prijsvraag j yan ivelk voorwerp hebt u het meeste gemak? Drups-fabricage vereist talent, vakmanschap en „feeling" ïUcn j Extr pnjs /7V ZEVENMAAL KIEZEN TOM ADO Deelneming voor een ieder open 250 gulden WONDERBAAR Albert Heijns Huishoud- prijsvraag 750 gulden VROUWEN BIJ DE B.B. MAAR WAAR wel vol met de ook op EEN OUDE KUNST MET NIEUW GEREEDSCHAP VOORDELIG 'NIEUWS ZANDKOEKJES 62 49 ct IN ÉÉN POT R0ZENB0TTELJAM: evenveel vitamine C als ruim 5 kg sinaasappelen KRACHT EN LEVENSLUST V* Deelnemin gsformulier ALBERT HEIJN-PRIJSVRAAG No. 10 2 3 4 5 6 7 Wie is er verhuisd? Hemelbed gaat een trapje hoger - Copernicus zorgt stofwisseling' voor de en een „veelbekeken" man 't Kan regenenstormen Ii li 1,1 1,1 vriezen dooien Voor elk winterweer een gezonde lekkernij JANUARI ALLERHANDE DERDE „KEUKEN". Wéér een prachtige kans op een prijs van 500.VOORWAARDEN en een extra premie van 250.dank zy de I derde aantrekkelijke en gezellige AH Keuken- Alleen inzendingen op aan de Prijsvraag. Deelneming staat voor iedereen open. En het voet dezer pagina afgedrukte cou- is zo simpel. U ziet hiernaast zeven handige keuken-attri- Pon zijn geldig, buten afgebeeld en het is nu aan u om te bepalen, van welk Deze coupon op blanco-zijde van van die voorwerpen u het meeste gemak hebt. Dit zet u g*fl^n^e®fd,e bnefkaart Plak' op de eerste plaats. Vervolgens komt het tweede, het derde, enz., tot en met het zevende (A t m G). Evenals de vorige malen heeft een deskundige jury haar oor deel over de rangorde van voorkeur reeds uitgesproken. Die uit spraak is uiteraard bindend en gedeponeerd bij notaris Mr- F. A. de Gelder te Am s t er d a m. De deelnemer of deelneemster, die een rangorde inzendt, overeenkomstig de door de jury vastgestelde en bij de no taris gedeponeerde rangorde, ontvangt de Albert Heijn- prijs van vijfhonderd gulden. Zijn er meer goe de inzenders, dan wordt die prijs gelijkelijk verdeeld. ken of in gesloten enveloppe brief inzenden. Adresseren aan: Albert Heijn- prijsvraag No. 10. Postbus 1240, Amsterdam. Inzendingen moeten uiterlijk donderdag 13 februari 's middags 12 uur op bovengenoemd adres aan wezig zijn. De uitslag is bindend. Er kan over deze prijsvraag geen corres pondentie worden gevoerd. Personeels- en gezinsleden van Albert Heijn N.V. en Tornado N.V. zijn van deelneming uitgesloten. die in contanten wordt uitge keerd en vrijelijk kan worden besteed. Deze prijs wordt onder de inzenders van een goede op lossing verloot. met dus Garnituur Zeven in één. Een handig rekje met 7 praktische keuken hulpen. Alles wat u nodig hebt zó bij de hand I Gootsteen- rooster Past op de bo dem van de goot steen. Beschermt glas, aardewerk en pannen. Ideaal voor het wassen en laten uitlek ken van groente en fruit. Droogrek bekleed „Tomestic", gegarandeerd roestvrij. Unieke constructie. (Alu minium draai punten). g Hengsel mandje „Tomestic", ide aal voor groente aardappelen en fruit. Ook zeer geschikt als luier- mandje e.d. met in totaal aan prijzen MEER vrouwen in de zo luidt de slagzin op de affiches, die men overal ziet aangebracht. Met deze slagzin wordt een cam pagne ingeluid, die ten doel heeft de gelederen van de Bescherming Burgerbevolking te versterken met leden van het zwakke geslacht. Dat heeft zijn reden, verschillende redenen