DERDE AH-SUPERMART IS GROOTSTE VAN ONS LAND Nederland struikelt over de kippen... Albert Heijn bevoorraadde Sint s knechten-leger Mogen wij u voorstellen BJELLAND! tuDowe In Haarlem werd een levensmiddelen„paleisgeopend Is het geen idee Gelegenheid tot abonneren en toch: een kippetje-op-tafel is een grote zeldzaamheid Allerhande oogstberichten Albert Heijn N.V. Zaandam Aller ■iiiiihiiiiiii december 1956 Nr. 20 December 1956 HOFLEVERANCIER Mart de derde en tevens de grootste van ons land met een assortiment van ruim 2000 artikelen met een kwartiertje rustig winkelen toe. Op 14 november gingen de gla zen deuren van dit levensmiddelen- paleis" aan de Grote Houtstraat voor het eerst open. In drommen stonden de Haarlemse dames op dit moment te wachten. In een oogwenk hadden de dames de 564 m2 grote winkel in bezit genomen. Overal zag men ze lopen met hun karretje of mandje, waarin al spoedig een pondje zus en een blikje zo, een paar kroppen andij vie, sinaasappelen en een stukje vlees lagen. Alles netjes afgewo gen, geprijsd en in cellofaan ver pakt. Sappigmals vlees Want ook in de slagerij is het alles zelfbediening wat de klok slaat. Daar vindt men de rijen biefstukkenfricandeaus, rol lades e.d. kant-en-klaar, uitge beend, gewogen, geprijsd en in cellofaan verpakt in de koel vitrines liggen. De koelvitrines bevriezen niet, maar houden het vlees sappig en mals. Groente, vers van de veiling Hetzelfde geldt voor de groen te-afdeling. Iedere morgen wordt de A.H.-SuperMart bevoorraad met vers-van-de-veiling-groen ten, die verpakt en wel aan komen. De groenten zijn van- tevoren namelijk reeds op het pakstation van een verpakking voorzien en arriveren per ge- isoleerde auto in Haarlem. Zijn de groenten 'eenmaal in de winkel, dan worden ze on middellijk naar de koelcel ge transporteerd, vanwaar ze later naar de verkoopkoelkasten wor den overgebracht. Hier kan de huisvrouw haar groenten dus weer zelf uitzoeken. Door de grote zorg die aan de groenten wordt besteed, behou den ze hun vitamine gehalte en blijven vers. Snelle ontwikkeling Op de dag van de opening is er 's-morgens een ontvangst geweest voor autoriteiten op het gebied van de levensmiddelenbranche, vertegenwoordigers van gemeente lijke diensten en persvertegen woordigers. Tijdens deze bijeen komst heeft de heer A. H e ij n J r. gesproken over de enorme ont wikkeling, welke het kruideniers- bedrijf in de afgelopen honderd jaar heeft doorgemaakt. „Het grote assortiment dat u in deze SuperMart aantreft is het moge misschien wat i vreemd klinken in het licht i van deze tijd gezien niet geheel1 nieuw, want mijn grootvader verkocht in zijn winkeltje te Oostzaan niet alleen reeds krui denierswaren, maar ook jenever, klompen, petroleum, e.d. Door bepalingen, voortvloeiende uit de vestigingswet, is dit assorti ment in de loop der jaren aan zienlijk ingekrompen. Met de intrede van de SuperMart ech ter", zo ging de heer Heijn voort„kon het assortiment op nieuw uitgebreid worden, maar in een geheel andere richting. De grenzen zijn verlegd, als ge volg van en rekening houdend met de wensen van het publiek. Bij het toewijzen van bouw volume voor levensmiddelen zaken wordt van overheidswege echter nog onvoldoende met deze nieuwe ontwikkeling rekening gehouden. Bij de stedenbouw kundige planning wordt te wei nig gelet op de grote ruimte, welke nodig is vooor een ver antwoorde inrichting van een modern levensmiddelenbedrijf, waarbij zelfbediening een eerste vereiste is." Aldus de heer A. Heijn Jr. Fraai interieur Dat bij de inrichting van deze SuperMart naar een zo fraai mo gelijk interieur gestreefd is, moge blijken uit het feit, dat het Bouw bureau van Albert Heijn N.V. hier bij de hulp heeft ingeroepen van de binnenhuisarchitect H. F. Zwartkruis W.B.A. te Wasse naar, die met kleur- en vlakver deling, belichting