijk jij naar de kippen", zei na de wittebroodsweken gemeen te-employé W. Karremans tegen zijn vrouw als hij 's morgens hun woning aan de Achterdijk in Zevenbergen verliet. Veel te doen gaf dat niet, maar al spoedig be gon ze er plezier in te krijgen. De kippen waren goed aan de leg en toen werd besloten de zeer bescheiden pluimveestapel wat uit te breiden. De vijf wer den er vijfentwintig, later hon derd en nu lopen er in de speciaal daarvoor gebouwde loods een klei ne veertienhonderd kippen rond. „En is er geen haan?" „Nee," zegt mevr. Karremans, die feitelijk heel deze „kippen- huishouding" runt, dat geeft maar vechten. We houden het bij on ze kippen. Overigens, er ko men er nog zo'n 1500 èt 1600 bij voor de opfok. We gaan er een tweede kippenschuur bijzetten". Terwijl de heer Karremans ln dienst van de gemeente Zeven bergen is, overdag, zorgt zijn vrouw èn voor de zeven jaar oude Jeanneke (ik vind het kippenvoe ren heerlijk) èn voor de 1400 kip pen, waarvan ze het kakelen al lang niet meer hoort. „Bezoekers vinden het altijd een heel lawaai", zegt ze, ,^naar wij zijn daar wel aan gewend". dat blijkt heel bevorderlijk voor de leg." .W. Karremans en zijn vrouw maken 's avonds, na het werk, nieuwe plannen. Hun bedrijf is aangesloten bij de ei erring en heeft momen/teel een weekproduik- fcie van ruim 6000 eieren. Eieren van bijzonder goede kwaliteit, die straks in een groot aantal AH-filia- len in het land te koop zijn van een bedrijf, dait begon met vijf kippen als huwelijksgeschenk, Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heyn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel ln verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. „TF7TJ GAAN NAAR de I States, naar California, streek van sinaasappels en zomerzon", schreef een Amsterdamse huisvrouw naar Albert Heijns PMC. „Mijn man wordt naar Cali- fornië overgeplaatst. Maar we willen naar dit zonnige stukje Amerika niet gaan zonder de premie van de maand maart, de bunga lowtent, die we daar wel heel goed zullen kunnen gebrui ken." De PMC, die spoed achter de levering zette, wenst na- natuurlijk dit gezin aan de an dere kant van de oceaan een „stralend" verblijf toe en, uiteraard, daarbij heel veel plezier van de PMC-biingalow- tent. A.N.W.B.-FUNCTIONARIS A G. van Berkel van de Studiedienst Alge meen Toeris me zegt dat Zijn werkzaamheden bij de Ne derlandse Toeristenbond A.N.W.B. confronteren hem dagelijks met wat de vakantiebesteding bij uit stek wordt, het kamperen. „Let erop", zegt de heer Van Berkel, „dat terwijl het hier toch gaat om een mensenme nigte van IJ miljoen (het in woneraantal van een metropool) incidenten zich vrijwel niet voor doen. Onder kampeerders heerst een goede geest. Want kampe ren is een spel en wie zich aan de spelregels weet te houden blijkt een goede speler". INFORMATIES Nog even, en dan staat de te lefoon niet stil bij de speciale af deling van de A.N.W.B., die zich met alles wat kamperen betreft bezighoudt. Dagelijks komt ook een groot aantal schriftelijke ver zoeken om informaties binnen en het verstrekken van al die inlich tingen maakt een onderdeel uit van de service, die de A.N.W.B. aan de kampeerder in Nederland verstrekt. Dit doet de A.N.W.B., onder meer zegt de heer Van Ber kel: De uitgave van een „vak tijdschrift" voor de kampeer der, de „Kampeerkampioen" Deelneming aan de exposi tie Hiswa-Goed Kamp Het organiseren van zgn. Wegwijs en Ommen-kampen De uitgifte van benodigde kampeerdocumenten Een telefonische kampeer- informatiedienst voor het ver strekken van inlichtingen over £e bezetting van de kampeer terreinen. A.N.W.B. SERVICE „Heel de A.N.W.B.