LETTERS, MUIZEN en KIKKERS de herauten van de Sint „Banketstaf" staat aangetreden al BOTERSTAAF li ILSE WESSEL Van secretaresse tot omroepster 25 ZÜ Paraat voor de 100 km^ staaf- en kransrace lekkerste koffies! FEESTELIJK RECEPT met de nieuwe Bordeaux Zoveel M's, K's, B's, J's ens. OP REIS IN DE CAVEMIL „dribbelt" spuit, koelt en klopt Albert Heijn heeft de Herfstmenu JSo. 1 IJL lil .1 i oUlLr B^n.ke,t er *5 BORDEAUX O NIEUWE BANDEN h ALLERHANDE OKTOBER SINTERKLAAS werpt grote schaduwen vooruit. Vooral de fabrikanten van snoep- J*nnen en Jopen en japen en goed en de banketbakkers zijn reeds weken lang in de neer om te kunnen voldoen aan de elke dag stijgende vraag. TXE fameuze Italiaanse machine „Cavemi I", een uitvinding van de Milanese ingenieur Emilio Cavalier i, werkt bij Albert Heijn op volle toeren. Het is een wondermachine en, zonder dat één mensenhand, één mensenvinger zelfs, er recht streeks mee te maken heeft, produceert zij alles wat van choco lade maar gemaakt kan worden. In deze dagen vóór Sinterklaas betekent dat een onoverzien baar-eindeloze stroom chocoladeletters en allemaal even fraai van uiterlijk en even zwaar, glanzend en glad van boven en voorzien van een ielfijn streepje van onderen. Het zijn ware kunstwerkjes. de vormen dansen met •n er is geen gesprek mogelijk bij deze Cavemil. I moeelnk nauw keurig aangepast aan wat del ervaring heeft geleerd dat de meestgevraagde letters zijn, j schuift Cavemil naar buiten. Bij oorverdovend gerucht dreunt de hele stoet initialen van ware Nederlanders (het buitenland kent de chocoladeletter namelijk niet) voort op de band. de vor men worden automatisch leegge schud en de verpakkingsafdeling ontvangt ze. Om ze in keurige doosjes, een voor een. een voor lopig onderdak te geven LANGE WEG En de lege vormen? Die bege ven zich naar een tunnel, waar ze alweer wat op temperatuur wor den gebracht, waarna ze opnieuw worden volgespoten. Tachtig me ter lang is de reis van een let- de Cavemil. Bonbon enige mogelijkheid zich duidelijk I gevulde chocolade doen er "twee: maal zo lang over: die lopen bij na de twee-honderd meter (om in en wijzen en wuiven en knikken. vult dus eerst de vormen met- precies de juiste hoeveelheid chocolade, zij dribbelt dan als razend met haar fraaie vormen voort, en schuift dan alles in koelkasten; de rijdende band verdwijnt daar heel kalm in en koel komt aan de andere kant de letter eruit: zóveel M's van Moeder en Marie en Mies en Mientje en zóveel B's van EENVOUD v 4 Er valt trouwens niet veel ttl« m.f MÏ, u" k varTr I ui> leggen: wie Cavemil z,et Zij doet .1 haar brst. Dal bete- werken geraakt onder ie rad ruit kent dat zij ..dribbelt", dat zij van haar schone eenvoud. Zij spuit, dat zij koelt, klopt enfin JÊt J' dat zij het produkt volmaakt af levert. Dat dribbelen is overigens een rumoerige aangelegenheid; geen mens die een chocoladeletter, die mooi wegsmelt in de mond, eet, kan dromen welk een enorm la waai de fabrikatie van chocolade letters wel. vergezelt. Cavemil werkt met zware me talen vormen, die volkomen glad zijn en die, ieder op zich, fraaie stukjes fabrikatiekunst zijn (en derhalve ook een flinke duit kos ten). Deze vormen, glanzend als zilver (mooier nog!), worden eerst zorgzaam volgespoten (door Cavemil, en onder toezicht van een bedaard man in een hagel witte jas), waarna onmiddellijk het dribbelen begint. OORVERDOVEND Dit dribbelen is het krachtig schudden van de