zelfs. Want een B.B met alleen mannen „bemand" is geen bevredigende situatie Allereerst zijn er zoveel taken te vervullen, waarbij de gedachte toch wel aller eerst naar de vrouw uitgaat, zoals E.H.BO en Verbindingsdienst. Bovendien zal de paraatheid van de B.B aanmerkelijk kunnen wor den opgevoerd wanneer meer vrouwen tot de verschillende „tak ken van dienst" toetreden. Want een ramp door natuur geweld of oorlog treft altijd onverwacht en het is heel goed mogelijk dat op zo'n fataal moment de mannen afwezig zijn. naar hun werk Dan moeten de vrouwen die. beroepshalve zouden wij haast zeg gen. meer aan huis en gezin ge bonden zijn, in staat zijn hulp te verlenen, de eerste schok op te vangen Aanvankelijk meende men dat functies bijvoorbeeld bij Brand weer en Reddingsdienst voor vrouwen te zwaar zouden zijn. De praktijk heeft het tegendeel be wezen tal van vrouwen, soms zelfs in georganiseerde groepen ver enigd hebben zich met toewijding en enthousiasme ook op deze taken geworpen, en met succes! Vandaar deze campagne die naar men verwacht zal leiden tot een wezenlijke versterking van Neder lands grootste hulpverleningsorga nisatie. een versterking, niet alleen in aantal maar ook in kwaliteit! r Schoenenrek Een enorme ruimtebesparing. Kan aan de binnenkant van de kastdeur worden gemonteerd. p Groentewasser Ideaal voor het schoon- spoelen, droog slaan en laten uitlekken van groenten en fruit. q Snelkookpan De nieuwe snel kookpan 1958. Een enorme be sparing op tijd en gas of elektra. (60 d 70%). Bovendien smake lijker, gezonder en voedzamer maal tijden. In 15 minuten kant en klaar. De N.V. TOMADO, de Neder landse fabriek, die al deze mo- derne artikelen vervaardigt, steltpilllllllll||||||||||||||ni|||l|l||||||l|ll|Mlllllllllllllllë een extra premie beschikbaar flENTALLEN duizenden s kilo's zuurtjes en an- dere, op het snoepen ge- richte lekkernijen, verlaten wekelijks de brede hekken j van Albert Heijn's bedrij- Iven in Zaandam. Neder- land is een groot liefheb- ber van oolc deze produkten van A.H.: als het in het mildere ge- IH deehe van het jaar geen EE zuurtjes zuigt of, rondom de verschillende feest- dagen, kransjes of eitjes eet, dan heeft het de mond lichamelijk welzijn gerich- Er komt geen rijst voor in rijstpapier; het wordt van hout vervaardigd. Vroeger (nu nog?t hadden al leen diegenen het recht de voeten op tafel te leggen, die met een zeilschip Kaap de Goede Hoop en Kaap Hoorn hadden omzeild. Tussen de jaren 1658 en 1758 nam het aantal koetsen in Parijs toe van 310 tot 14.000! Van een verkeersprobleem gesproken! Kanselier Adenauer is 82 jaar. Titiaan schilderde de Slag bij Le- panto toen hij 98 was; de Engels man Gladstone was voor de vier de maal ministerpresident toen hij 86 was; Goethe voltooide op zijn 82ste het tweede deel van Faust; Benjamin Franklin was 80 toen hij zijn biografie schreef; Co- rot, de Franse schilder zei toen hij 77 was: „Als de Here mij nog twee jaar schenkt, geloof ik wel dat ik iets moois zal kunnen schil deren": Verdi was 75. toen hij zijn Falstaff componeerde; Gali lei was 73, toen hij de ontdekking deed dat de maan op bepaald- rhythmische wijze om de aarde draait. Wij bezitten niet vijf maar elf zintuigen; bij de vijf oude heb ben we er bijgekregen van de mo derne physiologen: temperatuurs- gevoel, balansgevoel, hongerge voel, spiergevoel, pijngevoel en dorstgevoel. te „zoetjes" van het kou- dere seizoen, die het nut- tige met het aangename verenigen door lekker te ee smaken en tevens, bijvoor- beeld, de hoest te stillen of, zoals drop, de verkoud- heid te verzachten. