TT Jl JONGSTE AH-ONTDEKKING: de „PALAIS G ALLIEN" BORDEAUX AH's GESTEMPELDE EIEREN liegen er niet om Rasechte Bordeaux voor prijs van een landwijn MET MAN EN MACHT Nog geen uur oud of Stevige kost Strenge kwaliteitseisen De wijn is eeuwig GARANTIE SYSTEEM obligatie- I houder voor tevreden klanten WEER LAGER PRIJZEN 11— DE LEKKERSTE K0FFIES LANGS DE GIRONDE. Vol en toch soepel V- SM&'i W" KWAMEN NA JAREN weer eens in Bordeaux. Aan alle kanten groeit er de wijnstok. Het is het gebied waar Garonne en Dordogne samenvloeien in de Gironde en vormt een der rijkst gezegende wijnstreken ter wereld. Bordeaux, gelegen aan de Garonne, is de centrale handelsplaats en haven. Joyeuze entree van MaeQueen Thee Palais Gallien Ballonnetjes brachten 't ver ZORGZAAM GESCHOUWD, KREUKVRIJ VERPAKT 't Wordt weer Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER riancle SAH001000043 Allerhande oktober 1959 Zie pagin* 2 No. 48 Oktober 1959 lAMBARÈSj Bordeaux ARCACHOH 'CADILLAC De AH-wijninkopers zijn er, na heel lang zoeken, in geslaagd een rasechte Bordeaux, dePalaisGallien, te ontdekken, die in de AH-filialen voor zegge en schrijve 1.95 verkrijgbaar is. Een prijs die wij na de oorlog voor Bordeaux nog niet hebben gehad. Landwijnen zijn er genoeg voor die prijs, maar een wijn als de Palais Gallien, afkomstig uit een van de beroemd ste wijngebieden ter wereld, voor 1.95, is haast een wonder. Een statig landgoed op de achtergrond, oprijzend uit de blauw- getintegrijsachtige groei der ontelbare wijnstokken zulke tafereeltjes zijn er bij duizenden te ontdekken in de rijkst gezegen de wijnstreek ter wereld, langs de Gironde in Z.W.-Frankrijk. SAMEN met de Bourgogne wijnen vormen de Bor deauxwijnen een klasse apart in de wijnwereld. De Bor deaux is in het algeïfieen lichter en eleganter (zoals de wijnkenners dat noemen) dan de Bourgogne. En de kenners proeven het ver schil direct. De streek, waar de Bor deauxwijnen worden ver bouwd, is zeer streng af gebakend; alleen wijnen, die beantwoorden aan speciale eisen wat betreft herkomst en karakter mogen de naam Bordeaux dragen. Op het etiket van iedere fles Palais Gallien staat „Appellation Bordeaux Controle e," dat betekent dat deze wijn werkelijk uit het Bordeaux- gebied komt en voldoet aan de voorschriften, die de Franse wet voor de Bor deauxwijnen heeft vast gesteld. Jf RANSE wijnkenners noemen de rode Pa lais Gallien een mooievolle en toch soe- pelewijn. De witte is volgens hen harmonisch van opbouw en prachtig licht van kleur (een bijzondere aanbeve ling bij een Bordeaux!). De witte Palais Gallien is demi-sec. Suiker-minimum Zo wordt b.v. voor een rode Bordeaux een minimum hoe veelheid suiker in de most van 170 gram per liter verlangd en een minimum alcoholgehalte na de gisting van 9,75 voor de witte wijn is dit 9,5% .Daar naast is precies vastgesteld welke druivensoorten mogen worden gebruikt. Het gebied van de Bordeauxwij nen ligt tussen en rondom de ri vieren de Garonne en de Dordogne en zet zich voort aan weerszijden van de Gironde. Even ten N.O. van Bordeaux ligt het plaatsje Ambarès, waar de „Palais Gallien" vandaan komt. Hoogtepunten De hoogtepunten in het gis tingsproces, dat bij elkaar min stens een jaar duurt, vallen sa men met de hoogtepunten in de natuur. In december, wanneer zich de nieuwe knoppen vormen, in het voorjaar, tegelijk met de bloesem in de wijngaarden, in de zomer met de vruchtzetting en in september, tijdens de oogst, gist de wijn het hevigst. Tijdens de gisting vormt zich een bezinksel onder in de wijn vaten dat moet worden verwij derd. Voorzichtig wordt de wijn daarom overgeheveld (overgesto ken heet dat) van het ene vat op het andere. Dat is een bijzonder secuur werk, dat veel vakman schap vereist. Met een lamp wordt de straal wijn bekeken en zodra zich vaste deeltjes in de vloeistof vertonen, wordt deze soutirage ge stopt. Na het laatste gistingsproces brengt men op de wijn een laag eiwit of gelatine, die als een net langzaam door de wijn zakt en de laatste vaste deeltjes mee neemt. Na deze collage nog een laatste soutirage en is de wijn klaar voor verzending naar Ne derland, waar hij in de wijn kelders van Albert Heijn