zware, gevulde vormen zodat de luchtbelletjes, die in de nog vloeibare chocolade zit ten, kunnen ontsnappen dus later geen lelijke kratertjes, gaatjes en oneffenheden veroorzaken in het ,.affe" produkt. Dat dribbelen nu veroorzaakt oorverdovend sporttermen te spreken). Maar dat is een ander onderwerp en het is even interessant, omdat daarbij nog meer vernuft wordt gedemonstreerd. Overigens: meen niet dat de vakman bij dit alles niet meer nodig zou zijn: hij is het ten slotte die de juiste dikte van de chocolade bepaalt en die Cavemil „naar zijn hand zet". Wat Sinterklaas aangaat: hij wordt voorafgegaan door hon derdduizenden muizen en kikkers. Dat is een vreemde gedachte; maar zij is niet minder waar. Honderdduizenden kikkers en mui- zen met een smullerige vulling glijden wekenlang voort ter aan kondiging van de Goedheiligman. 1 Zij zijn de eerste verrassingen die i in de vroege schoentjes worden gedaan. Zij zijn gevuld met een stevi ge. een vaste vulling met fram- bozensmaak of citroensmaak en zij vertonen zich aan de wereld in een prettig zilverpapieren pak- je. HUIDJE Overigens is dit zilverpapieren omhulseltje ook alweer een slim vindinkje van ingenieuze lieden: het is maar een klein vierkant papiertje voordat het de muis of de kikker omhult. Zodra ech ter de machine het beestje heeft behandeld, is het papiertje veran derd in een nauwsluitend huidje. Hoe ze gemaakt worden? Heel ..eenvoudig". Eerst ontstaat de vulling in een wit bedje: het is dan een nogal wezenloos dingetje. Dan echter krijgt het een cho coladebadje en, ziedaar, nu glanst het al smakelijk en prettig. Het is een ware kikker of muis ge worden! De couvreermachine heeft het er druk mee en de meisjes, die het werk rondom de machine doen ook: de expeditie stroopt de mouwen op: de herauten van Sin terklaas zijn in aantocht. Met honderdduizenden tegelijk. TTET gebeurt niet vaak, dat Al men iemand ontmoet, die, gevraagd naar een na dere adresaanduiding, ach teloos zegt: ,,Je weet, waar het Paleis Soestdijk is? Nou, daar direct schuin tegen over woon ik!" En daarom was het inder daad niet moeilijk om de grote villa te vinden, waar Avro-omroepster Ilse Wes- sel, tot voor kort met haar moeder, maar nu ook met I haar echtgenoot, Jaap Dubbelboer, musicus en sociologisch student, woont. I Ilse Wessel is een levendige vrouw met een frêle figuurtje. sprekende donkere ogen en zwari krullend haar. dat een smal en expressief gezichtje omlijst. Be j halve wat poeder is er geen spoor van opmaak te bespeuren en dat kunnen wij U verzeke ren zélden zagen wij een ge- I zichtje, dat dergelijke hulpmidde len zó goed kan missen. i pEN" van de personen, die de komst van Sint i Nicolaas al maanden van tevoren voorbereidt als gold het het bezoek van een belangrijk buitenlands staatshoofd, is de heer G. Talsma. Hij Is namelijk bijtkoek van Albert Heijn's bakke r ij e n en vooral dat eerste, die banket, die zet hem. al vroeg in de herfst met zijn „banketstaf" van twintig man, geducht aan het werk. T T heeft er voor nodig: witte bonen die geweekt zijn, een paar worteltjes, preien, een grote u i, een selderij, wat b o- t e r en uit den aard der zaak het nodige zout en een behoorlijke hoe veelheid vers gemalen peper. Als u zin heeft, doet u er ook nog wat tomaten in, hetzij vers of anders een lepeltje tomaten-puree. Om te beginnen kookt u de ge weekte witte bonen. In die tijd maakt u de groenten schoon en snijdt ze in kleine