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In alle Albert W» Heijn-filialen tot M en met zaterdag 25 januari bij IEDERE 2.50 boodschappen 250 GRAM FIJNE CARABIESJES of RASPA'S Links op de foto de z.g. „Spinaulomaat", welke de suikermassa tot een streng uitrolt en deze automatisch op gelijke dikte houdt. Rechts de plastiekmachine, waarin de drups hun vorm krijgen. Het kastje in het midden is de z.g. „detector", welke de machine stopt, zodra er een ongerechtigheid in de suiker streng aan wezig zou zijn. "TONNEN SNOEPJES worden dagelijks in de grote Zaanse snoepkeukens van A.H. aan gemaakt en het gebeurt nog steeds met de aloude smullerige koksambitie voor de fijnste smaak en het mooiste uiterlijk. Want hoe modern de nieuwe ma chines welke onlangs in bedrijf Zoals dat reeds gebeurt sinds genomen werden, ook zijn, het de dagen dat de legendarische „lekker" van een zuurtje 'Hangs eB.ronHop, op dokters advies verstoken van principe, de oude kunst van de kok is dezelfde gebleven. En dat betekent: vóór alles goede ingrediënten, goede koks en goede recepten Baron Hop („drups" zeggen de vaklieden er tegen), is nog altijd iets dat ge heel en al mensenwerk is en het resultaat van groot vakman schap van „feeling" en van ta lent zelfs. De heldere stropen stromen thans in rivieren inplaats van in kleine beekjes, maar het oer- Uw eigen rubriek .f Adres: Harsten hoekweg 189, Scheveningen DE IN ONS LAND in korte tijd zo populair geworden rozenbotteljam bevat niet minder dan 500 mg. vitamine C per ons. Alle andere soorten jam bevatten géén vitamine C; rozenbotteljam neemt dus een unieke positie in. Een pot rozenbotteljam (inhoud 450 gram) bevat 2250 mg vitamine C. Wanneer men bedenkt, dat de dagelijkse behoefte van de mens aan vitamine C 50 mg. bedraagt, dan volgt hieruit, dat één pot van deze jam 45 dagrantsoenen voor één persoon bevat. vlees, daarna in de darm; hij gaat met hevige buikpijn gepaard, van daar de naam scheurbuik. BU kinderen veroorzaakt een gebrek aan vitamine C stil stand van de groei en afwijkin gen aan de botten, gewrichten en tanden. Een minder ernstig tekort verraadt zich niet door dergelijke zware verschijnse len, het kan dus onopgemerkt blijven; dit komt in ons land wél voor en deze mensen zijn vatbaar voor kouvatten, ze voelen zich niet „fit" en be grijpen niet, hoe dit komt. Het vitamine C kan tegenwoor dig in de vorm van tabletten wor den gekocht, maar liever gebrui ken wij uiteraard natuurproduk- ten om in onze behoefte te voor zien: geen enkele kunstmatig pro- dukt is zo goed als dat, wat de natuur ons biedt. Het is algemeen bekend, dat sinaasappelen, citroe nen en grapefruits veel vitamine C bevatten, namelijk 40 a 50 mg. per ons. Hetzelfde geldt voor het sap van deze vruchten, dat in blik verkrijgbaar is. Het zal velen misschien bekend zijn. dat onder de verschillende vitamines het vitamine C (of as- corbinezuur) een zeer bijzondere plaats inneemt. Het levert kracht en energie, levenslust, weerstand