-voorlich ting is erop gericht kampeerders service te verlenen", zegt de heer Van Berkel. „Objectief worden adviezen verstrekt ook op het gebied van kampeer- artikelen. Mede door deze voor lichting is een sanering tot stand gebracht onder deze kampeer- artikelen. Van belang zijn met name de kampeerkampen in Ommen op een eigen terrein, waar leden twaalf dagen lang instructie van ervaren kampeermensen ontvangen. Er zijn drie soorten kampen, voor jongeren, voor gezinnen met jonge en gezinnen met oudere kinderen." XJISWA-Goed Kamp bracht de première van een Ne derlandse kampeerfilm, waarin het „hoe en waar" van kamperen op het witte doek kwam. De film komt ook in roulatie in de Cineacs in de grote steden. A. N.W D .-functionari» A. G. v. Berkel steeds jneer kampeerdere WEGWIJS Bovendien worden op verschil lende plaatsen in het land Weg- wijskampen georganiseerd, even eens ter instructie van kampeer ders en a.s. kampeerders. Inlich- tingenbladen zijn beschikbaar voor ieder die „alles" wil weten van kamperen. De A.N.W.B. oefent toezicht op de kampeerter reinen en verleende aan rond 600 kampeerterreinen en vakantie plaatsen de bekende A.N.W.B.- bondsgoedkeuring. Ook aan de be heerders daarvan worden advie zen verstrekt. Namens de Ned. Kampeerkaar- tencentrale geeft de A.N.W.B. de kampkaarten verplicht voor iedere Nederlandse kampeerder uit Ik hecht hier veel waarde aan, zegt de heer Van Berkel, ad ministratief is het handig en er gaat een grote preventieve wer king van uit. Voorts is er het kampeerpaspoort, dat verleend wordt aan diegenen, die kampeer - proeven (geen examen!) met goed gevolg hebben doorstaan. Dan is er het landgoedkampeerbewijs, voor leden A.N.W.B. die een kampeerpaspoort bezitten en die op landgoederen willen kamperen. Kampeerders die naar bet bui tenland gaan kunnen het interna tionale kampeeroarnet verkrijgen, dat in sommige landen verplicht pUSSEN de duinen ontstaat in het seizoen een stad van ten ten en bungalows. De A.N.W.B. biedt de duizenden kampeerders alle service. gesteld is. Soms kan de W.A.-ver- zekering, die dit insluit, bijzonder van pas komen, terwijl het ook ;en gemak is, dat aan kamp beheerders dit carnet in plaats van het paspoort kan worden af gegeven. STEEDS MEER Het aantal kampeerders in Ne derland stijgt. De A.N.W.B.-medewerkers, die zich speciaal met het kamperen bezighouden, zien die groei met genoegen. „Wij willen de kampeerder wegwijs maken", zegt de heer Van Berkel. „Dat gebeurt o.a. met behulp van. de honderden vrijwilligers, die belangeloos als mentor hun diensten verle nen." De heer Van Berkel: „Onder deze echte geestdriftigen voor het kamperen zijn mensen uit allerlei beroepen. Professoren en bankwerkers behoren tot deze A.N.W.B. „wegenwacht van het kampeerveld" MEVROUW KARREMANS ...van 5 naar 1400.., HY-LINE Hy-Line-kippen lopen er in de schuur van Karremans in Zeven bergen. Die hebben verschillende voordelen weet mevrouw Karre mans, die een deel van haar dag taak vindt temidden van het pluim vee. Ze zijn zeer voordelig in het voer, ze leveren veel eieren en bo vendien zijn de eieren mooi gelijk matig, gaaf en hoog van kwali teit. Zij zijn bovendien van con stante kwaliteit, vertelt ze en dan moet ze eerst een rek met Hy-Lir-veieren tonen. Vorig jaar hadden we nog maar 300 kippen, zegt ze, in korte tijd zijn we sterk uitgebreid. Dat kon, want er is grote vraag naar de Hy-Line eieren. Mevrouw Karre mans vertelt het niet zonder trots, want in de gave gelijkmatige