stukjes, be halve de peterselie en de toma ten. Die groenten smoort u in de boter in een koekepan en u laat ze gerust wat aanbruinen. U doet, als de groentenmassa u te droog oorkomt, er een le pel of wat van het kooknat van de bonen bij. Als de bonen goed gaar zijn, de groenten prettig zacht, dan voegt u alles bij el kaar. Is u tomaten gebruikt, ont velt u ze, haalt de harde kernen eruit en voegt ze er eveneens bii. evenals vanzelfsprekend zout en peper naar uw smaak. De fijn gehakte peterselie dient dan klaar te staan. U neemt de pan van het vuur. roert er op nieuw een stukje boter door, doet de soep in de terrien en strooit er de peterselie over. Persoonlijk zou ik een scho teltje met gebakken brood- dobbelsteentjes op tafel zetten, het zijn wel „boter-dief- jes", maar ze smaken zo ver- De tijd vóór Sinterklaas is die van de banketstaaf en de banketletter en de tijd erna is die van de kerst krans. Daarna loopt het een beetje af met het banket; dan zijn de lekkertanden van ons volk schijnbaar een beetje afgesleten vanwege al dat zoet. Maar wat er in het najaar aangemaakt moet worden om te voldoen aan die gezonde, vaderlandse behoefte aan banketstaaf, -letter en -krans, is eenvoudig verbijs terend. Zo ziet soms de heer Talsma dat ook wel; er zijn nachten dat hij er onrustig van slaapt. Di« vi«r v«rrukk«lijkit* melan ges, waaruit da Nederlandse kof fiedrinker kan kiezen, went een van die vier is precies, maar dan ook precies neer £iw smaakt V0L-AR0MAT1SCH Goudmcrk 170 MILD-GEURIG Groenmerk 145 MILD-KRACHTIG Roodmerk 145 PITTIGE KOFFIE Paarsmerk 128 14 -20 cent per pak goet'koper dan elk antler kwaliteitsmerk Als het weer begintver telt hij, „dan zorg ik dat ik 's avonds om een uur of negen in bed lig. Ik moet paraat zijn er hangt teveel van af. Het komt er tenslotte op neerdat mijn afdeling zo ongeveer 100 kilometer staaf en krans moet produceren en dagelijks moeten er duizenden staven de fabriek uit, wil ik klaar komen met de gestelde produktie. Elk jaar wordt onze omzet groter en dat betekent, dat wij elk jaar meer moeten aanmaken. Dat is een goed teken. Maar het behoeft ook niet te verwonde ren: wij gebruiken alleen zui vere grondstoffen. Alleen room boter, alleen amandelen, alleen rukkeüjk by de. soep van witte eieren, en suiker en dat doet het botten en groenten'. hem dan ook: kwaliteit wint het CISKA VERHEUL I altijd." Albert Heijn's uitsluitend met ROOMBOTER en AMANDELEN bereid in keurige doos verpakt Extra zintuig Neen. Wij beschikken over de modernste ovens en wat nóg belangrijker is, over een ovenist i te er een ongewoon-scherpe kijk op heeft. Want zo'n oven bedienen is een kwestie van fijn Hij kan dat blijkt als men gevoel. Dat afstellen ervan ver- Banketbakkerstrots De heer Talsma is geen man die reclame maakt voor zijn pro dukt, omdat hij daarmede de ver koop zou kunnen stimuleren. Hij doet het eenvoudig uit overtuiging en ook uit zuivere banketbakkers- trots. wat verder met hem praat geen slecht produkt maken. Hij eist gewoon het beste, omdat hij dan ook alleen maar het ware kwaliteitsprodukt kan vervaardi gen. In dit opzicht heeft hij bij Albert Heijn geen klagen; de di rectie denkt er niet anders over. ,Jk zou niet kunnen werken met rommel", verklaart hij, „ik zou er gewoon mee ophouden als ik dat zou moeten. Maar het hoeft niet. Integendeel, het kan niet goed genoeg zijn. Zo is het altijd geweest. Ook nog, voor zover er voorraad wasin de oorlog. Altijd. En