tegen infec ties en het beschermt onze orga nen tegen allerlei schadelijke in vloeden. Een ernstig tekort aan vitamine C veroorzaakt de ziekte ..scheurbuik", die tegenwoordig in ons land gelukkig niet meer voor komt, doch die vroeger vooral bij zeevaarders berucht was. Deze ziekte wordt onder meer gekenmerkt door het optreden van bloedingen, eerst van het tand- Van mevrouw W. G. Hana- Hermse te Lochem ontvingen wij de volgende tip, waarvoor onze hartelijke dank. „Als men een bus gehakt heeft geopend is het wel eens moeilijk om de inhoud er ongeschonden uit te nemon. Daarvoor is nu een han dige methode. Men dient namelijk de beide zijden, dus zowel de onder- als de bovenkant eruit te snijden. Dan kan men de inhoud telkens enigszin uitdrukken en er dan. langs de rand van de bus, plakken van snijden op de ge wenste dikte. Gebakken smaken deze uitstekend". O, arme Karei! Had me dan toch eens eerder ivat gezegd! De rangorde is naar mijn mening: (lp deze kolom dus de letters A t/m G invullen, in de door u gekozen volgorde) Inzenden aan Albert Heijn-prijsvraag. Postbus 1240. Amsterdam Wie kan er nog ruilen? AN een tweetal lezeressen kre gen wij het verzoek om nog eens een oproep te plaatsen voor het ruilen van nog ontbrekende plaatjes uit het Panorama-album. Mevrouw E. Beuse, Badhuis weg 31 te Scheveningen verzoekt om de volgende plaatjes: 1 2- 3 9 15 47 50 61 62 65 72 74 79 83 86 123 124 134 144 en 150. Mevrouw Beuse heeft als ruil middel koffie- en theebonnen, siga- rettenplaatjes en Blue Bandplaatjes. Mejuffrouw E. Lourens, Parkweg 24. Enschede, mist nog de nummers: 1 4 6 12 21 26 27 35 38 44 43 49 50 54 56 57 62 66 67 72 73 81 102 108 110 115 121 129 134 138 143 146 150. Adres gevraagd VAN Mevrouw v. d. Berg kre gen wij het verzoek om een receptenboekje voor koek en gebak. Helaas hebben wfj geen nader adres van genoemde mevrouw zo dat wü haar niet rechtstreeks kunnen antwoorden. Wilt u ons even uw juiste naam en adres sturen? Konijntjes NT AAR aanleiding van'het artikel iN „Sympathieke Hamsterwoede'" in Aller Hande van november, wijst een lezeres ons op het vol gende: Onder de alinea „Voortbe staan verzekerd" staat, dat de draagtijd van het konijn 63 da- lk geloof dat U hiermee sterk abuis bent. Het konijn draagt: of moet ik me deerlijk vergissen 30 dagenen werpt vaak meer dan tien jongen. Verder dank voor het leer zame artikel, ik heb het met in teresse gelezen." TIP UIT KOOG VrAN Mevrouw M. A. V e 11 h u y s- Bakker, Museumlaan 34. Kooga. d Zaan kregen wij de volgende tip: Een blik grapefruit sections ver delen over een paar lage wijde glazen, de partjes in tweeën ver- scheutje (naar eigen smaak» crème de bananes Hiervoor hebben wij al heel wat complimentjes gekre gen als wij dat op een avondje present eerden, inplaats van een borrel na de thee, schreef ze erbij. W7ANNEER u een adresverande- ring moet opgeven aan Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189, Scheveningen, zoudt u dan het nummer dat op uw adresbandje staat genoteerd erbij willen ver melden? Van de volgende dames werd AllerHande door de post retour ge zonden wegens adresverandering: Mevrouw D. W. Goslinga, Sta dionlaan 21, Utrecht; mevrouw A. Alberda, Insp. Schreuderlaan 38, Soestdijk; mevrouw A. van