wordt gebotteld. De Palais Gallien komt uit een van de beroemde streken van het Bordeaux-gebiéd, nl. die, waar ook de „Entre Deux Mers" vandaan komt. Lange weg Voordat u de Palais Gallien koopt, heeft de wijn een 1 tot Dh jaar durende bewerking onder gaan. De druiven worden half september geplukt, en in korven, de zg. „Hottes" die de plukkers op de rug dragen, naar een grote kuip, de „douille" gebracht. Vandaar gaan die druiven na te zijn ge kneusd en van stelen te zijn ont daan naar enorme cures, waar de gisting plaats vindt. Vervolgens worden de druiven geperst. Wan neer men witte wijn wil maken van blauwe druiven, worden de schillen voor de gisting verwij derd, omdat anders de kleurstof in de schillen de kleur van de wijn zou beïnvloeden. Door de altijd aanwezige gist- kiemen, begint het druivensap te gisten, zo erg, dat de brij con stant borrelt en beweegt. De in de druiven aanwezige suiker wordt nu omgezet in alcohol en koolzuur. Het koolzuur ontsnapt naar boven en maakt dat allerlei stoffen, die zich tijdens het proces afscheiden, samen met de schillen, bovenop het druivensap drijven. Men noemt deze koek, die met een stok moet worden stukgestoten, de „chapeau". Ongeveer tien dagen duurt deze eerste gisting, daarna is de nieuwe wijn gevormd, maar nog lang niet klaar. streek en noodlot Ja, de kastelen van de Gironde! Aan alle kanten ziet men ze oprijzen tussen de velden met de blauwig getinte, grijs achtige groei van de wijnstokken. Overal, zover het oog reikt, is het de wijngaard die het landschap beheerst. Maar altijd gelegen rondom een kasteel, een kasteeltje, een bui tenhuisje, een buitenhuis, een statig landgoed. Ossen verdwenen Toen wij er een tiental ja ren geleden waren, zagen wij nog overal de ossen tussen de wijnstokken doorploegen. Zij zijn verdwenen. Nu zijn het brugachtige ma chines, die over de vdjnstok rijden en benadering van alle kanten mogelijk maken of zeer smalle apparaten, die tussen de rijen doorrijden. Het maakt het gehele beeld van de streek minder romantisch. Minder romantisch Over het algemeen valt op dat de romantiek van de wijn bouw verloren lijkt te gaan. Liet men zich vroeger vaak leiden door geheel individuele smaakbeoordelingen, nu maakt men gebruik van complete labo ratoria, waar men voortdurend bezig is de wijn te verede len, ziekten tegen te gaan, onge wone verschijnselen te onder zoeken en waar men de behan deling bepaalt, die de jonge wijn verder dient te ondergaan. Dit teneinde zijn natuurlijke eigenschappen zo goed mogelijk te ontwikkelen. Deze techniek moge een wat minder romanti sche indruk maken dan vroeger, zij vormt een degelijker basis voor de kwaliteit. Gemoedelijk Het is nogal gemoedelijk in zo'n klein laboratorium, maar het feit dat het er is, bewijst dat de ganse instelling der wijnbouwers veranderd is. Hoe minder risico hoe beter, is de leus. Wat niet wegneepit dat de natuur toch altijd nog de grootste stem heeft. Niet al leen bedreigen altijd nog ziek ten en plagen de wijnstok en verwoesten totale oogsten als er niet met kopersulfaat wordt gespoten, maar ook de vorst kan lelijke dingen doen waar tegen geen mens is opgewas sen. De blauwachtige tint die men op de wijngaarden ziet is die van de kopersulfaat. Zie verder pag. 2 IJ ET Palais Gallien is een oeroude ruine, nog stam mend i-it het midden van de derde eeuw, toen de Romei nen Bordeaux toen reeds 60.000 inwoners) geheel be heersten. Het Palais Gallien, wellicht vernoemd naar de Romeinse keizer Galiienus, bleef, on danks allerlei afbraak in de dagen der Franse Revolutie, nog gedeeltelijk bestaan. Het is een trotse rest uit een ver verleden en men herkent in de krachtige bouw nog duide lijk de elementen die ken merk waren van de machtige Romeinen. Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huis. Wjj verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adres- zijde van de briefkaart te plakken. Vraag overtrof 4x verwachting QjINDS 31 AUGUSTUS is MaeQueen in ons land plotse ling een vertrouwde klank geworden; niet in verband met een of andere bekend Schots edelman, maar in ver band met thee. De door Albert Heijn geïntroduceerde heerlijke MaeQueen thee (een rijk-geurige Schotse melan ge) wordt thans al in zoveel theepotten gebruikt, dat de AH-theedeskundigen, die toch wel iets gewend zijn op het gebied van theeverkopen, de afgelopen weken vaak met de handen in het haar hebben gezeten. De verkoop van de Schotse MaeQueen thee is nl. vier keer zo groot als men had verwacht. En in de planning zat al een ruime veiligheidsmarge! llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll T^OT in Hongarije zfjn de AH- L ballonnetjes terecht gekomen, die de Zaandamse jeugd heeft opgelaten tijdens de feestelijk heden rond de Dam-tot-Dam- race. Aan de ballonnetjes was een kaartje bevestigd met het verzoek dit terug te sturen, op dat men zou kunnen nagaan, wiens ballonnetje het verst was gekomen. Ruim 300 kaarten werden ge retourneerd, waarvan velen van over de grenzen. Er kwamen kaarten binnen uit West-Ber- 1n, Stuttgart, Frank furt en Kaiserslautern, maar twee bleken het nóg ver derop gezocht te hebben. Eén bereikte Oostenrijk en een ander zelfs Hongarije. De wedstrijd was door Albert Heijn georganiseerd in samenwerking met de speeltuinverenigingen in Zaandam. De prijzen bestonden uit waardebonnen van 5.tot 25.terwijl de speeltuinen, waarvan de gelukkige winnaars lid waren, ook in de prijzen werden betrokken. AI degenen in binnen- en buiten land die zo vriendelijk waren de kaarten van de ballonnetjes naar Zaandam terug te sturen, kregen, met dank voor hun har telijke medewerking, bericht van goede ontvangst, waarbij voor de inzenders uit Nederland nog een verrassing kon worden bijge sloten. Frank jan van der VELDEN uit Voorburg is op het ogenblik waar schijnlijk wel de jongste AH spaarobligatiehouder. Op 19 augustus 1959, 's ochtends om veertien minuten over tien diende de nieuwe we reldburger zich in het Haag se Bronovo ziekenhuis aan. Nog geen uur daarna stond hij al ingeschreven als Al bert Heijns jongste obligatie houder, dank zij de spaar zin van zijn grootmoeder, mevrouw H. M. J. van der Velde n-M i c k a i n. Dolgelukkig was ze met de geboorte van Frank Jan. De eerste kleinzoon in de fa milie betekende tevens eer stamhouder, en dat vindei toch alle grootmoeders erg belangrijk. Vandaar ook die spaar obligatie. Frank Jan heeft er zelf weinig weet van. Rustig ligt het kereltje met zijn zwarte haar, die bij de geboorte 3820 gram woog, in zijn wiegje. Oma zelf is al aan haar vijfde spaarobligatie toe. Ze spaart nu voor de kleine Marie José, het anderhalf jarige zusje van Frank Jan, die wel een klein beetje jaloers op haar nieuwe broertje ie. Mevrouw J. P. van der Velden- Kleijn, de moeder van de beide spruiten is een vaste klant van de betrekkelijk nieuwe A.H.-winkel aan de Voorburgse Bruynings In- genhoeslaan, waar de familie nu al vier jaar woont. J^E pluimveehouderij is voor Nederland van buitengewoon grote betekenis. Niet alleen het „ei", maar ook mestkuikens spe len hierin een grote rol. De grootte van onze pluimvee stapel is 25.000.000 stuks. De totale produktie aan eieren is 5.000.000.000 stubs; waarvan volgens opgaaf van Produkt- schap voor Eieren voor binnen lands verbruik 1.900.000.000 stuks. Hieruit ziet u, dat het „ei'" door de Nederlandse consument hogelijk wordt gewaardeerd. Het Nederlandse Ei is vai prima kwaliteit en heeft ook in het buitenland een zeer goede naam. 1 Het ei is buitengewoon gevoe- I lig voor allerlei omstandigheden I en vereist de allergrootste zorg De versheid is nummer één, zo- I dat het noodzakelijk is, dat hei in de kortst mogelijke tijd bij dr j consument komt. j Twee maal per week worder de eieren bij de pluimveehouder.' i opgehaald en direct bij ont vangst wordt begonnen met de- bewerking als: schouwen sor teren stempelen en verpak ken. „Doorlichten" Uit de kisten, waarin ze worden aangevoerd, worden de eieren op de lopende band gedeponeerd. Vanzelf rollen ze naar een don kerblauwe tent, waarin de schou wer ieder ei zorgvuldig contro leert. Boven het licht van neon lampen haalt de schouwer er ie der ei uit, dat niet beantwoordt aan de hoogste eisen, als kneusjes, vuïlschaligen, met een dunne schaal en andere gebreken. Wassen taboe De schouwer let ook terdege op de door de pluimveehouders gewassen