ik kan het wetenik ben hier nu al vijf en dertig jaar in dienst". Hij werd geboren, deze Friese banketbakker Talsma, in Akma- rijp vlakbij Joure. Hij werkte bij verscheidene bazen en leerde daar, het laatst in het noorden, in Hee renveen de kunst van de echte banketletter. Dat was in de dagen, dat alles nog met de hand ging. Het moeilijke en uitermate be langrijke „toeren" van het ban ketdeeg. immers feuilletédeeg dat uiterst gevoelig reageert en bros moet zijn en bladerig, ging met de hand. Is dat nu anders? eist een of ander geheimzinnig extra zintuig. Dan is verder ons recept goed. Dat betekent dat openbarsten of leeglopen onmo gelijk is. Dat komt vanwege de eieren. Een baksel met eieren blijft prachtig. Niet alleen in de oven maar ook erna. En vergeet u niet dat een staaf of letter ge ruime tijd goed moet blijven en vers. Nu, dat blijft ons produkt!" vervolg van pag. 1 Vorst slaat toe De vorst is de ergste vijand. In 1953 eindigde een reeks van prachtige wijnjaren; men weet u daar nog veel van te vertellen: 1954 was een slecht jaar maar niemand vond dat erg: er was nog genoeg Bordeaux-wijn in voor raad. Men vond het eigenlijk niet eens zo erg. zo'n kwaad jaar: dc prijs kwam daardoor weer wat steviger te zitten. 1955 was een goed jaar. Dat was héél pret tig, gezien die juist hogere prij zen. December '55 was mooi zacht, vertellen ze u in Bordeaux, Ja, de- bewerkingen worden meten de wijnstok begon al vroeg te machines verricht. Maar de vak- ontbotten. man blijft het noodzakelijke mid- Toen, in januari 1956. sloeg een delpunt van het geheel. Hij kneedt gemene koude toe op de gevoell- Vakman middelpunt Altijd op rei* Tegen de verwachting in zijn de leden van de omroepdienst helemaal niet altijd in de om- roepcel van de studio te vinden zo vertelt ze. ..Het is dikwijls een gevlieg en gedraaf van de ene naar de andere stad". „De ene week moet je 1 I Amsterdam een concert aan- en afkondigen en, als het een di recte uitzending is en geen op name, moet je tot het eind blij ven." En op onze waarschijn lijk niet begrijpende blik legde zij uit: ..Kijk, als het een opname is dan ga ik altijd eerst even naar de technicus met het verzoek al vast de afkondiging voor na de uitzending op de band op te ne men. Na de aankondiging aan het begin van de opname hoef ik dan niet meer te wachten tot het eind. Die afkondiging plak ken ze er dan wel achteraan. Maar ja, dan is er in zo'n week ook nog eens een opname in Rotterdam of ergens anders en zo blijf je op reis". Maar de leukste herinneringen heeft Ilse natuurlijk aan haar bui tenlandse reizen als omroepster. Ze haalt herinneringen op aan het Venetiaans Songfestival om de „Gouden Gondel", waar zij de eer ste omroepster was, die tijdens de finale voor de Eurovisie haar aan kondigingen ook in het Frans, Ita liaans, Duits en Engels deed. De ze prestatie gaf haar indertijd de roep een talenwonder te zijn, waarover zij zelf overigens har telijk lacht. „Wat een onzin, alsof je die paar zinnen niet van te vo ren kunt repeteren, al weet je ver der van die taal niets af." Dat is typisch een opmerking voor Ilse Wessel. want haar volko men natuurlijkheid en grote scheidenheid zijn in de omroepwe reld spreekwoordelijk. Zó eenvou dig is het natuurlijk ook weer niet en van die talen weet zij heus wel meer af dan een paar zinnetjes voor een aan- en afkondiging. ons land, de Bordeaux wijnen weer voor zeer aantrekkelijke prijzen kopen, zodanig