e.d. een sfeer heeft weten te scheppen, welke voor een levensmiddelenbedrijf zeer opvallend is. Bij de ingang treft men zes Amerikaanse, gemechaniseerde check-outs aan. elk met transport band en wissel voor zeer snelle afwerking. Via de achterzijde van het pand worden de goederen door middel van een transportband met een lengte van 85 meter naar de maga zijnen op de eerste en tweede etage getransporteerd, vanwaar liften en transportbanden zorgen voor bevoorrading van de winkel. Ten behoeve van de slagerij in deze SuperMart worden de bouten vlees per monorail (in totaal een lengte van 58 m) naar de bouten cellen getransporteerd, die met de vleesverwerkingsruimte, de uit beencellen en vleeswarencellen een oppervlakte beslaan van ruim 60 m2. Al deze bijzonderheden tonen duidelijk aan, dat het winkelen in deze SuperMart niet alleen zo plezierig is, omdat men drie winkels onder één dak vindt, maar ook omdat alles is inge- Ananaspudding met stukjes ananas 75 100 gram Griespudding met amandelen pak 100 gram pak 250 gram Rode bessesap per fles 28 59 Bitterkoekjes-griespudding^ pak 250 gram Puddingsaus aardbeien, frambozen, sinaasappel, ananas, kersen, per fles Wie de praktische inrichting van de A.H.-SuperMart te Haarlem heeft aanschouwd en het gemak ervan heeft ondervonden, zal direct ge wonnen zijn voor deze mo derne manier van winkelen. richt volgens de modernste prin cipes van het zelfbedienings systeem, dat in deze A.H.- SuperMart zijn meest ideale vorm heeft gevonden |V ATUURLIJK, er zit iets gezelligs in de drukte van een overvolle zaak. Misschien handha ven vele huisvrouwen daarom wel de gewoon te om haar huishoudelij ke inkopen bij voorkeur op het laatst van de week te doen. Maar.die ge zellige gewoonte kost de dames onnodig veel tijd, iets waar alle huisvrou- wen gebrek aan hebben. Vandaar ons advies de drukte aan het eind van de week wat te gaan mij- ;Y den. Waarom zou men tj. niet eens een paar dagen g eerder naar de winkel stappen dan men gewoon is? Speciaal voor de Kerst- en Oudejaars-inko- pen zouden we deze „koop-spreiding" van harte willen aanbevelen. AN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge- maakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admini stratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.VM Zaandam, is voldoende om zich van toezending te ver zekeren. De post bezorgt ze dan aan huis. WU verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Er was eens een land waar bijna tweehonderdduizend pluimveehouders zich bezig hielden met het terzakekundig voe den en mesten van verschillende kostbare kippenrassen. Door de grote toewijding en ijver van deze lieaen werd het land de grootste eierenexporteur ter wereld en het wist tevens op te klimmen tot de positie van de belangrijkste slachtpluimvee-pro- ducent van Europa. Zo voerden de nijvere inwoners in één jaar tijds voor een waarde van ruim 400 millioen zilverkleurige guldens naar buur landen uit; naast 14 millioen (gouden) eieren per jaar, ging ook 5 millioen kilogrammen panklaar geslacht pluimvee naar andere landen. En 5 millioen kilogrammen slachtpluimvee betekent, ruw aan geduid, ongeveer 5 millioen malse boutjes 58 49 In acht van de tien gemeenten wordt geen kip verkocht Gij denkt nu: ,.Wat zullen ln een dergelijk paradijselijk sprook jesland de inwoners zélf heerlijk hebben kunnen smullen van deze slachtdiertjes! Immers (denkt gij verder) in een land dat zoveel kan uitvoeren naar buurlanden, zullen de inwoners-zelf toch wel éérst de pan gevuld hebben met een heerlijke bout!" Nee, lezer, gij vergist u. In het land waarover hier ver teld wordt, at slechts 13 percent der bevolking regelmatig een braadkipje, 66 percent at een heel enkele keer eens een boutje en bij 21 percent kwam de malse, blanke hap nimmer op tafel! Een vreemd land, denkt gij, als gij