Wallenburg, Wilhelminaparkweg, Amsterdam; mevrouw W. Kalf, Stationssingel 148a, Rotterdam C2; mevrouw W. Albers, Postbus 6012, Den Haag. Wilt u ons even uw juiste adres opgeven? Smakelijk In de praktijk komt het hier op neer: driemaal per week een boterham met rozenbotteljam, en uw behoefte aan vitamine C volledig gedekt! Hetzelfde geldt voor uw kinderen. En. deze jam is heel smakelijk op de koop toe. Vanzelfsprekend houdt dit ..driemaal per week een boter ham" niet in, dat rozenbotteljam niet méér gebruikt zou mogen wor den. want van over-dosering kan nooit sprake zijn. Men bereidt de jam uit rozen- bottels, die op speciale velden worden gekweekt. Het vitamine- gehalte der rozenbottels staat on der wetenschappelijke controle. Tenslotte: wat de prijs betreft: voor ieder ander voedingsmiddel zou u meer moeten betalen, wan neer u evenveel vitamine wilde hebben. Een pot rozenbotteljam bevat bijvoorbeeld evenveel vita mine C als ruim 5 kg sinaasap pelen of het sap daarvan! zijn kopje koffie, naar een sma kelijke snoeperij zocht die hem zijn bakje troost kon doen ver geten en deze vond in het maak sel van een bevriend patissier, zo wordt ook in Zaandam het Haagse Hopje gemaakt met volle room. Maar inplaats van de kan room die de vorige-eeuwse lekiter- bakker verwerkte, staan nu naast de ketel, waarin de heerlijk-geu rende bruine vloeistof borrelt een tiental melkbussen met room. Inplaats van het handje vol gemalen noot dat voorheen gemengd werd in de smeuïge brei waaruit straks het smake- lijke binnenste van noga-eitjes wordt geperst, liggen nu op de lange, heldere tafels, kleine ber gen van dit ingredient klaar. Vroeger „Vroeger", vertelt de chef uan de drups- en toffee afdeling. de heer E. V inke, die reeds meer dan 25 jaar met kennersoog de verschillende fazen van het ontstaan van allerhande lekkernijen contro leert, „Vroeger, toen ik pas bij het bedrijf kwam, werden de drups nog met de hand geperst. Dan stonden we als Michiel de Ruij'ter aan het grote wiel te draaien. W ringer De deeg van de drups werd met de hand over de tafel aan gevoerd in lange plakken d;e door een soort wringer gingen waarin het gewenste model was uitgespaard. Die wnnger is het best te vergelijken met die waarmee de huisvrouw de was uitwringt. U begrijpt dat dit een lang durig karwei was. Toen werd alles ook nog op gas of op cokes zelfs gekookt. Dat is nu wel heel anders met die prachtige ketels. Ik herinner me nog heel goed hoe we de vierkante ananas blokjes zo vierkant kregen door telkens een el deeg, een soort slang dus. met de hand met ijzertjes vierkant te drukken. Zoals een boetseerder dat doei. Daarna werd de staaf zeg maar, half-machinaal versneden tot blokjes. Met toffees en cara mels ging het ook heel primi tief. De deeg daarvoor werd in grote ramen gegoten die in kleine vakjes waren verdeeld. Als de massa gestold was, wer den de blokjes eruit geschud. Als ze wilden tenminste. Andes moesten ze er een voor een uitgehaald worden! Tegenwoor dig gaat de fabricage wel heel anders met de Robustmachine en met de Super-Rostoplast" Robots De heer J. W. H e k k e r t, die de leiding heeft over de cho colade- en suikerwerkfabriek van AH waar een zoete aangename Onberoerd De beide machines staan, be diend door een jonge vrouw, rus tig naast elkaar, wonderen