zelfs dat A. H. de „Palais Gallien", rouge en blanc kan aanbieden voor 195. De wijn is eeuwig De Franse wijnbouwer is een rustig man. Hij wijst bedachtzaam over zijn rijen wijnstokken en glimlacht. ..M'jn wijngaard is in 1956. wonderlijk genoeg, zo goed als geheel gespaard gebleven", zegt hij. ,.En vorig jaar was prachtig. Maar vooral dit jaar wordt het een magnifieke oogst. Ach, en als het niét zo was, dan zouden we ook wel weer verder zien. De wijn is eeuwig. Dat komt altijd weer goed." Internationale jeugd Ilse Wessel begon al zeer inter nationaal. n.l. bij haar geboorte! Haar vader was indertijd corres pondent van het ..Algemeen Han delsblad" in Berlijn, en daarna woonde zij als kind nog in diver se andere Europese hoofdsteden om tenslotte in Nederland haai eindexamen gymnasium alpha te doen. De talen zaten er dus al vroeg in! Er volgde een opleiding bij Schoevers als secretaresse en haar eerste baan was bij de AVRO. waar zij nu al tien jaar werkzaam is, al behoren de secre taresse-werkzaamheden nu tot het verleden. „En tóch heb ik die menta liteit. nog steeds", lacht Ilse. „Als ik b.v. het bureau binnen kom van Jan Bootsof b- JjyiLT u ook ivel eens een keer iets anders eten dan de door-de-vueekse kost? Ik kan me dat zo tenslotte het deeg al gebeurt dat nu met de armen van de machi nes; hjj maakt het recept en hij stelt de oven, een zeer apart am bacht dat grote vakkennis, of lie ver vakgevoel, „feeling" vergt. De banketstaf van de heer Tals ma, die nu 57 jaar oud is, be staat als zij eenmaal op volle toe ren werkt en dat gaat geleide lijk uit vakmensen. Eerst moe ten zij nog enkele dagen op el kaar inspelen. Maar dan wordt de i produktiesnelheid groter en gro- ter en tenslotte werkt men, met i een enorme dagproduktie, op vroe ger onvoorstelbaar-hoog produk- tiepeil- Wordt er met de hand gewerkt? Zeker. „Nadat het deeg machinaal getoerd is dat is een behan deling die het ondergaat, nadat het eerst gekneed is wordt de spijsvulling er met de hand in gerold. Dat betekent dat er nog heel wat kunde bij komt kijken. Of ons baksel ooit mislukt? ge planten. Week in week uit hing deze koude mistig In de valleien en op de vlakten. Alleen op de heuveltoppen kwam soms wat wind en vlak bij de rivieren hield het stromende water de dode kou de ook wat in beweging. Maar el ders: elders stierf de wijnstok door die koude, die tot in april standhield. Toen waren grote ge bieden totaal verwoest. Men moest verscheidene wijngaarden rooien. De consequentie zou zijn: zeld zame en dure Bordeauxwijnen. Want de nieuw geplante wijnstok ken dragen pas vrucht na 3 tot 5 jaar. Waar dus niet is verliest zelfs de keizer zijn rechten; laat staan de wijnklant die koning is. En zo zou alles ook gegaan zijn na dat rampjaar '56, als niet vooral '58 en dat is nu reeds duidelijk, en in bijzondere mate '59, rijke jaren waren geworden. Zo rijk dat de oogst méér dan goedmaakte, wat de vorst had neergeslagen. Door de oogst van '58, die de speculaties van de wereldwijnhandel geheel dooreenwierp, kan men thans in levendig voprstellen. U wilt eens een andere com binatie van smaken en geuren om van de rest niet te spreken! Wel, nu u voor zo'n lage prijs een fles Bordeaux kunt kopen, bij AH de rasechte Bordeaux „Palais Gallien" voor 1.95, is het volgende recept waard om eens gemaakt te worden: een van al die anderen, hoor" j in een uitzending een andere medewerker graag even be lachelijk maakt. En