dit verneemt. Te duur Het is uw eigen land! Het is Nederland. Ofschoon wij vooraan in de rij der wereld-sla chtpluimvee-expor- teurs staan, is het met de con sumptie in eigen land droevig ge steld. En dat ten nadele van de Nederlandse keuken, de goede naam van de Nederlandse huis vrouw en de tevredenheid van het gezin. Er zijn redenen voor, zo als spreekt. Iedere huismoeder zal onmiddellijk als eerste reden aan voeren: „De prijs is te hoog. We zijn dol op poularde, op piepkui ken, op braadkip, maar de prijs is een beletsel." Zij heeft gelijk. Er is echter nog een andere be langrijke reden en die staat in nauw verband met die eerste: er bestaat in ons land geen toerei kend distributie-apparaat voor ,,kip" (want laten we ons hier nu eens even bezighouden met die in ons land meestgevraagde vogel). Wat wordt bedoeld met dit „ontoereikend distri- butieapparaa t"? In ons land, met zijn bijkans 11 millioen inwoners, berust de gehele winkelhandel van poular de en piepkuiken bij zo onge veer 650 personen, poeliers. Van deze poeliers bezitten 250 een winkel en trekken, zo on geveer, 400 ventend rond. Dit betekent, dat men in zeker 800 van de 1000 Nederlandse ge meenten niet zomaar „ineens" zijn trek naar een poularde kan bevredigen, eenvoudig omdat er geen poelier woont; een merk waardige toestand. Voor kip op reis Voor een mooi panklaar piep kuiken, een échte poularde, moet men op reis. Naar dus een van de 200 gemeenten waar wél een poelier troont. En dat is dan, voor een groot deel, voornamelijk in het Westen van het land. Amsterdam, die grote stad, met haar naar het millioen reikende aantal inwoners, moet alle „kip" (en wild) die het eet, betrekken van zo'n kleine veertig poeliers en wat losse venters. De huis vrouw, die daar dus op een „beestje" wil tracteren, moet eveneens een hele tocht maken in de meeste gevallen (en dan nog met de grote kans inplaats van poularde, bot te vangen). Waarom komen er dan niet meer poeliers? Omdat deze hun rangen streng gesloten houden; het is zeer moeilijk er in opgenomen te wor den om een nieuwe poelierszaak te openen. Dat hierin een der voornaamste oorzaken van de te hoge prijzen van „ons kippetje" ligt, is gemakkelijk te begrijpen. Kunnen de prijzen omlaag? Na tuurlijk! Bij groter distributieap paraat, bij groter omzetmogelijk- heid zal de groothandel, de gros sier, de groot-slachter (die ook de export in handen heeft) goedkoper kunnen gaan werken. En, de goe de uitzonderingen onder de poe liers niet te na gesproken, ook beter kwaliteiten kunnen aanvoe ren naar nieuwe verkooppunten, dan nu gebeurt, via de bestaande winkels. De groothandelaar exporteert ook. Met duizenden tonnen, mil- lioenen beestjes dus, exporteert hij o.a. naar Zwitserland, naar Italië en naar Duitsland. De ex- J^E 17de november stond Am sterdam, zoals ieder jaar bij de intocht van St. Nicolaas, op zijn kop. Geen evenement in het hoofdstedelijke leven is fleuriger dan deze gebeurtenis. Of er nu een belangrijk staats hoofd op bezoek komt dan wel i een beroemde generaal, nie- mand trekt zoveel belangstel- j ling als de Goedheilig man. Voor Albert Heijn had deze glo-j rieuze intocht aparte betekenis. Niet alleen dat het populaire A. H. muziekkorps met bravour zijn medewerking verleende, Sint betrok het strooigoed voor zijn leger van Zwarte Pieten weer voor een belangrijk deel bij dit bedrijf. Velen wisten dat blijk baar, want toen er tegen kwart over twaalf voor de aanvang van deze gezellige zaterdag-intocht bij j het filiaal in de Van Woustraat een konvooi van 32 Scooter-Zwarte- Pieten arriveerde, was er een ge weldige belangstelling van moe ders met wat zenuwachtige kleu ters. De manier, waarop de Zwarte Pieten de kleintjes tegemoet tra den, deed de meesten spoedig hun reserve verliezen. En toen de ge mengde toffees over de hoofden regenden, was het