eie ren zit ook een stuk „eigen werk". VOEDERTIJD Drie keer per dag gaat ze de schuur in om de kippen te voe ren. Soms komt dochter Jean neke helpen en dan kan ze met haar emmertje voer haast hele maal schuil gaan tussen de kake lende, opvliegende en zich ver dringende kippen, die bij honder den tegelijk hun eetlust willen de monstreren. De voertijden zijn 's morgens rondom acht uur, tegen twaalven en 's middags om vier uur. Maar er is meer te doen in de 25 bij 12 meter grote schuur. De kooi moet regelmatig schoongehouden wor den en er is het nooit aflatende werk van het eierenrapen. Per dag noteert mevrouw Kar remans zo'n duizend eieren van de kippen, die per etmaal zo'n veertien „werkuren" hebben. Midden in de nacht, om klokke twee, floept de T.L.-verlichting in de kooi aan; dat gaat automa tisch, zoals de drinkwatervoorzie ning ook geheel automatisch gaat. De voedering kan half automa tisch geschieden. AANPAKKEN „Farmer" Karremans en zijn vrouw bezochten de Jaarbeurs en daar maakten ze kennis met de nieuwste vondsten op het gebied van de kippenhouderij. Die moeten we ook hebben, besloten ze, en zo kwam de schuur er met moderne hulpmiddelen. In de nieuw te bouwen schuur, die nog dit voorjaar gezet wordt, komen ook allerlei moderne snufjes. Want de heer en mevrouw Karre mans wilden het niet alleen groot, maar ook goed aanpakken. Van daar dat ze kozen voor de Hy-Li ne-kippen, die men in vakkrin gen tot de beste rekent. Mevrouw Karremans vertelt: ',JJa achttien maanden gaan de kippen weg. Veertien maan den zijn ze aan de leg. Daarna komt er weer een nieuwe lich ting en die willen we uit de fok- schuur halen. Veel plezier hebben we ook van de „uitloop", het grasveld waar de kippen, als de tempe ratuur weer wat hoger ligt, zich wat kunnen vertreden. Ook J ANDBOUWHOGESCHOOL STUDENT E. Beekman sluit met een klap de deur van de broedmachine. Hennetjes zegt hij resoluut, „we bepdfken ons Saartoe. Voor dit doel heb ben Haantjes geen zin. Ze brengen niets op. Het gaat om de kippen." Kippen, kuikens, bij tienduizen den verlaten ze het vermeerde- ringsbedrijf in Uddel, zoals de zich nog steeds uitbreidende fir ma van oprichter D. Beekman officieel heet. „Broeder" heet de heer Beekman in de wandeling en zijn zoon, die nu nog in Wa- geningen studeert maar hem straks in het bedrijf zal opvol gen, kent de geheimen van dit wel uitzonderlijke vak. In de keten van kwaliteits eieren, die Albert Heijn over heel het land gaat spannen, neemt de „broeder" of houder van een ver- meerderingsbedrijf een heel bij zondere plaats in. Zijn onderne ming vormt daarin een belangrij ke schakel en een bezoek aan het klein bronnen maar nu tot een der gróótste bedrijven op dit ge bied uitgegroeide broederij geeft interessante wetenswaardigheden te over. Kip of ei? De vraag: wie was er eerder, de kip of het ei? is geen pro bleem in Uddel. Daar gaat het allereeret om de eieren, die bij enorme hoe veelheden uit verschillende delen van het land worden aangevoerd. Transportwagens zwermen van deze landelijke Veluwse gemeen te uit naar pluimveehouders en keren terug, volgeladen met eie ren. Eieren vormen het „basis-ma teriaal" van een vermeerderings- bedrijf. De aangevoerde hoeveel heden worden allyeerst gesor teerd. Daarvoor staan in het Ud- deler bedrijf eier-sorteermachi- nes, die de eieren aan een nauw- keurig onderzoek onderwerpen. De kneusjes moeten eruit, ook de te grote of te kleine eieren. 