wees dan maar eens adrem in het Frans! ,jToen in Venetië, in dat film paleis, waar het Songfestival werd gehouden, dat was wel even heerlijk. Tussen al die be roemdheden van de Europese omroepwereld voelde je je zelf ook een klein beetje een ster." „Nee, veel fan-mail krijg je als omroepster .iet. maar daar staat tegenover, dat het verza melen van handtekeningen door de jeugd een rage is geworden, die enorme vormen heeft aan genomen. Ik kan mij voorstel len, dat iemand een handteke ning of een foto van een me- deiverk(st)er wil hebben omdat hij bewondering voor hem of haar heeft. Maar tegenwoordig is het zo. dat de jongelui je voor de studio aanhouden met de vraag: „Bent U beroemd?" Als je nu maar nee zegt, dan laten ze je met rust!" En toen kwam de dag.... Het was in 1957. toen Ilse Wes sel zoals zo vaak een opname moest aan- en afkdndigen van een amusementsprogramma op het vliegveld Eelde. Zij had Jaap Dubbelboer als eens eerder ontmoet, om precies te zijn twee dagen eerder, bij een opname van het programma „Muziek waar wij van houdenToen na de opname in Eelde de medewerkers konden blijven overnachten om de volgen de ochtend terug te kunnen vlie gen. besloot Ilse te blijven en het feestje bij te wonen, dat op het vliegveld werd gegeven. Jaap Dubbelboer bleef ook en tijdens het bal hebben zij toen enige ke ren met elkaar gedanst. „En toen was het gebeurd", zegt Ilse Wessel vrolijk. „Jaap woont voorlopig hier in Soestdijk. Colle ge hoeft hij niet meer te lopen, want hij zit voor zijn doctoraal en er zijn zoveel radio- en televisie- opdrachten voor hem, dat hij hier beter zit. In het k"" end seizoen begint hij o.a. een nieuwe serie voor de televisie." „Bij de AVRO", concludeerden wij. „Nee, bij de VARA", lachte Il se, „maar dat is echt geen re den tot echtscheiding." zegt ze er haastig bij, „en ik zie die enorme paperassenrom- mel op de schrijftafeldan tin telen mijn secretaressevingers wel eens om al die 'nieven te behandelen en een beetje orde te scheppen in die papierbaai erd". In de jaren vóór haar werk als omroepster heeft zij de ver schillende takken van dienst in het ortiroepbedrijf goed leren ken nen. De typekamer was het be gin. Daarop werd zij secretares se van Frans Murilóff, toentertijd producer van de „Bon te Dinsdagavondtrein". „Er zat wel spanning in", peinst Ilse. „Je moet niet ver geten. dat het toen nog live uitzendingen waren. Er kon niets gemonteerd worden. Wat gezegd of gezongen werd, kwam direct in de huiskamer en een inkortinkje hier en daar was er niet bij". Daarna volgden de jaren, waar in zij werkte *bp het bureau pro gramma-organisatie, de zuiver ad ministratieve kant van het bedrijf en de afdeling Ernstige muziek, waardoor zij een all-round-kennis kreeg van het enorme terrein der klassieke muziek, waarvan zij als omroepster nog steeds de vruch ten plukt. Ook kolder Maar die ervaring was niet al leen nuttig voor haar werk in de omroepcel. doch ook voor de dich terlijke ader, waarvoor Ilse Wes sel bij haar collega's bijzonder bekend staat. Zonder een gedegen kennis van componistennamen had zij nooit zo'n rijmpje kunnen schrijven als: Als Mc U zart of Pachel belt wees dan niet droef te moede Maar wordt U door Bart ók gekweld, wéés op Uw Buxtehude! Degene, die de laatste dienst in de avonduren heeft, wordt ver ondersteld een opwekkend woord in de spreeklijst te schrijven voor de ongelukkige, die de volgende ochtend de vroegdienst heeft en