eieren. Dat is een be werking, die zeer schadelijk is voor de eieren. Wanneer het wordt gelegd, zit er om het ei een dun vlies je, dat de poreuze eierschaal volkomen van de bui tenlucht afsluit. Wast men het ei, dan lost het beschermende laagje op en het ei staat open voor alle schadelijke invloeden, als bacteriën, vuil e.d. Snelle verwerking De goede eieren gaan via de lopende band naar de sorteerma- chine, die heel vernuftig ieder ei weegt en in het voor hem be stemde gleufje laat glijden. De eieren wirden automatisch ge stempeld en voorzichtig op de punt (de beste manier om een ei te bewaren) in de kartons gezet. De kartons worden machinaal dicht- geniet, de eieren worden voor de laatste keer gewogen, in kisten geladen en naar de plaats van bestemming vervoerd. Eieren stempelen is wettelijk niet meer verplicht, toch ver koopt Albert Heijn uitsluitend „gestempelde" eieren. Gestem peld opdat u weet wat u koopt. We onderscheiden de volgende klassen: 0 wegende 70/72 gram I 65/69 II 60/64 III 55/59 IV 50/54 V 45/49 VI 40/44 Wij brengen onder uw aan- dacht, dat in de tijd van de jonge henneëieren de V en VI meestentijds in verhouding tot de grotere eieren buitengewoon goedkoop zijn en fijn. De allerbeste zorgen worden aan de eieren besteed, teneinde u de beste kwaliteit, het juiste gewicht en zo vers mogelijke eie ren te leveren. Om zoveel mo gelijk profijt van de eieren te trekken, bewaart u ze het bes te zo koel mogelijk, droog, nooit in de zon en op de punt! Er moest een speciale auto. dienst worden ingelegd naar de loodsen van de Hollandse Stoombootmaatschappij in Amsterdam, teneinde de thee, die uit Groot Brittan- nië binnenkwam, zo snel mogelijk in Zaandam te krij gen. En het is heel wat keren gebeurd dat AH-employées, wier werk binnen de vier kantoormuren ligt, met hun eigen auto's in Zaandam klaar stonden om de Mae Queen Thee naar de filialen te brengen. Het „stroomde" nl. de hele dag telefoontjes van filiaalöhefs, die om thee zaten te springen en van zelfsprekend gaarne aan de grote vraag van hun klanten wilden voldoen. AL is het best te hegrijpen, dat u niet bij de eerste kilte van de herfst op stel en sprong een forse pan met erwten soep op het vuur heeft staan, toch zijn er de tekenen, die de winter aankondigen de nieuwe peulvruchten zijn er alweer! En wat is er op tegen om vast een voorproefje te nemen. Te keuren wat de nieuwe oogst ons dit jaar heeft opgeleverd. Variatie is er genoeg. Met peul vruchten valt menige schotel te bereiden, die door u en uw huisgenoten op prijs ge steld zal worden. Ciska Verheul heeft enkele re cepten met peulvruchten voor u uitgezocht en beproefd. U vindt ze in deze Aller-Hande opgenomen. Doe uw keuze. En veel succes ermee! ALBERT HEIJN kan het zich niet veroorloven een ontevreden klant te hebben. Dat is altijd het devies geweest en .daarvoor is het garantie-systeem ontwor pen. Wie enig in de AH-winkels gekocht artikel niet elke cent waard acht die men ervoor betaalde, krijgt het volle bedrag prompt terug of een nieuw artikel. Een moment van ontevredenheid bij de klant kan echter niet al tijd worden voorkomen. Zij kan een blik worteltjes en dop erwtjes kopen en 's avonds In de keuken tot de ontdekking ko men, dat er alleen worteltjes inzitten of dat het niet geheel vol is. Het gevolg? Mopperen op AH, die zulke blikken verkoopt. De machine, die de blikken in de fabriek vult kan even weigeren en omdat de bussen automatisch worden gesloten kunt u dat ene blik op d§ misschien 500.000 treffen, dat alleen worteltjes be vat of niet helemaal vol Is. Wie krijgt de schuld? Albert Heijn. En terecht, want u hebt recht op het beste van het beste en u hebt voor een tot de rand gevuld blik betaald. Alle artikelen worden verscheide ne keren gecontroleerd maar het is mogelijk dat er een op de duizenden keren iets aan de aandacht ontsnapt, en dat u precies dat aan de aandacht ontsnapte artikel mee naar huls neemt. Daar is nu het garantiesysteem voor Ingevoerd. Inplaats van u kwaad te maken, stapt u de volgende ochtend naar uw AH- filiaal, vertelt wat u is overko men en u krUgt een nieuw blik. Of uw geld terug, nèt zo u wilt.

Allerhande | 1959 | | pagina 1