enthousiasme zelfs zo groot, dat een van de glanzende scooters onder de voet werd gelopen. Dat alles was in een ommezien gebeurd. Nauwelijks een kwartier tje. Een te korte tijd voor de zevenjarige I n d r a F a 11 i het dochtertje van de filiaal-chef in de Van Woustraat, om aan dit kleurige en bedrijvige gezelschap te wennen. Vanuit een verstolen hoekje in de zaak, half schuilend achter oma's rokken, had ze on opgemerkt het schouwspel gade geslagen. De veiligheid van oma's handdruk over haar kleine knuist je had ze zich geen moment la ten ontglippen. J^ENTE prijk' met rozelaren, Zomer tooi' de korenbloem, 't Najaar duik' in wingertblaren, Winter met zijn graauwe hairen, Winter heeft den hoogsten roem. J^MNG en vingers mogen blaauwen Van het stollen van het bloed, De ochtend op den middag graauwen En de dag in nevels flaauwen De avond maakt het alles goed. jfALlG dan die avondstonden, Die de barre Winter schenkt, Als men, aan zijn huis gebonden, 's Levens wellust heeft gevonden. Waar geen wareldsch leed ze krenkt WILLEM BILDERDIJK (1756—1831) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli port vergt het allerbeste. Hij, de specialist in de braadkip, in de poularde, koopt alleen het beste in, slacht alleen het beste en voert alleen het beste uit. Op dezelfde manier zou hij ook de binnenlandse markt van het beste voorzien. Hij levert alles panklaar af. En! En.zuiver van gewicht. In een fris cello faantje ligt het boutje in zijn diepvrieskast. Wie het koopt be hoeft het hiet meer te wassen. In het buitenland is het zo: wie daar plotseling lust krijgt in een maal tje poularde, behoeft de kinderen maar even naar kruidenier, zelf bedieningszaak of slager te stu ren en het beste van het beste sist even later in de oven. In Nederland zou dit ook kun nen. Een grotere afzet betekent een grotere handelszekerheid en dit weer: lagere prijzen. Zie verder pag. 2, 3e kol. ER is op dit ogenblik op de wereldmarkt een onredelijke speculatie innootmuskaat. Om dat de oogst in West-Indië ten gevolge van een tyfoon veel schade heeft geleden, is er op papier een wereldtekort becijferd. In dergelijke gevallen heeft de plotselinge grote vraag op de wereldmarkt bij zo'n becijferd te kort het gevolg dat de prijzen tot onredelijke hoogte stijgen. Dit doet zich nu met nootmuskaat ook voor. De ervaring heeft geleerd dat hier door de wereldconsumptie sterk af neemt en dat dan dikwijls het te kort in het geheel niet ontstaat. Hoewel men dus tijdelijk met deze abnormaal hoge prijzen rekening dient te houden, zal ook in dit geval de prijs wel weer tot een redelijk niveau teruglopen. ]£ortelings zijn ook de eerste partijen Califbmische nieu we pruimen gearriveerd. De oogst is groter dan gewoonlijk, maar daartegenover staat dat het formaat van de vruchten iets kleiner is. De kwaliteit is prima. De prijzen zijn ongeveer op het niveau van vorig jaar gebleven, zodat deze smakelijke en gezonde vrucht zeer koop vaardig blijft, en zeker grote aandacht van de huisvrouw ver dient. TERWIJL krenten dit jaar iets lager noteren, brengen rozij nen in de verschillende produktie- centra, mede als gevolg van over heidsbemoeienis, hogere prijzen op. HET fruit blUft duur. Mooi fruit is er in verhouding tot andere oogstjaren weinig, en de conser- venfabrieken ruimen de moes appel-markt elke week schoon op. De peren-oogst is dit jaar zelfs opvallend klein. Ongetwyfeld mag dan ook gerekend worden op een kortere seizoenaanvoer van hand peren, en een hoge markt voor de stoofperen. DE eerste zendingen Spaanse sinaasappelen zijn eind novem ber op de Europese markt ver schenen. De oogst in dit land heeft in het begin van dit jaar nog te lijden gehad van de vorst. Daar tegenover staat, dat Amerika, Is raël en Marokko een uitstekende cogst-opbrengst melden. De kwali teit schijnt niets te wensen over te