van menselijk vernuft. Onberoerd trek ken zij de lange deegslangen zuur tje, pepermuntbal of welke snoepe rij ook, langs een aantal wielen geur zweeft, is erg tevreden voort waarna de persen, met onge- met zijn robots, Robust en Ros- hoorde snelheid, al of niet gevulde toplast. ..De Robust maakt van eer grote kluit deeg, die nog warm van de ketel op de aanvoerbak wordt gelegd feilloos-gevormde prachtig-doorzichtige drups er wat u verder maar wi! .Er dat in enorme hoeveelheden; dat is een eis des tijds. Bij voorbeeld 4000 kilo pepermunt ballen in de acht uur; dat zijr zo'n driekwart miljoen stuks Ananasblokjes worden tot hoe snoeperijen in lange banen afvoe ren naar expeditie, naar filiaal en koper hier en in den vreemde. „Onberoerd" zeiden wij. Niet geheel onberoerd. Want mocht zich een ongerechtigheid voordoen in het deeg, dan stopt de machine onmiddellijk en werkt niet eerder voort dan na dat men het deeltje heeft ver veelheden van 4^ ton per dag wjjderd. Werd de mens bij de geproduceerd. ketels niet vervangen, bij de af- En onze Rouletta s komen J. met een kleine miljoen pei werking wordt de kok in zijn werkdag ter wereld. Hopjes oude ambacht geholpen door de gaan, vanwege het omzichtige machine. Ten voordele van pro- en prijs en dusten gaat, iets langzamer: 3% ton per dag". voordele van de snoeper. HET HEMELBED in dc Vitus- studio te Bussum is ver plaatst. Dc omroepster komt niet meer (zoals dat in vaktermen heet) uit haar privéstudio'tje naast de grote studio, maar is tijdelijk verhuisd naar boven. Daar is een van de kleedkamers omgebouwd. Er staat nu het hemelbed het podium, de ijzeren stellage, de al even ijzeren stoel en de micro foon er staan de hulpmiddelen, waarvan de weerman zich tijdens zijn weerpraatje bedient i er staat een camera. Tot het voorjaar zullen de tv- omroepsters hiermee genoegen moeten nemen. Dan verhuizen zij weer naar haar eigen studio, die tegen die tijd geheel gemoderni seerd zal zijn en waarin, fluistert men, alles mogelijk is. De om roepster krijgt er, zoals haar bui tenlandse collegae, veel meer mogelijkheden, Zij kan er, zittend aan een bureautje of in een luie stoel, een programma aankondi gen. De cameraman kan er wat meer dan alleen het hoofd van de omroepster laten zien. En zij kan er, bevallig leunend tegen een muurtje, een programma afkondi gen. Copernicus deed wat des hands is JN de serie kinderuitzendingen „Morgen gebeurt 't" treedt een hondje op, Copernicus. Copernicus zit samen met V o- g e lm a n 3 in een aardsatel- liet, die in Nederland is afge vuurd en nu door het heelal suist. Vraagt u het maar aan de kinderen, zij zullen u pre cies uitleggen hoe het allemaal in elkaar zit. Droptoffees 250 gr. 49 l'epermunttoffecs 250 gr. 49 Gemengde toffees 200 gr. 49 vanille - hazelnoot - chocolade Borstulevellen 125 gr. 25 Haverstropastilles 200 gr 39 Pepermuntballen zak 250 gr. 39 Pepermuntkussentjes 200 gr. 39 Grote rollen drop 2 voor 25 1 Dropcarré's 150 gr. 39 Snoepen? Goed! Maar geef uw gezin die snoepjes, die meer zijn dan een lekkerny: droptoffees, ulevellen, baverstro-pastilles en «oveel andere versnaperingen, die de suikerbakkers van Albert Heijn uit hun ovens toveren. Gezonde, zuivere produkten, die kriebelhoest en vervelende verkoudheden helpen verlichten. En. bü