voor dag en dauw zijn plaats ach ter de schaar-microfoon moet in nemen. De omroepcel van de AVRO ligt op de eerste verdieping en het enige uit zicht bestaat uit een gang met een aantal fan tasieloze en her metisch geslo ten studiodeu ren. Later ko men de vele rondleidingen van studiobe zoekers, maar de omroep (st) er van dienst kan dan wel de gor dijnen naar die gang dichttrek ken om zich niet helemaal als een bewoner |$g van ARTIS te voelen. In deze be slotenheid tiert de dichtader van Ilse Wessel het nig grappig ge- JLSE JTESSEL en Jaap Dubbelboer in een duetje voor dichtje vond de iv-camera's. In levenden lijve ziet Jaap Dubbelboer S" volgende en zo u die kunt krijgen, twee varkensnieren. Verder een half pond kalfsgehakt en een kalfslap van even een half pond. De laatste laat u door de sla ger in grote blokken snijden. Het kalfsgehakt maakt u aan met een ei, met wat paneer meel, vers gemalen peper, zout naar smaak en een snuifje noot- muscaat. Van dit gehakt draait tx een soort grote soepballen die u door het paneermeel wentelt U snippert een uitje. En nu laat u boter, margarine of iets van dien aard in een braad pan smelten en u begint de ge haktballen te braden tot ze aan ochtend als be moedigende boodschap. Vooral collega Lex Braamhorst, die een fenomeen is in de experimen tele poëzie, is een waardig partner deze kolderieke uitwisseling van opwekkende boodschappen aan elkaar. I Sinds Use haar taak als omroep- ster in 1954 begon, nadat Netty Rosenfeld de AVRO verliet om bij de VARA te gaan werken, heeft zij vele beroemdheden op aller lei gebied aan de luisteraars ge presenteerd. alle kanten mooi goudbruin zijn. Daarna gaan er de stukjes kalfs lap in en ten slotte de kalfs- of varkensnier, in plakjes gesneden en van het vet ontdaan. U laat „Ach, al die beroemdheden dus al dit vlees mooi bruin wor-zjjn allemaal mensen zoals den en voegt er dan de gesrnp- ik Het gekke nor-Ho Kir otTonolc nor TtttiT Ho ,- dat de werkelijke groten als perde ui bij, evenals het zout, de vers gemalen peper, een snuifje tijm en een half laurierblad. Daar gaat dan een scheutje wa ter bij en u laat het gerecht sto ven gedurende minstens een uur. ik zou zelfs zeggen: anderhalf uur. Een kwartier vóór het opdienen giet u er een flink glas (mag ook anderhalf zijn!) Bordeaux-wijn bij. Bij dit gerecht past zowel spa- ff.ietti, als droge rijst of aardap- pel-puré«. CISKA VERHEUL Tot slot nog een limerick van deze opgewekt-gestemde en ook anderszins begaafde om roepster: Een visboer in Heerhugo- waard vlocht steeds zes anjers door zijn baard, waarmee de man het valt te roemen zijn vislucht trachtte te ver bloemen. mens eigenlijk nog het prettigst en eenvoudigst zijn. Ik moet er wel eens om lachen als men sen uit mijn kennissenkring met vol ontzag naar mij kijken, om dat ik „zomaar" een gesprek heb gehad met een of ander zangeresje van het allerlichtste genre. Ik kan er echt niet meer zenuwachtig door worden, be halve toen met Henri Salvador. Hij staat ervoor bekend, dat hij Allerhande t DIJ de uitgeverij H N e 11 s s e n te Bilthoven verschenen vier nieuwe uitgaven in de serie Kalle onder de titels: Stuntvlieger Kalle, Jacht op spionnen, Noodlan ding en Luchtpiraten De hoofdpersoon van deze boeken is de luchtheld Kalle, die allerlei gevaarlijke avonturen beleeft. Het zijn meeslepende boeken, die door jong en oud in ademloze spanning zullen worden uitgelezen.

Allerhande | 1959 | | pagina 2