laten. Hopelijk zal de internatio nale toestand niet verhinderen, dat we er ruim van voorzien worden. SINDS enkele weken zijn de nieuwe vygen hier weer ver krijgbaar. Ze zijn nog altyd een goedkope, smakeiyke en by uitstek gezonde lekkerny. Uit een oogpunt van hygiëne brengt A.H. deze Zuidvruchten alleen in een aan- trekkeiyke klein-formaat-verpak- king. TT ET succes, waarmede de Noor- se visconserven-industrie over de ganse wereld een belangrijk afzetgebied voor haar produkten heeft weten te vinden, steunt ze ker voor een groot deel op tra ditie en vakmanschap en voor een ander deel op haar voortdurende waakzaamheid, de vruchten van wetenschappelijke en technische inspanning toe te passen. Een van de meest ivooruitstrevende bedrij ven op dit gebied is wel Chr- Bjelland Co A.S. te Stavanger, die met haar 22 visverwerkende fabrieken (uitgerust met het mo dernste materieel), tot het groot ste concern van Skandinavië mag worden gerekend en zich in ruim een halve eeuw een wereldreputa tie heeft verworven. Alles in eigen hand Nog immer wordt de lijf spreuk van wijlen Chr. Bjel land: „Laat niets aan het toe val over" als een strenge stel regel in het bedrijf in ere ge houden. Daar leggen allerlei be wijzen getuigenis van af. B v. om de kwaliteit volledig te kunnen garanderen bleek het noodzakelijk alles in eigen hand te nemen. Welnu: Bjelland heeft tien eigen trawlers varen, die voor geregel- en hieronder een van de prachtige trawlers, die voor geregelae aanvoer van de fijnste haring soorten zorg dragen. de aanvoer zorgdragen. In eigen bedrijven worden de etiketten ont worpen, cliché's gemaakt, blikken gestanst, sleutels, spijkers en zelfs de kisten gefabriceerd. Een eigen machinefabriek vervaardigt onder delen, nodig voor onderhoud en vervanging en ontwerpt en con strueert nieuwe machines. Kort om: het is een modern, vitaal be drijf. Onbekend maakt onbemind Pikante lekkernijen zijn ook in Nederland in trek. Daarom is het niet fte verwonderen, dat de Bjel- land-conserven door steeds meer Nederlanders „ontdekt" en ge waardeerd worden. Daarvan zijn de Cocktail Snacks verreweg het popu lairst. Zij kunnen worden geser veerd op toast of sandwich met eieren, tomaten, enz. Ook bij het ontbijt, lunch of diner vormen zij een welkome en smakelijke aanvulling van de maaltijd. Voor deSardelringen wordt de beste kwaliteit brisling ge bruikt, d.i. de jonge haring, die voor de Noorse kust wordt ge vangen. Appetittsild zün frisse, sma kelijke filets, zonder graat en huid, van vette, in de herfst gevangen en met kruiden toe bereide haring. Gaffelbiter wordt gemaakt van IJslandse haring, in kleine stukjes gesneden, met suiker bereid, waaraan een voortref- felijke wijnsaus wordt toege voegd. Deze moderne fabriek van Bjelland is aan de haven van Stavanger gelegen. Bereid met eieren en tomaten geldt II o v m e s t e r s i 1 d voor een uitstekende hors d'oeuvre. Het bestaat uit plakjes fynste IJslandse haring, bereid met pikante wijnsaus en stukjes ui. Bijzondere kunst Het puikje van de IJslandse ha ring dient als grondstof voor Bjelland's Cocktail Snacks en an dere lekkernijen. De juiste manier van bewaren (tot het moment waarop de haring is „gerijpt") en het toevoegen der kruiden is meer dan een wetenschap. Het is een kunst, die alleen vakmensen met een levenslange ervaring machtig zijn. Na het rijpingsproc s is de haring geschikt om in kleine stuk jes (filets) te worden gesneden en in citroen-,- tomaten-, sherry- of dille-saus te worden ingelegd. En dan gaan zij in de blikken. Bjelland komt met de nade ring der feestdagen in de ver hoogde belangstelling te staan. Mocht u Bjelland nog niet ken nen, wel, maak er eens kennis mee. U zult als gastvrouwe ze ker een complimentje ontvan gen, omdat u wat anders ser veert dan gewoonlyk! Iets bij zonders!

Allerhande | 1956 | | pagina 1