9 De exemplaren die de proef doorstaan, gaan naar de „fok kerij". Dat wil zeggen, voor deze eieren begint dan het pro ces van 21 dagen bebroed wor den. Niet door een kip, dat zou gezien de massale hoeveelheden waarom het hier gaat, een on begonnen werk zijn, maar door de circa v ij f t i g broedmachi nes, waarover het bedrijf be schikt. Amerikaanse en Hol landse machines, die ten slotte maar voor het zover ls, Is er heel wat werk verzet de eieren afleveren als kerngezon de eendagskuikens. Op „eigen bodem" Eieren van Hy-Line kippen ko men, als ze ter bewerking in een Amerikaanse broedmachine ge plaatst worden, „op eigen bo dem". Want de Hy-Line kip is van Amerikaanse herkomst. Na talloze proefnemingen en uitge breid wetenschappelijk speurwerk slaagden Amerikaanse vakmen sen erin de Hy-Line te fokken als een inteeltprodukt van de beken de Witte Leghorn. Sinds vijf Jaar is de Hy-Llne kip op de Nederlandse markt. Maar pas de laatste tijd wordt de kip In grote aantallen „ge kweekt", omdat de grote voorde len van dit ras duidelijk gebleken zijn. De Hy-Line is een betrekkelijk kleine kip, die echter verhou dingsgewijs zeer grote ederen legt. Bovendien, en dat ls ook een pré van dit pluimvee uit de States, is het dier zeer zuinig in het voedselgebruik, wat natuur lijk voor de houder een extra voordeel betekent. De eieren zijn van zeer gelijk matige kwaliteit, vertelt de heer Beekman en een blik op de tal rijke rekken met eieren, die ge reed staan om de broedmachines te gaan bevolken, bewijst dat. Rond zeventigduizend kippen verlaten per week het bedrijf. Kippen? Neen, het zijn natuurlijk eendagskuikens, die na drie we ken uitgebroed zijn. De periode van 21 dagen is even lang als de broedtijd van een kip. In de broedkasten heersen precies de zelfde temperaturen als onder de beschuttende vleugels van de moederkip. En ook de overige omstandigheden zijn geheel aan gepast aan het natuurlijke broed- proces. Doorgelicht Het broedproces van de tien duizenden eieren wordt onderbro ken voor een nieuwe keuring, het doorlichten. Na verloop van tijd worden de eieren namelijk door gelicht om te kunnen vaststellen of er inderdaad bevruchting heeft plaatsgehad. Rond 200.000 eieren leveren doorgaans zo'n 150.000 kuikens op. Een aantal ls niet be vrucht, van ander^ eieren sterft de kiem. Bij het doorlichten blijkt ook voor de niet deskun dige is het onmiddellijk te zien of het hier gaat om een bevrucht of niet-bevrucht ei of het broedproces moet worden voort gezet STUDENT E. BEEKMAN alleen hennetjes De goedgekeurde exemplaren gaan opnieuw naar de broedkas ten, waar de finishing touch wordt gegeven. Is de broedtijd ten slotte voorbij dan worden de kuikentjes gekortwiekt en wacht de verzending. In speciale daar voor vervaardigde dozen worden ze verzonden zowel naar bedrij ven in Nederland als over de grens. Van Uddel uit heeft men grote aantallen naar Italië gezon den. De heer Beekman zegt: „On ze totale produktie is in vrij korte tijd enorm gestegen. In 1937, toen dit bedrijf gesticht werd, verlieten per perinde van drie weken circa 90.000 kuikens Uddel, nu halen we er 800.000 per drie weken." Seksen Een laatste fase is het seksen, dat door vaardige meisjeshanden gebeurt. Alleen de hennetjes gaan de deur uit. En daarmee begint een nieuwe cyclus. Want de Hy- Line-kuikens, die Uddel verlaten, komen op bedrijven, waarvan de pluimveehouder later weer voor een retourzending zorgt. De kui kens worden (gezonde) Hy-Line kippen, die, als ze eenmaal gaan leggen ook weer eieren leverei* voor de firma Beekman. Die eieren gaan dan weer dezelfde weg als de moederkip, wie» „wieg" zelf eenmaal op de Velu- we stond....M

Allerhande | 1963 | | pagina 1