Albert Heijn kosten ze altyd minder! Dropmélange 150 gr. 39 Engelse drop 150 gr. 49 Katjesdrop 100 gr 35 Knoopdrop 100 gr. 35 Zoute jujubes 100gr. 35 Salmiakpastilles 100 gr. 29 Droplollies5 stuks 25 Pepermunt 2 grote rollen 25 Anystabletten Zwarte ballen Kristalmints Poppenschuim Ananasblokjes Peanuts Karamels Turn Turn Amandelbonen Buttercream 2 stuks 35 200 gr. 36 200 gr. 39 100 gr. 29 250 gr 45 200 gr. 39 100 gr. 25 100 gr. 32 100 gr. 45 100 gr. 25 In werkelijkheid is de aardsatel- liet studio B in de Irenestudio, is vogelman 3 de acteur Dries Krijn, gehuld in een plastic ruimtepak en is Copernicus zijn eigen hondje. Zowel Copernicus als Dries Krijn hebben het niet ge makkelijk in die satelliet. De ac teur niet omdat hij haast bezwijkt in dat onvoorstelbaar warme plas tic pak en Copernicus niet omdat hij maar niet kan wennen aan de studio, de Tampen en de camera's. Laatst nog deponeerde hij, uit louter zenuwachtigheid, op een kritiek moment in de uitzen ding een hoopje midden in de studio. Acteurs, camera- en geluidsmensen maakten echter keurig een boog er om heen en hebben er Copernicus niet kwaad om aangekeken. Als op een glijbaan DR komen wel meer rare dingen ■I-4 op die studiovloer terechit. Sneeuw bijv. Nee geen echte, na- maaksneeuw van zeepvlokken ge maakt. In een woensdagavondstuk van de VARA was, enige weken geleden, tijdens de generale repe titie al zoveel van die plakkerige zeepvlokkensneeuw gevallen, dat niemand zich toen de uitzending nog moest beginnen, op de spie gelgladde ondergesneeuwde studio- vloer durfde wagen. De acteurs en actrices moesten echter wel, ge lukkig zijn er geen armen, noch benen gebroken. Stuntman No. 1 A/T1SSCHIEN is het de kijkers op- -'1 gevallen dat in de woensdag avonduitzendingen op spa nende momenten in het stuk plotseling het hoofd zichtbaar wordt van ie mand, die met het hele stuk niets te maken lieefb. Het is niet altijd het hoofd, soms zijn het benen en soms is het een hele man. it is toneelinspeciënt Jan Kramer, een punt van rust in de studio, op wie regisseurs, acteurs en actri ces bouwen. Het ongeluk wil echter dat hij in ieder tv-stuk, waaraan hij zijn krachten geeft, mins'sns een keer in het beeld verschijnt. Hij doet dat beslist niet met opzet. Integen deel hij tracht altijd buiten schot van de camera's te blijven, maar op een of andere onverklaarbare manier lukt hem dat niet. Wanneer de regisseur denkt na een drama tische scène een verlaten kamer op zijn monitor te zien, staat in die kamer Jan Kramer, ijverig in zijn draaiboek bladerend. Wanneer alle kijkers tijdens een variétépro gramma een charmante zangeres op het scherm verwachten z:cn zij Jan Kramer, met een enorm op gerold kleed onder de arm, over het toneel rennen Maar ik hoef het u niet te vertellen, u hebt het zelf wel gezien, u kent hem na tuurlijk. Waf u echter niet weet is dat hij, behalve inspeciënt, de stunt man in de sttidio is. Wanneer iemand in een toneelstuk hard handig de deur uitgezet moet worden en de acteur bedankt daarvoor, komt Jan Kramer in actie. Wanneer in het draaiboek staat dat er iemand boven van de trap moet vallen, stort hij zich van de treden af. Hij kan zich laten vallen en mishandelen en komt altijd onbeschadigd tevoor schijn.

Allerhande | 1958 | | pagina 3